כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הדרך אל האושר

  תיקון עולם, תיקון פנימי ותיקון אופניים.
  מסיבות טכניות בלבד הפניות לקוראים הן בלשון זכר - עמכן הסליחה.

  הבלוג בתקשורת

  ארכיון

  זליכה: מדיניות ההפרטה בישראל נכשלה

  16 תגובות   יום שלישי, 5/1/10, 12:52

    בראיון עימו, החשב הכללי לשעבר טוען ששיטת ההפרטה בארץ יצרה "ריכוזיות חסרת תקדים" במשק * מתנער ממשל "השמן והרזה" המפורסם של נתניהו * ומסביר מה אזרחים מן השורה צריכים לעשות כדי להיאבק בשחיתות

   

  ד"ר זליכה, מה האזרח מן השורה יכול לעשות כדי להיאבק בשחיתות?

   

  דומני כי תודעת ההפגנות של אזרחי ישראל בכלל, ושל הסטודנטים בפרט, הלכה ופגה. במדינות רבות, מערביות ולא מערביות, סטודנטים מהווים את חוד החנית במאבקים ציבוריים נגד מדיניות מפלה, מעוותת או לא יעילה. מנגד, בישראל, נראה כי הסטודנטים של הדור האחרון מפגינים כמעט אך ורק בנושאי שכר לימוד.

   

  הייתי שמח לראות גם יותר אנשי מקצוע מצטיינים והגונים, שצמחו מחוץ לממשל, ומחזיקים בתרבות ארגונית שונה ורעננה, שיאותו ליטול על עצמם משרות ציבוריות.

   

  התפקדות של אזרחים מן השורה למפלגות מאפשרת להם להצביע בפרימריס, ועל ידי כך לקדם את הח"כים ההגונים במפלגות השונות. מה דעתך על תכנית זו ועל סיכוייה להועיל למאבק השחיתות?

   

  זו אכן גישה מעניינת ובעלת פוטנציאל השפעה לא מבוטל. זוהי דרך פעולה אפקטיבית אף יותר מהפגנות גרידא.

  באופן דומה מציעה כעת גם ח"כ יחימוביץ' כי סטודנטים לכלכלה, לחשבונאות ולמינהל עסקים ירכשו איש איש מניה אחת בחברה ציבורית. כך, יתאפשר להם להופיע באסיפת בעלי המניות השנתית ולהאיר את עיני המשתתפים אם וכאשר בעלי השליטה ינסו לבצע מהלכים המקפחים את זכויות המיעוט. יוזמות אלה ראוי כי תבוא עליהן הברכה.

   

   

  השמן והרזה

  נתניהו נוהג להמשיל את המגזר הפרטי בארץ ל"איש רזה", שנאלץ לשאת על גבו את "האיש השמן" - המגזר הציבורי.

  זו גישה מאוד פשטנית. המגזר הפרטי כולל הרבה אנשים שעובדים קשה ומתפרנסים ביושר - אבל גם הרבה עורכי-דין, לוביסטים ומאכערים, שכל תפקידם הוא לעזור למפעלים מזהמים לחמוק מעונש; לסייע לבעלי ההון ולתאגידים להתחמק מתשלום מסים; ולבלום חקיקה ורגולציה שתקשה על הקרטלים במשק להמשיך לעשוק את האזרח הקטן. לאלה יש להוסיף גם ספקולנטים וברוקרים,  שלא מייצרים מאום, ושתפקידם הוא בסך הכול להשקיע את כספם של אחרים, לאו דווקא בחכמה יתרה, ולגזור לעצמם "דמי ניהול" שמנים מתוך זה.

  מאידך, הרוב המוחלט של המגזר הציבורי, ה"שמן" לכאורה, מורכב מעובדים זוטרים (מורים, עובדים סוציאליים, שוטרים, רופאים מתמחים וכו'), שעושים עבודת קודש לטובת הרווחה, ביטחון הפנים והחינוך במדינה, ומשתכרים משכורות מגוחכות ומשפילות.

  ד"ר זליכה, מה דעתך על המשל של נתניהו לאור דברים אלה? 

   

  לא הייתי מעולם שותף לאמירה זו כך שאני משוחרר מהצורך להגן עליה. אינני סבור שיש להקטין את המגזר הציבורי, ובוודאי שלא לצמצם את תפקידיו ואת אחריותו למשק אלא סבור שיש להקצות את המשאבים הציבוריים למקומות הנכונים.

   

  מדיניות ההפרטה נכשלה

  ד"ר זליכה, צרפת היא דוגמה למדינה שבה השיטה הכלכלית קרובה לסוציאל-דמוקרטיה - כלומר, מגזר ציבורי גדול יחסית ורגולציה קשוחה. זאת לעומת ארצות הברית, שהיא פחות או יותר האידיאל של נתניהו ושלך: מגזר ציבורי קטן והפרטה, אפילו של שירותים בסיסיים, כמו חשמל, בריאות וחינוך.

  איכות החיים בצרפת גבוהה משמעותית מזו שבארה"ב.  תוחלת החיים בצרפת ארוכה יותר. תמותת התינוקות בצרפת נמוכה יותר, באופן משמעותי. שיעור האסירים בבתי הכלא ושיעור מקרי הרצח יחסית לגודל האוכלוסייה בצרפת נמוכים פי כמה מאלה שבארה"ב. הצרפתים עובדים פחות שעות בשבוע, ונהנים מכמות גדולה פי כמה של ימי חופשה שנתית בתשלום, יחסית לאמריקאים.

  נכון - התל"ג לנפש בארצות הברית גבוה בהרבה מבצרפת, אבל מבחינת רמת הבריאות, בטחון הפנים, ותנאי התעסוקה לעובדים - איכות החיים בצרפת הסוציאל-דמוקרטית גבוהה משמעותית מזו שבארה"ב הניאו-ליברלית.

  ד"ר זליכה, אולי הגזמנו ברצון להידמות לאמריקה?

   

  מעולם לא ביקשתי להידמות לארה"ב אלא למדינות אירופיות (דוגמת אירלנד, דנמרק או שבדיה), שבהן הגישה הסוציאל דמוקרטית מחפשת עד כמה שניתן את הגישה הקפיטליסטית. לדעתי, בשתי הגישות קיימים ליקויים שאינם מאפשרים הידבקות אידיאולוגית מוחלטת באף אחת מהשתיים, ויש לחפש את שביל הזהב המשלב את הטוב משני העולמות, בהתאם למצב המוצא הבסיסי של כל משק, על יתרונותיו וחולשותיו.

   

  בקליפורניה הובילה הפרטת משק החשמל לעליות מחירים ולהפסקות חשמל תכופות. בבוליביה גרמה הפרטת המים לפריצת מהומות, לאחר שהספקים הפרטיים גילו ש"לא משתלם" לספק מים לכפרים מרוחקים. בארה"ב הובילה הפרטת בתי כלא לכך ששיעור האסירים שם מתוך כלל האוכלוסיה הוא מהגבוהים בעולם, לאחר שחברות הכליאה הפרטיות גילו, שכדי להגדיל את ה"ביקוש" לשירותיהן מוטב להן להשקיע פחות בשיקום האסירים, ויותר במימון לובי פוליטי, שיקדם חקיקה המטילה ענישה דרקונית גם על עבירות של מה-בכך.

  פעולות שונות שהמדינה מבצעת - טיפול בילדים אוטיסטים, ביטחון פנים, בריאות - הן בהגדרה לא רווחיות. כאשר מפריטים שירותים כאלה, החברות הפרטיות מנסות בכוח "להרוויח" בדרכים שמזיקות לציבור הרחב, והניסיון מוכיח, שהרגולטור לא מצליח למנוע זאת מהן. מה הפתרון שאתה מציע?

   

  במהלך כהונתי סירבתי ליטול חלק בשלוש רפורמות אשר סברתי כי יכשלו: רפורמת בכר, הרפורמה בנמלים והרפורמה בחשמל. ברקע להתנגדותי לרפורמה בחשמל עומד כישלונה במקומות רבים בעולם (ולא רק בקליפורניה). למעשה, אינני מכיר מדינה אחת אשר בה המודל המוצע הצליח. על כן, דומני כי מוטב שנסתפק במהלכי ייעול פנימיים הדרגתיים (אבולוציה) במקום במהלך מהפכני (רבולוציה) שסיכויי כישלונו גבוהים. נראה כי גם במקרה זה עדיפה ציפור אחת ביד מאשר חמש על העץ.

   

  בתקופת כהונתך כחשכ"ל, הצטיינת באומץ לב ציבורי ואישי רב במאבקך בשחיתות. בין השאר, התעמתת פעמים רבות עם האחים עופר, שלטענתך זכו מדי פעם בהטבות מופרזות ולא מוצדקות מהמדינה.

  האחים עופר הם בעלי השליטה בבנק מזרחי טפחות, בערוץ 2, בצים, בכי"ל, בחברות הייטק ובקניונים ברחבי הארץ, במפעלי התפלה, בבתי הזיקוק ועוד. האוצר מקדם בימים אלה גם הפרטה של אספקת המים, של הנמלים ושל חברת החשמל, וכבר עכשיו נראה, שחלק ניכר מהנכסים הנ"ל יגיעו גם הם לידי האחים עופר.

  האחים עופר אולי ניצלו לרעה את הכוח העצום שבידיהם - אך אולי את האשם יש לתלות לא בהם, אלא במי שנתן להם ולקבוצה קטנה של בעלי הון את הכוח הזה?

   

  לא פעם ציינתי כי אין לי טענה אחת כנגד האחים עופר, או בעלי הון אחרים, אלא טענות רבות כנגד מי שנתן. איש חכם לימד אותי פעם כי כמעט תמיד יהיה לגיטימי לבקש אך לעיתים לא יהיה לגיטימי לתת.

   

  לגופו של עניין ולא לגופו של אדם או קבוצה, דומני כי מעטים יחלקו עלי כי מדיניות ההפרטה הרב שנתית בישראל נכשלה כישלון חרוץ, ויצרה אוליגופוליים פרטיים וריכוזיות חסרת תקדים. דומני כי הגיע הזמן לאמץ מחדש את תוכניתי הישנה להפריט בדרך של חלוקה לציבור הרחב.

   

  זליכה: הפיקוח על שוק ההון צריך לעבור לידי המפקח על הבנקים (להמשך הראיון)

   

  * תודה לאיתי, עידן, מעין, אורית, יעל, אורן, לקסי, גלעד, רותי, ישראל וצוף על עזרתם בהכנת השאלות לראיון.

  דרג את התוכן:

   תגובות (15)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   איתמר, תשובתך לההדס 1 היא פנינה אמיתית, מדוייקת ומענגת!
     8/1/10 13:40:

   צטט: אליסה77 2010-01-08 08:51:28

    

   המאבק החדש צריך להיות בסוג מתוחכם יותר של הפגנה.

   לצערי אך נכון נדמה לי שהמאבק הזה צריך להיות דרך הרשתות החברתיות, דרך פניה לציבור צעיר יותר שהרבה יותר חכם ממה שהדור שלי היה בגיל 17, דרך לקיחת מנהיגות והובלה לאורך זמן (כמו שאתה עושה), דרך חינוך "הורים שהתייאשו" לתת דרור לפחות לילדים שלהם ולעודד אותם לעשות שינוי.

   אז איך אני מחברת אותך לרשת החברתית שלי בלינקדין (אנשי עסקים) ולפייסבוק?

    

   (אגב, אני חברה של לוצאן....)

   אליסה,

   תודה על המחמאות.

   אכן, המטרה היא להפוך את הנושאים ה"כבדים" וה"משעממים" האלה ליותר "סקסיים".

   "הפגנה" ופעילות חברתית היא ממש לא עונש - להיפך. למשל, את לוצאן הכרתי דרך הפעילות ב"מגמה ירוקה". בת זוגי ואני היכרנו והתחתנו בזכות הפעילות.

    אני בלינקדין, וגם בפייסבוק:

   www.facebook.com/ofanan

     8/1/10 08:51:


   איתמר כל הכבוד על הראיון, ועוד יותר על ההערות הנכונות על מר זליכה.הוא אכן נלחם בשחיתות אך גם לא נלחם בהרבה צירים אחרים אשר היום הוא מרגיש "בנוח" להוציא את עצמו מהמשוואה.
   וזו בדיוק הבעיה- אתה שואל את עצמך מדוע הסטודנטים לא מפגינים? מדוע ההורים שלו לא מפגינים? מדוע רק עובדי מפעלים ערב הסגירה שלהם עושים מהלך ציבורי?

   התשובה היא פשוטה- ראשית,רבים מהציבור לא מקדישים זמן לקרוא את האותיות הקטנות של החוקים.
   כי לא בא להם, כי זה לא סקסי לדבר בשיחות סלון, כי ישאלו אותם בחזרה ומה אתה עשיתה למען המדינה ולא תהיה להם תשובה, כי ההורים שלהם אומרים להם להתמקד בעצמם בקרירה שלהם ושיעזבו את "השטויות האלה"....


    וזה לא שאין לנו מקורות ידע, התקשורת חוגגת כל יום על כל פיפס קטן שיוצא מהכנסת, ויש כלבי שמירה, אך זה מזמן לא מעניין אותנו יותר. וכאן השאלה הגדולה למה זה לא מעניין אותנו יותר כציבור? מדוע התייאשנו? מדוע אנחנו בוחרים את אותם אנשים שלא עשו כלום בעשור האחרון? מדוע פינס עוזב את הכנסת ולא רק את המפלגה שלו? מדוע הוא לא ממשיך לחוקק חוקים חשובים למען כל הציבור? מדוע הוא הרים ידיים?


   לחלק מהשאלות יש לי תשובות, חלקן מעצבנות חלק משביעות רצון,

   אבל כולנו צריכים להתחיל לשאול את עצמנו האם כך אנחנו רוצים להמשיך להראות?

   המאבק החדש צריך להיות בסוג מתוחכם יותר של הפגנה.

   לצערי אך נכון נדמה לי שהמאבק הזה צריך להיות דרך הרשתות החברתיות, דרך פניה לציבור צעיר יותר שהרבה יותר חכם ממה שהדור שלי היה בגיל 17, דרך לקיחת מנהיגות והובלה לאורך זמן (כמו שאתה עושה), דרך חינוך "הורים שהתייאשו" לתת דרור לפחות לילדים שלהם ולעודד אותם לעשות שינוי.

   אז איך אני מחברת אותך לרשת החברתית שלי בלינקדין (אנשי עסקים) ולפייסבוק?

    

   (אגב, אני חברה של לוצאן....)

    

     7/1/10 21:15:

   אני מבין ומסכים שאין כלי אובייקטיבי למדידת איכות חיים.הבעייה לגבי מדעים שאינם מדוייקים כמו כלכלה שמה שנכון להיום מתברר כשטות מוחלטת מחר.

    

   בכלל מהי איכות חיים ליפאני ומהי איכות חיים לטורקי? הציפיות שונות הדרישות אחרות, אנו לא חיים בחברה אחידה (כפר גלובאלי אך צרכים שונים) ולכן כל הדירוגים בעייתיים.

    

   אבקש רק לציין כמה עובדות וביקורת על ה"נהייה האירופאית" : כלומר על הערצת אורח החיים  ה"סוציאליסטי", של חלק ממדינות האיחוד. לטענתך זאת איכות חיים לטענתי זה רקבון.

    

   1. עצמאות - במדינות רבות באירופה הילדים יוצאים מבית לאחר גיל 40 או בסמיכות להם. נח לחיות אצל ה"מאמא". זה עשוי לגדל דור של פרזיטים.

   לומדים באוניברסיטה לנצח. ממתי שסיימו קורס עד שיעבדו בו התכנים לא יהיו רלוונטיים. לפני חודש ביקרתי בוינה וראיתי הפגנה של סטודנטים. הסבירו לי שהם מוחים על החלטת הממשלה שם להגביל את לימודי התואר הראשון ל5 או 6 שנים.כמובן בחינם. היום זה ללא הגבלה ואתה גם מקבל סטיפנדה מהמדינה.

    

   2. תעסוקה- זה הדבר שנמצא בהרבה מחקרים הכי חשוב בחיים. איפה יש יותר סיכויים למצוא עבודה לבוגר תואר ראשון באירופה? או בארה"ב? - אני בטוח שבארה"ב ואל תקח לדוגמא את המצב הכלכלי העכשווי.

    

   יש עוד פרמטרים אחרים שמוכיחים שארה"ב אטרקטיבית יותר למחייה.

   הביקוש לויזות עבודה  או GREEN CARDS לאמריקה הוא הגבוה בעולם- זה אולי מחזק במעט את טענותיי. כולם רוצים אמריקה!

    

    בפרמטר מס' אנשים בכלא. מי אמר שזה פוגע באיכות החיים? האם זה לא מגן על חיי האזרחים שומרי החוק? תכניס עוד 1000 עבריינים בישראל לכלא ויהיה כאן בטוח יותר.

    

   ואני בעד שיטת קליפורניה- בטוח שאתה מכיר THREE STRIKES LAW)ותהיהסמוך ובטוח שקליפורניה מדינה ליבראלית יותר מרוב מדינות האיחוד. יש שם אפילו יין לא רע  ו"מעט" חברות אופניים מעניינות:-) אבל זה לא שייך.זה לפוסט אחר.

    

   כשלון הפרטת החשמל בקליפורניה אינו דוגמא טובה. בדוק לעומק, היה כאן כשלון רגולטיבי וניהולי של המושל גרי דוויס.ב- 4 שנים שחייתי שם לא הייתה כל הפסקת חשמל. אין זה אומר שבמדינה קטנה כמו ישראל צריכים לעשות זאת- אבל יש הרי בעייה עם חב' החשמל והחוב שלה ומישהו משלם את זה כל יום (אתה ואני- לא עובדי חב' החשמל).

    

   לסיום, גם ארה"ב אינה מקשה אחת. יש הרבה מדינות STATES מאוד ירוקות (בחוקים שלהם ובאורח החיים)  קרובות לטבע ושומרות עליו עם צוויון ואורח חיים צנוע ושקט.

    

   כל טוב, אשמח לשוב ולדון בנושא אולי גם בפוסט עתידי שייחוד לנושא.

    

   דורון

    

    

     7/1/10 18:55:

   צטט: doron abrahami 2010-01-07 14:50:36

   חן חן על ההתייחסות.  

   קראתי ולא הסכמתי.זה נחמד אך לא מקצועי (אל תכעס)

   יש מדדים מוסכמים.

   המדדים "מוסכמים" רק על מי שקבעו שאלה המדדים.

    

   אני אכן לא מקצועי, אתה צודק. מצד שני, השאלה היא מה כאן ה"מקצוע", ומה המדדים.

    

   המקצוע הוא כלכלה, והוא נלמד בחוגים שנשלטים כמעט לחלוטין ע"י אנשים בעלי השקפה ניאו-ליברלית.

    

   על המדדים אפשר להתווכח. בכלל, כלכלה שייכת למדעי החברה, ולא במקרה. זה לא מדע מדוייק. זה עניין של השקפות.

    

   לגופו של עניין, במדדים ה"אובייקטיביים" וה"מדעיים" שהצעת, ניתן בקלות למצוא הרבה בעיות.

   לדוגמא :מה הקשר ל"אקלים" במדינה? זה עניין של מזל, ולא משהו שאפשר לשנות; אה, בעצם, לרוע המזל, קרוב לוודאי שזה כן משהו שאפשר לשנות - ובתחום הזה, אין מה לומר - כידוע תושבי ארה"ב אכן מובילים, וודואגים לכך שכל תושבי כדור הארץ לא יסבלו מאקלים קר מדי, חס וחלילה (במבט חטוף, לא ראיתי במדדים שהצעת משהו שמתייחס לזוטות כמו "הדורות הבאים").

   "ביטחון תעסוקתי" זה מצויין - אבל מה עם מספר שעות העבודה והמנוחה, מספר ימי החופשה בשנה וכו'?

   וכן הלאה.

   אתה מוזמן לקרוא קצת על כלכלה אקולוגית, כדי לראות הצעות למדדים אחרים. גם עליהם אפשר להתווכח, כמובן.

     7/1/10 14:50:

   חן חן על ההתייחסות.  

   קראתי ולא הסכמתי.זה נחמד אך לא מקצועי (אל תכעס)

   יש מדדים מוסכמים. אוכלי הצפרדעים במקום ה- 25 ואוכלי ההמבורגרים במקום ה-13.

    

   ותאמין לי שאפילו מדד זה של האקונומיסט מחמיר עם האמריקאים.

    

   איכות החיים שם גבוהה יותר ממה שנוטים לחשוב. (התרשמותי האישית כי חייתי שם).

    

   אגב, תוחלת חיים תלויה במגוון סיבות. לדיון אחר- לא קשור ברמת חיים או איכות.

    

    

     7/1/10 09:19:

   צטט: doron abrahami 2010-01-07 05:53:01

   ראיון יפה אם כי זליכה לא משחרר הרבה תשובות.

    

   הערה אחת: אל תספידו את אמריקה.

   כתבת שאיכות החיים של צרפת גבוהה מזו של ארה"ב. מציע שתביא סימוכין. איכות חיים נמדדת בהרבה פרמטרים (זיהום אוויר, מספר רופאים לאזרחים וכו') ולפי מיטב ידיעתי ברוב הפרמטרים ארה"ב משיגה את צרפת.  לא בטוח אגב שמספר ימי חופשה הוא אחד מהם. לאמריקאים יש מספיק ימי חופשה- אל תדאג להם.

    

   בברכה, דורון

   עורך הבלוג "קפה טורקי"

   דורון,

   אתה מוזמן לקרוא השוואה בין ארה"ב וצרפת, המבוססת על נתוני ה-OECD והאו"ם, כאן.

    

     7/1/10 08:44:

   "האחים עופר אולי ניצלו לרעה את הכוח העצום שבידיהם - אך אולי את האשם יש לתלות לא בהם, אלא במי שנתן להם ולקבוצה קטנה של בעלי הון את הכוח הזה? "

   אתמר תודה על הפוסט המעולה.

   בחודש האחרון אני מהרהר עם עצמי רבות בנושא קידום הצעת חוק שתלחם בכל תהליכי ההפרטה המטורפת שבבסיסה: כל הצעה לתהליך הפרטה ממשלתית תובא להצבעה בכנסת ורק בהצבעה של 61 ח"כ התהליך יתבצע.

   הצעת חוק ההפרטה.

     7/1/10 05:53:

   ראיון יפה אם כי זליכה לא משחרר הרבה תשובות.

    

   הערה אחת: אל תספידו את אמריקה.

   כתבת שאיכות החיים של צרפת גבוהה מזו של ארה"ב. מציע שתביא סימוכין. איכות חיים נמדדת בהרבה פרמטרים (זיהום אוויר, מספר רופאים לאזרחים וכו') ולפי מיטב ידיעתי ברוב הפרמטרים ארה"ב משיגה את צרפת.  לא בטוח אגב שמספר ימי חופשה הוא אחד מהם. לאמריקאים יש מספיק ימי חופשה- אל תדאג להם.

    

   בברכה, דורון

   עורך הבלוג "קפה טורקי"

     6/1/10 21:33:

   זליכה מזכיר לי את גרינספאן.לאחר כל  ההרס שגרינספאן  גרם הוא בא ו"היכה" על חטא.

    http://www.youtube.com/watch?v=oSWFuOGenGw

    

   עכשין אתה בא גרינספאן? עכשיו זליכה בא? לאחר ההרס שהוא הביא בהשקפתו הקלקלית ?

    

   לא שוכח שזליכה היה סמנכ"ל בחברת דרך ארץ שבשליטת אפריקה ישראל.של לבייב.

    

   לא שוכח שזליכה ,ביושבו בכסא החשב הכללי, הוא שחתם את ההסכם ( היקר,האנטי דמוקרטי  והשערורייתי)  המימוני, להקמת בית הסוהר הפרטי,עם חברת אפריקה ישראל של לבייב.

    

   עכשיו אתה בא זליכה? לאחר שלך היה חלק נכבד בהפרטות המאמללות והשליליות? לאחר שהסוסים כבר ברחו מהאורווה ? 

    

    

    

    

     6/1/10 21:25:

   להדס

    

   למיטב ידיעתי תואר שני משולם כחלק מהמלגה ובנוסף מקבלים כ4000 ש"ח לחודש... 

     6/1/10 20:59:

   לענייני כלכלה שלחתי נציגות...

   בכל מקרה כל הכבוד!

     6/1/10 12:35:

   צטט: ההדס1 2010-01-06 11:50:37


   סטודנט לתואר שני החי על מלגה שערורייתי של 2460 שח לחודש (ללא ניקוי שכר לימוד) תוך ויתור על תנאים סוציאליים בסיסיים, כל זאת עבור שעות עבודה של 10-12 שעות ביום לפעמים גם 7 (!) ימים בשבוע ומצליח בשן ועין לשלב לימודים בין לבין לא מצליח להרים את הראש ולראות מעבר לאופק של סיום התואר.

   אני חושבת שהציפיה שסטודנטים ימלאו את החלל הזה מנותקת מהמציאות, זו לא חוכמה להשוות סטודנטים באירופה לסטודנטים בארץ, רק עצם היותם אזרחים הם זכאים להקלות כאלה ואחרות (ששווין גדול מ 60 שח הנחה בתשלום לביטוח לאומי).

    

    

   ההדס1,

   גם אני הייתי סטודנט כזה, והפלא ופלא הצלחתי למצוא זמן לפעילות - לא אינטנסיבית כמו היום, אבל פעילות כלשהיא.

   אני לא חושב שזה מוגזם לצפות מאדם אכפתי, שפעם בכמה חודשים יילך להפגנה, או ישלח מייל לח"כ, או משהו מעין זה.

   נקודה למחשבה: שמתי לב שחברים לעבודה או ללימודים, שתמיד שואלים אותי "איך אתה מוצא זמן לפעילות" - ממשיכים אחר כך לשיחות על "האח הגדול" או על "הישרדות".

   זו שאלה של סדרי עדיפויות. אם האזרחים בארץ היו מקדישים לפעילות סביבתית-חברתית רק רבע מהזמן שמקדישים כדי לצפות בתכניות ריאליטי מפגרות, ישראל היתה הופכת לגן עדן עלי אדמות.

     6/1/10 11:50:


   סטודנט לתואר שני החי על מלגה שערורייתי של 2460 שח לחודש (ללא ניקוי שכר לימוד) תוך ויתור על תנאים סוציאליים בסיסיים, כל זאת עבור שעות עבודה של 10-12 שעות ביום לפעמים גם 7 (!) ימים בשבוע ומצליח בשן ועין לשלב לימודים בין לבין לא מצליח להרים את הראש ולראות מעבר לאופק של סיום התואר.

   אני חושבת שהציפיה שסטודנטים ימלאו את החלל הזה מנותקת מהמציאות, זו לא חוכמה להשוות סטודנטים באירופה לסטודנטים בארץ, רק עצם היותם אזרחים הם זכאים להקלות כאלה ואחרות (ששווין גדול מ 60 שח הנחה בתשלום לביטוח לאומי).

    

    

    

    

     5/1/10 15:29:

   איתמר, כל הכבוד על הראיון.

    

   ומה לגבי שאלות על כלכלה בת קיימא. 

    

   מוריד את הכובע, דרור

   בקרו באתר החדש