כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  קסמקסיקו

  ארכיון

  פוסט אחרון חביב

  7 תגובות   יום רביעי, 21/9/11, 18:36

  שלום חברים,

  ראשית סליחה. יותר מחודש עבר מאז סיימתי רשמית את תפקידי ורק כעת אני נפרדת מכם. הזמן פשוט טס. הייתה משלחת חברות ישראליות ממש לפני סיום, היו סידורים של העברת תפקיד, סידורים אישיים במקסיקו ובארץ, מעט חופשה, והנה אני בחזרה בישראל, מסכמת את העבר וחושבת על העתיד.

  בשלוש השנים שכיהנתי בתפקיד הכרתי אנשים מדהימים, ממקסיקו ומישראל, ועשינו את מירב המאמצים כדי לקרב בין שתי המדינות במישור המסחרי, תוך שצלחנו משברים לא פשוטים, בכללם שפעת החזירים. הנספחות עצמה עברה שינויי פרסונל, וכיום מתפקדת עם 3 קצינות סחר מקצועיות במשרה מלאה, דבר שתרם מאוד להגדלת היקף הפעילות. זה המקום להודות לבועז הירש ולמינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת על הפגנת האמון.

  להלן מספר פעילויות, מאמצים והישגים נבחרים:

   

   

  בתחום התקשורת:

  בפעם הראשונה התקיימה ממקסיקו פעילות באירועי הדגל העולמיים Mobile World Congress בברצלונה ו-IBC באמסטרדם. הנספחות איתרה גורמי מפתח מתעשיות המובייל והניו-מדיה במקסיקו שתכננו להגיע לאירועים אלה וייצרה פגישות אישיות איתם לחברות הישראליות שהשתתפו. השיא היה כאשר בפברואר האחרון תוכננו ויצאו לפועל למעלה מ-100 פגישות עם מקבלי החלטות בחברות כגון אמריקה מוביל, טלפוניקה מקסיקו, יוסאסל, אקסטל, אריקסון מקסיקו, NSN אמל"ט, CIE, MVS ועוד. הפוסט בעקבות האירוע מספר עוד:  http://cafe.themarker.com/post/2059017/

  אה כן, והייתה גם הפגישה עם קרלוס סלים קריצה: http://cafe.themarker.com/post/1821814/

  ''

   

  בתחום המים:

  קשרים אמיצים נרקמו הן עם רשות המים הפדרלית, CONAGUA והן עם התאחדות תאגידי המים המדינתיים והעירוניים, ANEAS. הבאנו בכירים משני הארגונים לביקורים בארץ, ועם האחרון אף יצרנו פרויקט ייחודי של תחרות "חבל על כל טיפה" – בהם תאגידי המים מתחרים על האפשרות להגיע לכנס "וואטק" בישראל. בנוסף, הבאנו משלחת ישראלית למקסיקו וקיימנו פעילות ופביליון לאומי באירוע השנתי של ANEAS. פרטים נוספים על פעילויות אלו: http://cafe.themarker.com/post/1900240/. כמו כן, קידמנו הסכם שיתוף פעולה בתחום המים בין ישראל למקסיקו. אני תקווה כי, ההסכם יגיע לכדי חתימה בחודשים הקרובים גם לאחר עזיבתי.

  ''

   

  בתחום החקלאות:

  כנספחות, השתתפנו במספר תערוכות חשובות במקסיקו, ובנובמבר האחרון החיינו פעילות משותפת ראשונה מזה שנים בתחום החקלאות עם מכון היצוא. הפעילות המוצלחת עם פביליון לאומי קטן ב-2010, הביאה לכך שב-2011 נרשמו לפעילות חברות רבות והנוכחות הישראלית בתערוכה החקלאית של איראפואטו בנובמבר צפויה להיות אחת הגדולות מבין המדינות הזרות המשתתפות בה.

   

   

  בתחום הבניה והמגורים הירוקים:

  זיהינו הזדמנות שוק ייחודית במקסיקו, בדמות תכנית "המשכנתא הירוקה", במסגרתה מוענקים תמריצים לכל אוכלוסיית השכירים במקסיקו, עבור הטמעת טכנולוגיות לחסכון במים ואנרגיה בביתם. חיבור אסטרטגי עם מפעילי התכנית במקסיקו, הוביל להגעתם לארץ, להבאת מומחים מקסיקנים לסמינר המשך, ולהגעת משלחת ישראלית עם פתרונות רלוונטיים למקסיקו בספטמבר זה (ותודה שוב למחליפי יונתן סבאן שהצליח ברב נחישות להוציא את הפעילות לפועל ממש בימי כהונתו הראשונים – יישר כוח).

  עוד על הזדמנות השוק: http://cafe.themarker.com/post/2189137/

   

   

  בתחום הביטחון:

  תחום זה נחשב לא פורמלית אחד מתחומי השת"פ הראשונים והיציבים ביותר בין המדינות לאורך זמן. האתגר בתחום זה היה לקיים פעילות שכלל התעשייה תוכל ליהנות ממנה כולל שחקנים חדשים, באופן רשמי. אז הבאנו לארץ משלחת מקסיקנית לכנס ה-HLS  הראשון בישראל, בניהול מכון הייצוא, וכגראנד פינלה של תקופת כהונתי הבאנו בשיתוף עם מכון היצוא, משלחת ישראלית רשמית ראשונה למקסיקו בסקטור זה, שנפגשה עם גורמים פדרליים ומדינתיים רבים, וכן עם שותפים פוטנציאלים בסקטור הפרטי. למרות (ואולי בגלל) המציאות הביטחונית הלא פשוטה במקסיקו, הביקור הותיר אצל המשתתפים "טעם של עוד", ומכון היצוא כבר מתכנן פעילות המשך.

  ''

   

  בתחום הבריאות:

  כשוק גדול וכתומכת של נושא הגנריקה, מקסיקו על הנייר, מהווה הזדמנות מדהימה בסקטור הבריאות. אולם, עודף בירוקרטיה ובעיות רגולטוריות הקשו מאוד על  החברות הישראליות לפעול במדינה. קשרים ייחודיים שייצרנו עם ראשי הגוף הרגולטורי הממשלתי, אפשרו לנו לקדם אינטרסים של חברות ישראליות, גם אם במידה מוגבלת.

   

   

  קולנוע

  הישג יוצא דופן היה הצלחתנו להתברג כמדינה האורחת של הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע בגואדלחארה במרץ האחרון. כידוע, תדמיתה של ישראל בעולם אינה במיטבה בימים אלה, וההישג, אליו היה שותף גם משרד החוץ, לא רק תרם לקידום תעשיית הקולנוע, אלא גם לשיפור התדמית הישראלית: http://cafe.themarker.com/post/2110872/

   

  ''

   

  סחר כללי:

  פעילות חשובה נוספת של הנספחות הייתה קידום כניסתו לתוקף הלכה למעשה של תיקון השטעון להסכם הסחר הבילטרלי. החתימה על התיקון הייתה פרי עמלו של קודמי בתפקיד, יהושוע פלג. אולם בעיות פוליטיות פנים מקסיקניות, הפכו את אשרורו, מתהליך טכני פשוט, לבעיה של ממש. לאחר מאמצים של פעילות לובינג של כשנה וחצי כמעט, בהתגייסות השגריר יוסי ליבנה, ושותפי התעשייה הישראלית במקסיקו, הצלחנו להביא לאשרור התיקון והפעלתו. לאחר מכן, פעלתי להסברת ההטבה החדשה לחברות הישראליות ולקידומה בקרב חברות בעלות פוטנציאל מסחרי במקסיקו, שטרם חדרו למדינה ושכעת התנאים החדשים מאפשרים להן זאת. עוד על חשיבותו של תיקון זה ראו בקישור שלהלן: http://cafe.themarker.com/post/1602438/ (הסוף מתייחס ישירות לשטעון).

   

  ''

  *פגישת הועדה המעורבת באפריל

  והיו עוד רבים: משלחת למדינת יוקטאן, משלחות לתאגידי המים של קרטארו וטוקסטלה גוטיארז, נוכחות ישראלית בכנסים חשובים ועוד ועוד. משעמם לא היה.

  בסיום שליחותי אף היה לי הכבוד להיבחר כשופטת בפרס היצוא הלאומי של מקסיקו, הניתן במעמד נשיא המדינה. היתה זו הפעם הראשונה בה הזמינו זרים לשפוט.

  אני רוצה להודות לדסק האמריקות במשרד התמ"ת, נקודת הקשר שלנו לארץ. תודה רבה על שיתוף הפעולה לאנשי משרד החוץ במקסיקו, ובראשם השגרירים יוסף לבנה ורודיקה רדיאן גורדון. לכל אורך הדרך היחס והתמיכה היו כאחת מהצוות. תודה מקרב לב גם לצוות שלי לדורותיו: סלומון מישאן, אסתר אלרהאנד, דולורס פורון, קרלה גלנטה, ברנדה אסקוטיה ופטריסה גוזמן. אני משאירה נספחות עם קצינות סחר מקצועיות ובעלות יכולת אישית גבוהה, בידיו הנאמנות של מחליפי, יונתן סבאן ומאחלת לו שליחות מוצלחת ומהנה.

  אני גאה על חלקי הצנוע בכך שכיום יותר ויותר חברות ישראליות מודעות לפוטנציאל העסקי במקסיקו ושמות את מקסיקו על מפת מאמצי הפיתוח העסקי שלהן. כפי ציינתי עוד בפוסט הראשון: http://cafe.themarker.com/post/1395593/ , זוהי אינה מדינה שקל לעשות בה עסקים, אולם ודאי שהדבר אפשרי, ברגע שמכירים הן את האתגרים והן את שפע האפשרויות.

  לכל אלה שעבדו מולי בחברות השונות – היה כיף לשתף אתכם פעולה. אני מסיימת את השליחות בתחושת סיפוק גדולה. למדתי המון. צמחתי והתפתחתי. מקווה שהצלחתי לעזור, ולו במעט.

  שמרו על קשר ובהצלחה במקסיקו!

  ליאת שחם

  http://il.linkedin.com/in/liatshaham 

  liat_shaham@hotmail.com

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/11/11 00:50:
   ליאת פיספסתי אותך... ראשית שאפו על הפעילות הענפה שעשית בשלושת השנים במכסיקו. שנית בהצלחה בתפקיד החדש ואשמח לעמוד איתך בקשר
     23/9/11 04:36:
   יופי של סיכום, בהצלחה בהמשך הדרך
     23/9/11 04:04:
   בהחלט כל הכבוד לך ליאת, דברים ובעיקר ומעשים כדורבנות. המשיכי להצליח..
     23/9/11 02:39:
   בהצלחה ליאת :-)
     22/9/11 22:04:
   שיהיה בהצלחה לאן שלא תלכי
     22/9/11 15:47:
   כל הכבוד והרבה בהצלחה!!!!!!
     22/9/11 02:32:
   כל הכבוד, שיהיה בהצלחה בהמשך

   פרופיל

   ליאתשחם
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין