כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חינוך דרך הטבע

  בשנת 1632 קבע יוהאן עמוס קומניוס את עקרון היסוד של החינוך המודרני: חינוך הכול לכול, וטען כי הדרך לממש זאת היא בדרך הטבע. אך מהי הדרך הטבעית להוראה וללמידה?
  זו שאלת הבלוג.

  חינוך ילדי העניים - הבעיה היא בבית שלהם ולכן שם הפתרון

  11 תגובות   יום שבת, 3/12/11, 20:04

   

  בפוסט קודם (כאן) הודגש הפער העיקש בהישגי הלימודים בין ילדים ממשפחות ס.א. (סוציו-אקונומי) גבוה ונמוך.

  יש לזה פתרון - לפחות כיוון של פתרון, ואפילו יש מי שעושה בישראל.

   

  1. הבעיה אינה בבתי הספר

  בעיית העוני איננה נוצרת בבתי הספר ולכן גם לא תיפטר בתוכם.

  האתגר הוא בבית ובסביבת המגורים של המשפחות.

    

  במחקר (מאמר באנגלית) נבחנו ילדים במבחן הבנת הנקרא במועדים שונים לאורך שש שנות הלימודים בבית ספר יסודי.

  התברר כי במהלך שנת הלימודים צמצמו הילדים מס.א.נמוך את הפער מהילדים מס.א.גבוה. אולם במהלך החופשות – ובמיוחד החופש הגדול – הייתה רגרסיה גדולה בהישגיהם.

  סופו של דבר, הילדים מס.א.נמוך יצאו מבית הספר כשעל כתפיהם מוטל פער גדול מזה שהיה כשנכנסו לכיתה א'.

  אולם פער זה קשור לחוסר גירויים לשוניים בסביבת המגורים יותר מאשר לשוויון הזדמנויות בבית הספר.

    

  2. העניים אינם אשמים

  רבים וטובים מאשימים את ההורים העניים שלא אכפת להם מספיק מחינוך ילדיהם, ואת הילדים מאשימים בעצלנות. זה כמובן שטויות. הכי קל להאשים את הקרבן, ובטח הכי קל לתייג בדעות קדומות קבוצות באוכלוסייה. ישראל מצטיינת בכך בכל תחום.

   

  אין הבדל במוח הנולד בין ילד למשפחה ענייה לבין ילד למשפחה עשירה. 

   

   

  3. שתי נקודות התורפה של הבית העני

  אולם מחקרי fMRI, שבהם ניתן למפות את הפעילות המוחית, הראו שני הבדלים משמעותיים אצל ילדי בית ספר יסודי, התלויים במצב הס.א. של ההורים (מאמר באנגלית).

     

  הבדל אחד קשור לפעילות הלשונית, הנובע כנראה מכך שילדים מס.א.נמוך נחשפים לאוצר מילים דל יותר ולפחות פעילות כגון שיחה וקריאה. זהו הבדל משמעותי שכן כל מיומנויות החשיבה הגבוהה, כגון ניתוח, הסקה, סיבתיות ועוד, נעשית במוחנו באמצעות מילים. החשיבה ההגיונית היא מילולית.  

  תנסו לחשוב רגע, ביניכם לבין עצמיכם, ותראו שאתם עושים זאת במילים.

  מכאן שילדים שמסיימים בית ספר יסודי ברמה לשונית נמוכה, יתקשו מאוד בהמשך הלימודים.

   

   

  הבדל שני קשור לוויסות פעילות מורכבת, הנובע כנראה מכך שילדים מס.א.נמוך זוכים לאוצר התנסויות דל יותר, או למידה נמוכה יותר של שליטה בסביבתם, ומוחם פחות מתורגל לכך.

   

  הנה ניסוי לדוגמה: השמיעו לילדים דרך אוזניות שני סיפורים – סיפור אחד באוזן ימין, וסיפור שני באוזן שמאל, וביקשו מהילדים להקשיב רק לאחד הסיפורים. אצל ילדים מס.א.גבוה נמצאה פעילות מוחית מוגברת באזור אליו מגיע המידע מהאוזן שאליה ביקשו מהם להקשיב, ופעילות נמוכה בהרבה באזור של האוזן שממנה ביקשו מהם להתעלם. לעומת זאת אצל ילדים מס.א. נמוך נמצאה פעילות מוגברת בשני אזורי השמע.

   

  כלומר, ילדים אלו התקשו להתעלם ממידע המגיע אליהם, והוא כמובן יצר במוחם עודף פעילות ועודף "רעש" שהקשה עליהם להתרכז במה שביקשו מהם להתרכז.

  הקושי לווסת את הקשב ודאי מקשה עליהם להצליח בבית הספר, המבוסס על יכולת להתרכז בהסברים של המורה.

    

   

   

   

  4. אחריותנו להתערב

  מהדברים עד כאן צריך להסיק שהפתרון הוא בהתערבות בסביבה שבה גדלים ילדים מס.א.נמוך.

  התערבות כזו צריכה:

  להתחיל מוקדם ככל שניתן - כדי שלא ייווצר פער מלכתחילה

  ולהמשיך ככל שניתן - כדי שהסביבה תתמוך בילד כשהוא חוזר הביתה מבית הספר.

  (מאמר באנגלית על חשיבות ההתערבות המוקדמת)

    

   

  5. תכולת ההתערבות:

  1. תזונה: מזון בכמות הנדרשת, מזון מגוון ובריא והדרכה בכל הקשור לתרבות האכילה.

  2. בריאות: בקרה רפואית וטיפול מתאים בכל מה שקשור להתפתחות התינוק והילד.

  3. תמיכה סוציאלית במשפחה, כגון פתרון בעיות אישיות וסיוע בנגישות למקורות עזרה.

  4. גן (מעון/משפחתון/צהרון) לגילאים 0 עד 5, כל יום מ 7.30 עד 15.30: תוכנית העשרה חינוכית המותאמת לגיל בתחומים: תקשורת ויחסים בין אישיים; תרגילים תומכים בהתפתחות פיזית, רגשית וחברתית; חינוך לשוני באמצעות שיח, קריאת סיפורים ומשחקים.

  5. תמיכה במשפחה למעורבות בחינוך הילד. תכנים מסוג "בית ספר להורות" באמצעות מנחה שמבקר בבית מדי פעם ומדריך את ההורים כיצד לשחק, לשוחח ולקרוא יחד עם הילדים.

   

  במחקר שנערך בארה"ב (החל במחצית שנות השבעים) קיבלו משפחות עניות את חבילת הסיוע המוזכרת. מעקב אחר הילדים גילה שהישגיהם הלימודיים היו גבוהים משמעותית מילדים אחרים שמשפחותיהם לא קיבלו סיוע, או שקיבלו סיוע חלקי.

  יתרה מכך – היתרון נשמר גם מעבר לשנות ביצוע הניסוי. ילדים אלה הגיעו להישגים טובים בהרבה מחבריהם, גם כשנבדקו בגיל 15 וגם כשנבדקו בגיל 20! (מאמר באנגלית)

   

    

  6. אפשר, אפילו בישראל

  במועצה האזורית משגב הרימו את הכפפה, והם פועלים לתקינה ורגולציה של החינוך הקדם יסודי, מגיל אפס עד חמש, בליווי המרכז לחקר התפתחות הילד אוניברסיטת חיפה. כתבת עיתון בנושא.

   

  עכשיו צריך למצוא את המנהיגות שתבצע דברים יפים שכאלה גם ביישובים ממדרג סוציו-אקונמי נמוך.

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/2/12 21:33:
   בהחלט סמדר. נכון, וגם בעניין זה יש תפקיד מרכזי (או משמעותי) לבית ההורים: שיהיה בו מדף ספרים, ושההורים יקריאו ויקראו יחד עם הילדים וישחקו יחד משחקי קריאה שהזכרת ועוד....
   מהחשיבה האינטואטיבית יש עוד נושא שהוא אחראי לעושר הלשוני שלנו והוא קריאת ספרים.ולא מתוך עונש אלא אפילו ממשחק ,כמו תחרות בקיאות בספר מסוים בכיתה עם תעודת הערכה או כל תגמול אחר למצטיינים...,יציאה לטיול ע"פ ספר שכל ילד מקבל וקורא עוד לפני היציאה,מחפשים את המטמון ....גם בטלביזיה חבל שלא נרתמים ,חוץ מתחרות התנך העולמית אין תחרות אחרת ,ולא מתכונת רק לשעשועונים במדיה האלקטרונית. טריוויה היה משחק כזה רק יותר מפורט ע"פ ספרות ,הסטוריה וכו"....
     22/12/11 13:28:
   תיקון חינוכית ממה שהמסגרת מעניקה....
     22/12/11 13:26:
   מסכימה בהחלט מערכת חינוכית ובנוסף בית שתומך ללא הפירמידה המפורסמת אי אפשר רק כפי שרוצים לתת כלים לבית שימלא יעודו כך במסגרת החימוכית יש להפנים דברים חשובים שאי אפשר להתעלם מהם יותר וכן התאמת המסגרת לדור צעיר בעל צרכים נוספים ממה שהמסגרת אמורה להעניק
     22/12/11 11:13:
   תודה אבטיל על דברייך. אני לא חושב שאנו מודעים (גם אני) עד כמה עניין הרעב הוא קריטי בגיל הצעיר. ובאשר ל"מערכת החינוך": אני חושב שאחד הדברים שעולים מהסקירה לעיל היא ש"המערכת" אינה כוללת רק את בתי הספר ומה שקורה בהם, אלא גם את חינוך הילדים דרך החיזוק של הוריהם. שהרי בית שתומך בילד חשוב מאוד לבית הספר.
     20/12/11 09:38:
   נושא כל כך חשוב.. רק עושר מחשבתי יכול לפתור בעיה זאת...עוני זה לא רק חוסר אמצעים עוני זה גם חוסר שימוש באמצעים קיימים על מנת להרחיב גבולות קיימים וולמה מתכוונת?. מערכת החינוך כמה משמשת באמת כמערכת החינוך? כמה באמת דואגת לטובת התלמיד ? כמה קשובה לכישוריו? כמה דואגת לרווחתו האינדיבידואלית? האם מערכת החינוך רק רצה להשגיות של ציונים אפילו עם חלק של התלמידים שם מתפקדים ללא מזון כי אין להם? האם רק רצה להשיג מטרותיה הציוניים בלי לראות כישורים שיש לילדים אותם כישורים שלא נמצאים בתפריט? ומה עם הריטלין הניתן בחופשיות ובונה דור של....מתמכרים? באופן אישי ראיתי איך אהבה והערכה ונתינת אחריות וכיוונו לידי התנדבות ונתינה משפרים מצבו של כל ילד...בכל מצב בתי ספר בראש ובראשונה אמורים לספק מזון לכולם... לא להרשות שיהיה תלמיד אחד שיושב שם שעות ללא מזון דבר שני לפתח בילד רצון וסקרנות ולגלות כישוריו המיוחדים ובמסגרת לאפשר לו לפתח את יחודיותו מבינה שהפוסט מדבר על עזרה חיצונית למסגרת... כל מחשבה לעזרה בנושא חשוב זה מבורך... חג אורים מואר באהבה ובמיוחד לדור העתיד...
     8/12/11 00:26:
   איזה יופי, מי עוד ירים את הכפפה??
     4/12/11 22:43:
   עלית עליי :::))). בזה אני צריך עזרה
     4/12/11 22:27:

   אבל... אם תפרסם  את האפשרות, שהוא יירתם לענין, תוך כדי שאתה מלווה את הענין בסופרלטיבים...?,

    

   תראה לי פוליטיקאי שיסרב לכזו פרסומת...

    

   (מה חשבת, שלהאמין בעשייה שלך זה מספיק?... אתה צריך להיות מתוחכם. אומרת חכמה גדולה, שנמצאת במקום שלך, הרבה יותר מהמקום, שהיא ממליצה עליו...)

     4/12/11 21:23:
   תודה סיגל. את צודקת, אבל נראה לי שקל לשכנע את ההורים להצטרף יותר מאשר את הפוליטיקאים ליזום...
     4/12/11 17:06:
   זה כל כך נכון. אבל יש בעיה, כדי שהורים ירתמו לתהליך הם צריכים להכיר בחשיבותו... וזו לפעמים הרי הבעיה הגדולה, שההורים עצמם לא מכירים בערך הזה, או שגם אם מכירים, לא ממש טורחים בכיוון. אתה לא יכול להכריח אותם להצטרף לאותן קבוצות/ביס חינוך הורות או לקבל סיוע דומה. אבל אני בהחלט חושבת כמוך. צריך להנחיל את החשיבות הזו גם להורים, אבל צריך לעשות את זה בחוכמה, בלי להשתלט עליהם... כלומר כל הזמן להיות מודעים לכך שמדובר ברצון שלהם, למרות הכוונות הטובות של מי שמבקש לסייע.

   בלוג חינוך דרך הטבע

   רשימה

   פרופיל

   גיל גרטל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין