כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סביבה פוליטיקה ומה שביניהם

  דרור עזרא
  רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים
  ונציג מפלגת הירוקים באזור השרון
  פעיל סביבתי למען החופים והשטחים הפתוחים
  איש הייטק ויזם בתחום המחשבים

  ארכיון

  תכנים אחרונים

  1 תגובות   יום שני, 30/3/15, 17:05

  באמת שאין לי שנאה לנתניהו, אני אפילו שיבחתי אותו על התנהלותו בצוק איתן, ההתקפות עליו בחודשים האחרונים היו לדעתי די נלעגות וקטנוניות.

   ''

  אבל קראתי היום כתבה על תוכנית של נתניהו שמאוד הטרידה אותי, שמביא את ישראל למצב של טורקיה שבו רודן קם בבוקר ומחליט שהיה פרויקט נדל"ן על פארק ולמחרת הטרקטורים מתחלים לעבוד.

  לפי התוכנית הזו של נתניהו תבוטל מערכת התכנון, יבוטלו הליכי התכנון ותהיה ועדת ישום, אף אחד לא יגיש התנגדויות, אף אחד לא יצביע על כשלים, ואף אחד לא יבחן את איכות התכנון. 

  שמדברים על דמוקרטיה מדברים על זכות הצבעה, על חופש ביטוי, על הפרדת רשויות וכדומה. לדעתי המבחן לדמוקרטיה האמיתי לדמוקרטיה נמצא דווקא בהליכי תכנון.

   

  בשנים האחרונים פוליטיקאים, יזמים ואנשי תקשורת מפנים אצבע מאשימה אל מערכת התכנון תחת הכותרת "בירוקרטיה", זה לא מפליא אותי. אף אחד לא אוהב שיש מערכת בקרת איכות על המעשים שלו, עוד יותר לא אוהבים את העבודה שכל מיני אנשים חלשים ולא מקושרים יכולים לבוא ולהצביע על כשלים שלהם, ועוד יותר "גרוע" הם גם צריכים לתת הסברים לטענות הללו.

   

  הליכי התכנון והבניה לא נולדו סתם, ועדות תכנון לא נולדו סתם, הם צורך אמיתי ואפילו חובה לכל מדינה שרואה עצמה מדינה מערבית דמוקרטית. אם אנחנו מסתכלים על כל תחומי החיים המערביים היום כמעט בכל מקום יש מערכות בקרת איכות, חולה הולך לרופא לקבל חוות דעת שנייה, בצבא יש תחקירים, בבתי משפט יש ערעורים, וגם בתחום התוכנה ממנו אני בא יש מערכות בקרת איכות אפילו כפולות.

  השאלה שהציבור והפוליטיקאים צריכים לשאול את עצמם, למה על שורת קוד זניחה בתוכנה של קופה רושמת יש בקרת איכות, ועל תכנון של כבישים ומבנים אשר ישפעו עלינו ועל הדורות הבאים לא צריכה להיות שום בקרת איכות? האם אנחנו מוכנים לספוג טעויות וכשלים על איך שתראה הארץ הזו?

   

  אפשר לבחון את העבר, בשנות החמישים קודם פרויקט ייבוש החולה, החולה אומנם יובשה בהצלחה, אבל הפרויקט נכשל כישלון חרוץ, לא התקבלה אדמה פורייה, איכות המים שזרמו לכינרת התדרדרה, נוצרו שריפות ענק ונזקים סביבתיים קשים, שלבסוף הוחלט בשנות ה90 להחזיר את החולה.

   

  כחבר בועדת תכנון הרצליה בשנים האחרונות אני יכול להגיד, לא רק שמערכת התכנון נחוצה וחשובה אלא יותר מזה היא לא מספקת בקרת איכות מספיק טובה ושקופה לציבור. לדוגמא המערכת הזו נותנת לפרויקטים לא ראויים וגורעים כמו הולילנד תעודות הכשר.

  הסתכלות על פרויקט הולילנד הייתה צריכה להוביל את הכנסת ליצר עוד מערכות בקרה, אבל מסתבר שהפרויקט הזה לא הטריד אף אחד, להיפך מנסים למחוק את המערכות הקיימות.

   

  מניסיוני במערכת התכנון, מי שגורם לעיכוב המשמעותי ביותר על ביצוע תוכניות שכבר אושרו הם דווקא היזמים שבמקום לבנות את מה שאושר, מבקשים עוד ועוד שינוים תכנונים שיסופו לשרות הרווח שלהם ומעכבים בשל כך ישום תוכניות, כתבתי על זה בעבר.

   

  כמה מילים על משבר הדיור, מדינת ישראל היא מדינה קטנה וצופפה, על השטח המצומצם שלה, מלבד מגורים, צריך לספק תעסוקה, תחבורה, תוצרת חקלאית, פנאי וכן גם טבע.  בישראל כבר היום יש מאות אלפי דירות מתוכנות, ואין שום צורך בתוכניות חדשות. תמ"א 38 מאפשרת כבר היום להוסיף מאות אלפי דירות בתוך הערים. אם הממשלה באמת רוצה להביא פתרון דיור אמיתי היא לא צריכה לתת קרקעות בחינם ליזמים, המדינה צריכה לעודד את התושבים לישים את תמ"א 38, לתת מענקים והלוואות לדיירים שיזדרזו.

  אם יש בישראל פרויקט לאומי ראוי ונכון שיכול להביא לפתרון משבר הדיור הוא בכלל לא קשור לתכנונית חדשות. אלא בקידום מסיבי של יישום של תוכנית תמ"א 38, ולהפוך את הבניינים שנבו כאן בשנות החמישים והששים לבניינים מודרניים.

  דרג את התוכן:
   3 תגובות   יום שישי , 20/3/15, 11:45

   אני קורא לא מעט מאמרים בתקשורת אשר מנסים לנתח את הכישלון של השמאל בבחירות האחרונות, רוב הניתוחים הללו, לוקים באותה יהירות והתנשאות כלפי השבט הנחות, שהתקשורת לקתה בה לפני הבחירות.

    

   ''

   [צילום רובי קסטרו]

    

   ראשית הסבר, שאני אומר "השבט העליון" אני מתכוון בגדול לשבט שתמך בשלושת הרשימות: המחנה הציוני, יש עתיד ומרצ, למרות שיש להם הבדלים אידיאולוגים לא קטנים אלו מפלגות שמייצגות שבט מסוים שניתן לאפיון, למעשה השבט אשר קיבל את תמיכתם הסוחפת של כמעט כל כלי התקשורת בזרם המרכזי. שאני אומר "השבט הנחות" אני מתכוון בגדול לשבט שתמך בליכוד ובכחלון, למעשה שבט שרואה את עצמו קורבן לדיכוי היסטורי של השבט העליון, אשר כולל הרחקה למה שנקרא פריפריה.

    

   אני בכוונה לא אומר אשכנזים מזרחים, לא בגלל שאני נכנע לתכתיבי משטרת הפוליטקלי-קורקט, אלא בגלל שהחלוקה לשבטים היא לא בדיוק אתנית, יש לא מעט מזרחים, שעברו תהליך הטמעה ורואים את עצמם היום בשבט העליון, יש גם אשכנזים שעברו את תהליך הטמעה לצד השני.

   לגבי הרוסים שעלו אחרי שנות ה90, הם שבט שונה, אף שבט לא לקח עליהם בעלות ואין להם את התסביך שיש בין השבט העליון לשבט הנחות של "אנחנו הבאנו אתכם לכאן ואתם חייבים לנו עד קץ הדורות"

    

   גרבוז

   ההסבר הכי פופולארי להפסד של רשימות השבט העליון היה האשמה של אמירות גרבוז, זו כמובן שוב אותה יהירות ופטרונות שראינו בכל מערכת הבחירות, כאילו בני השבט הנחות נעלבו מאמירה בודדת וחסרת הקשר שגרם להם להצביע הצבעת מחאה. אני יכול לומר בוודאות שגם אם גרבוז לא היה אומר את דבריו, התוצאה הייתה דומה. גרבוז רק נתון ביטוי מזוקק לתחושה היהירות ופטרונות שראינו בכל מערכת הבחירות.

    

   יהירות ופטרונות    

   היהירות והפטרונות הזו התבטא כמעט בכל צורה אפשרית מן המסרים של רשימות מטעם השבט העליון, וכלי התקשורת שקידמו אותן ועד לרמה של ההתנהגות הוירטואלית של תומכי הרשימות הללו ברשתות החברתיות בעיקר התומכים של המחנה ציוני ומרצ. כמה דוגמאות:

   -        אחד האירועים שנחשבו כנוק-אוטים המרכזיים של מערכת הבחירות היה התגייסות הגנרלים והאדמירלים נגד נתניהו, ישב מי שישב וחשב לעצמו נביא כמה גנרלים מהשבט העליון ובוודאי בני השבט הנחות יתרשמו ויתייצבו כמו חיילים טובים. הבעיה הראשונה - הדברים שאמרו הגנרלים הם חסרי קשר למציאות של המזרח התיכון, (רק אזכיר שלא מעט מבני השבט הנחות מבינים ערבית ולא מסתמכים על המתווכים בתקשורת הישראלית להבין את מצבנו באזור). הבעיה השנייה - חלק גדול מאותם חיילים ראו את התנהלות הגנרלים במלחמות כמו לבנון ויום כיפור, התנהלות שלא היססה להשתמש בבני השבט הנחות כבשר תותחים.

   -        אירוע אחר בולט היה התגייסות משה איבגי לקמפיין המחנה הציוני, הינה הסלב מספר 1 של בני השבט הנחות התגייס לסייע, ובני השבט הנחות היו צריכים לנהות אחריו כאילו הוא החלילן מהמלין. זה לא קרה בגלל שזה נראה לא אמין לחלוטין: א. בגלל שהמחנה הציוני לא הציבה אף מזרחי בעמדת הנהגה מרכזית. וב. שהתגייסות של אביגי נתפסה כמנתקת או אולי כניסיון אישי שלו למצוא חן בעיני השבט העליון מטעמי פרנסה.

   -        מידי פעם ניסתי להביע קצת דעה שונה, לדוגמא כתבתי תגובה לאחד הגולשים הפעילים מטעם המחנה הציוני, שמרמז שהאופוריה שלו מוגזמת, הוא מייד מחק את התגובה שחלילה מישהו מחבריו יקרא ואולי יתערער.

    

   ניתוח קר של המצב במזרח התיכון

   זה אולי ישמע לבני השבט העליון חילול הקודש, אבל בני השבט הנחות יודעים לא רע לנתח את המצב באזורנו. ומהניתוח הזה רבים מהם הגיעו למסקנה, כי האלטרנטיבות שמציגים אנשי המחנה הציוני ומרצ מנותקות מן המציאות, במיוחד לאור ההיסטוריה הבעייתית של אוסלו, תקופת ברק והתנתקות. לרבים היו חששות כי מדינות של המחנה הציוני תוביל את ישראל למצב בטחוני בעייתי ביותר ואפילו מסוכן.

    

   התערבות חיצונית נגד נתניהו

   בהמשך לסעיף הקודם, בגלל שרבים מבני השבט הנחות היו סוברים כי המדיניות הביטחונית והמדינית שהציג נתניהו היא עדיפה, ההתערבות הזו נתפסה כניסיון לפגוע בביטחון ישראל בצורה נכלולית לטובת יריבי ישראל ואולי אף החלשת עמדת המיקוח של ישראל במו"מ. התערבות זו התבטא בהזרמת כספית אדירה לארגונים כמו v15, ההתקפה של משטר אובמה נגד נאום נתניהו בקונגרס והפחדות לפגיעה בישראל אם יבחר נתניהו.

    

   התגייסות הטוטאלית של התקשורת נגד נתניהו

   לדעתי היה לזה תפקיד מפתח במערכת הבחירות הזו, התנהלות רוב כלי התקשורת(למעט ערוץ 1 ששמר לדעתי על ניטראליות )  גבלה בשטיפת מוח. זה היה כל כך בוטה וכל כך חסר עקבות שרבים הרגישו מיאוס כלפי אותם כלי תקשורת שתורגמה למיאוס לרשימות השבט העליון. ואפילו הייתה תחושה שהמניעים של התנהלות זו אינה נקייה/נקמנית ואולי הניסיון של נתניהו לנקות את התקשורת מהגמוניה של בני השבט העליון היא נחוצה ונכונה.

    

   זחיחות וזלזול ברשתות החברתיות

   המאפיינים שתיארתי בטקסט הזה על בני השבט העליון קיבלו ביטוי מאוד בוטה בהתנהלות של רבים ברשתות החברתיות, למשל ההתקפות וביטויי זלזול כלפי אנשים שהביעו דעה אוהדת לנתניהו או בנט, התקפות הללו גלשו לא פעם מויכוחים פוליטיים לגיטימיים, לשלילת הלגיטימיות של הבעת הדעה הזו במקרים לא מעטים אנשים התנתקו ואפילו חסמו אנשים עם דעה שונה משלהם. התנהלות היהירה הזו היו כמה אפקטים הראשון שרבים שהעדיפו את נתניהו שתקו מחשש לפגיעה בקשרים חברתיים, השני הוא מיאוס והבנה שבני השבט העליון אינם שונים בהרבה מדורות קודמים והם עדיין ממשיכים ביהירות ומנסים להכתיב לכולם מה לעשות ומה לחשוב, בזה גם מי שלא חשב להצביע נתניהו השתכנע לעשות זאת כדי להעניש את אותם אנשים. אני בטוח שרבים קמו יום אחרי הבחירות וחייכו לעצמם בשביעות רצון שראו את ההלם של אותם אנשים שעד אתמול היו זחוחים.

    

    

   במאמר הזה אין לי שום מסקנות ושום עצות, התנהגות השבטית המגונה וחסרת המעצורים של בני השבט העליון אינה ניתנת לריפוי, ובהחלט צריך להמשיך להקטין את ההשפעה שלהם במערכות מרכזיות כמו בתקשורת ובמערכת המשפט. צריך להמשיך לתקן את ספרי ההיסטוריה ואת הנרטיב החברתי שעוותו, כך שבני השבט הנחות יקבלו ביטוי הוגן ונכון. אולי כך הדור הבא של בני השבט העליון ילמדו מה היא צניעות ומה היא ליברליות. 

    

   אני דרור עזרא - בן השבט הנחות וגם גאה בכך (לא הצבעתי לנתניהו אלא לירוקים למי שתוהה)

    

   דרג את התוכן:
    7 תגובות   יום רביעי, 27/8/14, 11:08

    אני חושב שנתניהו התנהל בצורה הכי טובה האפשרית במבצע צוק איתן, ראיתי בימים האחרונים לא מעט טקסטים ביקרתיים, רבים עם רעיונות מופרכים ומסוכנים שאם היו מיושמים היו גורמים נזק כבד לישראל, להלן הניתוח לפי הנקודות המרכזיות במבצע הזה:

    ''

     

    פתיחה המבצע

    אם נזכור אי שם בתחילת חודש יולי חמאס הפר באופן בוטה את הפסקת האש מול ישראל, ממשלת ישראל הסתפקה בתגובה מתונה עד אנמית לרקטות, עד פיצוץ המנהרה בכרם שלום(שעד עכשיו לא ברור מה היה שם) החמאס החל לירות רקטות, וצה"ל הגיב מהאוויר בלבד בשורה של מטרות תוך בלימה של כמעט כל הרקטות ע"י כיפת ברזל

     

    התנהלות נתניהו: כאמור פיצוץ המנהרה כנראה נתון את האות למבצע הזה, אם זה היה מבצע סיכול ישראלי אז היה נכון לדחות את התקיפות מהאוויר, התקיפות הקשות מן האוויר בהחלט פגעו בחמאס, והיו פעולה נכונה. לדעתי נתניהו התנהל כאן בצורה הכי טובה האפשרית.

     

    הצעה המצרית

    ביום השמיני ישראל הצהירה שהיא מקבלת את הצעה המצרית והפסיקה את האש, החמאס לא התייחס להצעה ופשוט המשיך לירות רקטות.

    הייתה כאן נקודת יציאה טובה לחמאס והם ויתרו עליה, והם שילמו עליה מחיר קשה ביותר.

     

    התנהלות נתניהו: נתניהו באופן חכם ביותר ניהל מגעים שקטים עם מצרים וההצעה הייתה על דעת ישראל תוך התעלמות מהחמאס. די היה ברור שבגלל ענייני כבוד חמאס ידחה את הצעה וכך לישראל היו שתי ברירות יחסית טובות הפסקת אש ללא נזק עם נזק חמור לחמאס או המשך הלחימה וגרמת נזק עצום לחמאס. גם כאן לדעתי נתניהו התנהל בצורה הכי טובה האפשרית.

     

    מבצע קרקעי

    ביום העשירי למבצע הייתה חדירה דרך מנהרה לשטח ישראל, הכוונה הייתה כנראה חטיפת חייל, בכל אופן הפעולה הזו סוכלה.

    עוד באותו היום צה"ל פתח במתקפה קרקעית לחיסול המנהרות לתוך ישראל.

     

    התנהלות נתניהו: החלטה לפתוח במבצע נגד המנהרות רק אחרי שנעשה בהם שימוש הייתה נכונה, על ישראל יש עשרות איומים מכל הגבולות, כמובן אפשר לפועל נגד כל איום פוטנציאלי שמתקבל עליו מודיעין, אבל אז ישראל תסתבך במלחמה אין סופית. הדרך הנכונה לפועל היא שברגע שנעשה שימוש באיום הצבאי הזה יש לפועל ולחסל אותו לפי כל המודיעין שיש לך. וזה בדיוק מה שנעשה כאן. הלגיטימציה הציבורית וגם העולמית של המהלך הזה הייתה טובה הרבה בזכות החלטה על הפסקת האש. שוב גם כאן לדעתי נתניהו התנהל בצורה הכי טובה האפשרית.

     

    הפסקת האש האמריקנית והמשבר עם ארה"ב

    ביום ה25 למבצע ישראל קיבלה את היוזמה האמריקנית של הפסקת אש ל72 שעות, אבל שעה וחצי אחרי כניסת הפסקת האש לתוקף החמאס הרג שלוש חיילים וחטף את גופת אחד מהם. ישראל הגיבה באופן קשה להפרה הזו והאש נמשכה כמה ימים אבל המבצע הקרקעי לא הורחב ונשמר המטרה העקירות שלו. לפי הדיווחים במהלך הימים האלו למעשה נתניהו אמר לאמריקנים אל תתערבו אתם מזיקים, ומכאן והלאה הם נעלמו מן האזור.

     

    התנהלות נתניהו: הענות להפסקת האש הייתה נכונה למרות שבדיעבד אולי היה נכון למנוע את התערבות המזיקה של האמריקנים שהכניסה את כוחות הקרקעיים לבעיה. גם אי הרחבת המבצע בגלל חטיפת גופת החייל הייתה נכונה מאוד, והחלטה אולי הטובה ביותר במבצע הזה הייתה סילוק נכחותם המזיקה של אנשי משטר אובמה שמסיבות מוזרות ולא הגיוניות הם מתומכי האחים המוסלמים והפכו לשליחים למדינות הכי מזיקות במזרח התיכון טורקיה וקטר. לדעתי התנהלות נתניהו הייתה כאן טובה

     

    סיום המבצע הקרקעי והפסקת האש המצרית

    ביום 29 למבצע צה"ל נסוג משטח עזה לאחר חיסול כל המנהרות הידועות לצה"ל. במקביל התחילה הפסקת אש של 72 שעות לפי הצעה המצרית מהיום השמיני. במקביל הודיע מי שהודיע לתושבים על סיום המבצע ושהתושבים יכולים לחזור.

     

    התנהלות נתניהו: ללא ספק הצהרה שהמבצע הסתיים והתושבים יכולים לחזור הייתה מטופשת ביותר. החלטה על הפסקת האש עם סיום המבצע הקרקעי הייתה נכונה ביותר גם התנהלות בקהיר מול המצרים והמשלחת הפלסטינית. ללא הטעות של החזרת התושבים התנהלות הייתה טובה, אבל החזרת התושבים נתנה לחמאס הזדמנות להשתמש בהם ללוחמה פסיכולוגית שהאריכה את המבצע בלפחות שבועיים. לדעתי כאן התנהלות הייתה סבירה לא יותר.

     

    המו"מ והחיסולים

    מהשלב הזה התחיל מו"מ מקוטע עם המשלחת הפלסטינית שכלל כמה סבבים של אש, הסבב האחרון שהתחיל ביום ה43 למבצע כלל שורה של חיסולים שפגוע קשות בדרג הצבאי של החמאס, וגרמו להם נזק עצום ובלבול שכלל הוצאות להורג פומביות, במהלך הימים האלו נהרג ילד בן 4 מפצמ"ר שפגע בנחל עוז.    

     

    התנהלות נתניהו: ניצול הפרת הפסקת האש לשורה של חיסולים הייתה נכונה, גם הפגיעה הקשה במגדלים הותירה הלם רב בקרב תושבי עזה, לעומת זאת אי פינוי המשפחות בזמן התבררה כקטלנית.  בסיכומו של דבר התנהלות בימים אלו הייתה לדעתי טובה מאוד.

     

    הפסקת האש ללא הגבלת זמן

    יום החמישים למבצע הפלסטינים הכריזו על הפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן, למעשה חזרו למצב טרם ההסלמה, ולהצעה המצרית ביום השמיני. טקטיקת המצור הוכיחה את עצמה.

     

    התנהלות נתניהו: במהלך הימים האלו נתניהו אמר לציבור הישראלי שמבצע ימשך אחרי פתיחת שנת הלימודים, התבטאות זו הורידה הרבה רוח מן המפרשים של החמאס, שחשבו ש1 בספטמבר ילחיץ את ישראל, וכמובן הנזק חסר התקדים שצה"ל גרם לרצועת עזה שכנעו את החמאס לרדת מכל הדרישות שלהם להצעה המצרית מהיום השמיני. שוב אני חושב שנתניהו התנהל כאן הכי טוב שאפשר

     

     

    למעט כמה טעויות קטנות התנהלות נתניהו התנהל במבצע הזה בצורה מעוררת התפעלות, לדעתי העימות הצבאי הזה נוהל בצורה הטובה ביותר בידי המנהיגות הישראלית מאז מלחמת ששת הימים.

     

     

     

    התייחסות לביקורות על נתניהו

    עסקת שליט הייתה טעות - אכן עסקת שליט הייתה טעות קשה ולדעתי גרמה לחמאס להתנהג בצורה חסרת אחריות ומסוכנת על מנת לנסות לשחזר את "האורגזמה" הזו שוב. זו הייתה טעות קשה של נתניהו שהביא לעימות הזה. אני ביקרתי את העסקה הזו בזמנו, ואני משוכנע שזו הייתה טעות שעלתה בעשרות הרוגים

     

    לא יכול להיות שהחמאס יתיש את ישראל 50 ימים - ברוכים הבאים למזרח התיכון, ארגוני גרילה איסלמיים הם אגוז קשה מאוד לפיצוח, אני לחלוטין לא בטוח אם פעולה קרקעית גדולה הייתה משיגה תוצאה טובה יותר. גם המושג התשה נראה לי מופרז, תושבי ת"א ישבו בבתי קפה כמעט ללא הפרעה בעוד תושבי עזה היו צריכים לטפל במאות אלפי פליטים, ולראות כל יום בניין אחר בקרבתם מתנפץ לרסיסים. מצטער ריצה אחת מידי יום למרחב מוגן לא נראה לי שנכנסת להגדרת התשה ברור שלא לעומת ההתשה שספגו תושבי עזה מישראל. אני יודע שתושבי הדרום סבלו במהלך המבצע הזה אבל שווה לזכור את תושבי הצפון שחיו כך שנים רבות ללא כיפת ברזל, מכניס קצת לפרופורציות.

     

    היה צריך לחסל את החמאס - החמאס זה אידיאולוגיה ואי אפשר לחסל אידיאולוגיה במבצע צבאי, גם אם נניח שישראל הייתה מכניסה עשרות אלפי חיילים עוברת בית בית ומחסלת או עוצרת את כל לוחמי החמאס, עוד עשר שנים היו צומחים הדור הבא של הלוחמים. מחיר הדמים לחיי חיילי צה"ל שהיה מביא מבצע כזה, לחלוטין לא שווה את הנזק המועט והשולי שגרמו הרקטות. עשרות ואולי מאות משפחות צריכות להגיד תודה לנתניהו שהציל את ילדיהם ממבצע חסר תוחלת לחיסול החמאס!

     

    ישראל איבדה את הרתעה - אומנם קשה לחזות את העתיד אבל הנזק העצום שישראל גרמה לחמאס להערכתי מאוד ירתיע אותם מלפתוח מערכה דומה בעתיד. לדעתי גם בלבנון רשמו הערות ולא רוצים לראות מגדלים מתנפצים בבירות. לדעתי לא רק שלא איבדה אלא מהרתעה אלא הגבירה אותה.

     

    החמאס ניצח - טענה משעשעת ביותר, המצב של החמאס מול ישראל ומצרים נשאר כשהיה אחרי 50 ימי לחימה,  ב50 ימי הלחימה האלו הם איבדו יותר מאלפיים אזרחים ולוחמים, אלפי פצועים, אלפי בתים הרוסים, מאות מסגדים הרוסים, הרס של כל מנהרות התקיפה. וכל זה בשביל כלום!

    אני מסתכל בתימהון על כל המתבכיינים ברשת שמתרשמים מהלוחמה הפסיכולוגית של החמאס, הרי חגיגות הניצחון בעזה היו מבוימות לחלוטין, על מה הם שמחים? שום דבר מהדרישות שלהם לא התקבלה. דברי הרהב של הדוברים שלהם נועדו שיצוטטו בתקשורת הישראלית ויעצבנו את הישראלים לגרום תחושה "אם העזתים מדברים כך סימן שהפסדנו". אזכיר שנסראללה "הגאון" בלוחמה פסיכולוגית נגד ישראל כל כך האמין לעצמו ולתקשורת הישראלית ב2006 לכמה ימים שהוא ניצח את ישראל, עד שהתבררו לו העבודות, והוא קיבל אלרגיה מלהילחם בישראל למרות שישראל כנראה חיסלה לו את המפקד הצבאי הבכיר שלו.

     

    לסיכום

    אני מציע לכולם להסתכל על העבודות, לחמאס ולתושבי עזה נגרם נזק חסר תקדים, שבעזה יזכרו עוד עשרות שנים.  הרקטות שהם השקיעו בהם עשרות מיליונים התגלו כנשק חסר תוחלת ותועלת שהמהלך 50 ימים ו4000 רקטות רק אדם אחד נהרג מהם, המנהרות שנועדו לחטוף חייל לא הביאו לכך, ונהרסו ועוד עשרות מיליונים ירדו לטמיון, כך תוכניות אחרות שלהם נכשלו כולם.

    אני מציע לכולם לזכור שאנחנו במזרח התיכון והמצב כאן מסבוך ונזיל, ולא כל מה שנראה בתקשורת הוא שיקוף של המציאות. כפי שהוכח במערכה הזו אין תחליף להנהגה בעלת ניסיון מדיני, התנהלות נתניהו הביא לחיסכון בדם, ולמצב יחסים טוב עם השכנים בשכונה כמעט ללא שום נזקים מדיניים חמורים, אפילו לא החלטה אחת של מועצת הביטחון.

    דרג את התוכן:
     2 תגובות   יום שני, 25/8/14, 17:25

     המלך האושרי סנחריב החליט לצאת למסע כיבוש בשנת 701 לפני הספירה בארץ ישראל, בתקופה ההיא אשור הייתה האימפריה החזקה באזור ואולי עם הצבא הכי חזק במזרח התיכון.

     '' 

      

     הסיפור המעניין במסע הזה היה המצור על ירושלים והניסיון הכושל לכבוש את ממלכת יהודה שבראשה עמד חזקיהו. זה אחד הסיפורים המדהימים ביותר שישנם בתנ"ך שיש להם תיעוד ארכיאולוגי.

     אחרי שצבא סנחריב כבש את ממלכת ישראל הגלה את אנשיה ולמעשה מחק את השבטים שהרכיבו אותה, כבש את העיר לכיש והגיע לירושלים והטיל עליה מצור כמקובל בתקופה ההיא.

      

     לצבא האשורי הייתה עליונות ברורה על פני הצבא של חזקיהו, והתבוסה של ממלכת יהודה הייתה רק שאלה של זמן. אבל חזקיהו כנראה לא היה טיפש והכין מהלך משלו על מנת למנוע את כיבוש ירושלים.

     חזיקהו הורה על הטיה של מעיין הגיחון באמצעות ניקבת השילוח, למנוע מים טריים מן הצבא האשורי, ולאפשר מים לעיר בזמן המצור.

     חזקיהו היה כנראה מנהיג כריזמטי, והצליח להביא את תושבי ירושלים להאמין שהם יעמדו במצור בניגוד לכל הערים האחרות בארץ ישראל, ואכן תושבי ירושלים  דחו את שיטות הלוחמה הפסיכולוגיות של הצבא האשורי לא הסכימו להיכנע ללא קרב.

     בתנ"ך מסופר כי בא מלאך והרג 180 אלף מהצבא האשורי, היסטוריונים סבורים כי מדובר בהרעלת מקורת המים של הצבא האשורי שגרמו למגפת כולריה קשה וגרמה לצבא האשורי לפגיעה פסיכולוגית קשה שהביא לנטישת המצור והרעיון לכיבוש ירושלים.

      

     טקטיקת המצור הנגדי של החמאס

     טקטיקת המצור יותר משהיא צבאית היא טקטיקה פסיכולוגית, שנועדה להביא את הצבא/העיר הנצורה להיכנע ללא קרב, זו בעצם העדפה הראשונה של כל צבא נוצר, הרווח הוא ברור כיבוש עיר תוך שמירה על הכוח הצבאי.

      

     זה ברור שהטקטיקה של ישראל היום במבצע מול החמאס היא טקטיקה של מצור, ישראל מונעת מהחמאס להגדיל את כוחו הצבאי תוך כדי פעולות צבאיות שמקטינות בהדרגה את כוחו הצבאי.

      

     החמאס מצידו נוקט בטקטיקת מצור נגדי, שהנשק המרכזי שלה הם לא הרקטות והמרגמות כמו שנהוג לחשוב אלא התקשורת הישראלית. הכוונה הברורה של החמאס היא לגורם לצד השני נזק פסיכולוגי כך שהוא לא ירצה להילחם וכך יוסר המצור נגדו.

     עד סיום המבצע הקרקעי והפסקת האש אחריו הציבור הישראלי וגם התקשורת הראו עמידה ראויה לציון, והחמאס די הבין שהטקטיקה שלו נכשלה, אבל ההודעה של ישראל לתושבים במהלך הפסקת האש הזו לחזור לבתיהם נתנה לחמאס אפשרות לחזור ולהפעיל את הלוחמה הפסיכולוגית וליצור בתקשורת הישראלית את הבכיינות והביקורת הקטלנית האופיינית, זאת בתקווה שהממשלה תיכנע לדעת הקהל תפסיק את המבצע ותסיר את המצור. עד עכשיו זה לא קרה.

      

     במקביל החמאס משקיע אנרגיה אדירה בשמירה על העמידות של התושבים בעזה, זה כולל שידור של עדויות של "אזרחים" שהופצצו שמגיבים בצורה אדישה עד תוקפנית לישראל כלפי מעשיה ולא בבכי ובהתנהגות פחדנית, במקביל הם הוציאו להורג עשרות אנשים שמא מישהו יעז להראות חולשה פסיכולוגית מול המצור ותהיה התבכיינות על הנזקים שנגרמים לעזה.

     כמובן הם לא שוכחים להביא קטעים מהתקשורת הישראלית של תושבים מתלוננים ומתבכיינים על הממשלה, כדי להראות לתושבי עזה תראו "אנחנו לא מפחדים מהאש הקשה שלהם והם כמעט נשברים מהאש שלנו".

      

     באופן די אבסורדי, הראיונות, הבכי והתלונות הבלתי פוסקות של תושבי הדרום מעודדים את החמאס להמשיך להתקיף את ישראל ובעצם מגדילים ומאריכים את הנזק לתושבי הדרום עצמם.

      

     אם תושבי הדרום רוצים לקצר כמה שיותר את המבצע הזה, הם חייבים להפסיק להתבכיין ולהתלונן אלא להציג לתקשורת תמונה על איתנות וכוח עמידה. למרות שזה לכאורה לא טבעי וזה לא מה שהתקשורת בישראל רוצה. אבל לטובתם הם, תושבי הדרום צריכים להפסיק להתבכיין ולהראות לחמאס שהם יכולים להמשיך עוד שבועות אורכים שבזמן הזה צה"ל יישחוק עוד ועוד בכוחו של החמאס, זאת ללא הסבת נזק משמעותי לישראל.

      

     ברגע שאנשי החמאס יבינו שהם הפסידו גם במלחמה הפסיכולוגית הם יפסיקו את הירי אם הם יחשבו שהם מנצחים את המלחמה הפסיכולוגית הם ימשיכו. זה הסיפור כאן בפשוטות

      

     כישלון המצור האשורי על ירושלים, יצר למעשה את העם היהודי, שהצליח לשמור על זהותו גם לאחר גלות בבל(100 שנים אחרי חזקיהו) זאת בניגוד לאנשי ממלכת ישראל שהתפוגגו תוך זמן קצר בגלות אשור.

      

     כלי הנשק וסיטואציות מדיניות משתנות אבל טבע האדם נשאר, שווה תמיד ללמוד מן ההיסטוריה גם בתחום הצבאי וגם בתחום המדיני.   

      

     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום חמישי, 21/8/14, 13:30

      ברשת פורסמו בשעות האחרונות שתי תמונות שאחת מהן נטען שמופיע שמו של מוחמד דף. שמשרד הבריאות בעזה טען שזה זיוף

      הנה הניתוח שלי מניסוני בעריכת תמונות:
      1. זה אותו צילום של מסמך שימו לב לאצבעות.

      2. שימו לב בצד ימין של המסמך עם שלוש השמות יש יותר ספרות מאשר במסמך עם שני השמות.

      3. שימו לב לצורה של התיבות בטבלה עם שני השמות, צורה טרפזית, מראה על עריכה.

      4. שימו לב לקו העבה במסמך עם שני השמות, מראה על הערכיה.

      אין לי מושג אם האיש חי או מת, אבל מישהו ערך את התמונה עם שני השמות, ולא את התמונה עם שלושת השמות כפי שמשרד הבריאות בעזה טוען

      ''

      דרג את התוכן:
       0 תגובות   יום ראשון, 17/8/14, 12:38

       חברים יקרים, אנשי שלום יקרים, שמעתי את כל הנאומים האחרים, בניגוד אליהם אני רוצה למקד את הנואם שלי במטרה האמיתית של הפגנה הזו.

        ''

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, תסתכלו טוב על אלפי האנשים שהגיעו היום, כמעט כולם מתפרנסים מתעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, נכון שרוב האנשים שהגיעו היום יודעים בסתר ליבם כי כל פתרון מדיני נועד לכישלון בגלל שהצד השני לא יסתפק בפחות מחיסול ישראל, אבל תעריכו את זה שהם הגיעו מתוך רצון לשמור על הפרנסה שלהם.  

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, אתם לא יכולים להתכחש להישגים שלנו, הצלחנו להביא את הציבור הישראלי להאמין בפנטזיה חסרת קשר למציאות.

       אירופים יקרים, אומנם הציבור הישראלי התעורר מהאשליות שמכרנו לו, אבל בזכות הכסף שזרקתם עלינו הצלחנו לעקב שוב ושוב את התעוררת הזו במשך שנים, אל תגידו שזה לא היה שווה את הכסף שלכם.

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, אתם חייבים להודות עשינו בשבילכם את העבודה השחורה והצלחנו להבאיש את ריחה של ישראל ושל היהודים בכל העולם.

       אירופים יקרים, אל תגידו לנו שאתם לא אנטישמים, אנחנו יודעים שאתם כן, אבל בזכות הכסף ששפכתם עלינו אנחנו נותנים לכם את האפשרות לשמור על הדעות האנטישמיות שלכם, תוך הצטדקות שאתם אנטי-ישראל, תוך שימוש בטענות "שאתם נסמכים על דברים של אנשי שמאל ישראלים", תודו שזה שווה את כל הכסף שנתתם לנו!

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, רק שתבינו כמה ההצלחה שלנו גדולה, הצלחנו להכניס רבים מאנשינו לתוך כלי התקשורת המרכזיים, ולא רק זה רבים מאיתנו הצליחו בדרך פלאית לחדור וגם לשלוט על צמרת האקדמיה והמשפט בישראל.

       אירופים יקרים, תעצרו רגע לפני שאתם סוגרים את הארנקים, האם אתם באמת רוצים לוותר על כל הכתבות המגמתיות, על כל המחקרים ההזויים, ועל כל פסקי הדין התלושים? כי זה בדיוק מה שיקרה אם תעצרו את זרם הכסף אלינו.

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, אנחנו מבינים שאתם מאוד חוששים מהתפרצות איסלמית אלימה אצלכם בבית כמו ששנים קורה אצלנו.

       אירופים יקרים, אם תמשכו לממן אתנו תוכלו להמשיך להתעלם מן הבעיה, ולטען שאותם מוסלמים לא באמת רוצים לשלוט על אירופה אלא הם פשוט כועסים ישראל ועל היהודים. וזה כן שווה את הכסף שאתם נותנים לנו.

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, האנשים שלפניכם יושבים שנים בבתי הקפה של ת"א, בזכותנו רמת בתי הקפה השתפרה ולכן מתי שאתם מגיעים לכאן לסיבוב דאווין של נאומים וצילומים שנועדו לציבור שלכם את יכול ללגום קפה איכותי.

       אירופים יקרים, אל תגידו לנו שהבמה שאנחנו נותנים לכם כל שני וחמישי, והפוזה המתנשאת והמטיפה שאתם נכנסים אליה לא שווה את הכסף שזורם אלינו.

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       אירופים יקרים, אין לכם רחמנות? אין לכם אידיאולוגיה סוציאליסטית? תסתכלו בעיניים של האנשים שנמצאים כאן, לכולם שנים רבות של ניסיון בעבודה בעסקנות השלום, האנשים האלו לא יודעים לעשות משהו אחר, תרחמו עליהם!

       אירופים יקרים, תסתכלו על האנשים האלו טוב, רובם בהירים כמוכם, אתם באמת רוצים לשולח אותם לרוחב למכור ספרים של שמעון פרס בצמתים כמו הדוסים? אנחנו מתחננים תחוסו עלינו מילא שאנחנו לא מאמנים שנצליח למכור ספרים של שמעון פרס, אבל אנחנו מאוד חוששים שנקבל בגלל זה סרטן בעור.

        

       אירופים יקרים אנחנו מתחננים, תמשיכו לממן את תעשיית עסקנות השלום.

       דרג את התוכן:
        24 תגובות   יום שישי , 15/8/14, 19:26

        התמונות והסיפורים שיוצאים מאזורים בשליטת דאע"ש בסוריה ובעירק והתמיכה הרבה שהארגון הזה זוכה לה בקרב קהילות ערביות מוסלמיות ברחבי העולם, מעוררת שאלות ותהיות רבות בישראל ובמערב בכלל. אני אנסה לענות על כמה שאלות כאלו כאן.

         

        ''

        החליף האחרון עבד אלמג'יד השני

         

        דאע"ש והאסלאם, האם דאע"ש פועלים בניגוד לאסלאם?

        בשנה האחרונה דאע"ש פרץ לתודעה העולמית, אבל בעולם הערבי הוא כבר מוכר כבר כמה שנים, השאלה המתבקשת היא מדוע המנהיגים הרוחניים של האסלאם לא יוצאים בצורה ברורה וחדה נגדם? אני צופה רבות במדיה הערבית, ואני תוהה איך זה שהם כן מביאים מנהיגי "דת" שתוקפים את ישראל והיהודים, אבל אין מהם שום מילה על מעשי דאע"ש.

        הסיבה לכך היא שדאע"ש הוא האסלאם האמיתי כפי שכתוב בקוראן, אף חכם "דת" מוסלמי לא יצא ויגיד שמה שדאע"ש עושים זה בניגוד לאסלאם, כי זה לא נכון. ויותר מזה אותם מטיפי "דת" מטיפים לזה שנים.

         

        קצת רקע, יש הסיפור שכולם מכירים זה שמוחמד קיבל את האסלאם מאללה, ולאחר מכן השבטים הערבים יצרו בזכותו את האימפריה הערבית שהפיצה את האסלאם. אני חושב שהסיפור האמיתי שונה, והאסלאם בא לעולם עשרות שנים אחרי הכיבושים הערבים הגדולים במאה השביעית, האסלאם הוא בעצם כלי לנהל אוכלוסיה ענקית וכלי להמשך התפשטות האימפריה. כמו שמתואר בסרט התיעודי הזה.

         

        מנגנון התפשטות של האילסם הוא פשוט, מי שנמצא בטריטוריה איסלמית יש שתי ברירות או להתאסלם או למות. ליהודים ונוצרים יש אפשרת להישאר בדתם בתמורה לתשלום מס גולגולת. וכל המוסלמים כופפים למנהיג שהוא גם המנהיג "הרוחני" של האסלאם, ואפילו צאצא של מוחמד.

        למעשה דאע"ש פועלים בדיוק כמו שכתוב בקוראן, כלומר הם משתמשים בכלים ושיטות של המאה השביעית, להפיץ את אידיאולוגית השנאה.

         

        למה האסלאם האכזרי הזה פרץ עכשיו וכמעט לא היה קיים מאות שנים?

        ההנחה בבסיס השאלה הזו היא נכונה, במשך מאות שנים של שלטון איסלמי באזור התנהלות השלטון הייתה הרבה יותר מתונה.

        אם מסתכלים על היסטוריה של האזור, עולה תמונה מעניינת למעשה מתוך 1400 שנות אסלאם, הערבים הסונים שלטו על האזור במשך כ400 שנים בלבד, עד כיבוש בגדד ע"י הסלג'וקים בשאר הזמן שלטו על המזרח התיכון מוסלמים לא ערבים, סלג'וקים, ממלוכים, ועות'מאנים. מטבע הדברים המדיניות של שליטים אלו הייתה הרבה יותר סבלנים למיעוטים לא מוסלמיים, במיוחד שאלו לא סיכנו אותם כמו הערבים.

        אני מתאר לעצמי, שלכמעט כל השליטים האלו היה ברור כמה נפיץ הקוראן, ולכן נקטו בשתי דרכים מרכזיות למנוע הקצנה, מניעת לימודי קריאה, ומינוי חליף שיבצע את מדיניותם, ומעצם היותו חליף(המנהיג הרוחני היחיד של האסלאם) ימנע הקצנה דתית.

        למעשה למרות שהאסלאם לא מאפשר זאת, השליטים מתנו את האידיאולוגיה וניסו להתאים אותה למציאות של אותה תקופה.

        שלוש תהליכים התרחשו במאה העשרים שמובלים את המוסלמים הערבים הסונים לנסות לשחזר את ימי התהילה של המאה השביעית.

         

        התחייה של הוהאביזים - זו אסכולה איסלמית קצינות במיוחד, שהופצה ומופצת בעולם המוסלמי בזכות הכסף הסעודי, אפשר להגדירה "כהחזרת עטרה ליושנה", כלומר לאסלאם של המאה השביעית.

         

        ביטול מוסד החליף - בשנת 1924 ביטל אתאטורק את תפקיד החליף, והתחיל במאמץ לדכא את האסלאם, וכך למעשה האסלאם נשאר ללא מנהיג רוחני שהיה כוח ממתן. בעקבות הצעד הזה הוקמו האחים המוסלמים, שהמטרות שלהם הייתה ליצר הנהגה דתית לאסלאם הסוני, ולהחזיר את השליטה הערבית על המזרח התיכון. האחים המוסלמים הם בעצם הכסות האינטלקטואלית של כמעט כל ארגוני הטרור שמוכנים איסלמיסטים(כולל דאע"ש), למעשה אין הבדלים אידיאולוגיה גדולים בין האחים המוסלמים לוהאבים, למעט עניין אחד וזה הרצון של הוהאבים לשמר את הגמוניה של משפחת סעוד בסעודיה.

         

        השכלה ולימוד הקריאה - המפתח להבין את מה שקורה עכשיו זה עניין הקריאה, למעשה היחסים בין האסלאם לציבור המוסלמי עד המאה העשרים נשלט כמעט אך ורק ע"י מתווכים מטעם השלטון. מרגע שיותר ויותר מוסלמים למדו לקרוא הם לא היו צריכים יותר את המתווכים הללו, ולמעשה כל מוסלמי שבקי בקוראן הופך לפוסק הלכה ומנהיג דתי.

         

        מה הסבר ליחס הטוב ליהודים תחת השלטון האיסלמי?

        קשה להכליל ולקבוע כי תחת האסלאם היה תמיד יחס טוב, אבל בהחלט אפשר לקבל את הטענה שהיחס כלפיהם היה יותר טוב מאשר שהם קיבלו באירופה הנוצרית.

        התשובה לשאלה הזו יוצאת מתוך התשובה לשאלה הקודמת, הנוצרים ויהודים שיחקו תפקיד מפתח בערים המוסלמיות ובשלטון המוסלמי. למעשה היהודים והנוצרים היו השכבה המשכילה שלא הייתה יכולה לסכן את השלטון, והם שמשו רופאים, פקידים וסוחרים, מקצועות המחייבים ידע בקריאה, יהודים ונוצרים יכלו לשוטט בעולם בלי חשש שהם יפיצו רעיונות איסלמיים חתרנים שיכולים לפגוע בשלטון. וכך נוצר אינטרס גדול בהגנה עליהם מטעם השלטון, אינטרס שנמוג ככול שהמאה העשרים התקדמה ודעת הקהל הציבורית הייתה חשוב לשלטון.

         

        מה מקור המשיכה של דאע"ש למוסלמים באירופה?

        יש כאן לכאורה דבר בלתי נתפס, מוסלמי חי באירופה ברווחה, בחופש, ובלי חשש לרדיפה, מוותר על כל אלו וחוזר 1400 שנים אחורה ורוצה לשחזר אורח חיים ברברי ונכשל.

        כאמור האסלאם היא אידיאולוגיה שמטיפה להגמוניה, והדרך להגיע להגמוניה היא או לחסל או לאסלם את כל מי שאינו מוסלמי. נער מוסלמי שחי באירופה לא תופס את עצמו כמי שחי במדינה חופשית אלא חי תחת משטר דיכוי נוצרי/חילוני שמונע מן האסלאם לשלוט כפי שאללה הבטיח. במשיכה של דאע"ש יש כמה מרכיבים, הניסיון לשחזר את התקופה היפה ביותר של האסלאם הערבי הסוני של בית עבאס גם הדגל דומה וגם השימוש בא-רקה כבירה. סוג הלוחמה שמזכיר את סיפורי הקוראן, רעיון החליפות שזו שאפיה שמונחלת במסגדים בכל העולם המוסלמי והתחושה אחרי כיבוש מוסול שאללה איתם. כמו-כן יש את היחסים בין מעצמות המערב לבין המשטרים המדכאים שמהם באים אותם מוסלמים שחלק מהם גורשו ע"י אותם משטרים בשל קשר לאחים המוסלמים.

         

        סיכום וניתוח לעתיד

        דאע"ש זה לא ארגון טרור, דאע"ש זו הפנטזיה האיסלמית האולטימטיבית, גם אם יופעל כוח מסיבי בעירק וסוריה וכל הלוחמים שלהם יחוסלו(כנראה שלא יקרה), הרעיון של דאע"ש יישאר חי, ויקום לתחייה שוב ושוב. עד שהמערב לא יבין שהוא צריך להתייחס לאידיאולוגיה הזו כמו לאידיאולוגיה הנאצית.

        אני מעריך שהכיוון של דאע"ש יהיה בגדד וכווית ולקחיה של שלל צבאי משמעותי, אני מתקשה לראות את המערב או אובמה בולם אותם, במקביל אני מעריך שיהיו פעולות תגמול של דאע"ש בארה"ב ובאירופה, ולכן סיכוי סביר שנראה את מלחמת עירק השלישית, ואם לא? אז כנראה תהיה כאן חליפות עם נשק מתקדם שארה"ב מכרה לכל מיני צבאות במזרח התיכון.

        דרג את התוכן:
         0 תגובות   יום חמישי, 7/8/14, 16:27

         בשנת 2006 נסראללה ישב בבונקר שלו ושמע את רעש הפצצות שנופלות על בירות הסתכל על התקשורת הישראלית וראה שישראל "מפסידה". בסוף המלחמה הוא מייד יצא מן הבונקר והכריז על הניצחון האלוהי, הרי רק אלוהים בכבודו בעצמו יכל היה לגרום לישראל "להודות" בהפסד למרות הכוח הצבאי האדיר שהפעילה נגד לבנון.

         ''

          

         ההנהגה הערבית מכורה לתקשורת הישראלית, מצד אחד הם רואים בה כלי מודיעין חשוב על החברה הישראלית ומצד שני הם רואים בה כלי חשוב של לוחמה פסיכולוגית נגד החברה הישראלית.

          

         ב30 שנים האחרונות אנשי תקשורת רבים מתוך הזרם המרכזי של התקשורת הישראלית לקחו על עצמם תפקיד למתן את הציבור הישראלי, להוביל אותו בנתיב של פייסנות ובעצם ליצור מציאות מתוך אידיאולוגיה זו. צריך להדגיש לא מעט מהקו שהובילה התקשורת הישראלית התבסס על הצגה מעוות של המציאות במזרח התיכון.

          

         אבל המציאות כמו המציאות לא התאימה עצמה לאידיאולוגיה של התקשורת הישראלית, והצפייה שהצד השני יתאם את עצמו לאידיאולוגיה התנפצה, שוב ושוב.

          

         בניגוד להרגלה בשנים האחרונות בעימות האחרון בעזה רוב התקשורת הישראלית ישרה קו, ונתנה גב מאוד גדול לצבא ולממשלה, מה שגרם לזה הוא לא שינוי באידיאולוגיה אלא העובדה שהיום בניגוד ל2006 לציבור הישראלי היה כלי אלטרנטיבי(הרשתות החברתיות) לקבל מידע ולומר את דעתו על התנהלות התקשורת, ומכאן התקשורת התנהגה לאורך רוב העימות הזה בממלכתיות ולמעשה הייתה מורתעת ע"י הציבור הישראלי.

          

         הפעם מנהיגי החמאס ישבו בבונקרים שמעו את הפצצות נופלת על עזה הסתכלו על התקשורת הישראלית ולא ראו הודאה בהפסד, עד אתמול שרביב דרוקר מערוץ 10 אסף כמה נתונים סטטיסטים והגיע למסקנה שישראל הפסידה מול החמאס כי בהשוואה לעומת המבצע ב2009 המספרים הרבה פחות טובים בעיקר מספר האבדות. הניתוח הזה כמובן מופרך לחלוטין מלחמה זה לא משחק כדורסל ואי אפשר לשפוט אותה לפי נותנים סטטיסטים. רק אציין שאם מלחמות העולם הראשונה והשנייה היו נבחנות בשיטת דרוקר לפי מספר האבדות אז בשתיהן גרמניה ניצחה.

          

         אני לא מקדיש סתם תשומת לב לתקשורת הישראלית, יש לה תפקיד חשוב בשיקוף שגוי של הציבורי הישראלי בעיניי המנהיגים הערביים, וזה מוביל אותם שוב ושוב לחושב שעוד דחיפה קלה והציבור הישראלי קורס, נסראללה ביטא את האשליה הזו היטב בנאום קורי העכביש לפני מלחמת לבנון 2, אין לי ספק שהתקשורת הערבית תיקח את הניתוח הזה של דרוקר ותשדר אותו שוב ושוב ותוכיח לעולם הערבי כי למרות ההרס העצום בעזה, ישראל "מודה" בהפסדה, שזה אומר להם שגם הפעם הם היו קרובים כביכול לניצחון על האויב הציוני ומכאן צריך שוב להתחמש לקראת הפעם הבאה שבוודאי הם ינצחו באמת.

         דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום שלישי, 8/4/14, 11:51

          ''

          עמוד פייסבוק חדש בו אפרסם צילומים שלי, מוזמן להציץ ולעקוב.

          https://www.facebook.com/DEZPho2

          דרג את התוכן:
           0 תגובות   יום רביעי, 2/4/14, 18:50

           בחמש שנים האחרונות הייתי חבר בועדת התכנון בהרצליה, בזמן הזה נחשפה פרשת הולילנד והתנהל המשפט, ואם שואלים אותי אותם פגמים שלא עצרו את הולילנד עדיין קיימים, ותוכניות דוגמות הולילנד ממשיכות לקבל אישורים.

           מערכת קבלת החלטות תכנונית טובה, היא מערכת שקופה, שכוללת מגנוני בקרה טובים, ומקבלי החלטות מקדישים לתפקידים את מלאו תשומת הלב.

            

           במשך השנים הייתי מעורב בצורה אינטנסיבית בהליכי תכנון הן כפעיל סביבתי מחוץ למערכת והן כחבר ועדת תכנון שמקבלת החלטות במיליארדים. על סמך הניסיון הזו יש לי כמה תבונות איך אפשר לתקן את המערכת כך שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשר להקדם ולהעביר פרויקט כמו הולילנד.


           olmert_shark1

           1. שקיפות
           הדבר הכי חשוב שכל מערכת שלטונית יכולה לחסן את עצמה מפני שחיתות היא לחשוף כמה שיותר מידע ואת כל סוגי המידע קרוב כל האפשר למועד יצירתו, למשל מידע מקיף על תוכניות זמן מספיק לפני שהן מגיעות בכל השלבים לדיון בועדות תכנון, פרסום סדרי יום של הועדות לפני קיום הדיונים, לאפשר לציבור להעשיר את חברי הועדה במידע לפני קבלת החלטות, צילום ישיבות הועדה בוידאו, ופרסום הצילומים בסמוך לקיום הישיבה, זאת כדי שיהיה לדיונים תיעוד אותנטי, וגם ירתיע את מקבלי החלטות מהתנהלות לא ראויה.

            

           2. תגמול כספי לחברי ועדה מקומית
           אחד האבסורדים הכי גדולים במערכת התכנון היא שחברי ועדה מקומית שבכל חודש מקבלים החלטות בשווי מיליארדי שקלים לא מקבל שום תגמול כספי לשעות הרבות שהם משקיעים בתפקידים, זה אבסורד כי האנשים האחרים שמעורבים במערכת התכנון מקבלים שכר גבוה,(עו"דים, אדריכלים, יועצים, פקידים וכו' ) אבל היחידים שלא מקבלים תגמול כספי על עבודתם הם מקבלי החלטות עצמם, לאי מתן שכר יש אפקט כפול הראשון זה חוסר הרצון להשקיע זמן בנושא מעבר למינימום הנדרש, וכך לא לקיים דיונים ראויים, והשני זה הפיתוי לקבל תגמול כזה או אחר "מתחת לשלוחן".

            

           3. מתן סיוע משפטי ותכנוני לחברי ועדה
           היום יש אפשרות לשני חברי ועדה תכנון להגיש ערר על החלטות וגם לעתור לבית המשפט, הבעיה שחברי הועדה כאלו לא זוכים לשום תמיכה מקצועית לא ע"י עורכי דין, ולא יועצי תכנון. חבר ועדה שמערער ורוצה תמיכה מקצועית כזו חייב לממן זאת מכיסו. לדעתי יש אינטרס של המדינה לממן סיוע משפטי ותכנוני לחברים אלו, אפשר לעשות זאת דרך הסנגוריה הציבורית שהיא גוף שהוכיח את עצמו בשנים האחרונות.

            

           4. תגמול לעותרים ציבוריים
           כאשר מדובר באינטרסים פרטיים ברוב המקרים חברי ועדה מקבלים מידע משני צדדים והחלטות הן הרבה יותר מאוזנות, כאשר מדובר באינטרסים ציבוריים חברי ועדה בד"כ מקבלים רק צד אחד, במקרים בודדים יש אנשים או ארגונים שאין להם אינטרסים כלכלים אשר מביאים בפני חברי הועדה את הצד השני(הציבורי) כדי לעודד זאת אפשר וצריך לתת תגמול כספי לאותם גורמים שמביאים מידע רלוונטי לחברי ועדה והועדה מקבלת אותו. כך יהיה אפשר לתת הן לארגונים האלו תגמול על השירות שהם נותנים לציבור וגם לשפר את המידע המקצועי שחברי הועדה מקבלים בנושאים ציבוריים.

            

           5. שינוי בהרכב של ועדות מחוזיות
           היום רוב חברי ועדות מחוזיות הן פקידים ממונים ע"י שרים וראשי ערים, המצב הזה הוא לא טוב ומביא ללחצים פוליטיים על הפקידים, ומן הצד השני לתופעות של קשר "שמור לי ואשמור לך" בין ראשי הערים. אני סבור שרוב חברי ועדה מחוזית צריכים להיות נבחרי ציבור, היה עדיף שאלו יבחר ע"י הציבור כל חמש שנים במהלך הבחירות המקומיות, אבל אפשר לעשות זאת ע"י מינוי כמה נציגים של חברי מועצה מן האופוזיציה במחוז.

            

           6. שינוי בועדות הערר
           האפשרות לערר על החלטות ועדה מקומית היא חיובית ולא פעם ועדות ערר מוכיחת את עצמן, עם זאת נתקלתי לא ביחסים מורכבים בין חברי ועדות ערר לבין נציגי הועדות המקומיות, לדעתי המצב היום שיו"ר ועדת ערר מחוזית הוא ורוב חברי הועדת ערר הם קבועים במשך שנים הוא בעיתי, אני סבור שהרכב ועדות ערר צריך להיות משתנה, להקים "פול" של חברי ועדה וכאלו שמתאמים להיות יו"ר ועדת ערר ולקבוע הרכבים משתמים לכל יום דיונים.

            

           שחיתות במערכות התכנון הן לא גזירה משמים, אפשר וצריך לחסן מפניהן, אולי זה לא ימנע שחיתות לחלוטין אבל תיקון למערכת יכול להביא לצמצום ניכר של התופעה.אני חייב לומר שלצערי, השינויים ששר הפנים מביא לאחרונה הם במגמה הפוכה להחליש את מנגנוני הבקרה על ועדות התכנון במקום לחזק את המנגנונים הללו וכך למנוע שחיתות.

           דרג את התוכן:
            0 תגובות   יום שלישי, 4/3/14, 12:43


            1. הסיכוי שנתניהו יאושם בכישלון המו"מ עכשיו הוא אפסי, אם אומבה יעז להאישם את נתניהו הוא יראה מנהיג לא אמין שמוחק את כל הידידים של ארה"ב, יותר מזה בדעת הקהל בארה"ב האשמה על ישראל תתפס כניסיון להפיל את כישלון מדיניות החוץ של אובמה על נתניהו, והוא צפוי לנזק פוליטי אולי קטלני אם הוא יעשה את זה.

            2. היכולת של אבו מאזן לגבות מחיר מישראל בזירה הבינלאומית קטן היום בהרבה ממה שיהיה לפני שבוע, כי העיסוק בין מנהיגי מדינות אירופה הוא באוקראינה בלבד, וגם הראיה כי הסיכסוך בין ישראל לערבים היא אחד הבעיות הפחות חמורות בזירה הבינלאומית

            3. הגז של ישראל הופך להיות היום פקטור משמעותי באירופה, שלתלויה במדיה רבה על הגז הרוסי, למה שאירופה תרצה לקלקל את היחסים עם ישראל והסכמי הגז בחתית נייר וכמה עסקנים פלסטינים מושחתים.

            4. לאור המקרה של אוקראינה, ארה"ב לא יכולה למכור לציבור הישראלי את הרעיון של ערביות וגיבוי בינלאומי לישראל, או כוחות בינלאומים. אני חושב שהיום ברור לרוב הישראלים כי אף מדינה בעולם לא תגן על ישראל.

            5. התזמון של הביקור של נתניהו בארה"ב הוא בתיזמון מושלם, אפילו מעורר חשד שליברמן סגר עם פוטין/ינוקוביץ שהם ייצרו את המשבר התזמון הזה במיוחד בשביל נתניהו.

            דרג את התוכן:
             18 תגובות   יום שני, 27/1/14, 01:35

              

             ''

              

             כלי התקשורת בימים האחרונים בהיפר ונטילציה על פרשת אדם ורטה, האמת זה לא נושא כל כך מעניין אבל הוא מעלה כמה רבדים, שלא באמת קשורים להתבטאות זו או אחרת של אדם ורטה.

              

             חופש הביטוי?

             מנסים לומר לנו כאילו הסיפור כאן הוא פגיעה בחופש הביטוי, אין רחוק מזה. לאיש יש חופש ביטוי הוא יכול לומר את דעותיו כרצונו מחוץ לבית הספר והוא גם עושה זאת.

             כל הרעיון של בתי ספר הוא שהורים מותרים על חלק די משמועתי מחינוך ילדיהם לטובת מערכת זאת בתקווה שהחינוך הממוסד הזה יצליח לשפר את מעמד ילדיהם. מורי בתי הספר מקבלים את המוחות הטריים של הילדים כפיקדון, יש מורים ואנשי חינוך שמתייחסים לפיקדון הזה בשיא הרצינות ומנסים לממש את המטרה שלשמה ההורים שלחו את ילדיהם לבתי הספר. יש מורים ואנשי חינוך שמנצלים לרעה את יכולתם ומעמדם על מנת לנסות לשטוף את מוחם של הילדים ולהחדיר בהם דעות ואידיאולוגיות אשר הם חושבים שהן ראויות, חזרה בתשובה/שמאל/ימין, לא משנה מה.

              

             היכולת של מורה כריזמטי להשפיע על תלמידים בגיל התבגרות היא אדירה, ולפעמים הגבול לא כל-כך ברור ובהחלט מורים יכולים לנצל את המצב לרעה. במקרים כאלו תפקיד ההורים הוא לעצור ולמנוע את זה, וכמעט תמיד זה יהיה אחד או אחת שיעשו זאת. כי היכולת לצאת נגד הזרם היא קשה מאוד.

              

             במקרה הזה, ברור לחלוטין שהמורה ניסה להביא תכנים שההורים לא רצו שיועברו לילדיהם, וזו זכותם המלאה למנוע את המשך העברת התכנים הללו לילדיהם.

             אני משער שלא הייתה קמה שום צעקה אילו ההורים היו דורשים לפטר מורה שהיה עוסק בהחזרה בתשובה של תלמידים חילוניים, אולי הארץ היה מעלה את הדרישה על הנס.

             הורים שלא רוצים שילדיהם יהיו חשופים בבתי הספר לתכנים שמאלנים/אנטי צה"ל, יש זכותם המלאה לדרוש זאת ועל בית הספר לכבד זאת. וכן מורים יכולים וצריכים לקיים דיונים פוליטיים, אבל הניסיון למשוך/להוביל את הדיונים לכיוונים שתואם את דעתם או לגרום לבעלי דעה נגדית לתחושת זלזול היא פסולה וצריך לטפל במורים כאלו משמעתית כפי שאני מבין שנעשה כאן.

              

             האצולה מול הפרולטריון

             בראשית ימי המדינה ההנהגה ראתה בחינוך כמשימה לאומית ראשונה במעלה ואל חזית החינוך נשלחו המוברחים מבני הישוב(בני האצולה) זאת על מנת "ללוש למוחות" ילדי המהגרים החדשים(הפרולטריון) בעיקר לבני עדות המזרח את הנרטיב "הרצוי", מהגרים שבאו מתפיסת חינוך קצת שונה מתפיסות החינוך הסוציאליסטית-האירופיות-החילוניות שהיו נהוגת כאן. אגב, באופן פרדוקסאלי המורים שבאו ממדינות ערב לא הוכנסו למערכת החינוך הישראלית אלא לתוך מערכת החינוך הערבית, לא מעט ערבים ישראלים שנמצאים היום באקדמיה ובמקום אחרים צריכים להודות לממסד הישראלי שהוביל את המורים המצוינים האלו למערכת החינוך הערבית.

             שווה לראות את הכתבה הזו בערוץ 2

              

             החשיבות שראתה ההנהגה בחינוך לילדי המהגרים/פליטים ממדינות ערב הייתה כפולה, הנחלת האתוס סוציאליסטי-האירופי-חילוני ושמירת ההגמוניה של האצולה ע"י שטיפת מוח מתוחכמת ע"י מחיקה תרבותית של מסורת וההיסטוריה של יהודי המזרח מן התכנים של מערכת החינוך.

             הרבה פגמים נשארו בתכנים עד היום, אבל הרעיון ללוש את המוחות של האזרחים ע"י מערכת החינוך די נכשל, ולצערי גרם ללא מעט מזרחיים להוציא ילדיהם ממערכת החינוך הממלכתית למערכת חינוך חרדית ליטאית של ש"ס.

              

             ובמקרה הזה של ורטה, הקונפליקט הוא באופן סמלי הכי חד שאפשר, יש לנו את צאצא של אנשי האצולה(הנכד של נתיבה בן יהודה) ואילו מן הצד השני יש לנו את התלמידה צאצאית למשפחת סבח, שאפילו לא עבירתה את שמה כפי שמצופה, לשם "שחר" או שם עברי אחר, שימחק את הזכר למזרחיות שלהם( כלומר מדובר במשפחה מורדת).

             כתבתי על זה בעבר כאן

              

             הפסטיבל התקשורתי

             הפסטיבל התקשורתי שנפתח סביב הסיפור הזה דווקא מעיד יותר על מצבה של התקשורת מאשר על החברה בארץ, כתבתי כבר בעבר על נפילת כוחו של מעמד האצולה הישראלי ברוב תחומי החיים בישראל, למעט בשתי מקומות, התקשורת והמערכת המשפטית.

             למעשה הסיפור הזה הוא ניסיון נואש לשחזר את התפיסות של שנות החמישים שנועדו לשמור על הגמוניה של מעמד האצולה הישראלי, כלומר שימור היכולת ללוש אל מוחות הילדים את האידיאולוגיה הרצויה ונכונה עבורם. זה לא הכי משנה שהאידיאולוגיות שניסו להחדיר במערכת החינוך כשלו מול המציאות, אם זה הסוציאליזם או תפיסות המדיניות שקידמו מפלגות השמאל.

              

             ברור שיש נאמנות שבטית, כאשר התקשורת מגינה על חברי השבט שנמצאים בנקודות השפעה השונות ונמצאים בסכנת פגיעה זה אפילו ראוי להערכה. הבעיה זו הצביעות והעמדת הפנים, הרי התקשורת לא יכולה להגיד אנחנו מגנים על חבר השבט שלנו, אז ממציאים סיפור על פגיעה בזכויות האדם, פגיעה בחופש הביטוי.

             הצביעות בשיא בתפארתה כאשר רואים איך הארץ יצא נגד העסקת מרצה עם דעות ימיניות כביכול. או איך שהם תקפו את החלטה של גדעון סער לשלוח תלמידים לסיורים בחברון, או איך הארץ יוצא נגד המגמה של החזרה בתשובה במערכת החינוך.

              

             אם לסכם את המאמר הזה, הייתי אומר שלמורים אין חופש ביטוי או הבעת דעת במסגרת הליך החינוכי, החינוך צריך להיות תואם לעורכי ההורים ולא נכפה כנגד רצונם. הייתי אומר שלתלמידים כן צריך להיות חופש ביטוי ואסור למורה לגרום לתלמיד לחוסר נוחות בשל דעותיו, קל מאוד למורה להשיג יתרון בויכוחים פוליטיים עם תלמידים, אבל למורה אסור לעשות זאת.

             ברור לחלוטין שהמורה הזה כשל, אני לא הכי בטוח שפיטורין היא הדרך לטפל בו.

              

             אני כאן רוצה לציין את התלמידה ספיר סבח הגיבורה האמתית של הפרשה, שהפגינה אומץ ועמוד שידרה יוצאה דופן, גם כאשר היא הייתה בעמדת נחיתות בגיל, בניסיון, ובהתמודדות עם המפלצת הזו שנקראת תקשורת מגויסת, שהאשימה אותה בגזענות בגלל שהיא פנתה לח"כ לשעבר מיכאל בן ארי. התמודדות בינה לבין המורה היא לא שווה, והתמודדות עם מערכת תקשורת שהייתה בסיפור הזה היא פשוט בלתי אפשרית.

              

              

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              dror99
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              הבלוג של דרור באתר הירוקים

              הפעילות שלי

              אין רשומות לתצוגה

              הבלוג של דרור באתר מפלגת הירוקים