כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מגשש באפלה

  בלוג על קיימות, כלכלה, מערכות מורכבות, דמוקרטיה, תאגידים, תרבות הצריכה וכל הבלגן מסביב.

  10 עצות לחסכון באנרגיה, אבל על באמת.

  24 תגובות   יום חמישי, 20/9/07, 10:11

  מגניבים אותי הגרינפיס האלה. תראו מה הם עשו פעם: לקחו ספינה קטנה ושטו ללבו ים לאזור סגור לשייט שבו היתה אמורה להתפוצץ פצצה גרעינית. זו היתה אחת הפעולות הישירות הכי מוצלחות בהיסטוריה: ניסויים בנשק גרעיני באטמוספרה הוצאו מחוץ לחוק, גרינפיס הפכו לאחד הארגונים הכי חשובים עד היום מבחינה סביבתית, והם הצליחו לתת דחיפה להרבה נושאים סביבתיים (שעד היום מזוהים איתם, לטוב ולרע). כל הכבוד להם.

  כמו שנמרוד הלפרן טרח להזכיר (כשהוא עוד היה כאן):

  ראוי לזכור כי מאבקים מצליחים רבים נוהלו על ידי מיעוט זניח. בשיאו של המאבק לביטול העבדות בארה"ב, תמכו בו באופן פעיל פחות מ-5% מהאוכלוסיה.. מרגרט מיד כתבה פעם כי "אין ספק שקבוצה קטנה של אנשים חושבים ומסורים יכולה לשנות את העולם; למעשה, קבוצות כאלה הן היחידות שאי פעם הביאו לשינוי"


  ושוב, תודות לגרינפיס. תודה רבה ח'ברה. (באמת, אבל מעכשיו אני קצת הולך לרדת עליהם, מה לעשות)

  מתישהו אני חושב שאנשים בגרינפיס קיבלו רגליים קרות - הם כנראה לא רוצים להרגיז את הקהל האמריקאי יותר מידי. ולכן הם כמעט ולא מדברים על נושאים חברתיים, כמעט רק על טכנולוגיה. כאילו "תתקינו עוד פאנלים סולאריים והכל יהיה בסדר". בולשיט.

  צריך להגיד את האמת בפנים – אין כמעט שום סיכוי להגיע לסביבה שיכולה לתמוך במין האנושי באופן שבו הוא חי היום, ובטח לא במגמות של צריכה שהוא מתכוון להגיע אליהם אם המגמות הנוכחיות ימשיכו. הרבה אנשים בגרינפיס בטח יודעים את זה, יודעים את זה חצי מהזוכים בפרס הנובל במדעי הטבע (והם אפילו טרחו לפרסם הצהרה פובמית בנידון), וזה המסקנה של רוב מי שמדבר על נושאי סביבה ברצינות – לא על רמות של זיהום אוויר בעיר או על אשפה במרחב הציבורי – אלא על שאלות של קיימות.

  אבל מה. כפי שנמרוד טורח להטיח בפרצוף, דמוקרטיה וחופש הביטוי הם כנראה לא הצד החזק היום בארצות הברית. ולערער על דרך החיים האמריקאית? זה קצת מסוכן לא? הרי הגנה על דרך החיים האמריקאית היתה אחת הסיבות המרכזיות שג'ורג' ג'וניור יצא למלחמה בעיראק! תחשבו מה הם היו עושים לגרינפיס.

  אני כותב את כל זה בגלל שראיתי את 10 הטיפים שלהם לחסכון בחשמל. זה נראה לי כמו בדיחה. זה הדרכים לחסוך באנרגיה? כמה אחוז מהאנרגיה הביתית הולך על נורות? 10% לכל היותר. להתקלח בפחות מים חמים? רק למי שאין לו דוד שמש – מה שלרוב עצום מהישראלים יש.

  אז הנה כמה עובדות. ממש מעט.

  1. בשנת 2004 בארה"ב, התעשייה צרכה 33% מהאנרגיה, התחבורה 28%, בתי מגורים 21% ושימוש מסחרי 17%.

  בישראל הנתונים מן הסתם קצת שונים. קודם כל כללית אנחנו צורכים פחות אנרגיה לנפש בגלל יעילות גודלה יותר בתחבורה, ובגלל בתים קטנים יותר וכו'. מצד שני, אתם רואים שגם אם הבנאדם חי בחושך, לא עושה כביסה, אין לו מקרר חשמלי או מכשירי חשמל - הוא עדיין יכול לעשות אחלה הוצאות אנרגיה בתחום התחבורה או על ידי זה שהוא קונה מוצרים.

  2. ב 2004 צריכת האנרגיה העולמית היתה 446 קוואנד אנרגיה (קוואנד =10 בחזקת 18 ג'אול), כלומר צריכה עצומה של אנרגיה. רבע מזה הלך לארצות הברית, שיש בה כ-6% מהאוכלוסיה העולמית.

  3. כל החלופות שמוצעות לאנרגייה המבוססת על דלקים פחמניים, סובלות מבעיה של יחס EROEI נמוך יותר. EROEI זה החזר אנרגיה על השקעת אנרגיה. כלומר במונחים של אנרגיה – תהיה לנו פחות אנרגיה ואו שהיא תהיה יקרה יותר. תחברו את זה יחד עם גידול באוכלוסיה העולמית וגידול בביקוש לאנרגיה במדינות כמו סין – ותקבלו שבעתיד האנרגיה תהיה יותר יקרה. תחברו את זה לנושא של התחממות עולמית – ותבינו קצת את הברוך שבו אנחנו נמצאים.


  אז הנה 10 הטיפים שלי- הטיפים שלי הם לכל תחומי החיים, לא רק לצריכה הביתית של אנרגיה. הם לא מדעיים, והם בשליפה מהמותן, אבל אני מאמין שהם הרבה יותר טובים משל גרינפיס.

  כרגע הם גם לרדיקלים בלבד. הרוב הגדול של האמריקאים לא יכול לקרוא את ההמלצות האלה בלי לקבל שבץ או התקף צחוק. אבל בסופו של דבר זה מה שיהיה , אם האמריקאים (או הישראלים) יאהבו את זה ואם לא. אם לא דרך הגזר של הפגנות של ארגונים ירוקים, דרך המקל של סופות, מחירי דלק עולים, פיגועי טרור, פגיעה ביבולים ועוד הפתעות שסבתא טבע (ודודה עוני) מכינה לילדים שלא מתנהגים יפה.

  מה שכתוב בהמשך לא מומלץ לבורגנים. הקריאה היא על אחריותכם בלבד.

   


   

  1. הפטרו מהציניות – ציניות זה דרך של אנשים חדי לשון לבצע הדחקה של המציאות במקום להתמודד איתה. צעד זה גם ישחרר לכם את מרכזי האנרגיה ויקל עליכם את החיים. וחיים קלים יותר הם יעילים יותר מבחינת אנרגיה.
  2. טוסו מעט ככל האפשר. חלק עצום מהוצאות האנרגיה של תחבורה בארה"ב הם הטיסות. טיסות משתמשות גם בדלק מטוסים בעל אוקטן גבוה – כלומר שחלק גדול מגזי החממה שלו נפלטו עוד בתהליך הזיקוק. ולכן טיסות הם חתיכת תרומה נכבדת להוצאות אנרגיה ולאפקט חממה. ומה אם רוצים לבקר את הדודה באמריקה? כנראה בספינה או בספינת אוויר– או שיפתחו דור חדש של מטוסים
  3. כבו את הטלוויזיה – זה מכשיר שזולל מעט אנרגיהבאופן ישיר, והרבה אנרגיה באופן עקיף. השינויים שצריך לבצע הם לא רק טכניים, אלא דורשים גם שינוי מחשבתי ותרבותי. השינוי הזה לא פחות גדול מזה שעברה אירופה כשהיא הפסיקה להאמין לכנסייה הקתולית. אבל קשה לבצע שינוי כזה אם בכל ערב אתה מתיישב מול ה"כומר" האלקטרוני שלך שמספר לך שעוד מוצרים יהפכו אותך למאושר, שצמיחה כלכלית טובה לכולם, ושמה שטוב לגנרל מוטורס טוב גם לך.
  4. צאו מהפרברים וכנסו לעיר. בעיר אפשר לגור קרוב לעבודה לחברים ולקניות. יש ויכוחים בארה"ב על התייעלות של 10% ברכבים. אבל משפחה בפרברים נוסעת פי 2-3 מאשר תושב עירוני.
  5. קצצו מאוד בנסיעות מכונית לצרכי נסיעות יומיומית (יוממות) - סעו באופניים (למרחק של עד 7 ק"מ) או בתחבורה ציבורית (אם אתם נוסעים רחוק יותר). לטיולים או סופ"ש אפשר לשכור אוטו. אפשר לנסוע בו גם פעם בשבוע.
  6. הסתכלו על הסרטון של סוורן סוזוקי , מ-1992, רוב מה שהיא אומרת שם היה נכון אז והוא עוד יותר נכון היום. ומוטיבציה היא דבר חשוב. (במיוחד אם אתם בורגנים ולא שמעתם בקולי ונכנסתם הנה בכל זאת) יש לכם ילדים? אז תבינו שהדרך לעתיד שלהם היא לא רק בירושה הכספית שהם יקבלו, או באיכות החינוך או המזון שאתם נותנים להם, אלא בעולם הפיזי והחברתי שאותו אתם יוצרים. אם אין לכם ילדים יהיה לכם אולי קל יותר לעכל את הסעיף הבא
  7. עשו פחות ילדים – 0-2 אם אפשר. אם אתם מקטינים את טביעת הרגל האוקלוגית שלכם בחצי אבל מולידים 3 ילדים שנוהגים כמוכם, התוצאה הסופית היא עדיין גידול בהשפעה על הסביבה.
  8. היפטרו מהמזגן. 50% מהוצאות החשמל בישראל הם על מיזוג. המזגנים והמכוניות והכבישים השחוקים תורמים גם לחימום של הרחוב העירוני. אפשר לחיות יופי בלי מזגן בתל אביב – השאלה היא איך בנוי הבית שלכם: תקרות גבוהות, הצללה, עץ נשיר בצד הדרומי, בידוד טוב, מסה תרמית, ובגדים קלים – ואתם מסודרים ל99% מהימים. בשרב שופכים מים על הרצפה. בימים חמים ולחים נשארים באמבטיה.
  9. צאו מהעניבה. 17 אחוזים אנרגיה שמשמשים במשרדים בארה"ב הולכים בעיקר על מיזוג. הבניינים האלה בנויים רע מאוד מבחינה אנרגטית. הפתרון הוא בנייה ירוקה. עד אז, לפחות בארץ אין שום צורך להרע את המצב על ידי לבישת ביגוד לא מתאים כמו עניבה (שיודעה במקור לחמם את רועי הצאן בסקוטלנד), או נעליים במקום סנדלים. מה דעתכם על גלביות? שטיחים? רק לימות החורף. באופן כזה אפשר להקטין מאוד גם את הוצאות האנרגיה במשרדים. הסעיף הזה בעיקר נכון לעצמאים, מהנלים בכירים ועובדים שמרוויחים הרבה - עובדים זוטרים יפוטרו אם ינסו לעשות את זה - אתם במעמד שיכול לעשות שינוי.
  10. קנו פחות וקנו מוצרים עמידים– התעשייה לא סתם צורכת 33 אחוז מהאנרגיה – היא מייצרת הרבה מוצרים – רובם מיותרים לחלוטין ומתוכננים להתקלקל תוך כמה שנים. למרות הגידול המתמיד בצריכה, יש ירידה קלה בסקרי אושר או שביעות רצון בקרב האוכלוסיה במדינות המערב. כנראה שקניית עוד מוצרים היא לא הדרך הנכונה להיות מאושר, אפילו אם בפרסומות אומרים ההפך, ואפילו אם הן שיכנעו אתכם שאתם לא באמת מושפעים מהן.
  11. אל תאמינו לכל מה שאומרים לכם. לא העיתונים, לא אני, לא ג'ורג' ג'וניור. תלמדו לבדוק דברים בעצמכם. אחרים שיקרו לכם כשאמרו שהכלכלה יכולה לצמוח לנצח, ושהמכונית שלכם תעשה אתכם חופשיים. אני אמרתי 10 נקודות נכון? שיקרתי. (וגנבתי את זה ממאמר של דרור פויר).
  12. עברו לתזונה צמחונית יותר – בשר צורך הרבה אנרגיה בצורה של גידולי חקלאיים, הטסה וקרור. הוא גורם להתחממות עולמית (יותר מאשר תחבורה), לזיהום מים ועוד. אפשר ורצוי לעבור לתזונה אורגנית ומקומית ופחות מעובדתהטסת התוצרת החקלאית, ייצור דשנים וחומרי ריסוס, והובלה בקירור הם עוד צרכנים גדולים של אנרגיה.
  13. מחזרו מתכות מחזור הוא בדרך כלל לא מציאה גדולה, אבל מחזור מתכות שומר על איכות המתכת וחוסך הרבה מאוד אנרגיה ונזק סביבתי שנגרם עקב כרייה.
  14. היפטרו ממייבש הכביסה – בחלק מהבתים חדשים אין חבלי כביסה. זה מגמה מבורכת אולי ליצרניות של מייבשי כביסה, אבל זה צעד חלמאי ודרך להוסיף כ-7% לצריכת האנרגיה הביתית שלכם.
  15. אם אין לכם דוד שמש עדיין אז תתקינו ומהר. 20 אחוז מהאנרגיה בבית הולכת על חימום מים.
  16. היכנסו לכושר והורידו ק"ג מיותרים. זה קל יחסית אם אתם אוכלים אוכל צמחוני יותר עם פחות שומן מעובד, ונוסעים לעבודה באופניים. הרזיה פרושה שיש לכם פחות שכבות שומן – ולכן קל יותר להסתדר בלי מזגן. זה גם יקל עליכם לנסוע באופניים.
  17. קנו מוצרים יעילים בניצולת חשמל – בעיקר מקרר יעיל יותר ונורות clf (טוב, גרינפיס בכל זאת צודקים בנקודה הזאת).
  18. לכו לישון כשהשמש שוקעת וקומו כשהיא זורחת - לא יותר הגיוני ככה? (וזה גם אולי יכול להציל לכן את הציץ)
  19. לכו לישון בצהריים –לעבוד בשעות הכי חמות ביום? זה הגיוני אם אתה איכר אירופאי במדינה קרה. זה לא הגיוני בכלל בכל המדינות החמות. (וזה יקל על סעיף 8 ו-9)
  20. אל תעשו כלום. תהיו בטלנים, כמו חתולים טובים שיושבים בשמש (וחוסכים אנרגיה). אם אתם מרגישים נמרצים אתם יכולים לקרוא את " הזכות לעצלות" או את "בולו בולו".

   


  אני מניח שיש כאלו שבעקבות מה שכתוב כאן חושבים שאני צוחק איתם או שאני לא נורמלי. זה נכון - נראה לי שאני לא נורמלי, אבל מצד שני נראה לי שאני שפוי לחלוטין.

   

  מצד שני יש אנשים שממש חיים כבר היום לפי רוב ההמלצות האלה, באמת (טוב אולי הם לא הולכים לישון בצהריים). - והם לא ממש חיים בסבל אינסופי, חלק מהם אפילו טוען שהוא נהנה (ראו סעיף 11) .

   

  העושר האמיתי הוא בתרבות.

   

  שנה טובה וגמר חתימה טובה

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/4/10 09:12:
   העולם באמת זקוק לאנשים כמוך - המעבר המבורך לאנרגיה סולארית באמת צריך להתחיל עם דודי שמש להמשיך עם מכוניות חשמליות ובאמת יכול  לעזור לנו להתחיל לשמור על הסביבה.
     28/3/08 15:18:

   עוד עצה מעולה

    

    

    

   החליפו את רקע דף החיפוש שלכם לשחור
   למה?

   כי זה יותר בריא לעיניים (מעייף פחות את העין)
   זה מפחית את עוצמת ההארה של המסך, כך שהמסך צורך פחות אנרגיה (חסכון כספי + תרומה לאיכות האוויר)
   מאריך את חיי הסוללה (משך השימוש) במשבים ניידים

   איך עושים את זה?
   אחת האפשרויות היא להשתמש בעמוד זה
   http://bli.kvalim.com/search/

   בהתחלה השחור קצת מציק עד שמתרגלים - אבל כשמתרגלים זה הרבה יותר נוח

     25/11/07 21:44:
   תודה רבה על העצות
     21/11/07 18:55:
   תודה רבה על העלאת הנושא. (כוכב)
     15/11/07 14:09:
   אני לא יודעת בדיוק איך מעבירים מים מהמכונת כביסה לניאגרה, הכרתי מישהו שפעם עשה את זה. מה שהוא הסביר לי זה שהוא עשה בבוידעם בחדר האמבטיה דודי ניקוז למים, ואיכשהו על ידי מישקולות הוא יצר מכניקה שמניעה את המים למעלה לשם, איזשהו שימוש בוואקום שקטונתי מלהבין. ומאותם דודים הועברו המים לניאגרה (טוב, יש לו רקע שלי עיצוב מוצר).
     15/11/07 10:54:

    

   צטט: avitaleshel 2007-11-14 22:35:04

   יש לי עוד עצה מאוד חשובה, אם כבר בחרתם להשתמש במזגן- המים שמתנקזים ממנו הם בזבוז די גדול, תנקזו אותם להשקיית הגינה (אם יש לכם) או במקרה של בניין משרדים ניתן ליצור מערכת ישר לניאגרה. דרך אגב- גם מים ממכונת הכביסה ומהאמבטיה יכולים להיות לשימוש הניאגרה, הרי שם אנו לא זקוקים למים נקיים, ואפילו להפך- מי כביסה יתנו ריח טוב.

   תודה - ולמי שמתעניין כל הנושא הזה (אני חושב) נקרא "מים אפורים" (אני פשוט לא כל כך חזך בו) - איך לדוגמה לוקחים מים ממכונת הכביסה לניאגרה?

     14/11/07 22:35:
   יש לי עוד עצה מאוד חשובה, אם כבר בחרתם להשתמש במזגן- המים שמתנקזים ממנו הם בזבוז די גדול, תנקזו אותם להשקיית הגינה (אם יש לכם) או במקרה של בניין משרדים ניתן ליצור מערכת ישר לניאגרה. דרך אגב- גם מים ממכונת הכביסה ומהאמבטיה יכולים להיות לשימוש הניאגרה, הרי שם אנו לא זקוקים למים נקיים, ואפילו להפך- מי כביסה יתנו ריח טוב.
     8/11/07 23:52:

   תודה, ואפילו פעמיים קורץתמים

    

   לא צריך להרגיש לחוץ כל אחד בקצב שלו, וכל מסע מתחיל בצעד קטן וכו'. מה שחשוב לשמור שזה מגיע ממקום טוב ואמיתי.  

     8/11/07 23:40:

   כל הכבוד לך(כאילו אתה זקוק לו. ... לכבוד.. הרי מה נעשה בו בלי עולם קיים) לעומתך אני מרגישה נורא רדודה כנראה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד. בכל מקרה יש עוד דיבר אחד מכיוון שמדובר בשינוי תרבותי מהותי צריךכל הזמן לדבר לדבר ולעשות ולתת דוגמאות פרקטיות  עם נימוקים הגיוניים בדיוק כמו שעשית היה עוד משהו שרציתי לומר ושכחתי .. טוב נו זה כנראה "הירוק" נכנס עמוק לנשמהמגניב

     8/11/07 23:38:

   כל הכבוד לך(כאילו אתה זקוק לו. ... לכבוד.. הרי מה נעשה בו בלי עולם קיים) לעומתך אני מרגישה נורא רדודה כנראה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד. בכל מקרה יש עוד דיבר אחד מכיוון שמדובר בשינוי תרבותי מהותי צריךכל הזמן לדבר לדבר ולעשות ולתת דוגמאות פרקטיות  עם נימוקים הגיוניים בדיוק כמו שעשית היה עוד משהו שרציתי לומר ושכחתי .. טוב נו זה כנראה "הירוק" נכנס עמוק לנשמהמגניב

     15/10/07 18:11:

    נבוך

   נמרוד אולי יגיד אומר שהעולם זקוק לפחות אנשים, ושאותם אנשים יתנהגו כמו שאני משתדל להיות. מחייך

     15/10/07 17:31:

   העולם זקוק לעוד אנשים כמוך דרור.

    

     15/10/07 16:33:
   תודה על הטיפים!!! צריך לכתוב אותם בגדול במקום שכולם יראו.
     3/10/07 17:32:

    

   צטט: לא בשמים היא 2007-10-01 15:34:34

   יכול להיות שאני מתפרצת פה לדלת פתוחה אבל,

   הייתי שמחה להבין למה האזרח הקטן בעל הפוטנציאל

   להשפיע, לא מקבל מספיק מהאינפורמציה הזאת לפתח דלתו.

   אני מבינה ששיווק באופן כללי כולל הוצאות גדולות, אבל נראה

   לי שניצול אפקטיבי ביותר של תקציבי הארגונים השונים לאיכות הסביבה

   יהיה להגיש את כל המידע החשוב הזה על מגש של כסף לציבור העצום

   הבור והלא מודע (ואם זה חלילה כולל להשתמש בשטן הטלוויזיוני,

   So be it).

   דרך אגב, יכול להיות שעושים את זה, אבל העובדה היא שאזרחית

   כמוני, בעלת מוטיבציה גבוהה מאוד אבל ידע מינימלי, לא מקבלת מידע

   אלא אם כן אני מחפשת אחריו.

   אם אתה לא הכתובת, מתנצלת על ההפרעה.

   שלום,הנה רשימת ההישגים של ארגון "מגמה ירוקה" שבו אני חבר.

   מי זה בכלל " מי זה "מגמה ירוקה"? כמה מאות אנשים כמוני, למשל: עובד הייטק במשרה מלאה, שמסיים תואר שני בטכניון, ועדיין מוצא, איכשהו, זמן לפעול – הכל בהתנדבות מלאה.

   רק בודדים מקבלים משכורת – מגוחכת -  או מלגה זעומה תמורת עבודה של שעות רבות בחודש. לנו אין "הקש בדלת", ומבעלי מפעלים המזהמים, למשל, אנו מסרבים, כמובן, לקבל תרומות, כדי לא להיקלע לניגוד אינטרסים. את התקציב הזעום שלנו אנו מקדישים לפעילות נטו – כמו, זו, למשל, השבוע, שבה נלחמנו על זכותו של הציבור להיכנס באופן חופשי לחופי הכינרת. ואגב, הצלחנו להיכנס לטלויזיה, לרדיו ולכל עיתוני האינטרנט בזכות הפעילות הזו.מצטער: אין לנו כסף לפרסומות בערוץ 2.לעומת זאת, יש לנו מתנדבים שנכנסים לכל הפורומים הרלבנטיים באינטרנט, ומודיעים על פעילות מתקרבת, או כותבים (בהתנדבות) לעיתון, כי אמצעי התקשורת בארץ עדיין לא מכסים מספיק את תחום איכות הסביבה.בקיצור, נורא נורא קל לשבת ביציע ולחלק עצות איך לחלק את הכסף ואיך לשווק.אם את רוצה לעזור באמת,אז הנה אני פונה אליך גם במייל, ואשמח מאוד מאוד לקבל עזרה,

   כי אנחנו באמת זקוקים לעזרה מכל סוג. גם לרעיונות, איך לפעול באופן אפקטיבי יותר. אנחנו בטוח יכולים ללמוד ולהשתפר.

   תודה,איתמר

    

     1/10/07 23:03:

    

   צטט: לא בשמים היא 2007-10-01 15:34:34

   יכול להיות שאני מתפרצת פה לדלת פתוחה אבל,

   הייתי שמחה להבין למה האזרח הקטן בעל הפוטנציאל

   להשפיע, לא מקבל מספיק מהאינפורמציה הזאת לפתח דלתו.

   אני מבינה ששיווק באופן כללי כולל הוצאות גדולות, אבל נראה

   לי שניצול אפקטיבי ביותר של תקציבי הארגונים השונים לאיכות הסביבה

   יהיה להגיש את כל המידע החשוב הזה על מגש של כסף לציבור העצום

   הבור והלא מודע (ואם זה חלילה כולל להשתמש בשטן הטלוויזיוני,

   So be it).

   דרך אגב, יכול להיות שעושים את זה, אבל העובדה היא שאזרחית

   כמוני, בעלת מוטיבציה גבוהה מאוד אבל ידע מינימלי, לא מקבלת מידע

   אלא אם כן אני מחפשת אחריו.

   אם אתה לא הכתובת, מתנצלת על ההפרעה.

   תודה רבה .  

    הארגונים הירוקים מורכבים רק מבני אדם, לא מלאכים או בני אלים. 

   א. גם הרבה מהם לא תמיד מודעים לחומרת הבעיה, ולפעמים קרובות  הם מצטטים דברים שפעם מישהו אמר להם (ראי סעיף 11). לדוגמה רק אחוז אחד כרגע מהאנרגיה בעולם בא מאנרגיות מתחדשות באמת, וכ16-17 אחוזים אם מחשיבים גם את האנרגיה ההידרואלקטרית, - וזה בין היתר בגלל מחיר גבוה יותר של אנרגיה זו - הרבה אנשים לא רוצים להכיר בזה. 

   ב. ארגונים ירוקים גם ככה נלחמים בהרבה מאבקים והם לא מחפשים להפוך את עצמם לעוד יותר מוזרים בעיני הציבור. הרבה פעמים הם ינסו לרכך את המכה, כי אין נביא בעירו.

   ג. האנשים בארגונים ירוקים הם הרבה פעמים בני המעמד הבינוני מרקע מערבי - ולא ששים לערער על הסדר החברתי או התרבותי שלו- ולכן רק חלק לדוגמה מהתנועה הירוקה מכירה בנושא של תרבות הצריכה  -וגם זה רק בשנים האחרונות.

   ד. לך זה אולי קל (כל הכבוד, אגב, ותודה רבה). למישהו בן 45 לדוגמה, בעל משפחה, שנוסע כבר 20 שנה  לחצי שנה לחו"ל או כל יום לעבודה, זה לא קל לקבל את זה - במיוחד אם זה חלק מהזהות שלו, מדרך החיים (ועל דרך חיים יוצאים למלחמות ) - זה לא ממש מובן מאליו.

   (כי חלק מזה מותח ביקורת על איך שהוא חי עד כה - ואנשים, כולל עבדך הנאמן, לא ממש אוהבים ביקורת כזאת: כולנו אוהבים להרגיש שאנחנו צודקים ולמעשה תמיד צדקנו) 

   זה עוד פחות מובן מאליו אם כולם מסביב עושים את ההפך, ו\או אם התשתיות והמסודות החברתיים עובדים נגד זה - לדוגמה רכבת וערים צפופות עם גינות ציבוריות, ופרברים עם מכוניות וגינות פרטיות הם שני קטבים שדוחים זה את זה  - קשה לספק רכבת באופן יעיל ליישוב שהוא פרבר לדוגמה. 

    

   בדיוק בשביל לתת עוד מידע לאחרים וגם ללמוד ממה שיש להם להציע (בתנאי שהם מחוייבים לקיימות) יש את אקו ויקי. http://ecowiki.org.il את  מוזמנת לקרוא ולכתוב.  

     1/10/07 15:34:

   יכול להיות שאני מתפרצת פה לדלת פתוחה אבל,

   הייתי שמחה להבין למה האזרח הקטן בעל הפוטנציאל

   להשפיע, לא מקבל מספיק מהאינפורמציה הזאת לפתח דלתו.

   אני מבינה ששיווק באופן כללי כולל הוצאות גדולות, אבל נראה

   לי שניצול אפקטיבי ביותר של תקציבי הארגונים השונים לאיכות הסביבה

   יהיה להגיש את כל המידע החשוב הזה על מגש של כסף לציבור העצום

   הבור והלא מודע (ואם זה חלילה כולל להשתמש בשטן הטלוויזיוני,

   So be it).

   דרך אגב, יכול להיות שעושים את זה, אבל העובדה היא שאזרחית

   כמוני, בעלת מוטיבציה גבוהה מאוד אבל ידע מינימלי, לא מקבלת מידע

   אלא אם כן אני מחפשת אחריו.

   אם אתה לא הכתובת, מתנצלת על ההפרעה.

     1/10/07 08:56:
   אם כבר מיחזור מתכות, המתכת שהכי כדאי למסור למיחזור היא זו שמרכיבה את מדיח הכלים - המכשיר הכי מטופש ומתעתע בבית. זולל חשמל ומים ולא חוסך מכם רגע של עבודה - עד שפיניתם מלכלוך, העברתם שטיפה ראשונה, העמסתם ופרקתם את המכשיר - כבר יכולתם באותו זמן לשטוף כלים בלי צריכת חשמל כלל.
     21/9/07 21:31:
   טוב שבאת!
     20/9/07 23:04:

   תודה רבה על כל העצות.

   מבטיח להעביר אותן הלאה.

     20/9/07 17:46:

    


   חח..תמים צוחק אני מניח שהכוונה בסעיפים 21 ו22 היתה אלי. אכן.

    

   טוב המחשב כאן ממילא מחובר ועובד (לא נראה לי שהם יהיו מאושרים אם אני אכבה אותו) קורץ. בקשר לעודף מלל - צודק מה לעשות.

    

   רק שחכתי עוד סעיף - לנטוע עצים - לא רק שהם נותנים פירות ומטהרים אוויר - הם גם מחדירים מים לקרקע ומעבירים גשם אל תוך הארץ במנגנון של הסעת גשם.  ובהקשר האנרגיה - חוסכים שאיבה של מים (טיפול שאיבה והובלה של מים צורכים 4% מהאנרגיה של ישראל  - כך שמים מקומיים יכולים לסחוך הרבה אנרגייה) - כנ"ל התרומה של עצים לאוכל מקומי, והתרומה החשובה שלהם לקירור - הקטנת הצורך במזגנים - והצל שהם נותנים - מאפשר לנסוע באופניים באופן קריר יותר. 

    

   מצטרף לנקודות 24 ול23.

    

    

     20/9/07 17:28:

    

   21. נסו להתנתק מהמחשב. מחשבים והמערכות התומכות בו צורכים חשמל רב, וזה עוד בקטנה לעומת הזיהום האדיר שנוצר בתהליכי הייצור ולאחר סוף החים שלהם.

    

   22. ואם כבר מכורים? נסו לכתוב פחות מלל, ולהגיב לפחות דיונים ובלוגים. זיכרו שתגובה אחת שלכם, עומדת להוליד שעות ארוכות של צפיה ותגובות של קוראים אחרים, מה שמחזיר אותנו לסעיף 21. 

    

   23. :-)

    

   24. גח"ט וש"ש.

    

   25. יאיר

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   האזרח דרור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין