כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ID@N - Innovation Data and Networks

  הבלוג יעסוק בווב 2.0, 3.0, N.0 ובישומיהם הארגוניים: אנטרפרייס N.0, מנסיוני כאסטרטג ווב 2.0 של לקוחותי בישראל.

  קנה את עתידך הרפואי ב1000 דולר

  36 תגובות   יום רביעי, 28/11/07, 11:28
  אישה בדרום קוריאה קיבלה על דיסק את עתידה הגנטי-רפואי, ומייד וכרתה את שני שדיה. הסטארט-אפ https://www.23andme.com  הודיע השבוע כי יאפשר לכל לקוח לדעת על מחלות שיתפרצו אצלו בעתיד ולנקוט בצעדי מניעה מראש. השבוע עברנו שלב מכריע בדרך מדיסק און קיי, ל"בית חולים און קיי" ול"מעבדה און קיי". כל זאת דרך האינטרנט ובמחיר של 1000 דולר.

   

  שלח בדואר דגימת רוק וקבל תוך שבועיים עד חודש, אימייל עם כניסה ל"רשת החברתית-משפחתית" של רשת הגנים של גופך ושל סביך, הוריך, ילדיך ונכדיך. קבל תמונה פנטסמגורית של העבר והעתיד שלך ושל בני משפחתך ושל הדורות הבאים. באתר האינטרנט של הרשת החברתית משפחתית הזאת, יש שלושה מדורים: מעבדה גנטית, בלוג גנטי, ורשת משפחתית.

   

  • 1. מעבדה גנטית: בה תוכל לנווט בין 23 זוגות הכרומוזומים שלך (הסבר בסעיף הבא).
  • 2. בלוג גנטי: בו תוכל לדעת את ההסתברויות שיש לך מחלות שונות.
  • 3. רשת משפחתית: בה תוכל לנווט לאורך שבילי העבר והעתיד של הגנים שלך, כדי לגלות את מוצאך האתני ולגלות קרובי משפחה שלא ידעת על קיומם.

   

  השאלה החשובה היא האם יש לנו את הכוחות הנפשיים לקרוא מידע שכזה. תמורת ה-1000 דולר נקבל את תמצית הגנום האישי שלנו. מהו גנום? איך נדע מתוכו על המחלות שאנו עשויים להיפגע מהן בעתיד ועל המחלות שנעביר לילדינו? איך זה יעזור לנו לחסל סרטן בחיסול ממוקד? איך הרפואה תשתנה בגלל זה? האם גם הפסיכיאטרייה תלויה בגנום?

   

  האם 2007 תהיה שנת הפריצה הגדולה בביוטכנולוגיה? זו השנה שבה גם הצליחו לבנות די.אנ.איי מלאכותי (הסבר בסעיף הבא), וגם בה הצליחו לתת לוירוס פקודה להפוך תא עור פשוט לתא מכל סוג שנבחר: תא לב, תא מוח וכו'. בכך נפתחה הדרך להזמנת איברים לפי בחירה בלי המכשולים האתיים-דתיים-פוליטיים הכרוכים בשימוש בתאי עוברים.

   

  פרק 1 מהו גנום? מהי ביוטכנולוגיה? מהו חיידק סינתטי? מהו אדם מלאכותי?

   

  א. איך הגנים שלנו מאוחסנים בדיסק הביולוגי המולקולרי שנקרא די.אנ.איי?

   

  הגנום של כל בעל חיים הוא כמו מתכון ליצירת עוגה, רק שבמקום עוגה מתכון-הגנום יוצר את הגוף. מתכון-הגוף הוא מעין ספר ממוזער בגודל של מולקולה הנמצאת עמוק בתאי הגוף.

   

  כל אורגניזם מורכב מתאים. בכל תא יש גרעין ובתוכו חוטים מלופפים כמו פקעת שנקראים כרומוזומים. אם מתירים את הפקעת, כל חוט מתגלה כסליל כפול בגודל של מולקולה, הנקרא די.אנ.איי. הדי.אנ.אי הוא הזיכרון או הדיסק הקשיח שבו מצוי המתכון לבניית הגוף, זהו מנגנון התורשה.

   

  כשמתבצע תהליך ההעתקה מהמתכון, הסליל הכפול של הדי.אנ.איי. נפתח לשני חוטים כמו ריץ' רץ'.  חוט אחד הופך לשטאנץ (כמו תבנית של עוגה בצורת פרח או כוכב וכו'). שטאנץ זה מעתיק עצמו לסליל חד חוטי שנקרא אר.אנ.איי. הסליל החד חוטי הנ"ל הוא השטאנץ שעל פיו נוצרים החלבונים שמהם בנוי הגוף: חלבוני העצם, השרירים, המוח וכו'. ביוטכנולוגיה היא הטכנולוגיה שמנסה לפענח ולבנות את הגוף מתוך מידע מולקולרי.

   

  • ב1853 גרגור מנדל הציע את מושג הגן כדי להסביר את חוקי התורשה דגילה באפונה.
  • ב1953 ווטסון וקריק גילו את המבנה של הדי.אנ.איי.
  • ב1983 זוהה לראשונה קשר חד ערכי בין גן למחלה: מחלת ההנטינגטון
  • ב1984 הצליחו לפענח את המתכון של וירוס.
  • ב2003 הצליחו לפענח את המתכון של "הגנום האנושי" של האדם ב13 שנות עבודה במחיר של 2.7 מיליארד דולר.
  • ב2007, בשל הירידה הדראסטית במחירי השבבים ותוכנות הפענוח, גנום פרטי עולה 1 מיליון דולר. אולם לגבי רוב המחלות והבעיות אפשר להסתפק ב"תמצית מנהלים" במחיר של 1000 דולר.
  • ב2017 תוך כעשור, תמצית מנהלים תעלה כ10 דולר והגנום כולו יעלה 10.000 דולר.

   

  ב"ספר המתכון" של החיידק יש כ500 "פרקים" (כ500 גנים, גן-פרק שמכיל את המידע הנחוץ לבניית איבר ביולוגי או פונקציה ביולוגית מסוימים). כל הספר מורכב מעמודים. בכל עמוד יש מספר מילים ובכל מילה יש אותיות. סך האותיות בגנום האנושי מגיע ל3 מיליארד. באלף בית של שפה כמו העברית יש כ24 אותיות. באלף בית של הקוד הגנטי יש רק ארבע אותיות. האותיות הם קשרים בתוך הדי.אנ.איי.

  הסליל הכפול של מולקולת דיאנאיי: הדיסק של מתכון הגוף

   

  ב2003 למדו לתרגם משפת הדיאנאי עם 4 האותיות לשפת אדם, את הקוד הגנטי. מאז כמו שאמר קרייג וונטר, גיבור פריצת הדרך, המדענים עוברים מ"קריאה" ל"כתיבה". דהיינו מתרגום שפת קוד גנטי לשפת בני אדם, לבניית אורגניזמים. לא כל מי שתרגם מתכון סיני לעוגה יודע מייד איך לאפות אותה. פרוייקט התרגום בן ה20 שנה, פרוייקט הגנום, היה בסך הכל תרגום משפה לשפה.

   

  הפרוייקט החדש, "פרוייקט האפייה", נקרא פרוייקט הפרוטאיניום (מהמילה פרוטאין, חלבון) והוא ייקח הרבה יותר שנים. לפני חודש, קרייג וונטר פרץ את הדרך לתכנות הפרוטאיניום של חידק.

   

  הטכנולוגיה שרותמת מערכות מידע לאחסון ופענוח מידע גנטי בכלים דיגיטאליים, נקראת ביו-אינפורמטיקה. המובילה בתחום היא חברת אפימטריקס שמפתחת שבבים לאיחסון מידע גנטי "האינטל של הביו-אינפורמטיקה".

  שבב זעיר לאיחסון מידע גנטי 

   

  ב. ממיקרוסופט במאה ה20 למיקרוב-סופט במאה ה21: מהכבשה דולי לחיידקה סינתי

   

  הדמות המובילה של העידן הפוסט-אקדמי בביוטכנולוגיה הוא קרייג וונטר שהוא "הביל גייטס ואולי הסטיב ג'ובס" של ווב 4.0 http://www.jcvi.org  . האם הוא מקים את מיקרוב-סופט, שתהפוך למונופול התוכנה של ווב 4.0? השיבוט של הכבשה דולי נכשל במידה רבה. קרייג ונטר הולך על "סינתי" במקום על דולי.

   

  סינתי הוא השם של היצור הראשון שיצרה "הביולוגיה הסינתטית" שיוצרת את האורגניזם המלאכותי הראשון. וונטר רשם עכשיו פטנט על DNA מלאכותי, RNA מלאכותי וגנים מלאכותיים, שהם היסוד של החיידק המלאכותי הראשון.

   

  האם אורגניזם מלאכותי הוא יצור ננוטכנולוגי מלאכותי או ביוטכנולוגי טבעי? כנראה שהוא שילוב של שניהם שיוצר את ווב 4.0 שמבוסס על שבב אחסון הקרוי DNA, שבב עיבוד ושבב תקשורת הקרוי RNA, ותוכנה קוונטית. 

   

  פרק 2, לא רק תרופות: חיידקים מלאכותיים שמיצרי תחליפי דלק ומזון משודרג

   

  האנליסטים צופים שעד שנת 2010, מחירי המזון יעלו בעשרות אחוזים., עליית מחירי הלחם, וזינוק מחירי הדלק, הם רק ההתחלה. המשבר יתפשט כמו אש. עליית הדלק תביא לעליית מחירי התירס והסוייה שמהם ניתן לייצר דלק, ותגרור עליית מחירי החיטה ומוצריה. הפתרון מצוי בטכנולוגיות חדשות: עלים שחורים העשויים מסיליקון, האפשרות להוריד מקאזה ומאי.מיול גלידה ולחם. האם אפל תמכור גבינות באיי.טון? חיידקים מהונדסים לייצור דלק http://www.technologyreview.com/Energy/18958 .

   

  האם הקוד הגנטי של האורז והחיטה והחלב יופץ בויקיפדיה או שמונופולים של קוד גנטי של צמחי וחיידקי http://www.technologyreview.com/Biztech/19128 מזון ודלק יביא למותם של עשרות מיליונים ברעב ובמחלות?

   

  משבר המזון העולמי נובע מסיבות כלכליות, פוליטיות, ארגוניות וטכנולוגיות.

  • מבחינה דמוגרפית ופוליטית, הגלובליזציה המואצת מובילה לצריכה מוגברת של דלק בהודו ובסין של 2.5 מיליארד צרכנים חדשים בשוק הגלובאלי.
  • מבחינה ארגונית-פוליטית שוק המזון העולמי שנשלט על ידי כחצי מיליארד אמריקאים ואירופאים במשך עשרות שנים, עובר לשליטה רחבה יותר מהכיוון הסיני-הודי. מנגנוני הקוד הסגור של אמריקה אירופה לא מתאימים לאינטרסים החדשים של שניים וחצי מיליארד (פי שניים וחצי) הודו-סינים.
  • בתוך ארה"ב, משטר בוש העדיף את התעשיות הישנות של דלק, מכונות וחקלאות, על פני פיתוח ענפים חדשים כמו טלקום, תכנים ומיחשוב. זאת בניגוד לרנסנס הכלכלי האמריקאי שהיה בשמונה שנות שלטון קלינטון.

   

  פתרון המשבר יכול לבוא רק משילוב של מהפכה רדיקאלית בטכנולוגיות החקלאיות, עם שינוי פוליטי-ארגוני רדיקאלי. במישור הפוליטי-ארגוני יש צורך בשינוי יחסי הכוחות בין שתי קבוצות אינטרסים בתוך ארה"ב: הכלכלה החדשה של האינטרנט שנתמכה על ידי משטר קלינטון מול הכלכלה הישנה של התעשייה-נפט-צבא-חקלאות הנתמכת על ידי משטר בוש. במישור הגלובאלי צריך לבוא שינוי ברגולציה של הסחר במזון בין ארה"ב-אירופה לבין סין הודו.

   

  תחומי ישומים עיקריים: צמחייה אלקטרונית ודלק אורגני

   

  אבל הבסיס לפתרון יכול להיות רק טכנולוגי ומנטאלי. מושגי היסוד שלנו מתפוררים ומוחלפים על ידי מושגי יסוד מוזרים: מה זה עלים שחורים העשויים מסיליקון? האם יכולה להיות צמחייה אלקטרונית? ממתי אפשר לקצור יבולי דלק? האם יכולה להיות צמחיה תעשייתית?

   

  א. רפואה: סביבה בריאה במקום אנטי-מחלות

  שוק הבריאות האמריקאי מגיע היום לשווי של כתשע מאות מיליארד $. מתוך זה כ 25% מהשוק הולכים על תרופות. הפרוייקטים הבאים נמצאים בתהליכי פיתוח:

  1. חיידקים מתוכנתים גנטית שמנקים את הגוף מרעלים.

  2. תאים מתוכנתים גנטית שהורסים תאים סרטניים.

  3. הורמונים מתוכננים גנטית המעודדים את הגוף להצמיח איברים אלטרנטיביים

  במקום איברים פגועים (כמו עורקים סתומים).

  4. תאים מתוכנתים גנטית המושתלים במקום רקמות תאים פגועות.

  5. אורגניזמים מתוכנתים גנטית שמתפקדים כמחסנים לחלקי חילוף טבעיים לגוף האדם.

  6. פרות וכבשים המייצרים תרופות גנטיות בחלב.

  7. בניית שבבים לפיענוח וקיטלוג הקוד הגנטי של כל אדם. קיטלוג זה יאפשר "תרופות מדויקות כמו לייזר במקום התרופות הבזבזניות של היום שפיזור פגיעתן הוא כמו של רימון רסס שיכול לפגוע גם במשתמש ולא רק במטרה. חברת אפימטריקס היא חלוצת שילוב המהפכה הדיגיטאלית במהפכה הביוטכנולוגית.

   

  הפרוייקטים הללו ובמיוחד אלה מהסוג של חברת אפימטריקס יביאו לכך שניתן יהיה לקרוא את הקוד הגנטי ולדעת על מחלות עתידיות העומדות להתרחש בגופו של אדם מסוים וכך למנוע אותן מראש.

   

  הרפואה המונעת המידעית-ביוטכנולוגית מהווה תפנית מהרפואה המתערבת הכימית-תעשייתית. זאת בדומה לשאר הכלכלה המידעית-דיגיטאלית המהווה תפנית מהכלכלה התעשייתית-מיכאנית. תפנית זאת, מהווה במידה מסוימת חזרה למודלים רפואיים קדם מודרניים, רפואה אלטרנטיבית, מהסוג שעליו ממליץ ד"ר וויל בספריו "ריפוי ספונטאני" ו"8 שבועות של ריפוי ספונטאני". 

   

  ב. חקלאות

  1. דגי מאכל הגדלים במהירות כפולה מהמקובל.

  2. צמחי מזון העמידים בפני מחלות

   

  ג. תעשייה ואיכות הסביבה

  1. צמחים מתוכנתים גנטית המייצרים חומרי דלק ופלסטיק הכלה מעצמו לאחר השימוש

  2. שבבי מחשבים ותקשורת המתבססים על כושר הזיכרון, התקשורת והבנייה

  של הד.נ.א.

   

  פרק 3, היסודות התיאורטיים: הפרכת הדרוויניזם

   

  א. אם הDNA הוא שבב הזיכרון הביולוגי, אז הRNA הוא שבב המעבד ושבב התקשורת

   

  50 שנה חשבו שהדיאנ.אי. הוא השטאנץ שמייצר את החלבונים של גוף האדם, שהוא הדיסק הקשיח שבו מאוחסן "המתכון לאפיית גוף האדם". זהו, שתי שכבות: שכבת המידע בדיסק הקשיח הקרוי די.אנ.איי. מספיקה כדי לייצר את שכבת החומרים הקרוייה חלבונים שהיא ישות כה מורכבת כגוף האדם כולל מוחו. אבל אפילו ברשת התקשורת הפשוטה יש כמה שכבות. יש חומרה, יש שבבי עיבוד, יש שבבי זכרון, יש שבבי תקשורת, יש תוכנת מערכת הפעלה, יש תוכנות יישומים, יש תוכנות תקשורת וכו'.

   

  לפתע, בחודשים האחרונים מסתבר שאולי בראשית המאה ה21, המהפכה בתחום הביולוגיה דומה במשהו למהפכה שהייתה בראשית המאה ה20 בתחום הפיסיקה. בראשית המאה ה20 הדיקטטורה הניוטונית שלטה ללא מצרים במוסדות ובמוחות של הרוב המוחלט של המדענים. האטום נחשב לנקודה חומרית בלתי נחלקת שמצייתת לחוקי הפיסיקה המכאנית הניוטונית.

   

  רותרפורד נסה להסביר את המבנה האטומי במושגים ניוטוניים קדם-קוונטיים וקדם-יחסותיים. זהו, כמה אלקטרונים שהם נקודות חומריות מקיפות גרעינים של אטומים, מין "מיקרו-מערכת שמש". ואז צ'דוויק גילה את הנויטרינו ומאז עוד ועוד חלקיקים מתגלים. הדרך היחידה להסביר את ריבוי החלקיקים הייתה שימוש בפיסיקה קוונטית, בעזרתם של המהפכנים בוהר והייזנברג ושרדינגר, ששברו את הדיקטטורה הניוטונית לנצח.

   

  כך בראשית המאה ה21, חלקיקים ביולוגיים חדשים מסוג RNA, עומדים לשבור את הדיקטטורה הדרוויניסטית.

   

  עתה בראשית המאה ה21 מסתבר שהמודל השטחי הדו-מימדי של הדי.אנ.איי. כדיסק קשיח המכיל בלעדית את המידע ליצירת חלבוני גוף האדם, הנו פשטני ביותר. בשנים האחרונות התגלה שטף עצום של סוגים שונים של RNA:

   

  scnRNAs, snRNAs, snoRNAs, rasiRNAs, tasiRNAs, natsiRNAs, piRNAs, mRNA, rRNA, tRNA, dsRNA, XIST,  .  ריבוי החלקיקים מצריך מערכות מידע חדשניות שיאפשרו לנהל את כל זה. שתי מערכות כאלה הן: http://roc.bgsu.edu/ ,

  http://www.sanger.ac.uk/Info/Press/2007/070613.shtml .

   

  ריבוי סוגי הRNA מצביע על כך שתפקיד הDNA אינו רק בניית חלבוני הגוף אלא בעיקר בניית RNA דהיינו, בניית "שבבי תקשורת ושבבי עיבוד ביולוגיים"!

   

  הסינרגיה חוגגת: ווב 2.0 של האינטליגנציה הקולקטיבית מסוג הויקיפדיה והפולקסונומיה מסייע לפרוץ את הפרדיגמות המיושנות של האקדמיה. האינטליגנציה המלאכותית של ווב 3.0  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3383805,00.html , מאפשרת לבנות אונטולוגיות המספקות לנו מפת דרכים להתמצאות בג'ונגל העצום של המידע הגנומי. לכך קוראים "ביואינפורמטיקה 2.0". ביואינפורמטיקה 1.0 החלה כשהתחילו לאחסן מידע גנטי על שבבי סיליקון, בהובלתה הטכנולוגית של חברת אפימטריקס שהיא "האינטל של הביוטכנולוגיה".

   

  השקפת העולם הרדוקציוניסטית המבדדת, אינה יכולה להסביר מחלות פולימורפיות, אלא רק מחלות מונוגניות. במחלות מונוגניות יש קשר חד ערכי בין גן מסוים למחלה מסוימת. במחלות פוליגניות, המהוות 95% מהמחלות! אין קשר פשוט שכזה. הסיבוך הזה נקרא SNP Single Nucleotide Polymorphism - , והוא נגרם ממוטציות "מחיקות אקראיות בספר המתכונים של הגוף".

   

  המבנה הרשתי של התורשה שלנו ניתן לפענוח רק באמצעות חשיבה רשתית הן לגבי מבנה הגוף האישי והן לגבי המאגר הגנטי המשפחתי והמוצאי.

   

  ב. האם תוכנות מערכת ההפעלה והבראוזר של הגוף הביולוגי, כתובים בשפה קוונטית?

  מכונת טיורינג הביולוגית והפרכת הדרוויניזם

   

  נוכל להסביר טוב יותר את כל המורכבות הזו הוא אם נוותר על שתי הנחות יסוד:

   

  1, מכונת טיורינג אינה מכונה אוניברסלית, כפי שחשבו ב50 השנים האחרונות. טיורינג שפיצח את הקוד של "אניגמה" מכונת הצופן הגרמנית במלחמת העולם השנייה, התאבד לאחר שאולץ לקבל טיפול בהלם חשמלי "שירפא אותו מההומוסקסואליות שלו". טיורינג שהוא הדמות החשובה ביותר בתחום המחשוב במחצית השנייה של המאה ה20, חשב שמערכת מופשטת שהוא בנה, "מכונת טיורינג", יכולה להסביר את כל מערכות המחשוב ללא תלות בחומרה כלשהי.

   

  אם הDNA הוא שבב הזיכרון של המחשב הביולוגי הטבעי שלנו, והRNA הוא סוגים שונים של שבבי תקשורת ועיבוד, הרי שהתוכנה של מערכת ההפעלה והבראוזר הטבעיים הביולוגיים שלנו כתובים בשפה קוונטית http://www.quantumconsciousness.org/publications.html#biology . ישנם בגוף מעבדים קוונטיים בשם מיקרושפופרונים שיכולים להסביר חלק גדול מעיבוד המידע במוח וגם של חלק גדול מעיבוד המידע בגנום.

   

  אך המיקרושפופרונים אינם מתנהגים לפי הלוגיקה הקלאסית שעליה טיורינג התבסס, אלא על לוגיקה קוונטית שמנוגדת לחוקי הסתירה והזהות ושלכן מאפשרת את קיומו של החתול של שרדינגר החי ומת בו זמנית. פירוש הדבר הוא שווב 5.0 הקוונטי כבר פועל באופן טבעי בגוף האדם. אולם יש צורך בעוד 10 עד 20 שנה עד שיצליחו לבנות ווב 5.0 קוונטי מלאכותי http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3414420,00.html .

   

  2, אבל אז הדוגמטיות היסודית של הביולוגיה ב100 השנים האחרונות שהיא אנטי למארקיאנית של תלמידי דרווין, מופרכת. זאת משום שבמערכת התקשורת הביו-טכנולוגית הרב שכבתית והמורכבת של ווב 4.0 אין זרימה חד כיוונית רק מהמידע בDNA אל המבנה החלבוני של הנוירון של הזיכרון, אלא גם מהחלבון של הנוירון של הזיכרון אל הDNA. לכן למארק אולי צודק לפחות בחלק מהמקרים והשאיפה של הזברה להגיע לעלים בענפים הגבוהים, כן גורמת להתארכות צווארה!

   

  כך נוצרה בשנים האחרונות, אלטרנטיבה לא דתית לתורת האבולוציה הדרוויניסטית. לפני כמה שנים כהשתתפתי בדיון במוזיאון ת"א, אמר ביהירות מדען ממכון וויצמן המתמחה בביולוגיה מולקולרית, ש"הDNA פוענח והוא מכיל 10% מידע ו90% זבל". אמרתי לו ש עדיף לאמר בענווה ש90% הוא עוד לא יודע. בחודשים האחרונים מתחילים לפענח את ה90% שמאיימים להפוך את כל הביולוגיה ואולי אף להפריך את הדרוויניזם.

   

  פרק 4, ההשלכות ארוכות הטווח וההקשר התרבותי הכללי שבו פועלת הרפואה

   

  הרפואה והפסיכולוגיה הרווחות כיום בישראל נוצרו בעידן התעשייתי והן טעונות בהנחות יסוד מהעולם המודרני הישן. הרפואה והפסיכולוגיה עדיין שבויות בתפיסות שיוסברו בהמשך. בעתיד יחולו שינויים רבים בתחום זה. תעשיית התרופות הכימית תוחלף בריפוי מונע, אלטרנטיבי וביוטכנולוגי.  תעשיית המכאניקה המכשירית הרפואית שתוחלף במכשור דיגיטאלי לא-מכניסטי.  קונספציות ארגוניות-ניהוליות של פס הייצור התעשייתי והפירמידה הביורוקראטית יוחלפו בפרקטיקות משתפות של קהילות דיגיטאליות.  קונספציות פוליטיות וחברתיות פטרנליסטיות של מדינת הרווחה שיוחלפו בפרקטיקות של העצמה.

   

  המושגים פסיכו-לוגיה ופסיכי-אטריה יועמד בסימן שאלה. "פסיכו", מושג הנפש המודרני, כבר לא ברור מאליו. "לוגיה" מושג המחקר השכלי והאובייקטיבי המודרני, מועמד להחלפה במושגי הבנה חדשים כמו "נאראטיב", "פרפורמנס" וכו' (פסיכו-נאראטיב, פסיכו-פרפורמנס וכו').

   

  א. מערכת הבריאות  של התקופה התעשייתית-מודרנית מול זו של התקופה  המידעית-פוסטמודרנית

   

  מערכת הבריאות של היום נוצרה בתקופת המהפכה התעשייתית והיא מלאה בהנחות היסוד של העולם המודרני. עתה עם המהפכה הדיגיטאלית-מידעית ועם צמיחתה של התרבות הפוסטמודרנית, מערכת הבריאות הקיימת נראית אנאכרוניסטית לחלוטין. כולם מודעים לכך שמערכת הבריאות של היום חולה. אולם רוב הפתרונות לבעיה מוצעים במסגרת הכלכלה התעשייתית והתרבות המודרני.

   

  אנו נבחן כאן את האפשרות לעצב מערכת בריאות המתאימה למאה ה21 אשר משוחררת מהאילוצים שהיו במאה ה19 שממשיכים לשרוד גם במערכת הבריאות של היום. נבחן מהי מערכת בריאות מידעית-דיגיטאלית ומהו יחס פוסטמודרני ללקוח של מערכת הבריאות שהמודרנים ראו בו חולה, מטופל ופציינט.

   

  ב. מערכת הבריאות המודרנית-תעשייתית שבוייה בידי מספר גורמים:

   תעשיית התרופות הכימית.

   תעשיית המכאניקה המכשירית הרפואית.

   קונספציות ארגוניות-ניהוליות של פס הייצור התעשייתי והפירמידה הביורוקראטית.

   קונספציות פוליטיות וחברתיות פטרנליסטיות של מדינת הרווחה.

   

  נתחיל בגורמים הפוליטיים, החברתיים, הארגוניים והניהוליים: פוקו וחוקרים פוסטמודרניסטיים אחרים הראו כי מערכת הרפואה בעידן התעשייתי-מודרני הפקיעה את הבריאות מרשות הפרט ומתחום הבית והעבירה אותה לרשות הציבור ולתחום המוסד הביורוקרטי שבידי המדינה או בידי ארגונים גדולים. במקביל, מצבו הבריאותי של הפרט הוגדר מעתה כמחלה. הגדרה זו הצדיקה את הפקעת זכויותיו למשך האשפוז ומסירתם בידי מומחים.

   

  בנוסף לכך ההשקפה המכאניסטית-מדעית של הפיזיקאים והכימאים הפכה להשקפה המרכזית של רוב הרופאים. זאת בין השאר בגלל בתי הספר לרפואה שם רוב הלימודים בשנים הראשונות מתרכזים באספקטים המכאניסטיים כימיים של האדם. זאת הסיבה שמנהלי בתי החולים הם רופאים מקצועיים בעוד שרצוי שיהיו מנהלים מקצועיים.

   

  התרופות הכימיות, המכאניקה של המכשור הרפואי והקונספציות הארגוניות פוליטיות השתלטו במשך השנים גם על "מחלות הנפש" (ראה בנוסף לפוקו, גם את הפסיכיאטרים תומס סאס ורוני ליינג). מנהלי בתי החולים ל"חולי נפש" הם רופאים פסיכיאטריים. מדוע שלא יהיו פסיכולוגים? מדוע שלא יהיו מנהלים מקצועיים?

   

  ג. האלטרנטיבה של מערכת הבריאות הפוסטמודרנית הדיגיטאלית הופיעה בו זמנית מחמשה כיוונים:

   

  1. התרופפות הצד הקולוניאלי-אירופוצנטרי שהיה דומיננטי ברפואה כמו בתחומים אחרים במשך מאתיים השנים שעד 1980. התרופפות זו הביאה להתעוררות של הרפואה האלטרנטיבית לסוגיה כמו: רפואה סינית, פרמקולוגיה אינדיאנית וכו'.

   

  2. מהפכת הנגד של הסטודנטים והתרבות ההיפית (המושגים יוסברו בפרק על ערכים ואידיאולוגיה) שבדקה מחדש רבות מהנחות היסוד של המערב ושל המודרניות. צעירי סוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים הם ילידי דור השפע שלאחר מלחמת העולם השנייה ושל דור הטלוויזיה, "הכפר הגלובאלי" ו"קץ הילדות". הם לא האמינו יותר בפטרנליזם הרפואי. במקרים רבים צעירי הטלוויזיה ובמיוחד צעירי האינטרנט מרגישים מעודכנים יותר מהרופאים.

   

  3. הופעת האלטרנטיבה הביוטכנולוגית לתרופות הכימיות. מבחינת כלכלת הבריאות, סקטור התרופות האלטרנטיביות צומח במהירות הן בדמות התרופות הגנטיות של הביוטכנולוגיה והן בדמות האתנופרמקולוגיה. מבחינת השקפות היסוד, ראינו בפרק העוסק בטכנולוגיות חדשניות כי כבר קיים ידע ביוטכנולוגי המאפשר לנו "לקרוא" בקוד הגנטי מחלות שעתידות להופיע. בכך מהוות שיטות  אלה סוג של חזרה לרפואה המסורתית המונעת מראש במקום המתערבת לאחר מעשה. חברת אפימטריקס היא חלוצת שילוב המהפכה הדיגיטאלית במהפכה הביוטכנולוגית. היא בונה שבבים לפענוח וקטלוג הקוד הגנטי של כל אדם. קטלוג זה יאפשר תרופות מדויקות כמו לייזר במקום התרופות הבזבזניות של היום שהאפקטיביות שלהן אינה מדויקת והן עלולות גם להזיק. הפענוח והקטלוג הנ"ל יביאו לכך שניתן יהיה לקרוא את הקוד הגנטי ולדעת על מחלות עתידיות העומדות להתרחש בגופו של אדם מסוים וכך למנוע אותן מראש.

   

  4. הופעת האלטרנטיבה הדיגיטאלית הן במכשור הרפואי כמו טלא-רפואה (רפואה מרחוק, דעה שנייה והתייעצות באינטרנט) והן לגבי השתנות בתפיסות היסוד מתפיסת האדם כיצור מכאני לתפיסת האדם כיצור מעבד מידע ומרגיש.

   

  5. הופעת האלטרנטיבה הניהולית מניהול ביורוקרטי מוכוון בירוקרטים וטכנוקרטים לניהול מוכוון ללקוח. כיום הרפואה המודרנית מתייחסת אלינו לא כלקוחות, אלא כמטופלים, כנזקקים, כפציינטים. פקידי שירותי הרפואה ומומחי שירותי הרפואה (הטכנוקרטים, כמו הרופאים הרוקחים ומפעילי המכשירים הרפואיים) מתייחסים אלינו כחומר פסיבי.

   

  מה אנו יכולים להרוויח מהרפואה הפוסטמודרנית? ראשית, הרגשה טובה יותר. שנית, עוצמה גדולה יותר במגענו עם רופאים, מכונאי רפואה ופקידי רפואה. שלישית, יותר בריאות.

   

  ד"ר אנדרו וייל בספריו ריפוי ספונטאני ו 8 שבועות של בריאות אופטימאלית מטיב לעשות אינטגרציה של חלק גדול מהגורמים הנ"ל. באמצעות שילוב של תרופות אלטרנטיביות וחדשניות, פעילות גופנית מתאימה, מכשור דיגיטאלי ובאמצעות השקפות אלטרנטיביות מסורתיות וחדשניות לגבי ניהול ולגבי מהות האדם, ניתן להצביע על מגמות הבריאות במאה ה21.

   

  ד"ר וויל מסביר כי הרפואה המודרנית היא בעיקרה רפואת-אנטי ורפואה מתערבת. ואילו הרפואה האלטרנטיבית המסורתית הייתה רפואת-בעד ורפואה הוליסטית-היגיינית: בעד חיזוק יכולת הריפוי הספונטאנית של הגוף ורפואה ששאפה להבנות סביב האדם סביבה מונעת חולי. הסכנה ברפואת אנטי היא כפולה: ראשית, התרופה היא כמו ירייה שנועדה לפגוע באויב גורם המחלה, אך היא יכולה גם לפגוע ביורה עצמו. שנית, היא יכולה לעורר את האויב למתקפת נגד לאחר שהתחסן נגד תרופת האנטי. לרפואה הסינית, לעומת זאת, לא מתפתחים נוגדנים מפני שהיא פועלת עם מערכות החיסון הספונטאניות של הגוף.

   

  הרפואה המודרנית היא רפואת אנטי משום שרבים בה המושגים מהסוג: נוגדי-דיכאון, אנטי-ביוטיקה, נוגדי-חום. כל הנוגדים הללו מדכאים את סיבות הבעיה אך יכולים להחריף אותה משום שהם דוחים את ההתמודדות הספונטאנית של הגוף. יותר מכך, אמצעי האנטי עשויים בטווח הקצר לרפא את הבעיה שעל פני השטח (גירוד למשל), אך בטווח הארוך היא תתפשט לרקמות עמוקות יותר וחיוניות יותר.

   

  ד. המודעות החדשה של לקוחות הרפואה

   

  התייחס לעצמך כלקוח, לא כפציינט, לא מטופל ולא כחולה.

  הפציינט-מטופל-חולה הוא הצד השני של המטבע שבצדה האחד נמצא הרופא-המומחה-המחליט. הלקוח, לעומת זאת, נמצא בדיאלוג עם הרופא. הרופא יכול לייעץ ללקוח אך לא להחליט במקומו. הלקוח יכול להעביר ביקורת על הרופא ולבדוק אותו ב"דעה שנייה" או בהשוואה בין המלצת הרופא להמלצות של רופאים אחרים באינטרנט. אין זה אומר שהלקוח מחליט על תרופה מסוימת עבורו, אלא רק שהוא יכול לבקש מהרופא אלטרנטיבות אחרות. הרופא יכול ללמד את הלקוח להימנע ממחלות והלקוח יכול ללמוד ולנקוט התנהגות אקטיבית המונעת מחלות.

   

  דרוש מן הרופאים בכל מפגש יחס הולם כלקוח

  אם למשל קיבלת מרשם שנראה לך כקשקוש בכתב יד, בקש מהרופא שיקליד לך את המרשם, או שלפחות יכתוב בכתב יד ברור. בדוק את המרשם שהרופא נתן לך מבחינת השפעות לוואי למשל. אל תתבייש לבקש מהרופא הצעה אחרת לאחר שבדקת ולא מצא חן בעיניך הפתרון המוצע.

   

  פנה לקבל חוות דעת נוספות בשאלות רפואיות קריטיות.

  בדוק את שירותי קופות החולים וחברות הביטוח ובחר בזו שמעניקה לך את מקסימום הבחירה במינימום המחיר.

   

  פנה לרפואה אלטרנטיבית בנוסף לטיפול הרפואי הרגיל.

  כיום, סוגים רבים של רפואה אלטרנטיבית, כבר מקובלים בקופות החולים ובחברות הביטוח.

   

  האמונה במרפא היא חלק מהריפוי.

  אין כאן הכוונה לאמונה עיוורת. אלא לאמון ביכולתו של המרפא. אמון מבוסס על אמונה באדם או ברעיון, תוך ביקורת מתמדת על האדם או הרעיון שבו מאמינים. יש סתירה בין אמונה נאיבית לחשיבה ביקורתית. יש למצוא את שביל הזהב ביניהם.

   

  הדמיון משפיע על הגוף, השתמש בדמיון מודרך כדי לעורר ריפוי טבעי.

   הדוגמאות הטריוויאליות ביותר הן פנטסיות על אוכל או על סקס. לכל אדם ידוע כיצד מחשבות ודמיונות בתחום זה עשויים לגרום לשינויים בגוף. כך גם לגבי פנטסיות על בריאות. מחשבות על מצב בריא המלוות אמונה עמוקה ורצון אינטנסיבי בבריאות יכולים לעצור מחלות.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (36)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/12/07 22:33:

   לד"ר אשר עידן,

   זו בהחלט חוויה מיוחדת בשבילי לקרוא את המאמר, דרך מאוד מעניינת להציג את הביולוגיה.

   יחד עם זאת נתקלתי בחוסר דיוקים, וקשה לי להתעלם מכך.

   כך למשל גריגור מנדל,עד כמה שזה ישמע מפתיע, לא קבע את מושג הגן. מנדל דיבר על "גורמי תורשה" העוברים מדור לדור באמצעות גמטות, כך שבכל גמטה יש "גורם תורשה" אחד.

    רק בשנת 1910 , לאחר מותו של מנדל, כונו הגורמים התורשתיים בשם גנים. ומכאן והלאה עבר המושג גן שינויים רבים.  יש גנטיקאים שלא מגדירים גן כרצף בסיסים, אלא סוברים שהגן הוא מושג מופשט,  ורואים ברצף הבסיסים את הפנוטיפ הבסיסי ביותר של הגן.

   לגבי קשר בין גן למחלה. נדמה לי שכבר הניסויים של בידל וטאטום, בשנות ה 40 של המאה ועשרים, אשר קבעו שגן אחד קובע פעילותו של אנזים אחד, ופגיעה בגן פוגעת בתפקוד, קשרו למעשה בין גנים למחלות (למרות שעבדו על פיטרייה, נוירוספורה).

   לא אוסיף, הרי בסופו של דבר מטרותיך אחרות.

   איך שלא יהיה נהניתי, הופתעתי מהדרך.

   תודה!

   שושי

    

    

     19/12/07 20:49:

   Lots of details, lots of wrong details.

    

    1.

   Mendel's discoveries were made public only at 1865.

    

   2. 

   Whole genome sequencing: You are more than an order of magnitude off. Solexa technology by Illumina and SOLiD by ABI are two working products that can generate genomic sequence of the quality defined as "Finished Sequence" by the  original Human Genome project at much less than a million dollars. $20-100k are pretty much sufficient. 

    

   3. 

   Calling Affymetrix  "the leading bioinformatics company" is like calling Intel the leading software company. I can think of about 10^100 better candidates.   

   Also, the field of bioinformatics includes (and included since it's inception) many application domains that have nothing to do with Affy's GeneChips.  

    

   4. 

   Your consideration of protains as building blocks as opposed to functional units ignores the many reactions and "processing" roles that they drive in all tissues.

    

   5.

   You are going out on a limb with esopteric theories of quantum information processing in the brain. The papers you point to had enough time to make it into the mainstream if they were supported by evidence from other groups. 

    

   6. 

   The Turing machine is indeed a restricted model. No need for quantum computing to exceed that in the brain. Asynchrony is enough. 

    

   7.

   Darwinism has proven exceptionally predictive in the last 150 years. The discovery of DNA as its agent, and the accumulation of sequence data are in amazing agreement with Sir Charles' theory. Sure, no one doubts the existence and importance of non-DNA mechanisms of inheritance, but that does not undermine Darwinism and the importance of DNA for the other 99.9% of the information transmitted from parents to offsprings.

    

   8.

   95% of the mammalian genome is not under evolutionary constraint (the paper you cite, http://www.sanger.ac.uk/Info/Press/2007/070613.shtml is in accord with that figure), which means the information there can be change without affecting the individual's chances to propagate. Since parts we know are doing something are virtually always affecting that chance, this is a reasonable distinction between "information" and "junk". It is psycologically hard for some to accept this extent of  randomness in our genetic information, but that seems to be the best supported hypothesis to date.

    

    If you are getting into a particular domain which is out of your way, please take the time to do a serious job and not mislead your readers.

    

   Itsik 

    

     3/12/07 17:55:

    

   צטט: udi.s 2007-12-03 16:25:10

    

   יש פיתגם סיני עתיק שאומר

   במקום שאין חלבה שלם במזומן

   רוצה לומר אין קשר בין קפה ד.מ

   לזכייתך באוסקר בקטגוריית שחקנית המישנה בסרט הזר אשתקד

   מי נפקא מינא

   שגם אם הנחתום מעיד על גיסתו

   ניסתפק בכך

   אודי

   ... איזה שחקנית משנה??? הייתי ניצב , עציץ, פלקט ... אבל תפסתי את כל המרקע בסרט ההוא מגניב 

   וחוץ מזה יש פתגם ערבי עתיק שאומר מי שלימדני נהייתי לו עבד

   ופתגם סיני עתיק שאומר שליד נותנת הפרחים נדבק קצת ריח...

    

   אז תן להנות..

     3/12/07 16:25:

    

   צטט: hilacn 2007-12-03 14:54:37

    הייתי צריכה להגיב כך: ותודה לאשר אודי ולהורי שהביאו אותי עד הלום

   יש פיתגם סיני עתיק שאומר

   במקום שאין חלבה שלם במזומן

   רוצה לומר אין קשר בין קפה ד.מ

   לזכייתך באוסקר בקטגוריית שחקנית המישנה בסרט הזר אשתקד

   מי נפקא מינא

   שגם אם הנחתום מעיד על גיסתו

   ניסתפק בכך

   אודי

     3/12/07 14:54:
    הייתי צריכה להגיב כך: ותודה לאשר אודי ולהורי שהביאו אותי עד הלום
     3/12/07 14:50:

   נכון אודי חמודי, לך יש חלק משמעותי בזה..

   אבל הפוסטים של הד"ר אפשרו בכלל את הדיסקוס על ה'משיכה', והשולחנות הוירטואליים של הקפה האלה איפשרו את ההכרות המופלאה הזאת איתכם... והאינטרנט אפשר את הקפה.. ומה לפני כן?

    

   אגב אפרופו הספר משיכה, לי הוא נראה קצת מופרך אבל אין לי שום בסיס מדעי להבין אותו עד תום (גם לא סיימתי לקרוא אותו) מעניין מה יהיה לאשר להגיד עליו.

    

     3/12/07 12:30:

    

   צטט: hilacn 2007-12-03 09:25:22

   אשר, אתה גורם לי לעניין בלתי רגיל, אני אחריך עם הספרים והסרטים... ברור שאני הולכת להשיג אותם כמו את לקאן שקראתי בזכותך ואת המשיכה שהשגתי בגללך... אל תפסיק!!

   הילה! ,, משיכה - זוכרת,, אודי,,

   רציתי להבין לפי חוקי הזנב הארוך ,, מי זה הם ומי זה אנחנו בדיסנילנד

     3/12/07 09:25:
   אשר, אתה גורם לי לעניין בלתי רגיל, אני אחריך עם הספרים והסרטים... ברור שאני הולכת להשיג אותם כמו את לקאן שקראתי בזכותך ואת המשיכה שהשגתי בגללך... אל תפסיק!!
     2/12/07 20:54:
   אני עדיין חושב שהרבה מה- "זנב הארוך" מתבטא באיזה פאנל אני אשים על הפלאפון ולא הרבה יותר מזה. מקוריות היא עדיין מצרך נדיר ביותר, במיוחד היום, כאשר לכאורה אמורה להיות דיפרנציאציה מחשבתית רבה יותר. כנראה ששוב אנו חוזרים למערכת החינוך המנרמלת שבונה פס ייצור שפריטיו שונים לכל היותר בצבע הבגדים שלהם.
     2/12/07 17:53:

   אשר, נראה שמזמן לא ביקרת בבלוג שלי. כתבתי על זה פוסט שקוראים לו "גויאבה אותנטית".

    

   בנוסף, בהגות הסוציולוגית שכתבתי שאני ואתה כבר דיסקסנו אודותיה, בעצם הבעתי את השלב הבא של הדיסנילנד, והוא, הפיכת בני האדם ל -"נאנו-דיסנילנד". לרפא אותנו, לטפל בנו, לסדר לנו, לעשות לנו "קואוצ'ינג,  לנרמל אותנו, למשמע אותנו, למקסם את יכולותינו, למשטר לנו את החיים וכך הלאה (עד אינסוף?).

    

    

   ומה איתנו?  

    

     2/12/07 16:38:

   הי רנסום

   הפעם אני מודה, הבנת את בודריאר טוב יותר ממני, (היו עוד כמה פעמים).

   זה לא שהאופנה היא מלאכותי והיופי הוא טבעי

   אלא שהאופנה משתלטת על דיסקורסים לוקאליים של יופי. זה לא אומר שהדיסקורסים הלוקאליים הם אותנטיים

   מאו הבין זאת טוב יותר מבודריאר . מאו כתב את "עץ הסתירות" כדי להגיד שהאימפריאליזם הוא לא רק של ארה"ב נגד סין, אלא של פקין נגד הכפרים, של ראש הכפר נגד נתיניו, של הבכור של ראש הכפר נגד שאר האחים, של התבונה של האח הכי מדוכא נגד שאר "האניים של האח המדוכא" (לאקאן).

   האניים של בודריאר והמסכות של לאקאן 

   מאו חשב פראקטלית כי הוא נשאר אורגניסט-איכר בעמקי נשמתו. הפסיכולוגיה האמריקאית של האני , משליטה אני אחד על ריבוי האניים שלני (דיוויד יום) כדי שהמורה או הפסיכיאטר יוכל להפוך את האני התבוני למשת"פ של המערכת של השלטון נגד ה"האניים הסוטים הלא-מנורמלים שלנו". כלומר, גם בפסיכולוגיה פועל חוק הזנב הארוך ולא רק בווב ובכלכלה.

   צטט: ransom stark 2007-12-02 14:03:42

   אשר,

    

   בתגובתך אמרת: "אופנה יותר מיופי", על משקל שהדימוי חזר מהאותנטי.

    

   מה שבודריאר אומר זה לא שהדימוי חזק מהאותנטי, אלא שאין בכלל כזה דבר אותנטי. אנחנו בכלל יודעים איך חי לפני מאות שנים בדואי? בוודאי שלא. כל מה שיש לנו זה את הדימוי של איך חי בדואי לפני מאות שנים. ולמה יש לנו את הדימוי הזה? כי אנחנו חייבים אותו, מכיוון שאנו חונכנו לחשוב ברמת המוצר, ברמת האריזה. אנחנו מתחנכים על ברכי הטלוויזיה לארוז את חוויות החיים ולעשות להם אופטימיזציה ואידיאליזציה. 

   ככה כשמראים במקום הרוגים תמונות שחור ולבן של "סיכול", אז פתאום המציאות בכלל לא משנה ולמעשה מתבטלת. אין הרוגים ודם, אלא יש נקודות שחורות ולבנות וזה נראה "מגניב".

   לכן, ניפוץ אשליות החיים זהו תהליך יום-יומי וקשה. לכן, יותר ויותר אנשים בעולם המערבי נאלצים להיעזר בתרופות אנטי-דכאוניות  כדי לשרוד את השבוע.

   ככה הגלובליזציה נתפסת יותר כמשהו שדומה לשרשרת אנושית ששרה: "we are the world" ולא כמו מה שהיא - ניצול ודיכוי של עמים ומעמדות. 

    

     2/12/07 15:28:

   חודה בעבור הפוסט השיטתי והמעניין

   באופן טינטואיטיבי לגמרי קצה נפשי משיטת הרפואה המיושנת והאנאכרוניסטית שלנו וברור שהתחלתי לשוב איך לשמור על הבריאות ולא רק איך להתערב ולפתור את הבעייה כשהיא כבר קיימת

   לפיכך גם בחרתי להצטרף לחברה המייצרת ומשווקת מוצרים טבעיים ולהפיץ גם לאחרים

   העם צריך לומר את דברו רבותי

    

   לה לה לאה

     2/12/07 14:03:

   אשר,

    

   בתגובתך אמרת: "אופנה יותר מיופי", על משקל שהדימוי חזר מהאותנטי.

    

   מה שבודריאר אומר זה לא שהדימוי חזק מהאותנטי, אלא שאין בכלל כזה דבר אותנטי. אנחנו בכלל יודעים איך חי לפני מאות שנים בדואי? בוודאי שלא. כל מה שיש לנו זה את הדימוי של איך חי בדואי לפני מאות שנים. ולמה יש לנו את הדימוי הזה? כי אנחנו חייבים אותו, מכיוון שאנו חונכנו לחשוב ברמת המוצר, ברמת האריזה. אנחנו מתחנכים על ברכי הטלוויזיה לארוז את חוויות החיים ולעשות להם אופטימיזציה ואידיאליזציה. 

   ככה כשמראים במקום הרוגים תמונות שחור ולבן של "סיכול", אז פתאום המציאות בכלל לא משנה ולמעשה מתבטלת. אין הרוגים ודם, אלא יש נקודות שחורות ולבנות וזה נראה "מגניב".

   לכן, ניפוץ אשליות החיים זהו תהליך יום-יומי וקשה. לכן, יותר ויותר אנשים בעולם המערבי נאלצים להיעזר בתרופות אנטי-דכאוניות  כדי לשרוד את השבוע.

   ככה הגלובליזציה נתפסת יותר כמשהו שדומה לשרשרת אנושית ששרה: "we are the world" ולא כמו מה שהיא - ניצול ודיכוי של עמים ומעמדות. 

     2/12/07 12:40:

   הי הילה

   אכן הסרטים שהזכרת מעלים בצורות מרתקות את הפרובלמטיקות העולות מהמאמר שלי.

   עוד סרט חשוב בנושא הוא "בלייד ראנר"

   זהו סרט על "הסימולקרה" (זה הספר השני שאני קורא עכשיו של בודריארד "סימולקרות וסימולציה" מאוד מומלץ, אני קורא אותו במקביל לספר המושאל ממך "משיכה" שגם הוא מרתק).

   הסימולקרה היא סימולציה שחזקה יותר מהמציאות שהיא "מסמלצת". לוס אנג'לס שבה מתרחש הסרט בלייד ראנר, היא סימולציה של עיר, כמו שדיסני הוא סימולציה של הילדות, כמו שמשובט ביולוגי הוא סימולציה של אדם, כמו שפורנוגרפיה היא יותר סקסית מסקס, כמו שאופנה היא יותר יפה מיופי, כמו שמותג הוא יותר חזק מכל מוצר.

   צטט: hilacn 2007-11-29 18:22:07

   מזכיר קצת את הפוסט שלך על ביוטכנולוגיה, רפואה..

   לי הסיפור לא נשמע כל כך אידילי. די מפחיד.

   נראה שיהיו כמה גזעים. אנחנו - גזע הנייטיבס, גזע המשודרגים וגזע המסונתזים..

   מלחמת גזעים אמיתית צפויה כשאנחנו הנייטיבס, ידנו על התחתונה. הכי חלשים והכי נחותים.

   למה מלחמה?

   תאר לעצמך 3 כאלה מגיעים ראיון עבודה. ברור שתותחי העל יהיו מועדפים.

    

   יש איזה סרט שנקרא GATTACA שעוסק בדילמות של יצירת גזע עליון. לא ראיתי אותו.

   מישהו ראה??

    

   עוד סרט שמציג סוג של דילמה - איילנד. (חברת ביטוח לאברים... בצורת משובטים)

    

   ד"ר עידן

   רותקתי מהמשפט הראשון והחכמתי מאוד

   תודה על פוסט מעניין מאוד

   יהודית

     30/11/07 08:03:

   פוסט מלמד ומעניין.תודה

     30/11/07 00:35:
   אני רטרו סיני. שלם לרופא שלך אם אתהבריא. נראה לי שנאנו אצלו יגיע כ-Herbal .
     29/11/07 19:08:
   חוץ מזה, איילנד הוא סרט איום ונורא של במאי איום ונורא בשם מייקל ביי שיצר את הסרט המזוויע "ארמגדון" והצליח אפילו להרוס את הסרט החדש של הרובוטריקים.
     29/11/07 19:07:
   תכתבי בגוגל "cyberpunk" ותקבלי ים של מידע בנושא.
     29/11/07 18:22:

   מזכיר קצת את הפוסט שלך על ביוטכנולוגיה, רפואה..

   לי הסיפור לא נשמע כל כך אידילי. די מפחיד.

   נראה שיהיו כמה גזעים. אנחנו - גזע הנייטיבס, גזע המשודרגים וגזע המסונתזים..

   מלחמת גזעים אמיתית צפויה כשאנחנו הנייטיבס, ידנו על התחתונה. הכי חלשים והכי נחותים.

   למה מלחמה?

   תאר לעצמך 3 כאלה מגיעים ראיון עבודה. ברור שתותחי העל יהיו מועדפים.

    

   יש איזה סרט שנקרא GATTACA שעוסק בדילמות של יצירת גזע עליון. לא ראיתי אותו.

   מישהו ראה??

    

   עוד סרט שמציג סוג של דילמה - איילנד. (חברת ביטוח לאברים... בצורת משובטים)

     29/11/07 11:52:
   והאם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות? (לא פחות חשוב...)
     29/11/07 08:30:

    

   צטט: ד"ר אשר עידן 2007-11-28 23:42:19

   לרנסום סטארק

    

   א. אני פוסט-הומניסט

   ב. אני פוסט-אבולוציוניסט: אני לא חושב שיש דבר כזה כמו אבולוציה (דת מדעית מודרניסטנית). אני גם לא חושב שיש בריאה אלוהית (מדע דתי מסורתי). אני חושב שהיקום והאדם והמוח הם מחשבים קוונטיים ש"מחשבים את עצמם לדעת".

   אתה עושה פוסטינג להרבה מושגים

   לעניות דעתי הזברה והעץ גבהו יחד התלות הקיומית ההדדית (סימביוזה) בין חלקי המערכת השונים היא זאת שכופה את השינוי, זה לא שרצונה של הזברה הוא שכפה על צווארה לגבוה, במידה והעץ עבר מוטציה וגבה הזברות הנמוכות מתו ולא קיימות

   דת ומדע זה פרדוקס, בבסיס הדת יש דוגמה "אמת" בלתי מישתנה, והמדע מבוסס על הנחות

   בהנחה שאחד ועוד אחד הם שניים אפשר לבסס משפט מתמטי

   הטקסט סובל הכל "דת מדעית" אבל הטעות לפי קאנט, נימצאת בדיאלקטיקה

   פוסט הומניסט - אנשים שייוצרו במעבדות ויטופלו טיפול עשרת אלפים במרכזי תמיכה ננוביוטכנומכניים יחיו לנצח ויהיו לנערי הפוסטר של העתיד.

   שאלה - במידה וייצרו אנשים במעבדות, הרי אפשר לוותר על הליבידו, האם אנדרואידים חסרי ליבידו ימשיכו לייצר אנדרואידים?? שהרי שידרוג של אנרואיד מגרסה א' לב' הופך את א' לפג תוקף

   אודי

    

     29/11/07 00:09:
   חוץ מזה, אתה מרבה לצוטט פוסט-מודרניסטים כמו פוקו, ליוטר ובודריאר, אבל אלו הם המפקפקים ביותר במושג הקידמה הטכנולוגית של האנושות. אתה בעצם משתמש בכוונת המשורר כדי למחוק את השיר.
     29/11/07 00:07:
   לשיטתך, איך אתה יודע שאתיקה, אמונה וכו' הם לא פיתוחים טכנולוגיים של המוח הקוונטי? שהם לא אנטי וירוסים לוירוסים מתוחכמים כמו מכונות מיניאטוריות לשינוי הגוף האנושי?
     28/11/07 23:42:

   לרנסום סטארק

    

   א. אני פוסט-הומניסט

   ב. אני פוסט-אבולוציוניסט: אני לא חושב שיש דבר כזה כמו אבולוציה (דת מדעית מודרניסטנית). אני גם לא חושב שיש בריאה אלוהית (מדע דתי מסורתי). אני חושב שהיקום והאדם והמוח הם מחשבים קוונטיים ש"מחשבים את עצמם לדעת".

     28/11/07 22:59:

   אתה יודע אשר, תנסה פעם להתייחס לאבולוציה לא כתורה מדעית אלא כאמרה - שהאדם באופן טבעי מתפתח לכיוון כלשהו בלתי ניתן לצפייה, ואנו בשלב זה לא מסוגלים בכלל לתפוס את הייצור העתידי הזה. אתה באמת לא חושב שהתערבות מלאכותית יכולה לשבש את ההתפתחות הטבעית שטבועה בנו? אתה באמת ובתמים חושב שזהו תהליך שניתן להאיץ אותו על ידי מכונות מיניאטוריות?

    

   יש לי היפותזה: אם בקוד האנושי טבוע מנגנון התפתחותי ארוך טווח כלשהו, אולי חלק מהמנגנון שותל את רעיון ההתגוננות מפני התערבות מלאכותית מהסוג שאתה מציע. אולי הגעתי לשלב התפתחותי שמאפשר לי לדחות את הרעיון המזוויע הזה ללא כל הוכחה מדעית שהיא ובהסתמך על תחושה פנימית בלתי מוסברת. אולי גם האבולוציה עוברת תהליך פוסט-מודרני, ומוסיפה קצת פרדיגמה מסורתית למודרנית.

     28/11/07 22:32:

   "הננוטכנולוגיה שוברת את הדיכוטומיה בין הטבעי למלאכותי"

    

   אלוהים ישמור...

    

   האם זה האדם שאתה חותר אליו?  =>  http://cafe.themarker.com/view.php?t=228529 

     28/11/07 21:26:

   לאודי ולרנסום סטארק

    

   אני מושפע מאריק דרקסלר, אבי הננו-טכנולוגיה שבחר כשם ספרו את הכותרת

   "מנועי בריאה" 1984

   הננוטכנולוגיה שוברת את הדיכוטומיה בין הטבעי למלאכותי, בין הספונטאני-אורגני לבין הדטרמיניסטי-מיכאני.

   בניגוד לריפוי המודרני, הריפוי הפוסט-מודרני משלב בין הננו-טכנולוגי לביוטכנולוגי

   זאת משום שברמת המולקולה אין הבדל בין אלקטרוניקה לבין הביולוגיה ונוצר הסייבר-אורגניזם

     28/11/07 19:04:

   אשר,

    

   שמתי לב לסתירה מסוימת  בין דברים שאמרת בעבר לפוסט הנוכחי:

    

   בעבר תמכת ביצורים ננו-טכנולוגיים שיסיירו בגופנו ויתחזקו אותו, ופתאום אתה תומך ב - "הבראה ספונטנית של הגוף". מה פשר העניין? האם לא כך הדבר שהיצורים המיניאטורים ימנעו את אותה ספונטניות שאתה מחפש?

     28/11/07 15:36:
   אשר, פוסט נהדר מעורר דימיון ואופטימי
   לפני כמה שנים ראיתי ראיון שערך טים סבאטיאן מהתוכנית הארד טוק ב BBC עם פרופ איאן ווילמוט הסקוטי שיצר את הכבשה דולי
   בעתיד הוא אמר בראיון נוכל לגדל לאנשים 3 רגליים
   טים סבסטיאן נחרד,, למה צריך מישהוא  שלש רגליים
   אל תשאל אותי למה אמר הפרופסור זה שוק חופשי, מי שירצה לגדל יגדל
     28/11/07 14:29:

   אשר,

   נהנה לקרוא את האקסטראפולציות המושכלות.

   הדימיון מכוון את המציאות ומעורר יצירתיות אפשרית.

   תודה

     28/11/07 12:47:

    

   צטט: ד"ר אשר עידן 2007-11-28 11:50:54

   מסכים אתך. מבחן טיורינג הוא טעות גאונית.

    "מגברים של האדם: של הרגליים שלו או של המוח שלו" (מקלוהן) ולא מחליפי אדם.

   אני אופטימי. כן מה לעשות. יש מערכון של הגשש על בן אדם שמזמינים לו פסיכיאטר שהבעייה שלו היא שטוב לו אז אולי צריך רופא שיאזן אותו כדי שירגיש קצת רע. כמעט התחלתי להרגיש אשם שאני אופטימי (-: (אבל אז אני לא אופטימי. פראדוקס השקרן, טבעת מוביוס של לאקאן, הפרכת הצווי הקטגורי של קאנט על ידי דה-סאד)

   מה זה ?  אתה מנסה לעשות איתי תחרות בניים דרופינג ?  חכם נגד חלשים... אתה יודע שאני בור משכיל-למחצהצוחק

    

   אשר אהבתי,

   לכל האופטימים באשר הם.

    

   על דרך האופטימיות, אפשר לומר שהאקסטרפולצייה שלך, עדיין מצומצת.

   העתיד צופן סודות עוד יותר אופטימיים, אלא שאנו מוגבליםבקופסאות חיינו.

   מיכאל

     28/11/07 11:50:

   מסכים אתך. מבחן טיורינג הוא טעות גאונית.

   מטוס לא צריך לעמוד ב"מבחן טיורינג של ציפורים"

   ומכונית לא צריכה לעמוד ב"מבחן טיורינג של סוסים"

   ומחשב לא צריך לעמוד במבחן טיורינג של מוח אדם

   ההיפך, היתרון של המטוס, המכונית והמחשב

   הוא בהיותם "מגברים של האדם: של הרגליים שלו או של המוח שלו" (מקלוהן) ולא מחליפי אדם.

   אני אופטימי. כן מה לעשות. יש מערכון של הגשש על בן אדם שמזמינים לו פסיכיאטר שהבעייה שלו היא שטוב לו אז אולי צריך רופא שיאזן אותו כדי שירגיש קצת רע. כמעט התחלתי להרגיש אשם שאני אופטימי (-: (אבל אז אני לא אופטימי. פראדוקס השקרן, טבעת מוביוס של לאקאן, הפרכת הצווי הקטגורי של קאנט על ידי דה-סאד)

   צטט: מר רשתות 2007-11-28 11:43:23

   אשר:

   1. אוי, אתה אופטימי חסר תקנה.

   2. מבחן טיורינג לא פותר בעיות כמו השפה האנושית, המחייבת "ידע הקשרי" .

   3.  אני מעריץ את אנדרו וייל.

   4. למדתי משהו.  תודה.

    

     28/11/07 11:43:

   אשר:

   1. אוי, אתה אופטימי חסר תקנה.

   2. מבחן טיורינג לא פותר בעיות כמו השפה האנושית, המחייבת "ידע הקשרי" .

   3.  אני מעריץ את אנדרו וייל.

   4. למדתי משהו.  תודה.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ד"ר אשר עידן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין