כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פיננסי.NET

  ביקורת עיתונאות כלכלית

  כל הלינקים המעניינים בנושאי השקעות-כלכלה-שוק ההון-עסקים. מאמרים, בלוגים, תוכנות, כתבות, קטעי וידאו, קול והרבה יותר מכך.

  קפטן פיננסי.NET מספר 6 - מהדורת סופ"ש מוקדמת

  11 תגובות   יום חמישי, 12/4/07, 17:53

  מהדורה מעודכנת וראשונה לסופ"ש; מהדורת שישבת החדשה - כבר פה 

   


  הפרשיה העיתונאית המביכה של גלובס אותה חשף השבוע יובל דרור: העתקת פרשנות מעיתון בריטי ישירות לטור אישי של סגן עורך העיתון, ללא אזכור המקור, מכה גלים בברנז'ה העיתונאית-הכלכלית.

   

  הרבה אקסים של העיתון צרפו דעתם על הפרשה בטוקבקים של הגלוב ויובל ערך סיכום ביניים של הפרשה. 

   

  אלא ששם זה נגמר, למרות החשיבות העצומה של החשיפה הציבורית. גלובס לא טורח להבהיר את הפרשה (אפשר היה למצוא בדוחק תירוץ כלשהו) והגולשים ברשת, וקונקרטית בקפה, לא ממש מתרגשים מהסיפור ומחוסר הבושה של העיתון שלא מתייחס אליה בפומבי.

   

  דומני כי הפרשה רחוקה מלמצות את עצמה, שכן היא מטילה כתם כבד על העיתון כל עוד הוא טרם התייחס אליה. האיום הממשי הוא על שני הערכים הכי חשובים של מערכת עיתונאות - אמינות ומקצוענות. דנו בכך בהרחבה פה.

   

  וזה אם תרצו הסיפור העגום ביותר של העיתונאות הכלכלית הישראלית מזה תקופה ארוכה, כל עוד לא יוכח אחרת. ולנו היו הרהורים והגיגים תמימים השבוע על ערכי עיתונאות ואתיקה עיתונאית, ממש כשחגגנו חודש לטור הראשון.

   

  רבותי ההיסטוריה חוזרת - סטודנט חרוץ לתקשורת או כלכלה שיבדוק דמיון של טורים נוספים לכתבות בעיתוני חו"ל, רצוי בתאריכים סמוכים, יזכה לתהילת עולם, או לפחות לכבוד פה בבלוג.

   


  הפרשה הנ"ל מגמדת את הטעויות השגרתיות בעיתונות הכלכלית, ובכל זאת היה בציר עגום גם השבוע:

   

  דה-מרקר - יום שלישי בצמידות לחג השני והבטן המלאה מאוכל מניבה שפע טעויות. בכתבה על תנועת הנוסעים בחג (עמוד 2) כ- 30 אלף נוסעים צפויים לעבור היום בנתב"ג; 20 אלף בהלוך, 16 אלף בחזור. אי דיוק "רק" של 20 אחוזים; וגם: שיא התנועה צפויה בשישי.

   

  עברנו לעמוד 3- חוסר התאמות מביך בכתבת הקניונים בין התוכן לטבלה המאוירת. מספר המבקרים גדל לפי הטקסט ב- 10%. בטבלה 1%. הפדיון בקניוני ריט עלה ב- 20% בכתבה וב- 2% בטבלה. מספר המבקרים בקניון רננים עלה ב-50% בכתבה ובטבלה עלה הפדיון ב- 50%.

   

  עצרנו בעמוד 3, נשמנו אוויר והחלטנו לפתוח עמוד מקרי. נפלנו על עמוד 15. שוב התאמה לא ברורה בין הטקסט לבין הגרף בכתבה על מכירות האיי-פוד. עייפנו.

   

  נושא אחר - כשהתלוננו על ספאם ראשון מאתר דה-מרקר והצעה שיווקית לא היינו לבד. גובר זרם המתלוננים.

   

  עסקים של מעריב - כתבה על "חגיגת היבוא במרס" מעמיסים על הקורא יותר מדי נתונים. עשרות נתונים על אחוז השינוי ביבוא מכוניות, סיגריות, וידיאו, מכונות כביסה ועוד לרבעון הראשון ובמקביל פירוט מדוקדק של מספר המכוניות, מקררים וכד' שיובאו. ובמקביל טבלה מאוירת על הגידול ביבוא של 6 קטגוריות בחודש מרס בלבד. הרגתם אותנו - תנו שורות תחתונות ומגמות.

   

  כלכלה ידיעות - אותה כתבה, אך פחות עומס נתונים. עבודה כתיבה ועריכה טובה יותר.

   

  מתייחסים/מתעלמים

   

  ונפתח במתייחסים לקפטן פיננסי.NET:

   

  ידיעות - טור בשם "המלצה בשבוע" שהוזכר כאן בבלוג לפחות פעמיים (פה לראשונה) שבו הכתב הממליץ על ספרי השקעות לא קרא אותם בטרם רכן על מקלדתו לא הופיע השבוע. ולא במקרה. השערה מובילה להמשך - הכתב יישלח לקרוא ספר במלואו והטור יישוב עם ביקורת ראויה "לאחר החגים".

  NRG - צל"ש לערוץ הכלכלה של NRG שבעקבות הטור האחרון תיקן את התעתיק לשם בתו של גאידמק מקתיה לקטיה. הערה שולית שלנו שזכתה לקשב הנכון. עורכת הערוץ אף הגיבה ישירות להבדלים בין האתר לעיתון.

   

  רשימת המתעלמים יותר ארוכה -

   

  • דה-מרקר - פניה נוספת לתיקון כתבה באתר נותרה ללא מענה. הפעם בשל טעות הגהה ממנה השתמע כי נגיד הבנק של האיחוד האירופי  הוא ממין נקבה (ותודה לגולש שהפנה את תשומת לבנו). הכתבה כמובן נותרה עם הטעות המצחיקה.
  • גם בשבוע שעבר לא קיבלנו התייחסות לבקשה לתיקון של טעות יותר משמעותית. בכתבה על תעודות הסל מסוג שורט שפורסמה באתר ביום חמישי היו מספר טעויות מביכות, כשהמילה "שורט" נשמטה בשני מקומות. היא נותרה עד עצם הרגע הזה. בקיצור המצב 0:2.

   

  חבל שבאתר לא מבינים שטעות ברשת גרועה מטעות בנייר העיתון!

  עם מילים ברשת לא עוטפים דגים הטעות מונצחת לעד ומאוחזרת ללא הרף.

   

  המלצה להמשך - כתובת דוא"ל אחידה לגולשים שמבקשים להעיר על טעויות. כי לכתבים, מה לעשות יש אגו שלא מאפשר להם לעשות REPLY.

   

  • גלובס - לא התקבלה שום התייחסות למיילים שנשלחו למערכת בפרשייה שהוזכרה לעיל, לרבות מצד הכתב עצמו. כתובת המייל של המערכת, אף החזירה (פעמיים) הודעת שגיאה, אז אל תנסו להתכתב עם העורך במייל. בכלל השקיפות של העיתון ביחס לכתובות המייל של כותביו ועורכיו לא גבוהה, בפרט באתר.

   

  אז לפחות בכל הנוגע לתגובות להערות קוראים המצב בגלובס ובדה מרקר על-פי המגזם הקטן מדי שלנו עד כה לא משמח, הגם שנגישות הכתבים טובה הרבה יותר במרקר שם יש רשימת כתובות מייל מסודרת.

   

  שתי פרשנויות אפשריות להתעלמות ממייל של קוראים:

   

  •· לא מייחסים חשיבות להערות קוראים, המייל לצרכי קישוט או סקופים.

  •· לא מייחסים חשיבות לדיוק בעובדות.

   

  תחליטו אתם מה יותר גרוע. לטעמי תמהיל של השנים אפשרי והוא הגרוע מכל.

   

  קל לתקן אבל קשה להודות בטעויות. וכשהאגו מנצח את האמת העיתונאית, ובפרט באתר חדשות - כולם מפסידים - הכתב, הקורא והאתר.

   

  קריאה למנהלי אתרי החדשות של העיתונים - תנו כבוד לעורכי הערוצים הכלכליים שלכם. אם בגרסת הפרינט אני יודע מי ערך את מעריב עסקים, אין סיבה שלא אדע מי מנהל את ערוץ הכלכלה של NRG. כנ"ל ב- YNET.

   

  כותרת השבוע- "הדולר שובר שיאים" (YNET ברביעי). ואנחנו חשבנו שהדולר בשפל.

   

  משפט השבוע - "אין מקום לשני דובים במערה אחת" (גאידמק במענה לשאלה בידיעות על יציאתו החפוזה מהשקעות באפריקה ישראל וללב לבייב)

   

  סל מיחזור - אתר דה-מרקר מציג ב- 11/4 שוב את מחולל הגרפים שלו "החדש", כאילו מדובר במשהו שלא הוצג כבר לפני כב- 19/3. לפי החישוב שלי ב- 3/5 צפוי מחזור נוסף. תיקנתם כבר את חוסר התמיכה בפיירפוקס?

   

  מהדורת שישבת המלאה כבר פה כולל סקירת עיתונות שישי.

   


  קפטן פיננסי.NET חגג השבוע יומולדת חודש - ברכתם אותו? (ולמי שלא הבין אצלנו חוגגים יומולדת בתדירויות משתנות ופותחים שולחן בכל הזדמנות)


  יש לכם ביקורת על העיתונאות הכלכלית בישראל? למה לשמור בלב.


   

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/4/07 00:39:

   לצביקה שלום

   שלחת לי דוא"ל בו ביקשת שאכנס לבלוגך ואראה מה כתבת בקשר להערותי,או משהו כזה.עברתי על בלוגך ואיני מבין למה התכוונת.

     14/4/07 00:28:

   אילאיל ואילן (אגב כדי להיות עורך כלכלה ברשת חייבים איל בתוך השם?) - אני שמח על הדיון הפורה. אני אישית חושב שכשם שבמוסף נייר אני יודע מי עורך ואת המייל שלו (זה שהם לא עונים סיפור אחר) כך ראוי גם במדיום המקוון. ברור שמי שצריך יודע אבל זה נכון בכל עניין. אני מצפה מאתר חדשות מכובד שישים את רשימת הכתבים והעורכים במסודר. הקוראים ירוויחו מזה.

    

   לדרור - אני שוב מציע שתעלה את הטקסט של הכתבה שכלפיה אתה מלין וננתח אותו יחד. אני לא מתרגש מהבמה שלאומי נתנו לו, ורוצה לראות את התכנים ואולי מהם נגיע למסקנה חדשה. בכל מקרה אין שום זיקה ולו קלושה בין הנושאים וחבל לחבר באופן מאולץ.

     13/4/07 20:39:

   אילאיל, תודה על הערתך.

    

   רק על מנת להסיר ספק: דבריי בעניין קרדיטציה ודאי לא נכתבו מתוך גסות לב או פטרונות על צוות העורכים אצלנו. חלילה, והכי רחוק מזה.

    

   אני מבין, ואף מקבל חלק מדברייך. עדיין מאמין שעניין האחריות מחייב את כל מי שעושה במלאכה - מהכתב המדווח, הקלדנית, המשכתב, המגיה, ועד ראש הדסק והעורך הראשי.

    

   לפיכך, אם לדרגים ולבעלי תפקידים שונים בתהליך העיבוד והפרסום של מידע אין קרדיטציה, אף שלעיתים פעילותם קריטית לעניין האחריות, וממילא העורך הראשי נושא באחריות על כל תכני האתר - נראה לי נכון לאפשר לציבור להגיב ישירות לעורכי הערוצים אצלנו (יש אפשרות "כתבו אלינו" פשוטה ונגישה מאוד באתר), אולם ללא חשיפה ללחצים חיצוניים מיותרים. מקרים כאלה נבלמים או נבחנים בהתאם לחשיבותם וערכם בידי העורכים הממונים - ואלה דווקא מוכרים ונגישים לכל.

    

   אבל שוב - ההערה היתה במקום, ודי מקבל אותה.

    

     13/4/07 20:28:

   צביקה אני חייב להגיד אני נדהם מן העמדה שלך לגבי הנושא האתי בקטע של סגן עורך גלובס.

   רק לפני שבועיים שכתבתי כאן על בעייה אתית חמורה של ח"כ ברוורמן קיבל שירותי יחצנות יקרים מבנק לאומי אמרת "לדעתי מגוחך לחשוב שהחיבור כה פשטני כמו שאתה מציע, ובוודאי ששום איש איש ציבור לא ימכור את עצמו במחיר של ראיון עיתונאי לעלון בנק" 

   לדעתי אתה טועה מאוד, מדובר בבעיה אתית חמורה ביותר של איש שחבר בועדת הכספים שמחליט על עניינים מהותיים לגבי בנקים!

    

   אז מתברר שאתיקה תלויה בזהות של האיש, אם הוא פרופ' נערץ לכלכלה שקיים חיבור בעיתי ביותר לבנק זה בסדר, אבל כאדר איזה עיתנואי מעיתון מתחרה שואל כמה משפטי פרשנות מעיתון שיש להם הסכמה הפצה זה סוף העולם!

    

   תודה,

   דרור  

     13/4/07 18:38:

   לא רק שמו של עורך הכלכלה לא מופיע ב-ynet, אלא שמות כל העורכים הבכירים. עניין של מדיניות, ש"מיישרת" סטאטוס מצד אחד ומצד שני שומרת בעלי תפקידים עם המון כוח בעמדה ענווה יותר כלפי עמיתיהם וכלפי הציבור. מבטיח לך: מי שצריך לדעת מי עורך מה - יודע.

   היי אילן :)

   צביקה העלה נקודה חשובה בנוגע לקרדיט שצריך לקבל עורך תוכן והנימוק שלו לעניין היה פירגון. הנימוק המסביר את אי הימצאות הקרדיט במדיניות יישור קו ושמירה על ענווה כלפי הציבור וכלפי שאר העורכים, לא לגמרי ברור לי.

    

   אינני חושבת שחתימה על מוצר או על יצירה, כמוה כיהירות, אלא פעולה חשובה, ובמקרה הזה אף הכרחית.

   מאחר ובעיתונות באינטרנט, השקיפות בפני הגולשים\הקוראים חשובה אף יותר מזו המודפסת, השאלה מיהו האחראי ומיהו זה שחתום על המוצר מתעוררת לא אחת. נראה לי אחראי יותר והגון לחשוף ולהדגיש מיהם העורכים האחראים להבאת הדברים מתוך מקום של לקיחת אחריות.

   מתן קרדיט לעורכים ישדר לגולשים שיש מי שעומד מאחורי הדברים. העובדה שהגולשים צריכים לעבור ממסך למסך עד שהם מצליחים להגיע לאותו אחראי אולי מצליחה לנפות את הגולשים הפחות שקדנים, אבל לא מוסיפה לעורכים נקודות.

     13/4/07 16:32:

   צביקה, תודה על הסיכום הזה. עלו כאן עניינים מטרידים במיוחד, חלקם משקפים את הסיוט הכי רע של עורך עיתון.

    

   שתי קטנות לעניין ynet:

   1. הדולר שובר שיאים - אכן עילג, לקחתי לתשומת.

   2. לא רק שמו של עורך הכלכלה לא מופיע ב-ynet, אלא שמות כל העורכים הבכירים. עניין של מדיניות, ש"מיישרת" סטאטוס מצד אחד ומצד שני שומרת בעלי תפקידים עם המון כוח בעמדה ענווה יותר כלפי עמיתיהם וכלפי הציבור. מבטיח לך: מי שצריך לדעת מי עורך מה - יודע.

     13/4/07 15:16:

   על אף שאני צרכנית מחמאות מושבעת, אני מעט נבוכה...חן חן לך צביקה.

   בכל מקרה, דיי בסיסי לתקן טעות (ולו מפאת המבוכה אם לא בשל ההגינות).

    

   לגבי הצעתך לקרדיטים באינטרנט כשם שנהוג בפרינט - זה קיים ב-nrg אבל במקום קטן ולא נגיש במיוחד (המוצא השקדן יזכה בפלירטוט פלוס קפה וירטואלי).

     13/4/07 14:38:
   יפה, קראתי בשקיקה כל מילה.
   תמשיך בעבודת הקודש
     13/4/07 11:41:

   אם היה מנגנון טראקבקים בקפה זה היה יותר פשוט, אבל אין.

   כדאי להציץ בסיכום של יובל דרור: http://www.popup.co.il/?p=2225

     12/4/07 23:36:

   נראה לי שלא הבנת את החידוד,

   אבל לא נורא. לך תמצא טעויות אמיתיות ותזכה לתהילה בבלוג.

     12/4/07 23:09:

   אני מצאתי שניים:

   1. אירופי אירופי.

   2. יומהולדת חודש(?!) - אם כבר, אז אפשר חודש להיוולדו/היווסדו.

    

   אה כן, ברכות.

   ארכיון

   פרופיל

   צביקה אלברגר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין