כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הקללה הפסיכומטרית: משפצים את הבחינה במקום לבטל אותה.

  4 תגובות   יום ראשון, 19/12/10, 13:43

   

   

  הקללה הפסיכומטרית     

  משפצים את הבחינה במקום לבטל אותה.

   

  ראו,

   המהפכה הפסיכומטרית    

  במסגרת רפורמה שתיכנס לתוקף כנראה ב-2012, יצומצם פרק המילים בעברית, ועל חשבונו יתבקשו הנבחנים לכתוב חיבור. נשיא הטכניון: "מזהים יכולת הבעה ירודה של בוגרי התיכונים". במכוני ההכנה מזהירים: בשורות רעות לתלמידים הריאליים

  תומר ולמר

  פורסם: 15.12.10, 09:54  

   

   

  מבחנים סטנדרטיים -- לרבות מבחני הבגרות ובחינות פסיכומטריות -- הורסים את מערכת החינוך.  

   

          כל פעם כאשר ניתנים, המבחנים הארציים הסטנדרטיים לתלמידי כיתות ד', כיתות  ח', וכיתות י"ב, לרבות מבחני פיז"ה, הם נבחנים בהרחבה ונדונים מעל דפי העיתונות ובמשרדי הניהול של בתי-ספר שונים. ישוב אחד תוהה מדוע לתלמידיו היו הישגים כל כך נמוכים לעומת הממוצע, ישוב אחר מתגאה בתוצאותיו הטובות, בעוד שישוב נוסף מתגאה בכך שהוא מעל הממוצע אולם מודאג מהירידה לעומת השנה שעברה, וכן הלאה.  קהילות מדרגות את עצמן ואת בתי-הספר שלהן בהתאם לתוצאות המוחלטות והיחסיות האלו, ונראה שכל אחד מקבל כמובן מאליו שמבחנים אלה, שהם חדשים יחסית, הם מידה נפלאה למשהו מאוד חשוב הנוגע לחינוכם של ילדינו.

   

          למעשה, לא נגזים, אם נאמר שלמבחנים אלה יש השפעות שליליות הרות אסון על בתי-ספרינו. מן ההתחלה, הבה ונשאל את עצמנו: מה טבעם של מבחנים אלה? כיצד הם בנויים?  התשובה היא: שהם מחרוזות של שאלות אשר מנסות למדוד את כושרם של התלמידים לזכור עובדות ומיומנויות מסוימות. לאחר שנבחן מקרוב את ההנחות עליהן מבוססים המבחנים, אנחנו יכולים להתחיל לרכוש הבנה פנימית וראיה לתוך אופיים המתעה והעקמומי.

   

          ראשית, מי מנסח את המבחנים? המחברים הם בעצמם חברי הממסד החינוכי, אשר מתבקשים לשפוט בדיוק מה חשוב ומה לא חשוב על כל אחד לדעת ברמה מסוימת. מי העניק ידע אלוהי כזה לקבוצת אנשים זו? מי יכול לטעון שהוא בעל תבונה כזו שהוא יודע את הדבר בבטחה -- בבטחה כזאת שתהפוך ידע זה לנקודת ציון לאלפי ילדים? איזה איש או אישה יכול לטעון שהוא בעל יכולת למיין ולבחור מתוך המאגר האין-סופי של הידע האנושי את המעדנים אשר הם חיוניים לכל?

   

          אם היו עומדים להקים מערכת כזו במקום אחר כלשהו למעט בבתי-הספר, הייתה קמה זעקה ציבורית כזאת שהמציעים היו מתחבאים מבושה. האם אין היא, הדבקות האוניברסאלית לערכה נתונה ומוגבלת של עובדות ומעשים, מהות הדוגמאטיות, האוטוקרטיה, הדיכוי  הפסיכולוגי? האין זה כך שאנחנו תמיד בזנו למדינות בהן קיימות תביעות כאלה? האין זה כך שאנחנו מתענגים תמיד על הרבגוניות שלנו, על החופש שלנו מכפיה בחשיבה? כיצד, אם כן, אנחנו יכולים להצדיק את הענקת הסמכות והכוח לקבוצת מורים, לשפוט את כל ילדינו על פי המידות  שאותם מורים יחליטו לקבען כמוחלטות ונכונות?

   

          ומה עם הרעיון עצמו של אמות מידה אחידות? האם זה הגיוני לחפוץ שכל בן עשר, או כל בן ארבע עשרה, או כל בן שמונה עשרה שנים יהיו בקיאים באותו החומר? התוצאה הגרועה ביותר אשר הייתי מדמיין לעצמי הייתה, שכל תלמיד במדינה יקבל ציון מצטיין! איזו תחזית מפחידה! האם  אנחנו באמת רוצים לחיות בעולם חדש ואמיץ כזה? ואם זה טוב עבור הגילאים האלה, מדוע שנעצור שם? מדוע שלא נמשיך את העבודה הטובה, ונבחן את האנשים כל ארבע שנים, עד גיל  הזקנה, כדי להבטיח שלא יסטו מאמות המידה הטובות ביותר שעליהן הבוחנים שלנו יכולים לחשוב?

   

          האם לאנשים יש מושג מה המבחנים האלה עושים לבתי-הספר של הערים והכפרים השונים שלנו?  ככל שעובר הזמן, והביצוע במבחנים אלה הופך להיות חשוב יותר כמידה להצלחתם של בתי-הספר, יותר ויותר אנרגיה מופנית כדי להבטיח שהילדים יצליחו במבחנים. הביצוע במבחנים הופך להיות דבר ראשון במעלה, וכל פעם מושקעים בתרגיל עקר זה כמויות גדולות יותר של אנרגיה ושל זמן.  אינני מתפלפל בנושא זה. אותו הדבר קרה בכל מקום בו הוכנסו מבחנים סטנדרטיים.  לפני למעלה מחמישים שנה, כבר אז, התחוור למשל, שלהעמיד את כל תלמידי התיכון של העיר ניו-יורק בפני מבחני ריג'נט של המדינה בכל מקצוע, הביא את ההוראה בכל מדינת ניו-יורק לבינוניות אחידה שעד היום טרם התגברו עליה. משהו דומה קרה עם הסאט'ס (SAT'S - Scholastic Aptitude Tests - מבחני כושר הלמידה: מבחנים פסיכומטריים בארה"ב), שהפכו למטרה בפני עצמה לכניסה לאוניברסיטאות, ומטילים צל על למידה יצרנית כלשהי אשר לולא הם, היה עוסק בה התלמיד במשך השנים האחרונות של בית-הספר התיכון.

   

          אין זה מאוחר מדי מכדי לנטוש את המבחנים מוליכים שולל והעקמומיים האלה. במחשבה שנייה, אולי זה כן מאוחר, לעת עתה;  אולי יעברו עוד הרבה מאד שנים של שיגעון זה עד שהאנשים ברשויות המרכזיות יבחינו בכך שהם חונקים את אותה מערכת חינוך אשר הם חושבים שהם רוצים לשפרה. אולם דבר אחד אשר אנחנו יכולים לעשותו כדי להילחם בשיגעון הזה ברמה המקומית הוא להתעלם מתוצאות המבחנים, בכולם ובכל אחד מהדיונים בבתי-הספר המקומיים  שלנו.  אם הקהילות המקומיות מחליטות, כל אחת בעצמה, להתרכז במה שהן חושבות שהוא חשוב ולהתעלם ממה שכל אחד אחר אומר להן שהוא חשוב, עדיין יש תקווה שנוכל להימנע מן האחידות -- המטמטמת, החדגונית, שמקהה את החושים -- אשר מבחנים אלה מנסים להכתיב לנו.

   

   

  הקללה הפסיכומטרית
  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     21/5/15 04:36:

   צטט: זכויות הפרט 2011-01-04 01:43:27

   צטט: שושי פולטין 2011-01-03 17:49:41

   "הם חונקים את אותה מערכת חינוך אשר הם חושבים שהם רוצים לשפרה."
   אני מסכימה, המבחנים הפכו לחזות הכל וכל המערכת משועבדת להם!

    


   שלום שושי. לכבודי לראותך אצלי.

   שאלה: האם יש אפשרות לתקן את זה, או הפוליטיקאים משתלטים על הכל?


    

    

    

   אכן, הפוליטיקאים משתלטים על הכל !

    

   נציגינו ? 

    

   ספק רב ! 

    

   ולזה קוראים דמוקרטיה ? 

    

     27/3/11 23:27:
   לפי דעתי,מערכת החינוך בישראל מעונינת תמיד להישתפר ולו רק בשל כך עלינו לראותה באור חיובי יותר,הנושא היותר כאוב במערכת זו הוא המוטיב התחרותי,שמלווה את התלמיד בכל שלבי החינוך,הוא ישב וישנן היטב ליפני מועד המיבחן אך ורק בכדי לקבל ציון טוב מה שיגרום לו בעתיד להיות מוערך לפי ציון זה,כאשר החומר הנילמד נישכח מליבו ולא מוערך על ידו,ההצעה שהיציע כבודו לבטל את המיבחנים הסופיים כך שציון התלמיד ישתכלל לפי הצלחתו במשך השנה הוא רעיון מבריק ויש לממשו..כולי תיקוה שהועלתי במשהוא.
     4/1/11 01:43:

   צטט: שושי פולטין 2011-01-03 17:49:41

   "הם חונקים את אותה מערכת חינוך אשר הם חושבים שהם רוצים לשפרה."
   אני מסכימה, המבחנים הפכו לחזות הכל וכל המערכת משועבדת להם!

    


   שלום שושי. לכבודי לראותך אצלי.

   שאלה: האם יש אפשרות לתקן את זה, או הפוליטיקאים משתלטים על הכל?


    

     3/1/11 17:49:
   "הם חונקים את אותה מערכת חינוך אשר הם חושבים שהם רוצים לשפרה."
   אני מסכימה, המבחנים הפכו לחזות הכל וכל המערכת משועבדת להם!

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   זכויות הפרט
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין