כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  חיפה

  ברוכים הבאים לקהילת חיפה. כאן תוכלו להתעדכן בכל מה שקורה בעיר, להנות ממעט הירוק של הטבע שנשאר לנו, ומהכחול של הים. הנשימה על אחריות המבקרים הנשיפה על חשבוננו... צילום תמונה: נ.י.ל.י

  חברה וקהילה

  חברים בקהילה (1978)

  צלם חובב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מתי-גולני
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ארנה א
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הבס מחיפה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אייל - חיפה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שולה63
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Buna
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  FreeSoft
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  משכנות האומנים במוצקין - עיר רפאים סינית בקריות?

  14/5/20 20:06
  0
  דרג את התוכן:
  2020-05-14 20:12:20
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  משהו מוזר קורה כשנוסעים ברכב לשכונת הענק בקצה קרית מוצקין, לפתע הנסיעה חלקה יותר. חלפנו על פני הבורות של חיפה וכביש האצטדיון המזעזע באיכותו בדרך לקרית חיים, והגענו לערים קטנות, שמוצאות בכל זאת תקציבים לרבד כבישים כדי שלא תצטרכו ג'יפ. ואולי דווקא בגלל הצורך בהם, מרבדים כאן הכל, כולל חורשות שלמות שהופכות לחניונים.

   

  בתוך שלוש שנים הפך מה שהיה שטח עפר של בסיס שהתפנה, לשכונת מגדלי מגורים מהגבוהים בישראל שקיבלה את השם משכנות האומנים. בו זמנית, במראה שטרם היה כמותו במחוזות חיפה והצפון, עשרות מנופים בנו כ-3000 יחידות דיור. הפיתוח כל כך מהיר, שמרבית מגדלי המגורים הסתיימו עוד לפני פיתוח הפארק המרכזי בשכונה, ולפני הקמת בתי הספר שנמצאים רק עכשיו בבנייה. הלכה למעשה פעלה כאן השיטה ההזויה של הותמ"ל: קודם תגורו, אחרכך נספק שירותים לתושבים. אלא שקרית האומנים קמה עוד קודם. כאילו בבת אחת, נוצר ביקוש עצום בקרית מוצקין, ששווה ערך לעשור שלם בביקוש לדירות בעיר.

   

  אנחנו נכנסים לאחד המגדלים שכבר מאוכלס. אין שמות בתיבות. רובו, נגלה בערב לפי האורות, לא מאוכלס. אחד הרוכשים, מספר שלפחות רבע מהבניין זה משקיעים שמנסים להשכיר. בבניין אחר נשמע שהחברה נתקעה עם עשרות דירות ללא ביקוש במחיר למשתכן. יש לדיירים פחד מפרויקט השכרה ארוכת טווח שהיזם 'התקוע' מנסה לקדם, בתוך המגדל עצמו. הרוכש הצעיר נשמע מוטרד מכך שיווצרו שתי אוכלוסיות, אלו שאכפת להם ואלו שרק יבואו לשכירות.

  בין המגדלים אין ממש גינות. בשיטה הישראלית המוכרת, במקום גינות שטחי המגרשים מרוצפים בחניות למאות רכבים, מה שחוסך ליזם לבנות חניון תת קרקעי. פה בקרוב יצמחו מרבדי רכבים.

   

  הרכבים שכבר חונים, חלק גדול מהם ג'יפים. כאן כולם נוסעים לעבודה ברכב, וחלק גדול לא עובדים בכלל בקריות. רוכש אחד עובד בעכו, השני בחיפה, השלישי בבתי הזיקוק. הכי קרוב 'אבל עם אוטו, ברור' עובד ברפאל. מכאן לא יגיעו לעבודה בתחבורה ציבורית. מי שבונה על תחבורה ציבורית, לא בטוח שזאת השכונה בשבילו. בבניינים אין חנויות בקומת הקרקע, אבל בונים שני מרכזים מסחריים קטנים. מכאן נוסעים לבלות בקניונים. למרות שהשכונה צפויה לאכלס 12 אלף תושבים, עיר קטנה, אין פה עדיין סופר וירקן. אבל הכל במרחק קצר. 10 דקות הליכה לקריון במערב, 10 דקות הליכה לויקטורי בצפון. אבל מי הולך, כולם נוסעים. בבניינים של נווה גנים החדשה בצמוד לשכונה הותיקה, שממשיכה את קרית האומנים צפונה, אין מקום חניה אחד פנוי בערב. בלי רכב לא הייתי גרה פה, מסבירה דיירת צעירה שמעמיסה ג'יפ בילדים.

   

  ''

   

  הנוף מקומה 25 נראה לפנות ערב אפוקליפטי משהו. בחלק מהמגדלים אור ממעט דירות, אחרים בבנייה חשוכים. המקום נראה עדיין כמו בסרטים על ערי רפאים סיניות. במרכז השכונה שטח ריק גדול ולא ברור. 

  גם מה שמאוכלס עוד לא מאוכלס, ושלטי ענק של היזמים מציעים הטבות שונות. המרפסת בקומה 25 מפחידה, וגם אין ממש נוף. הנוף לים יוסתר על ידי שכונות בקרית ים הסמוכה, שבונה גם אצלה שכונה כזו במקום האצטדיון. האומנים אמורה לסיים להתאכלס בעוד שנתיים, אומרים לנו במשרד המכירות של אחד הפרויקטים. הבנין כבר בשלבי אכלוס. השיווק החל לפני שלוש שנים אבל שליש מהדירות לא נמכרו. השלטים אולי מרמזים על הבעיה. 'הדירות הכי גדולות' 'דירות ענק 142 מטר!'. אולי מישהו פיספס את קהל היעד. משפרי דיור לא יגורו כאן ומצמצמי דיור לא צריכים דירות ענק. בקריות יש שכונות וילות, שקורצות למשפחות יותר. אחת מהן ממש צמודה מהצד השני של פסי הרכבת שעוברים לכל אורך השכונה - סביוני ים.

   

  את הרכבת שומעים, אבל הציפייה הגדולה היא להקמת תחנת רכבת נוספת בין קרית ים לקרית מוצקין בסמוך לסביוני ים ומשכנות האומנים. התכנון הוא למרכז תחבורה גדול, אבל אין לוחות זמנים. בנתיים אנחנו עדיין בעופרה חזה קומה 25, מביטים על הרכבים הרבים שמתחילים למלא את מקומות החניה לאורך הרחוב. יש כבר פקקים לכיוון השכונה. האם היא גדולה מדי על קרית מוצקין? האם יגורו בכל בניין מאות משפחות מאושרות? איפה כל הילדים שלהן ישחקו?

  עצי האקליפטוס הגדולים שהיו כאן לייצב את הקרקע הבעייתית, כוסחו. נשארו אחד או שניים, אבל לא בטוח שהם ישתלבו בתוכניות הפיתוח. ברחוב עופרה חזה אין ציוץ ציפורים בבוקר. פה אין ואדי ירוק, אבל אפשר ללכת לראות חיות בחי-פארק הסמוך. לא ברור מי חי בתנאי מחייה טובים ומרווחים יותר: החיות, או בני האדם סביבן. אבל בדירת 140 מטר הילד לא צריך דשא. אפשר לשחק כדורגל בסלון. ואם אין שכנים בקומה 26 ו-24, אז אפשר גם להרעיש בגולים.

   

  חלון חדר הילדים, מעל 24 חדרי ילדים שמתחתיו, צופה ל-30 חדרי ילדים במגדל הסמוך. מדהים לחשוב שבמרחק הליכה של חמש דקות גרים ילדים בבתים עם גינה ובריכה מתנפחת בחצר. אלו ואלו יפגשו יחד ויחליפו חוויות כל כך שונות. מישהו העלה רחפן שמזמזם בקירבה בעייתית מאד. אולי בקרוב ויקטורי ישלחו את שקיות הקניות היישר למרפסת קומה 25. הירידה במעלית היא כמו חמש דקות ביציאה. אבל מול השקט והנוף הפתוח, מה זה כמה דקות במעלית עם אנשים זרים בכל יציאה מהבית. ועכשיו כשכולם עם מסכות, ממתינים במסדרון בכסא הפלסטיק עד שתבוא מעלית אחרת. לא רוצים לקחת סיכון מיותר.

   

  זו לא עיר רפאים סינית, אבל גם לא שכונה מאוכלסת. זה יקח חמש ואולי עשר שנים, אבל בסוף לכל סיר יש מכסה, וגם לדירה בקומה 25 תיכנס משפחה נחמדה עם ג'יפ וכלב שנותן תירוץ לטייל סביב עופרה חזה ויוסי בנאי. באור היום בוהקים הבניינים בלובן מסנוור. הדוגמאות עליהם חזרתיות, אין פה שום דבר מיוחד. מלבנים גבוהים, די זהים, זה לצד זה, ממתינים לאכלס מאות כל אחד. ברחוב עופרה חזה יגורו יותר תושבים מהמועצה האזורית תמר, החולשת על שטח בגודלו של גוש דן. פקקים יווצרו עם הכלבים והעגלות במדרכות. תור לנדנדות שישתלו בגן המרכזי, שלא הצלחתי לראות הדמייה שלו. כאן יגורו בכיף בצפיפות לנפש מהגבוהות בישראל, הגבוהה במחוז חיפה והצפון. כזו שהולכת ומאפיינת את אזורי הביקוש הגבוה בגוש דן. 

   

  האם יש הצדקה לכל זה, בקרית מוצקין? נקבל על זה תשובה בשנים הקרובות. בתוך שנתיים המנופים והמשאיות יסיימו לצפצף ולקדוח, ומהחלונות יבקעו מהדורות חדשות סימולטניות, נגינות פסנתרים שהועלו במנופי ענק או נביחות כלבים במרפסות. האם באמת יגורו אומנים במשכנות האומנים? האם השכונה תהיה מיוחדת מספיק להצמיח מתוכה אומנים ויוצרים? האם מישהו יכתוב למשכנות האומנים בקרית מוצקין שיר אהבה נוסטלגי על שכונת הילדות שלו? הפועלים הסינים שמדוושים באופניים ודאי כבר רגילים לערי ענק ושכונות ענק. הילדות של מטעים וחצרות, סימטאות ומחבואים מתחלפת בתקשורת סלולרית ורחפנים בין ילדי מרפסות ומסכים. אנחנו נפרדים לשלום ממשכנות המסכים. 

   

  ''

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "משכנות האומנים במוצקין - עיר רפאים סינית בקריות?"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "משכנות האומנים במוצקין - עיר רפאים סינית בקריות?"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה