כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  Buna
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחר40
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רוח האדם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דורון אנ_פל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  til4
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  דוד רוזן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רונית אברהם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יפיתארז
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עדיה פילו
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  כמו סדרת ריאליטי: ארצות הברית נגד סין

  16/5/20 09:48
  1
  דרג את התוכן:
  2020-05-16 09:51:13
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  הנה השורה התחתונה: יצירת 'מלחמה קרה כלכלית-מדינית' בין ארצות הברית לסין, זה מצב שטוב לשתי המדינות. עבור שי וסין, זאת ההכרה בכוחה העולה כמעצמה ודרך לייצר רוח פטריוטיזם בקרב אזרחיה כדרך למנוע תסיסה פנימית על הר החובות, פגיעה בחופשים והידוק היד הפוליטית על הכלכלה החופשית. עבור טראמפ, עוד בקמפיין הבחירות הבין את החשיבות לסמן אויבת גדולה ומרה, ולהסביר לאמריקנים מי גנב את הכלכלה ומקומות העבודה שלהם. משבר הקורונה אמנם חשף התנהלות בעייתית בממשלו, אך תמיד אפשר להאשים בעצם יצוא המגפה את ההתנהלות הסינית, שכדרכה אכן הסתירה, סילפה נתונים והשתיקה את כל מי שהתריע. 

   

  זו אם כן, סדרת הריאליטי הגדולה בעולם. מדי שבוע מקבלים פרק חדש של 'כסאח' הדדי. סין מאשימה את ארצות הברית.. ארצות הברית מאשימה את סין.. בעונות הקודמות של סדרת הריאליטי, ההאשמות כללו את הסכם הסחר ביניהן, את ההתפשטות המדינית הסינית (הקמת רשת סחר עולמית, קרן מטבע מתחרה לזו האמריקנית, הקמת נמלים, סיוע כלכלי, מדינות הפרוקסי כמו צפון קוריאה והחדירה המסיבית הסינית ליבשת אפריקה). אחרכך העלילה העמיקה לגבי היחס הסיני לחברות אמריקניות, ומשם לנסיון להחרים את וואווי והאשמת חברות סיניות בריגול, העדר הגנה על פטנטים וקניין רוחני ועוד.

   

  סדרת הריאליטי המתמשכת הזו, כאמור, טובה לשני הצדדים. עבור סין היא מצוינת בעיתוי הנוכחי: אפשר להציג את ארצות הברית כבריון העולמי המנסה לשמר את ההגמוניה שלו, המקניט ומעליב את העם הסיני הדגול, מנסה לפגוע בכלכלה הסינית ומעוניין להשליט קפיטליזם פרוע שיפגע באזרח הסיני. מכונת התעמולה הסינית משתמשת בדברי טראמפ ואירופה לשכנע את הסינים להישאר בבית, להשקיע בסין, לבטל עסקאות בחו"ל ולהתרכז בפיתוח כלכלת סין. תופי המלחמה ההדדיים גם מאפשרים לממשל הסיני להצדיק שפיכת סכומי עתק להצטיידות צבאית. הביקורת על ההתנהלות במחוז שינג'יאנג כנגד המורדים האויגורים המוסלמים מאפשרת לשכנע בנוגע למתקפה עולמית על סין, שכל סיני נדרש לסייע במאמצים לבלום אותה, באמצעים מדיניים, כלכליים וצבאיים.

   

  עבור הצד האמריקני, יצירת מלחמה קרה חדשה מול סין משמשת מפלט מהתעסקות בתחלואי הכלכלה והפוליטיקה האמריקנית שהפכה מפולגת, קוטבית יותר. אפשר להתאחד סביב האויבים המשותפים: רוסיה וסין, שאף עושות ביניהן יד אחת להחלשת אמריקה. כל זירה עולמית שבה רוסיה או סין מתערבת, כל מהלך כלכלי בו מאיימת סין כנגד חברות אמריקניות, משמשמ את טראמפ ל"אמרתי לכם, הנה תראו - צדקתי" נוסף במסעו להיבחר שוב בנובמבר. סיסמאות ה-MAGA להחזרת עוצמתה הכלכלית ועצירת שטפון ההגירה משתלבות היטב בתסריט העלילה.

   

  שתי המעצמות מייצרות עלילה כלכלית-מדינית-תרבותית שבה הן הפרוטגוניסט המסייע לעצמו ולמדינות המוכנות לחסות תחת כנפיו  מול האנטגוניסט המאיים בשער ומעוניין לערער את הכלכלה, התרבות והשלווה שהן מעניקות. מגפת הקורונה רק מאפשרת עוד פיתול עלילתי נוסף, שהאנטגוניסט גם מאיים על הבריאות. 'המגיפה הסינית' אמר טראמפ, 'סין יכלה לעצור אותה ולשתף מידע, ולא עשתה את זה, היא לא עשתה את זה, זה ברור לכולם'. בנוסף, האקרים סינים ואירניים מנסים לגנוב קניין רפואי לגבי חיסונים. סין בעלילה החדשה היא איום כפול: רשע המאיים על הבריאות של תושבי אמריקה במגפות, ומוסיף חטא על פשע כשמנסה לנצל את הידע האמריקני בנסיון להילחם בהן. 

   

  הנסיון האמריקני להשתמש בכלי נשק נוסף, אמצעי הבידור, כדי להעצים את העלילה, נבלם מהשתלטות סינית על מספר אולפני הפקה הוליוודים. כשהוליווד מבקרת את טראמפ ללא הרף, לעיתים גם בצורה מוגזמת, הוא יכול להציג את הוליווד כנשלטת על ידי אינטרסים זרים. כסף זר. רצונות משטרים אחרים לפגוע באידאלים האמריקנים דרך ניוון תרבותי. זהו ספין-אוף תרבותי מהעלילה המרכזית של המלחמה הקרה הסינו-רוסו-אמריקנית. האויב מנסה להשתיק אידיאלים של חופש, חירות ועוצמת הרעיון האמריקני, לא רק על אדמתו שלו - בצנזורה על כל התרבות הזרה ודרישה למחוק מסרים שלא נראים לשלטון, כפי שנעשה בסין ורוסיה, אלא גם על אדמת אמריקה דרך חדירה ושליטה גלויה וסמויה בתרבות ובפוליטיקה. האם זה מקארתיזם בגלגול חדש? לממשל טראמפ יש שפע הוכחות שלא. באיום הסיני - כבר שוכנעו קנדה, אוסטרליה, בריטניה וצרפת. זהו ציר 'העולם החופשי', שמאשים את הציר הרוסי-סיני בדיקטטורה חשוכה, מצנזרת ובריונית.

   

  מטרת שתי המעצמות לא רק לעשות שימוש בסדרת הריאליטי הזו לצרכים פנימיים של העצמת הכלכלה והכנעת כוחות המנסים לפגוע בשלטון (למשל עבור סין: המהומות בהונג קונג, עבור ארצות הברית: אנטיפה והמרדת מגזרי מהגרים ועניים). טראמפ רוצה להצטייר כמי שבנה מחדש את עוצמתה התעשייתית של ארצות הברית ורוב האמריקנים תומכים בצעדיו הכלכליים. התובנה שנשיאים קודמים 'מכרו את אמריקה' לידיים זרות, משותפת לשני צידי המתרס. התמיכה בכלכלה גלובלית התרסקה סופית במחסורים שהתבררו בטיפול במגפת הקורונה. האשם אינו רק ממשל טראמפ אלא ממשלים קודמים שהעבירו תעשיות חיוניות לידיים זרות והסתמכו על ייבוא. גם סין משדרת לאזרחיה את המסר הזה: אין לסמוך על שיתוף פעולה בינלאומי וסין צריכה לספק את כל צרכיה בכוחות עצמה. נפילת הרעיון של הכלכלה הגלובלית מייצרת חמצן רעיוני ומעשי לעוד עונות רבות שלל סדרת הריאליטי הזו, שתהיה איתנו לפחות עד לאמצע המאה הנוכחית.

  המעצמות דורשות מכל העולם לבחור צד. האם ניתן להישאר נייטרלים מול העצמת הנרטיב של 'זה אנחנו או הם!' ?

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "כמו סדרת ריאליטי: ארצות הברית נגד סין"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "כמו סדרת ריאליטי: ארצות הברית נגד סין"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה