כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  העברה בין דורית של עסקים משפחתיים - מניסיונם של יועצים / אלי כהן

  21 תגובות   יום שישי , 27/4/12, 14:09

  מה עושים בעניין העברת המושכות בעסק המשפחתי מדור לדור ? יש מנהלים רבים בעסקים משפחתיים המתלבטים בשאלה זו בידיעה שלא יוכלו להימלט ממנה בגלל חשיבותה הרבה לעתידן הכלכלי של המשפחה והחברה המשפחתית.


  משאלה זו נובעות שאלות נוספות כמו: אלו פעולות נחוצות כיום כדי להיערך לדור הבא ? מה היתרונות והחסרונות הגלומים בהיערכות כזו, או בהימנעות ממנה, לעסק ולמשפחה ? איך כדאי לבצע אותה ?  מה התשובות האפשריות לשאלות הללו ומה החלופות להן ?


  שאלות אלה מאתגרות דיין, ולא רק בעסק משפחתי, אבל מהן עולות שאלות רבות נוספות, חשובות כשלעצמן ( ואם יש בעסק כמה שותפים, אזי השאלות עשויות להיות רלבנטיות לכל אחד מהם בנפרד ). 

  להלן כמה דוגמאות על קצה המזלג:

  מי תומך בהעברת העסק לדור הבא ומי מתנגד לה ומדוע ? האם נכון להעביר את הבעלות והשליטה בעסק המשפחתי לכל הילדים שלנו בחלקים שווים ? האם הדור הבא מוכן, ראוי, כשיר לניהול העסק שלנו ?  האם כדאי לייעד מי מילדינו לתפקיד מנכ"ל העסק המשפחתי ? אם כן, איך יחיו כל האחרים עם החלטה כזו ? כיצד ישפיעו החלטותינו על מהלך חייהם של הילדים שלנו ועל היחסים ביניהם בעתיד ? מה תהיה ההשפעה על העסק המשפחתי שלנו ועל השותפות בו ? 

  האם נכון לשתף את המשפחה בשאלות אלה ? אם כן, את מי לשתף ובאלו שאלות ? מתי רצוי להתחיל לדון בהן ? 

  מה התהליך המתאים לעסק ולמשפחה שלנו ? מה הסוגיות הרלבנטיות לנו ? מתי כדאי להתחיל בתהליך ההעברה ? כמה זמן תהליך כזה צריך להימשך ? האם יש שלבים שניתן לתכנן מראש ? אם כן, איך נדע מה נכון לכל שלב ומתי לעבור לשלב הבא ? איך נערכים לשינויים עתידיים שעלולים לפגוע בתכנון המקורי ? אלו מהם ניתן לצפות מראש ? מתי נכון להעביר את מושכות הניהול בפועל ? מי הגורם המקצועי שילווה אותנו ?  


  בחברות בבעלות משפחתית העוסקות בתכנון יחסי הניהול בדור הבא ובהעברה בין דורית של החברה המשפחתית עולות שאלות נוספות כמו אלה הקשורות במבנה החברה, אופייה ומעמדה, סוגי המניות, כהונת הדירקטורים, תזכיר ותקנות החברה ועוד כהנה וכהנה שאלות רבות וחשובות.


  לאחר שנים רבות מאוד של עבודה בעסקים משפחתיים אוכל לומר, שלפי התרשמותי, אין מודעות מספקת לחשיבות השאלות הנוגעות להעברת מושכות העסק המשפחתי מדור לדור; רבים ממנהלי העסקים המשפחתיים לא רוצים, או לא יודעים, לשאול את השאלות, וכשיש להם רצון וידע הם לא מעט פעמים מתקשים להתמודד איתן ולענות עליהן.

  מעל הכל, התרשמתי שיש לבעלים ומנהלים בעסקים משפחתיים קושי ליזום ולהוביל מהלך של תכנון ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי בדרך שתשמור על התנופה העסקית והרקמה המשפחתית.


  מניסיוני וגם מדברים ששמעתי מעמיתיי העוסקים בייעוץ לעסקים משפחתיים לסוגיו, ברור לי שיש ערך רב בקיום תהליך מקצועי סדור שיעסוק בבירור שאלות יסוד כגון אלה. לדעתי, זה אתגר המחייב את בעלי ומנהלי העסק המשפחתי ללמוד על בסיס שוטף ובאופן מעמיק את הסוגיות הרלבנטיות לניהול העסק המשפחתי שלהם ולבחור בתהליך המתאים להם, ויפה שעה אחת קודם.


  אז למה יש כאלה שנמנעים מתהליך מקצועי ומלמידה מעמיקה בשאלות העברת המושכות של העסק המשפחתי לידי הדור הבא ? שמעתי לא מעט תשובות לשאלה זו ממנהלים ובעלים של עסקים משפחתיים. לדוגמה:

        "בינתיים הכל בסדר..."

        "כבר כתבתי צוואה (סודית) ..."

        "יש מספיק זמן ... נחיה ונראה ..."

        "הילדים יירשו את העסק והם ישברו את הראש..."

        "יש משפחות שמתכננות את ניהול העסק המשפחתי בדור הבא ...?"


  כמובן שלכל משפחה אפיוניה, ערכיה וצרכיה; לכל עסק משפחתי שאלותיו, תשובותיו והתהליך המתאים לו, אך מי יוכל להקל ראש בשאלות ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ?

   

  הכותב הינו יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר העוסק בליווי עסקים משפחתיים, מנהל חברת הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מ המתמחה מאז 1994 בליווי עסקים משפחתיים. טלפון ישיר 050-7251251

  .

  המידע במאמר הוא כללי בלבד ואינו מהווה בשום אופן יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ מקצועי. נא לא לעשות כל שימוש במאמר ללא קבלת רשות מראש ובכתב. 

   

                                                   כל הזכויות שמורות  ©

   

  אנו מנהלים תהליכי גישור עסקי משפחתי, אימון עסקי וייעוץ בעסקים משפחתיים וחברות משפחתיות מעל לשני עשורים ורואים בעבודתנו בעסקים אלה שליחות של העצמה אישית ועסקית.

   

  לדיונים:

  הערך החיובי של ניהול קונפליקטים

  בן ממשיך בעסק משפחתי

    

  לקריאת מאמרים נוספים של אלי כהן:.

  עסק משפחתי - ייעוץ אימון טיפול או גישור ?

  עסק משפחתי - זה קונפליקט חיי אז לוותר או להתעקש ?

  העסק המשפחתי - זה חום הלב או אש הקרב ?!

  עסק משפחתי - לפעמים גשר הוא רגש 

  עסק משפחתי - צרות של עשירים

  עסק משפחתי - מה התכנית שלכם ?

  עסק משפחתי - מחכמתם של מייסדים

   

  מן העיתונות - כתבה על מעברי דורות בעסקים משפחתיים

  דרג את התוכן:

   תגובות (20)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     30/10/14 09:59:

    

   הובלת תהליכי תכנון להעברה בין דורית בחברה משפחתית היא מלאכת מחשבת רגישה, משולבת ורב מימדית. היא מצריכה בראש ובראשונה נכונות ושיתוף פעולה של מנהלי העסק המשפחתי והמשפחה. 

   בשנה האחרונה זכינו ללוות 2 משפחות בעסקים גדולים ונכבדים שההבדל העיקרי ביניהן היה שהאחת הגיעה אלינו מאונס עקב משבר משפחתי ועסקי חמור והאחרת הגיעה אלינו מרצון כדי להסדיר דברים מבעוד מועד. כמובן, שההבדל הזה הוא מהותי ביותר ויש לו השפעה ישירה על עיצוב התהליך והתוצאות האפשריות לו.

   הצלחה בשיפור יחסי הניהול ותכנון עתיד העסק המשפחתי לאחר משבר חמור אינה דומה כלל להצלחה בטיוב מערכות היחסים ותכנון מקדים של עתיד העסק המשפחתי על מי מנוחות. למרות שבשני המקרים הסיפוק הוא עצום, אפשרויות הפעולה במקרה השני רחבות ומגוונות בהרבה.

   על כך אמרו חז"ל: "איזהו חכם ? הרואה את הנולד". ואנו אומרים "אם לא תתכננו, מישהו אחר יעשה זאת עבורכם".

     11/8/13 19:32:
   זיוה, תודה על התייחסותך. היש הורים שאינם רוצים ילדים מאושרים ושמחים ?! השאלה היא מה הדרך המועדפת לשם. כשאף אחד מההורים ומילדיהם אינו מעוניין בהמשכיות העסק המשפחתי ובהישארותו בידי משפחת המייסדים יש המציעים אותו למכירה ויש גם רבים המצליחים בכך ( לא כל מי שרוצה למכור עסק משפחתי מצליח בכך ולפעמים עסק משפחתי עובר בירושה לדור הבא בלית ברירה ). בלא מעט חברות משפחתיות משגשגות ועסקים משפחתיים מצליחים, הילדים, חלקם או כולם, משתלבים במהלך חייהם בעבודה בעסקי המשפחה וקושרים את עצמם רגשית וכלכלית לעסק המשפחתי; לפעמים, אף יותר מהוריהם. כשיש הבדלי דעות ואינטרסים בקרב בני ובנות המשפחה לגבי עתידו של העסק המשפחתי ( וזה המצב היותר שכיח ) שאלות ההעברה הבין דורית של העסק המשפחתי והחברה המשפחתית הופכות ליותר מורכבות ויותר מאתגרות. אז הן מצריכות למידה משותפת ותהליכי קבלת החלטות שיסייעו בגישור עסקי - משפחתי ובגיבוש הסדרים מתאימים - לעסק ולמשפחה. בכל אופן, בהצלחה !
   הבסיס לכל התזה הזאת האם בן המשפחה מעוניין להמשיך?? או במקרה אחר האם בעל העסק מעוניין בבן משפחה ממשיך?? באופן אישי הייתי מעדיפה את ילדי מאושרים ושמחים !! מי צריך את הכאב ראש של עסק משפחתי??
     28/6/12 15:35:

   .
   מיכל, 
   תודה רבה על הכבוד והחיוך :)
   מעריך ומוקיר את דברייך, מאוד. 

     23/6/12 11:54:
   כל הכבוד, אלי. דברים מאוד חשובים, ואני בטוחה שאתה מאוד עוזר לאנשים שאתה עובד איתם. תודה! (-: מיכל רון
     15/5/12 21:31:

   .

   עדינה,

    

   תודה לך על הדגשים המקצועיים שהתרשמתי שמוכרים לך מעבודתך. נגענו בחלק מהם במאמר אחר שלי עסק משפחתי – ייעוץ אימון טיפול או גישור ?

    

   יש חשיבות גדולה לשאלות וקושיות טובות הנשאלות נכון כי הן המפתח ללמידה והעמקה בדרך לתשובות טובות.

    

   יש מומחים לעסקים משפחתיים – העסק במוקד - כמו ייעוץ ניהולי, ארגוני ועסקי, גישור עסקי, אימון עסקי, הדרכה ניהולית ועסקית, תכנון עסקי משפחתי, כלכלי ופיננסי, דיני חברות ועוד.

   לצידם יש מומחים למשפחות – המשפחה במוקד - כמו כלכלת המשפחה, רפואת המשפחה, טיפול משפחתי, גישור משפחתי, אימון משפחתי, תכנון משפחתי, דיני משפחה, דיני ירושה, ייעוץ זוגי, ועוד.

    

   יש הבדל מהותי בין תכנון עסקי – משפחתי ( בשלבים שונים במעגל החיים של העסק המשפחתי ) לבין מניעת משברים וניהול קונפליקטים בעסק המשפחתי אבל נכון שלפעמים תכנון עסקי משפחתי מתקיים כשברקע יש קונפליקט על עניין זה או אחר. קונפליקט הוא לא בהכרח פיצוץ. כדאי ללמוד איך לנהל אותו היטב למניעת הסכנה ולמינוף ההזדמנות.

   .

   .

   הי אלי, מנסיונך הרב אתה יודע תמיד להעלות את הקושיות המורכבות והמאתגרות ביותר. כמאמנת משפחתית אני מכירה ויודעת את המורכבות הלא פשוטה של יחסים בתוך המשפחה שהולכים וגוברים ככל שהדור הצעיר מתבגר ומצרף למשפחה חתנים, כלות, והמשפחה מתרחבת ואיתה גם אתגרים במערכות היחסים. ואם זה כך בתוך המשפחה, כל שכן כשמעורב גם עסק משפחתי . וברור שעסקים בכללותם מורכבים בעצם היותם. עכשיו לך תנצח את הסיפור הזה. לכן, בהתייחסי למאמרך אלי ברור שיש לשאול שאלות רבות לפני שהדור הוותיק מחליט לצרף את יורשיו החוקיים לעסקים. כבר פגשתי לא מעטים שכל כך הושפעו מהלחץ להצטרף למשפחה לעסק שנועד להם מיום היוולדם שלא העיזו לומר לא. עשו ככל יכולתם במשך השנים אבל תוך תחושת תסכול והחמצה של מה שבאמת רצו לעשות ולממש בחייהם. האם המחיר של לרצות ולכבד את דור הוותיקים שווה את זה? דילמה לא פשוטה. חשוב לדעת שיש לנו תמיד בחירה העיקר שנדע לקבל את המחירים. ולשלם מחירים ביחסי משפחה זה כבד מנשוא ולא בטוח שזה מה שההורים היו מצפים שיקרה בסופו של דבר. לכן חשוב, בכל עסק משפחתי ברגע שקורה אירוע שמרגישים שמתקרב פיצוץ רציני לערב גורם מקצועי כמוך אלי וכמו אחרים שמתמחים במערכות יחסים בתוך המשפחה.
     12/5/12 09:51:

   .

   .

   חברים יקרים, תודה על התייחסותכם. 

   ציפי,

   נגעת בנקודה מאוד מעניינת שאני עוקב אחריה שנים רבות. הכמיהה, החזון וההשתוקקות של המייסד והעברתם לממשיכיו. יש לא מעט עסקים משפחתיים בהם יש העברה טובה של אלה אבל מטבע הדברים, הפרשנות השונה להם ונסיבות שהזמן גרמן עשויים ליצור אתגרים חדשים. ראי התייחסותי לקונפליקטים בעסקים משפחתיים וגם לבנים ממשיכים בעסק משפחתי

   דינה,

   איזה כיף ... הן יוכלו להתחיל משהו משלהן כשההשראה שלך תלווה אותן.

   פיני יקירי,

   תודה. אתה קורא גם בין השורות ... :)

    

   דניאל,

   תודה. השאלות והרעיונות שהעלית טובים, כמו הניסיון להכניס בהם סדר מסוים. הם אכן עשויים לעלות במסגרת תכנון עסקי משפחתי של הסדרי הניהול. לפעמים מנהלי העסק המשפחתי ייטו לסדר אחר של שאלות ולפעמים דור ההמשך ( וגם דור המייסדים ) יהיה חלוק בשאלות מפתח. בסופו של יום, לכל הצעה ותשובה דרושה גם הסכמה על דרך שתשמר ותטפח את התנופה העסקית ויחסי הניהול - ככל שרק ניתן, ולאורך זמן.

    

   מיכאל, תודה !

   .

   .

     10/5/12 06:35:
   בהצלחה !
     9/5/12 21:00:
   השאלה הראשונה צריכה להיות - האם דור ההמשך באמת מעוניין? כי זאת הנחה חזקה מאוד. השאלה הבאה צריכה להיות, מה החוזקות של אותו בן משפחה? האם הן תואמות את מה שהעסק צריך, בראייה 10-20 שנה קדימה? לא די ביכולות לשמר את הקיים, זו מתכונת לפשיטת רגל מהירה. ומכאן שאולי לא צריך להיות רק "אחד" - אלא כמה בני משפחה שימשיכו את ניהול העסק, כל אחד בתחום חוזקותיו. ולא להתבייש לגייס סיוע חיצוני היה ונדרש. לבסוף, כדי לפתור את בעיות ה- "מי המנהל", יש כמה וכמה מודלים ניהוליים של רוטציה (כמו למשל במטכ"ל האמריקאי - JCS). הבעיות העיקריות מתחילות כשהאגו מעורב בקבלת ההחלטות. או שכהדור המייסד מייחס יכולות לא ריאליות לדור ההמשך.
     6/5/12 17:46:
   לא נראה לי שלי תהיה בעיה כזו, אף אחת מהבנות שלי לא מתכננת "לרשת" את העסק המשפחתי של הוראת האנגלית...(-:
     6/5/12 07:33:
   תודה על הבאת הדברים שבוע טוב*
     5/5/12 12:27:
   סוגיה לדוקטורט... תחשוב על זה! חיבוק
     4/5/12 22:56:
   שאלות משמעותיות והרות גורל. יש כל כך הרבה עסקים שהמיסדים הורישו אותם לילדיהם וההמשך לא צלח. לעיתים השיקולים צריכים להיות קרים ושקולים. לא בהכרח שדור ההמשך בכלל מתאים בכישוריו לכך. ואולי זה בכלל נכפה עליהם והם בכלל מעוניינים לעסוק בתחומים אחרים. מעבר לכך יש את הנושא המשמעותי מכל. אותו מייסד הקים את העסק מכמיהה, חזון והשתוקקת פנימית שהיתה לו ולשותפיו. זה מאוד אישי ואת זה לא ניתן להעביר לאף אחד. אף אחד לא יכול להגשים ולהמשיך את חלומותינו. לעיתים עדיף להביא ניהול חיצוני על מנת להמשיך ולקיים עסק/חברה עם עתיד ולחלק את הרווחים לבעלים.. כל מקרה לגופו. תודה על הדיאלוג והשאלות.
     2/5/12 17:49:

   חברים יקרים, תודה לכם על התייחסותכם. כפי שהראלה ציינה, אכן הסוגיה לא פשוטה.

   .

   ישראל,

   תודה מקרב לב על ההמלצה האישית. אני מאמין שאיכות התהליך והיכולת לעורר את השאלות הנכונות תלויות במידה רבה מאוד במידת הנכונות של בעלי ומנהלי העסק המשפחתי ללמוד לעומקן את הסוגיות הרלבנטיות לעסק המשפחתי שלהם וביכולתם לדון בפתיחות ובכנות, בסובלנות וברגישות בכל גורם שעשוי להשפיע על השיקולים וההכרעות שלהם.

   .

   יהודית,

   החלטה כזו מאומצת על ידי חלק מבעלי העסקים המשפחתיים לפעמים לא פחות מאשר היא מאומצת על ידי ממשיכיהם הפוטנציאליים, מסיבותיהם הם.  

   .

   דרור,

   הסיפורים סביב העסק המשפחתי אכן מרתקים והם נהיים מרתקים יותר ולפעמים גם סבוכים יותר ככל שהעסק ותיק ומשגשג יותר וככל שמספר המעורבים בו או קשורים אליו גדול יותר. התקווה היא שלסיפורים האלה גם יהיה תמיד סוף שמח :)

   .

   יוסי,

   שאלות כאלה ואחרות יכולות לעלות בעסקים רבים אף אם אינם משפחתיים ואף אם בעליהם אינם שוקלים לשלב בהם את בני ובנות המשפחה וזאת מכיוון שגם עסק לא משפחתי עשוי להפוך לעסק משפחתי עם המעבר הטבעי לידי הדור הבא. 

   אכן סוגיה לא פשוטה..
     28/4/12 17:19:
   שלום אלי, בעיסוקך עולים אתגרים ועולות שאלות מרתקות בפני מי שמנהלים עסקים משפחתיים וכן בפני מי שמנהלים עסקים ואף חושבים לשלב בדרך זו או אחרת בני משפחה. וטוב שאתה שם כדי לעזור ולקדם בכל מצב.
   במשלי כתוב: "חכם, עיניו בראשו...ועוד פסוק:.איזהו חכם? הרואה את הנולד"...כך , שהעובדה שמכסים, מטאטאים,דוחים את ההתמודדות עם הסוגיה, אין זה אומר שהיא אינה מחכה/אורבת בפינה..., מי שיש לו עסק משפחתי, חשוב שיתמודד עם השאלות בזמן..."ויפה שעה אחת קודם". המקצוע שלך מרתק ולדעתי מהסיפורים המשפחתיים אפשר להוציא ספר-רב מכר! :-)
   אני יודעת שהעסק המשפחתי שלי המרכז לכתיבה יוצרת והוצאת בת אור, לא יעברו לילדיי. כל אחד מהם יבחר לו דרך משלו לחיות כעצמאי.

   עצם הנכונות להעלות את השאלות הקשות שאתה מציג, היא כבר מחצית הדרך לפתרון.

   המחצית השניה היא למצוא את היועץ הנכון, שידע להציג את השאלות הנכונות.....

   אני ממליץ עליך!