כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  מצמת דביר לכרמים

  132 תגובות   יום שישי , 9/12/11, 20:36

  2-12-2011

  מצמת דביר לכרמים

  מרחק – 25 קילומטר

  קושי –  רק בעליות.

  משך ההליכה-  חמש וחצי שעות.

  כיוון כללי – דרום מזרחה, להרים.


  בבוקר הגענו לנקודת הסיום על כביש 60 בכניסה ליער יתיר, עם שני רכבים.

  התברר כי השטח רווי בשוהים בלתי חוקיים מהשטחים,  והמקום קרוב מידי למחסום שמעה, ולגדר ההפרדה. סיכוי לא רע למצוא בסוף היום את הרכב החונה,  איננו. שקלנו להתרחק,  ולחנות ביישוב מיתר או בכרמים.

  בהברקה של בוקר, החלטנו להשאיר את הרכב במחסום שמעה. ממש מתחת לאף של החיילים השומרים, בתקווה שגנבי הרכב יירתעו, וימצאו רכבים אחרים לגנוב.

  סביבת המחסום שוקקת חיים. פועלי יום, משאיות סחורה, מוניות, רכבי הסעות, חיילים, מאבטחים, גדרות ומשטחי בדיקה. את האוויר ממלא ניחוח הביוב של חברון ויישובי ההר. מי השופכין זורמים בחופשיות מתחת לכביש, בדרכם אל נחל באר שבע.


  כביש 60 הוא "דרך האבות", יוצא מבאר שבע לחברון ומשם ממשיך לירושלים, שכם ועד לנצרת. יש שיגידו, כי הוא התוואי הנכון, לשביל ישראל. יש שיאמרו כי זה בעצם שביל פלשתין. כך או אחרת ,כיום אי אפשר לנוע באופן רציף על "דרך האבות".  


  משם חזרנו בנסיעה לנקודת ההתחלה שבצמת דביר, והתחלנו לצעוד מזרחה.  חצינו  את פסי הרכבת האימתניים. הפעם מלמעלה, על גבי גשר הכביש לדביר. משאית דוהרת הבהילה אותנו אל מעקה הבטיחות. מי אמר שבטוח יותר לחצות כך, מאשר למטה על הפסים? הגשמים שירדו פה לפני מספר שבועות הרוו את האדמה  וצבעו את השדות בחיטה ירוקה.

  ''

   

  אפיק נחל שקמה, הוביל אותנו מזרחה, לשדות קיבוץ דביר, שבמקור נקרא דבירה.

  "דביר", - החדר הפנימי והחשוב ביותר במשכן ובבית המקדש,  קודש הקודשים.

  "דבירה" – אל הדביר.

  טרקטור כחול וגדול, משך אחריו מכלול של כלים והותיר שדה זרוע, בריח עפר תחוח. מזג האוויר האיר לנו פנים. שמש רכה, שמיים כחולים וטמפרטורה נעימה.

  http://cafe.themarker.com/image/2449809/

   

  בכניסה ליער דביר עצרנו לארוחת בוקר מאוחרת ולכוס קפה ראשונה. אסף חשף בפנינו את ה"כעכס" מעשה ידיה של חנה אמו, חאלבית במוצאה. ה"כעכס" (מלשון כעך), מזכירים  עוגיות "עבאדי", רק פריכים וטעימים יותר ומתובלנים ב"מאחלב" - תבלין מזרח תיכוני, שעשוי מזרעי צמח המאחלב.  

  http://cafe.themarker.com/image/2453657/

   

  בשנות החמישים של המאה שעברה התיישבו  באזור, קיבוצי השומר הצעיר , להב ודביר. בשנות השמונים התיישבו קיבוץ כרמים, שומריה ונח"ל אשכולות, שנותר  בצידה השני של גדר ההפרדה.

  קיבוץ שומריה עלה לקרקע לציון שבעים שנה לשומר הצעיר.  לפני מספר שנים התפנו תושבי שומריה המעטים ובמקומם התיישבו מפוני עצמונה מגוש קטיף. המאורע מסמל סיום דרכה של תנועה חלוצית , מאבני היסוד הבולטות בציונות ובהקמת המדינה.  ב- 1999 הוקם  היישוב סנסנה,  במורדות הדרומיים של הרי חברון מקורו של השם הייחודי של הישוב, סנסנה , בענף הצהבהב הדק, שממנו צומח פרי התמר. 

  במזרח נשקפו מורדות הרי חברון, גבעות להב וגבעות געת. לנוף הפסטורלי הנאיבי, נוסף מימד בולט וחדש. גדר ההפרדה, נקודת התייחסות  ברורה, לפיה הכל נקבע ונמדד.  קרוב לגדר, רחוק מהגדר, מעבר לגדר, בתוך הגדר.  באזור ניטעו ארבעה יערות אורנים. דביר, להב כרמים ויתיר. יחד הם יוצרים את רצועת היער הגדולה בישראל.

  השביל הוביל  מזרחה,  ליער דביר. השטח הפך לגבעי סלעי ומיוער.  יתד הברזל  שנשכחה ונעזבה בשולי השביל הפתיעה  את דורון . יתד ,שכזו שימשה בוודאי את יעל אשת חבר הקיני , להריגת סיסרא הכנעני שלחם בבני ישראל.  דורון התעשת, התכופף, הרים, בחן,  ובחר ביתד אחר כבוד לחפץ המייצג את קטע השביל הנוכחי. עד כה, התגלו רוב חפצי השביל לדורון, הממונה על ארכיון השביל. ככל הנראה יש משהו בדורון,  המושך אליו חפצים מיוחדים.

  ''

   

  שמנו לב לתופעה מעניינת. בקילומטרים האחרונים, נוספה לסימוני השביל האותנטיים נקודה ורודה ספק סגולה. מי צייר אותה שם? מה היא אמורה לסמל? האם זה מעשה קונדס? אול סימון ל"שביליסטים"  יודעי סוד? תעלומת הנקודה הוורודה עדיין לא נפתרה.

  http://cafe.themarker.com/image/2454720/

   


  המשכנו לצעוד עד למפגש עם כביש ללא מספר. שם פנינו צפון מזרחה והלכנו כקילומטר וחצי לאורכו.   משאיות מחצבה ענקיות דהרו  עליו, עמוסות לעייפה והבהילו אותנו. הקפנו את גבעות געת וטיפסנו עליהן מכיוון צפון. מוזר, מדוע תוכנן השביל דווקא על הכביש המסוכן. הרי בגבעות געת הקרחות,  לא חסרים שבילי עפר טובים להליכה עם נוף מקסים.

  ''

   

  באמצע העלייה פגשנו במשפחה, מטיילת בשביל. האויר בריאותינו הספיק בקושי כדי להשיב בברכת שלום. "איך אתה מרגיש? מה שלומך? קשה העלייה? מתחרט שיצאת לטייל בשביל? למה אין לכם בנות? עד לאן אתם רוצים ללכת". ברד שאלותיה של בת העשרה החמודה העומדת בצד הדרך נותר ללא מענה.

  החמצן הספיק, כדי להמשיך בעלייה עד לאוכף, שממנו נשקפו נופי הסביבה. בדרום – גבעות להב המיוערות, בצפון – נח"ל אשכולות ודרום הר חברון. במערב – קיבוץ ויער דביר,  ובמזרח קיבוץ להב. מהאוכף ירדנו דרומה לכביש, חצינו אותו ושוב עלייה. הפעם לגבעות להב. העלייה ארוכה יותר ותלולה קצת פחות. סוף סוף הגענו למעלה, לקו הרכס שם פנינו מזרחה על הכביש המוביל מלהבים לקיבוץ להב. להפסקת הצהריים, זימן לנו שלומי חניון יער חדש עם שולחנות, צל ופרחים סגולים לרוב. על הכביש הסמוך דהרו מכוניות ובהן בדואים תושבי הסביבה. בכל פעם שרכב עבר, הבחינו בנו הנוסעים, ופרצו בקריאות עידוד וצהלה בליווי צפירות והבהוב פנסים. לאחר שתיית תה צמחים, אכילת הרוגלך של שלומי ומנה נוספת מה"כעכס" של חנה, התפנינו לשתיית וויסקי כטוב ליבו  הפתיע אותנו  שלומי במיצג מקורי ביער. על תוכן המיצג (שבכל מקרה יוכחש) הוצא צו סוביודיצה מחמיר ללא תאריך תפוגה.  

  ''

   

  לאחר מכן המשכנו על הכביש למרכז ג'ו אלון הסמוך.

  ג'ו אלון יליד קיבוץ בית אלפא, ממייסדי חיל האוויר ומפקד טייסת המיראז'ים הראשונה בצה"ל.  בנה את בסיס חיל האוויר חצרים ושימש כנספח צה"ל בארה"ב. ב-1 ביולי 1973, כחודש לפני סיום תפקידו בארה"ב, נרצח בפתח ביתו במרילנד. תעלומת מותו לא נפתרה עד היום. לזכרו הוקם מרכז ג'ו אלון  ובו מוזיאון למורשת התרבות הבדואית, הנגב ומרד בר כוכבא.

  ירדנו מהכביש  וגלשנו דרום מזרחה לוואדי המיוער. תוך שאנו מקיפים את קיבוץ להב נקלענו לשדה גזרים ענקיים. כמו שנהוג לומר "כל גזר - זגר". הגזרים שנעקרו מהאדמה והמתינו לאיסוף היו טעימים, רכים ועסיסיים. לפיכך פרצנו בשירת "משוך בגזר משוך בגזר אין כמוהו גזר...!". זהו השיר שנבחר לקטע הנוכחי.

  http://cafe.themarker.com/image/2451681/

   

  לאורך השנים התפרנס קיבוץ להב על גידול חזירים ועיבוד בשרם.  לפני 13 אלף שנים בויית חזיר הבר  ומאז מגודל כבהמת משק. בשר חזיר הוא הבשר הנאכל הנפוץ בעולם ומהווה כ-38% מכלל צריכת הבשר העולמית. החזיר נאסר לאכילה על ידי מספר דתות ובהן אסלאם ויהדות, והוא מהווה סמל לטומאה. (ויקיפדיה) .

  חוקים שונים ניסו להגביל ולאסור גידול חזירים בארץ. האגדה מספרת כי הקרן הקיימת אסרה גידול חזירים על אדמתה. התחכמו הקיבוצניקים וגידלו את החזירים על משטחים מוגבהים מהקרקע.

  צעדנו  מזרחה, ושוב עלינו על כביש 358 שהוביל אותנו לצמת סנסנה. שוב חלפו על פנינו מכוניות עם בדואים, שנופפו לנו לשלום, צפרו וצהלו. אולי חג, אולי יום שישי, אולי הם מעריצים את ההולכים בשביל ישראל.

  העלייה לסנסנה ארוכה אך מתונה. השביל  נכנס ליער כרמים הנטוע  אורנים. לרגע, התרחק השביל מהכביש אך לקראת הכניסה ליישוב סנסנה, חזרנו אליו. זו הפעם הראשונה שאנו הולכים כל כך הרבה "שביל ישראל" על כבישים. כשיצאנו מהיער, נשקף הנוף שבמזרח. שדות רחבים, עד קיבוץ כרמים. גדר ההפרדה, היישוב הקהילתי מיתר, והפזורה הבדואית הענקית, שמכסה את השטח ומתפשטת במהירות. לפני עשרים וחמש שנה חרשתי את האזור ברגל בניווטים. כלום לא היה פה. לא מיתר ולא בדואים.

  מרחוק נראה כבר המחסום. גדר ההפרדה צמודה אלינו.

  ''

  סוג האדמה השתנה וכעת אנו פוסעים על אדמת לס המאפיינת את מרבית הנגב. התעכבתי ליד שקע קרקע קטן  שלפני זמן מה היה שלולית. הלס שהתייבש התבקע והשאיר לנו צורות הנדסיות מופלאות וציצי חיטה שנבטו. 

  http://cafe.themarker.com/image/2447257/

  מהמכוניות בכביש הסמוך נופפו  אלינו בדואים עליזים לשלום.

  הגענו לנקודת הסיום במחסום. הרכב המתין לנו בשלום.

   

  ''

   

  לקטע השביל הבא

  דרג את התוכן:

   תגובות (132)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/3/12 11:45:
   תודה על השיתוף והתמונות שיהיה סוף שבוע נעים
     29/1/12 12:21:

   צטט: tal_riv 2012-01-29 11:54:27

   צטט: א ח א ב 2011-12-10 11:29:13

   צטט: tal_riv 2011-12-10 02:39:54

   ואגב - הנקודה הסגולה היא סימון לשביל אזורי. בנוסף לשביל ישראל מוסד לאחרונה סימון לשבילים אזוריים החוצים את המדינה ממערב למזרח. הסימון בסגול, כנקודות על סימון שבילים קיים או כסימון נפרד.

   טוב לדעת. 
   לא כל כך ברור לי מהו השביל האזורי המסומן שם. גם אני קראתי את ההסבר של הועדה לסימון שבילים, ברם איזה שביל אזורי קיים שם ? 

    

   אין ברשותי מפת סימון שבילים הכוללת שבילים אזוריים, אולם בהתאם ללוגיקה של שבילים אלו כנראה מדובר בשביל המתחיל באזור זיקים, דרך אזור גברעם, בתרונות רוחמה, שמורת פורה ויער להב עד לגדר ההפרדה באזור.

    

   יכול להיות ...!

   בכל מקרה אין בנחל שקמה ובדרך מערבה בפורה סימונים כאלו. 

   ייתכן וזה סימון "הצהרת כוונות" שטרם התפתח. 

    

     29/1/12 11:54:

   צטט: א ח א ב 2011-12-10 11:29:13

   צטט: tal_riv 2011-12-10 02:39:54

   ואגב - הנקודה הסגולה היא סימון לשביל אזורי. בנוסף לשביל ישראל מוסד לאחרונה סימון לשבילים אזוריים החוצים את המדינה ממערב למזרח. הסימון בסגול, כנקודות על סימון שבילים קיים או כסימון נפרד.

   טוב לדעת. 
   לא כל כך ברור לי מהו השביל האזורי המסומן שם. גם אני קראתי את ההסבר של הועדה לסימון שבילים, ברם איזה שביל אזורי קיים שם ? 

    

   אין ברשותי מפת סימון שבילים הכוללת שבילים אזוריים, אולם בהתאם ללוגיקה של שבילים אלו כנראה מדובר בשביל המתחיל באזור זיקים, דרך אזור גברעם, בתרונות רוחמה, שמורת פורה ויער להב עד לגדר ההפרדה באזור.

   איזה כף לך,כאלה טיולים יפים,וגם הדרך בה אתה מתאר ומצלם משהו משהו............שבת שלום ושנה אזרחית נפלאה מרגנית
     25/12/11 05:11:
   תודה על המסלול הזה ,על הכתיבה המושקעת כאן ובכל ההמלצות לך.
     24/12/11 18:35:
   יופי של טיול ושל תמונות . הכי התרשמתי מהגזר. וואחד גזר!!! (-:
     24/12/11 12:58:
   ארץ נהדרת
     23/12/11 22:15:

   אין ספק שאתה יודע לטייל ולהנות מהטיול

   אהבתי את ההתייחסות ההיסטורית לאורך הדרך

   ללא ההיסטוריה זה היה די משעמם...

   יופי של דרך.

     23/12/11 12:09:

   וואוהו איזה פוסט,
   מעניין פעם ללכת כך ולהצטרף לטיול שכזה,
   האמת לא יצא לי להתנסות בסוג טיול שכזה
   ואתה עושה זאת בדרך שממש מפתה להצטרף
   הצילומים מקסימים
   והתאורים מעניינים
   חג שמח ושבת שלום
   שרה קונפורטי

     21/12/11 14:01:

   אתה מפגין כאן ידע של מדריך טיולים.

   זה איזור יפה מאד שאני חייבת להודות שאיני מכירה אותו בכלל.

   זה טיול מאתגר אבל דורש מאמץ פיזי.

   הליכה בשבילים היא הרבה יותר מעניינת ואטרקטיבית מאשר הליכה לצידי הכבישים.

    

   תודה על פוסט יפה ומיוחד

    

     21/12/11 12:09:
   כיף לקרוא שוב על חבורת הגברים שאתה מתעד את מעלליה בשביל, ועל רקע הגזר הענק (לא גמדי חלילה) של הסבא אז בכלל.... הדמיון עובד שעות נוספות (טוב, זו רק אני כמובן :)). מחוזות ילדותי, המוריקים בשלב זה בגבעות מכוסות בחיטה שצומחת. איזה יופי. כרגיל, דרכך הייחודית ללוות אתכם בשביל. תודה וחג שמח.
     20/12/11 22:01:
   תודה על השיתוף בטיול ובתמונות המיוחדות .. (:
     19/12/11 10:17:
   כיף לכם שככה טיילתם!!! טיול מקסים וגם התמונות!
     17/12/11 09:20:
   לך*
     17/12/11 08:34:
   איזו השקעה..!
     16/12/11 21:33:
   תענוג
     14/12/11 15:13:
   הטיולים האלה אמרתי כבר שאני מקנאה?שבוע מצוין לך,,
   *** ממש טיול-טיול"! אני מקנאה. יפה, מאלף. הייתי מצטרפת לאחד כזה בשמחה אבל אינני בטוחה שכוחי עדין עמי. פוסט מרנין.
     13/12/11 12:43:

   צטט: רפי הג'ירפי 2011-12-13 11:23:32

   חמש הערות:

   * אני מכיר חדרים ב"דביר" שהפעילות בהם לא הייתה קודש קודשים... אחד מהם היה החדר שלי.......אין פרות קדושות בקיבוץ. 

   * ייתכן שאת היתד - שהחלידה - השאירו עובדי המטע לפני 30 שנה, כדי לפנצ'ר כלי רכב של ציידי חוגלות, שהקליעים שלהם גרמו נזקים למערכת הטפטוף במטעי הקיבוץ.צודקים 

   * יש לי רעיון בקשר לנקודה הוורודה על סימון השבילים, אבל למה לעורר עליי את חמתם של אבירי הפוליטיקלי קורקט?גם אני חשבתי על הרעיון הזה אבל באמת לא נעים פה...בפרהסייה.  

   * בשנים האחרונות מתרבות הידיעות על נסיבות רציחתו ג'ו אלון, זמן קצר לפני מלחמת יום הכיפורים, ועימן לחץ המשפחה לפרסם את הידוע. הידיעות האלה, בלשון המעטה, אינן מחמיאות לכוחותינו. (רמז: מלחמת יום הכיפורים הייתה אמורה להיגמר עם עשירית ממספר ההרוגים ואולי פחות). לא מפתיע...הכל יכול להיות. 

   * גידול החזירים בלהב החל בניצול פרצה בחוק. כדי לעקוף את האיסור ההלכתי הוצג העניין כ"ניסוי מדעי"... כמו שמרטין בובר הדיר את הקיבוץ...."ניסיון שלא נכשל"...

    

     13/12/11 11:23:

   חמש הערות:

   * אני מכיר חדרים ב"דביר" שהפעילות בהם לא הייתה קודש קודשים... אחד מהם היה החדר שלי.

   * ייתכן שאת היתד - שהחלידה - השאירו עובדי המטע לפני 30 שנה, כדי לפנצ'ר כלי רכב של ציידי חוגלות, שהקליעים שלהם גרמו נזקים למערכת הטפטוף במטעי הקיבוץ.

   * יש לי רעיון בקשר לנקודה הוורודה על סימון השבילים, אבל למה לעורר עליי את חמתם של אבירי הפוליטיקלי קורקט?

   * בשנים האחרונות מתרבות הידיעות על נסיבות רציחתו ג'ו אלון, זמן קצר לפני מלחמת יום הכיפורים, ועימן לחץ המשפחה לפרסם את הידוע. הידיעות האלה, בלשון המעטה, אינן מחמיאות לכוחותינו. (רמז: מלחמת יום הכיפורים הייתה אמורה להיגמר עם עשירית ממספר ההרוגים ואולי פחות). 

   * גידול החזירים בלהב החל בניצול פרצה בחוק. כדי לעקוף את האיסור ההלכתי הוצג העניין כ"ניסוי מדעי"... 

     13/12/11 07:32:
   טיול מקסים כן יהיה רצון
     13/12/11 05:35:
   יופי פוסט:)
     12/12/11 22:08:
   הכל טוב ויפה ועדיין שב וחוזר - ויסקי הופך את מסעכם לפרובינציאלי
     12/12/11 13:19:
   כייף אמיתי והתמונות מעידות על כך...
     12/12/11 10:44:
   כיף גדול לקרוא
     12/12/11 07:36:
   מקסים, תודה ששיתפת!
     12/12/11 00:44:
   טיול מרתק גם אם אני לא הייתי מעזה להסתובב באזור הזה. והגזר אמיתי? אם כן, נראה לי שכל גזר - גבר....:-)
     11/12/11 23:10:
   יופי של טיול ותמונות גם
     11/12/11 18:59:

   אחאב חברי היקר נשיקה

   איזה כייף לקרוא על טיולך

   ונהדרות התמונות

   התמונה עם הגזר  (-: הצילום מגניב הגזר ניראה ענק!!!!!

   * כוכב אהבה ממני

   שבוע טוב

     11/12/11 17:54:

   תענוג לטייל עימך.
   איזו מדינה נהדרת יש לנו!
   מעורר כבוד.
   ג'אן

     11/12/11 13:56:

   טיול מופלא באמת

   ויש לי מספר שאלות:-

   באמת למה אין לכם גדם בנות בטיול?

   האם אתם בעד הדרה???:))))

   ב.מה קורה עם הנקודה הסגולה?

   ג. בטוח שזו היתד של יעל...

   ג. מה ק'ורה עם הגזר הגמדי?:)))

   ד. אין, אין כמו ריח העפר התחוח:)))*

   יופי של פוסט

   עזוב, סתם מקנאה:)))))

     11/12/11 10:20:

   איזה יופי..כל הכבוד!

   מוטיבציה מעוררת קינאה..

   .

   בלוז

    

     11/12/11 10:04:
   איזה כיף לך!
     11/12/11 08:09:

   כל הכבוד לך ולחבריך על הטיולים

   הנפלאים בארצנו הקטנה והיפה

   את התמונות כבר כיכבתי..

   מתי אתה מוציא מוציא ספר על טיולים

   בארץ ?

   סגנונך ייחודי ותאוריך ותצלומיך יפים

   בהחלט ראוי לספר.

   צדק קודמי הנקודה הנה לסימון שבילים אזוריים החוצים

   ממערב למזרח וההפך חחח .

     11/12/11 07:57:
   לא הבנתי,אחאב יקירי, אם הרשימה שלך זו המלצה לטיול. אם זו המלצה-אני יש לי נקע . גם להתחיל בחרדות מפני גנבת האוטו וביחד עם זה גם ניחוחות ביוב, להמשיך כשיודעים על קושי ״רק בעליות״ (כמה עליות????) וכל זאת כשאוכלים רק כעכים מלוחים וגזר..נראה לי שהפעם אסתפק בתמונות הנפלאות ואיכבד ואשב הפעם בביתי. מזל שמצאתם את הרכב בשלום, ובבקשה בבקשה, תבטיח לספר על הנקודה הסגולה. השארת אותי במתח.
     11/12/11 07:12:

   מסלול נהדר בחבל ארץ יפהפה .
   שווה בפעם אחרת, להיכנס למרכז ג'ו אלון...ולהציץ בחלמוניות ביער להב...
   אהבתי את תמונת הנביטה מתוך אדמת הלס המבוקעת*

     11/12/11 00:02:
   יופי....מסורת הטיולים נמשכת....ואתם נהנים מ"הביחד".... הנשים לא רוצות להצטרף?
     10/12/11 22:44:
   כרגיל תענוג גדול לקרוא, וגם להתבונן בתמונות היפות.
     10/12/11 22:18:

   צטט: סטאר* 2011-12-10 17:55:52

   תודה למילים ולתמונות ... ונשוב רגע "לכעכס ".... אני רוצה בדיוק כאלה כאן ועכשיו עם הקפה שלי .... אבל אין ...אז אולי ,לפחות , האם תצליח להביא מתכון ? תודה ושבוע טוב :))

   אבדוק עם אסף...

    

     10/12/11 21:59:

   שאפו אחאב

   וגם לחבריך למסע

   סוקראטס

     10/12/11 21:30:
   מסלול מרתק ויפיפה, - חוויה נהדרת. כל הכבוד לצועדים ותודה ענקית על השיתוף
     10/12/11 20:38:
   יופי של טיול, הייתי במתח לגבי הרכב עד סוף הפוסט.. :-) שבוע טוב
     10/12/11 20:24:
   סיפור מקסים וצילומים נפלאים ,קיבלתי ההמלצה לצאת לטבע ,תודה לך ושבת שלום
     10/12/11 20:21:
   לקנא בך...... אהבתי
     10/12/11 20:09:

   צטט: hkadman 2011-12-10 19:11:12

   יופי של פוסט כמו סיפור מתח והצילום המסיים יפהפה גם כל השאר. הבדואים שאתה מזכיר שלוש פעמים, שמחו שהיהוד הולכים ברגל והם נוסעים, בטח במרצדסים...*

    

   יפה :) לא חשבתי על זה. 

     10/12/11 19:59:
   יופי של טיול...
     10/12/11 19:11:
   יופי של פוסט כמו סיפור מתח והצילום המסיים יפהפה גם כל השאר. הבדואים שאתה מזכיר שלוש פעמים, שמחו שהיהוד הולכים ברגל והם נוסעים, בטח במרצדסים...*
     10/12/11 18:51:
   *מקסים יופי של טיול ותמונות מרהיבות.
     10/12/11 18:05:
   יופי של טיול ויופי הצילומים.
     10/12/11 17:58:
   ריתק אותי לקרוא את רשמיך מהטיול שעברתם. הידע שאתה מפגין כאן מרשים ביותר. בין אם הידע הוא שלך במקור ובין אם קיבלתם אותו ממי שהדריך את הטיול - זה ממש שיעור היסטוריה וידיעת הארץ וזה כבר נהדר...
     10/12/11 17:55:
   תודה למילים ולתמונות ... ונשוב רגע "לכעכס ".... אני רוצה בדיוק כאלה כאן ועכשיו עם הקפה שלי .... אבל אין ...אז אולי ,לפחות , האם תצליח להביא מתכון ? תודה ושבוע טוב :))
     10/12/11 17:47:
   כייף גדול הפוסט שלך.
     10/12/11 17:40:
   הפעם דיברת על נופים ונוקודת מוכרות לי היטב. הרבה טיולים עשינו שם. תודה על הפוסט שלך שהעלה בי נוסטלגיה.
     10/12/11 17:33:
   נהניתי מהפוסט שלך וכבר מכירה חלק מהתמונות דרך הגלריות שלך. נחמד שיש חוט מקשר בין כל התמונות :-)
     10/12/11 17:17:
   איפה משיגים 'כעכס' כאלה...? גמני רוצה :)
     10/12/11 14:23:
   אוצרות טבע יש אצלנו לרוב,צריך רק למצוא:)
   טיול מקסים לשבת , כל הכבוד לך פוסט מעשיר בנופים והסברים ....
     10/12/11 13:53:
   מקום יפה לטיולים ונהנתי מהצילומים היפים
     10/12/11 13:04:
   תודה על טיול מרתק:)
     10/12/11 12:40:
    

   אחאב

    

   מדהים

   כל כך הייתי רוצה גם לצעוד ככ הרבה ק"מ

   ושעות

   תודה על המלל - ההסברים

   על התמונות המקסימות

   הלס - היבש - זה עצוב כך

   תודה ושבת מחבקת

     10/12/11 12:37:
   תודה... על הדיווח על הרעיונות לטיול, התמונות המקסימות , הנופים , הריחות ומראות
     10/12/11 12:27:
   שאפו למטיבי הלכת
     10/12/11 12:14:
   אחלה טיול.
   תודה ששיתפת.
     10/12/11 12:06:
   מה אגיד לך מותק, כל הדרך דאגתי לרכבים שלכם. אני למשל אם הייתי באה הייתי מתנדבת לשמור עליהם אפילו חמש וחצי שעות. ;-) וקוראת ספר או לאישה או משהו...
     10/12/11 11:55:
   מגניב. כרגיל. בעיקר הצילומים :)
     10/12/11 11:52:

   צטט: יובלש 2011-12-10 09:16:15

   כל הכבוד.

    

   רבע מאה קילומטר במכה אחת זה לא דבר של מה בכך

   (זהירות שלא ייגמר לכם השביל מוקדם מידי :)

    

   את חידת הנקודה הסגולה כבר פתרתי לך במסרים

   (ויש פה חיזוק לדברי באחת התגובות)

    

   הנקודה עדיין סגולה, השביל אותו השביל..הדמיון אותו הדמיון :) 

    

     10/12/11 11:51:

   צטט: בובימה 2011-12-10 11:46:39

   מרתק ובקרוב הספר..

   בקצב הזה..עוד ארבע שנים : )

    

     10/12/11 11:46:
   מרתק ובקרוב הספר..
     10/12/11 11:39:
   איזה יופי של טיול, ותמונות:) משמח לראות
     10/12/11 11:31:
   טיול שבת בשולי המדבר הירוק, כף, תודה
     10/12/11 11:30:
   יופי..אתם מתקרבים אלי...ממתין לכם.
     10/12/11 11:29:

   צטט: tal_riv 2011-12-10 02:39:54

   ואגב - הנקודה הסגולה היא סימון לשביל אזורי. בנוסף לשביל ישראל מוסד לאחרונה סימון לשבילים אזוריים החוצים את המדינה ממערב למזרח. הסימון בסגול, כנקודות על סימון שבילים קיים או כסימון נפרד.

   טוב לדעת. 
   לא כל כך ברור לי מהו השביל האזורי המסומן שם. גם אני קראתי את ההסבר של הועדה לסימון שבילים, ברם איזה שביל אזורי קיים שם ? 

    

   צילומים מרהיבים,ניראה כי מאוד נהנתם,תודה ששיתפת.שבת מבורכת וטובה..
     10/12/11 11:17:
   תמשיך לדווח מהשטח :-)
     10/12/11 10:14:
   תודה ששיתפת בצילומים ובמילים אהבתי וכיכבתי המשך טיולים מהנים ויפים צחיתוש
     10/12/11 10:03:

   טיול יפה, עם תמונות נוף יפות,והכי חשוב:

   אתה כותב דוגרי מה שרואים,וזה עושה חשק לחברים רבים לעשות טיול כזה בטבע במלוא הדרו.

   בשרותי הצבאי ביליתי כשנה בבית גוברין-חבל לכיש והיכרתי כל שביל משם ומזרחה להרי חברון- אידנה,דואיימה,אל ראוווה ועוד

   כוכב על טיול יפה

     10/12/11 10:00:

   כמו תמיד מקסים...
   כייף לטייל איתך מול המקלדת ביום שבת בבוקר, עם הקפה והעוגה (לא שהייתי מתנגדת לעוגיות הכעכס המדהימות של חנה).
   לומדת ממך המון על הארץ, ומתחילה לחשוב ברצינות לעשות את שביל ישראל...
   מחכה לפוסטים הבאים...
   שבוע נפלא
   סיגל

   חיוך
   (מצטערת נגמר לי מלאי הכוכבים להיום אבל מבטיחה שאחזור...)

     10/12/11 09:25:
   מהמקום שלי הטיול נשמע מפתה ,בשמחה הייתי מצטרפת לטיול חוויתי נפלא ...
     10/12/11 09:16:

   כל הכבוד.

    

   רבע מאה קילומטר במכה אחת זה לא דבר של מה בכך

   (זהירות שלא ייגמר לכם השביל מוקדם מידי :)

    

   את חידת הנקודה הסגולה כבר פתרתי לך במסרים

   (ויש פה חיזוק לדברי באחת התגובות)

     10/12/11 09:15:

   איזה יופי !!!!!

   החוויות,

   הידע אודות הארץ המיוחדת הזאת.

   כיף גדול כאן !!!!!!

     10/12/11 09:08:
   נהנית לעשות איתך את שביל ישראל מהכורסא :) תודה
     10/12/11 08:55:
   נפלא, כיף לקרוא אותך. אני יושבת כאן עם כוס קפה של בוקר ונהנית מכל מילה ותמונה. תודה ושבת שלום. בתיה
     10/12/11 08:48:
   נשמע כייף גדול....אתה כותב נחמד
     10/12/11 08:26:
   יפה המסלול ויותר מכך הסיפור ההיסטורי שאתה חושף מאחורי הפרטים בכישרון ובשנינות בשילוב תמונות וממצאים מהשטח
     10/12/11 07:47:
   מקריית גת ודרומה מכונה צפון הנגב בפינו "מרחב האמונה", כי רק חקלאי מאד מאמין (ומאד אופטימי) יכול לזרוע את פלומת הירוק העדינה הזו ולהאמין שיזכה לקצור ממנה כמה "ירוקים" (מאלו הנסחרים בוואל-סטריט) בערב פסח. מקסים צפון הנגב בעונה הזו. תודה.
     10/12/11 07:34:
   מסוג הטיולים שאני אוהבת. כיף, ללכת בטבע, להכיר מקומות חדשים דרך הרגליים.עונג צרוף. אגב התבלין הזה שהזכרת "מאחלב" מאוד יקר. מוכר לי מבית אמי(-: תודה על פוסט נפלא עם צילום נהדרים ושבת נעימה לך
     10/12/11 07:05:
   איזה יופי של טיול עשיתי:)! בלעדיך לא הייתי מגיעה לשם..
     10/12/11 06:58:
   כיף לטייל אתכם בשבילים היפים האלה.
     10/12/11 06:53:
   יש לי חלום, לצאת לחופשה של מספר חודשים, להיתהתק מהעולם ולעשות את שביל ישראל...אתה עושה לי חשק לממש את זה מוקדם ממה שתכננתי
     10/12/11 06:21:
   נהיניתי בעיקר בגלל הנוסטלגיה למקום.
     10/12/11 06:13:
   מסלול נהדר ,מעשיר ומלמד. אלא שלי קצת הזכרת כרגע את הטירונות של בני . ראיתם אותו בדרך אני מניחה. את הבסיס .
   אחאב, כל כך נהנתי מהטיול שלך,כאילו גם אני יצאתי איתך תודה
     10/12/11 05:35:
   אחלה טיול ונוף
     10/12/11 04:30:
   *
     10/12/11 02:39:
   ואגב - הנקודה הסגולה היא סימון לשביל אזורי. בנוסף לשביל ישראל מוסד לאחרונה סימון לשבילים אזוריים החוצים את המדינה ממערב למזרח. הסימון בסגול, כנקודות על סימון שבילים קיים או כסימון נפרד.
     10/12/11 02:37:
   האזור במיטבו כעת, לאחר שהגשמים הצמיחו פלומה ירוקה בשדות. רכבנו שם לאחרונה - עברתם קרוב לריכוז חלמוניות גדולות ביער להב ולחרבת רימון, ישוב מעניין משלהי תקופת בית שני. הקיבוצניקים מלהב קיבלו אישור לגדל חזירים לצרכים רפואיים. החזיר הוא אחד היונקים הקרובים ביותר לאדם ומשתמשים בעורו ובאבריו הפנימיים להשתלות...
     10/12/11 01:36:
   מעורר חשק רב לבוא בעקבותיך.
     10/12/11 00:51:
   הכי כייף לטייל ככה - על הספה, מול התנור. אפילו העליות לא הזיזו לי. :))
     10/12/11 00:47:
   תענוג.... יש לי מתכון מעולה למרק גזר (-:
     10/12/11 00:29:
   מקסים לטייל איתך. מעולם לא טיילתי בנגב בפועל. עשה לי חשק הכעכים. ואת הגזר ראיתי בתמונה לפני יומיים והוא עדיין מדהים אותי.
     10/12/11 00:14:
   כף ומעניין לטייל איתך....:)
     9/12/11 23:44:
   עם רוגלאך ו כעכ שעוברים בושט בעזרת וייסקי מה הפלא שנותרתם המומים לנוכח הגזר והנקודה הורודה המעטרת את הסימון. בטח היה שם עוד משהו ששתה ויסקי
     9/12/11 23:34:
   אחלה טיול...ממליץ בחום :-)
     9/12/11 23:20:
   איזה יופי של תיאור ואיזה מסע נהדר. מפגש החברים הזה והצעדה המשותפת עם הריטואלים הקבועים מעוררת קנאה. שאפו גדול לך
     9/12/11 23:19:
   יפה לכם ומעולם לא זכה הגזר לתמונה מחמיאה כל כך
     9/12/11 23:16:
   כל פעם אתה מעביר בי געגועים לעבר שם הייתי מטילת ובכלל אני אוהבת טבע ונוף כייף לראות התמונות ולקרוא את ההנאה שלכם תמשיך לטייל ולהנות שבת שלום
     9/12/11 23:08:

   צטט: רמיאב 2011-12-09 22:31:37

   תודה על סיפור החוויות הנהדר. מזכיר לי טיולים מימים שלא ישובו וטיולים שכבר לא אטייל... שבת שלום, רמי

    

   לטייל תמיד טוב...

     9/12/11 22:54:
   מדהים, פשוט מדהים. כל הכבוד, אחינו, יישר כוח. ועל ג'ו אלון...האגדות מספרות.. לא חשוב. תודה רבה. באמת יוצא דופן, כן יירבו.
     9/12/11 22:40:

   צטט: דליהו 2011-12-09 22:11:46

   אחאב תשמע ,תיארת את הטיול כל כך יפה שפשוט עושה חשק לטייל. אתה מדריך טיולים בנשמה ויש לך אור שעובר בין המילים. מדהים....

   תודה...אני רק מספר מה היה...

     9/12/11 22:37:
   איזה יופי..ממש מפתה לעשות גם...
     9/12/11 22:31:
   תודה על סיפור החוויות הנהדר. מזכיר לי טיולים מימים שלא ישובו וטיולים שכבר לא אטייל... שבת שלום, רמי
     9/12/11 22:22:

   תודה ששיתפת בטיולך המקסים.

     9/12/11 22:17:

   שבת ברכה לכולם ''

   יונההתערוכה פתוחה ! יונה

   תודה למבקרים אמש

   ''

   איזה יופי של טיול!!!

     9/12/11 22:11:
   אחאב תשמע ,תיארת את הטיול כל כך יפה שפשוט עושה חשק לטייל. אתה מדריך טיולים בנשמה ויש לך אור שעובר בין המילים. מדהים....
     9/12/11 22:00:
   איזה כייף. פשוט מדהים.... שבת שלום ומבורך...♥♥♥... בבריאות♥שמחה♥הצלחה♥ בקדושה ובאהבה...♥♥♥ שבת מענגת וענוגה לכולם... שיהיה המשך יום נעים וחמים ...♥♥♥
     9/12/11 21:37:
   מדהים!!!
     9/12/11 21:36:

   צטט: אלכסנדר הגדול 2011-12-09 21:26:46

   האזור הזה מקסים בעונה הזאת. הייתי השבוע, וגם בשבוע הבא אהיה שם. כשיש זמן לרדת לשבילים, מגלים נופים קסומים. כור מחצבתי האזור הזה.

    

   אכן אזור מקסים....בשולי הדרך....

     9/12/11 21:33:
   המדריך שלנו הוא הטוב בעולם...
     9/12/11 21:26:
   האזור הזה מקסים בעונה הזאת. הייתי השבוע, וגם בשבוע הבא אהיה שם. כשיש זמן לרדת לשבילים, מגלים נופים קסומים. כור מחצבתי האזור הזה.
     9/12/11 21:24:
   מקסים ומעשיר.
     9/12/11 21:20:
   כיף לטייל אתך. ספורט אלטרנטיבי וירטואלי בשבילי. אופציה נהדרת. :)
     9/12/11 21:14:
   איזה כייף
     9/12/11 21:14:

   *
   תודה על טיול וירטואלי מקסים, תמונות נהדרות וגם הטעם של הקפה ועוגיות מורגש.

     9/12/11 21:13:
   תודה על השיתוף בחוויה מרתקת, התחלתי להכיר את המקומות הקסומים בארץ דרך הפוסטים שלך ועל כך תודה. שבת חמימה וסופ"ש מהנה ♥
     9/12/11 21:11:
   תמיד מצליח לעשות חשק לצאת לראות את הארץ... כל הכבוד!!
     9/12/11 21:11:
   ואהבת את ארצך כמוך - כמו עשיתי איתך את הטיול .
   כתוב מעניין מאוד. יופי של טיול
     9/12/11 21:09:
   מחר אני עושה את זה
     9/12/11 21:09:
   חבורה מגובשת - נשמע כמו כיף אדיר במסעות שלכם . מהו הסימון הסגול - אולי מצא את המטמון .
     9/12/11 21:05:
   מה שנשאר לי הוא לפרגן על אהבת הטיול בארץ היפה שלנו. "קום והתהלך בארץ". תודה על החוויה.
     9/12/11 20:50:
   עוגיות ה"כעכס" נראות טעימות ומזכירות לי נשכחות

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין