כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סטארט-אפיסט בלתי נלאה

  יומנו ההזוי של סטארט-אפיסט עסוק שמספיק לישון פעם בשבוע (וזה הדבר היחיד שמספיק). הגיגים, סיפורים, ארועים ועוד.

  תחזית (מדויקת למדי) לשנת 2008

  33 תגובות   יום ראשון, 30/12/07, 18:36

  אני ממש לא פריק של לוח השנה הלועזי. לדידי, השנה מתחילה בא' תשרי, ומסתיימת בכ"ט אלול.

  אך גם החיים שלי מתנהלים לפי הלוח הגריגוריאני, על צ'קים וחשבוניות אני רושם תאריך לועזי, את הפגישות אני קובע לפי תאריך לועזי, את המשכורות והמיסים אני משלם לפי הלוח הלועזי, וכן הלאה.

  אז ברוח כל התחזיות שמתפרסמות בימים אלו, בפרוס השנה הלועזית החדשה, גם אני אעלה תחזית משלי:

  מחשוב וטכנולוגיה:

  1. במהלך השנה ייצאו מעבדים חזקים יותר.


  2. המחיר הממוצע של המחשבים יירד.


  3. מספר הליבות הממוצע במחשב יגדל.


  4. נפח האחסון של מחשב ממוצע יגדל.


  5. הגודל הממוצע של המחשבים, לא רק הניידים אלא בעיקר הנייחים, יקטן.


  6. זינוק בזמן העבודה של סוללות למחשבים ניידים; דבר זה ינוצל לא רק להקטנת משקל הסוללה, אלא בעיקר למעבר לניידות ללא צורך בסחיבת השנאי הכבד לכל מקום, ובדומה למה שקורה כבר כיום עם טלפונים סלולריים. אתם יכולים כבר לדמיין את המחשב הנייד הבא שלכם: פחות מקילוגרם (יחד עם הסוללה!), וללא צורך להיסחב עם השנאי שעד כה הוסיף עוד מאות גרם למשקל בפועל.


  7. הנפח (בג'יגה-בייטים, לא בסמ"ק) של דיסקים מבוססי פלאש (SSD) יגדל, מחיריהם יירדו, וב-2008 הם יתחילו להחליף את הדיסקים הקשיחים במחשבים לא מעטים. משקלם הקל יתרום למגמת ההקטנה במשקל שהוזכרה בנקודה הקודמת, ושילובם עם מעבדי fanless יאפשר לחסוך גם את משקל המאווררים במחשב, ולהקל עוד יותר את משקלו, כמו גם להפוך את פעולתו לחרישית, בהעדר חלקים מכניים/נעים (התגלמות חלום ה"מחשב הירוק").


  8. השנה יגדלו רוחבי הפס של התקשורת, הן הקוית, הן הסלולרית, והן האלחוטית (WiFi).


  9. מחשבים מוזלים מבוססי לינוקס, בעיקר של פרויקט OLPC ("מחשב לכל ילד"), יגיעו לתפוצה שאי אפשר יהיה להתעלם ממנה.


  10. יחד עם מחשבי לינוקס ויוניקס אחרים, כמו המקינטוש שמכירותיו צפויות לחצות את קו ה-10 מיליון יחידות ב-2008, יתפסו לראשונה המערכות הלא-מיקרוסופטיות פלח משמעותי גם משולחן העבודה (ולא רק מהשרתים).


  11. פלח משתמשי ה-MS-Office יספוג מכה נוספת, לא רק מכיוון משתמשי הלינוקס שמספרם כאמור יקפוץ, אלא גם מהכיוון של יישומים און-ליין (בעיקר של גוגל) שיהפכו לדרך עבודה נפוצה.


  12. אך מיקרוסופט גם תרווה נחת השנה, בזכות השתלטותה על תחום נוסף בחיינו: המדיה-סנטר יהפוך לדרך פופולרית לצפות בטלויזיה.


  13. חלק מיצרניות הסלולר יתחילו להציע מכשירים המצויידים במערכת ההפעלה הסלולרית החדשה של גוגל.


  14. ימשך גל המיזוגים בענף המחשוב.


  15. ישראל תמשיך לקצור הישגים טכנולוגיים, ותשאר חברה של כבוד בצמרת הטכנולוגית העולמית, עם הכנסות מהתחום שימשיכו לגדול. ההיקף הדולרי של האקזיטים ב-2008, הן כתוצאה מהנפקות והן כתוצאה מרכישות ומיזוגים, יזנק ביחס ל-2007.

   

  ועל כל זאת נאמר:
  "כאילו דהההה!".

  כי בשביל כל זה, לא צריך אותי; אפילו IDC וגרטנר יודעים חלק ממה שנכתב עד כה...

   

  אז עכשיו ניגש לתחזיות טכנולוגיות יומרניות יותר:

   

  הטכנולוגיה משנה את חיינו מקצה לקצה, ובשנים הקרובות זה יורגש ביתר שאת, במספר תחומים. שני התחומים שבחרתי לסקור פה, הינם התפתחות גלאי השקר והשפעתם על המשפט והפלילים (סעיף הבא), והקפיצה הצפויה בתוחלת החיים הממוצעת כתוצאה מהתקדמות הרפואה (הסעיף שאחריו):

   

  משפט ופלילים:

   

  בכל שנה שעוברת, גלאי השקר עושים צעד נוסף קדימה. לא ירחק היום (ואולי אף ב-2008) שגלאי השקר המובילים יגיעו לדרגת דיוק שמתקרבת ל-100%.

   

  ההשפעה של התקדמות זו על חיינו תהיה דרמטית: מקובל שרוב הפשעים והעוולות לא מגיעים לבית משפט, כי הקרבן לא יודע איך יוכיח את דבריו, חושש שפסק הדין יוכרע לטובת הצד השני, או מפחד להתמודד עם החקירה הנגדית ועם כל התהליך המשפטי והמשטרתי.

   

  מאידך גיסא, מקובל שרבות מהתביעות הן תביעות סרק, שנועדו לפגוע בנתבע.

   

  גלאי השקר יביאו למצב שקשה יהיה לרמות את המכשיר. תביעות הסרק ייעלמו כהרף עין, רבים ממאכלסי בתי הכלא יתגלו כחפי מפשע, החקירות המשטרתיות והדיונים המשפטיים יהפכו לפשוטים יותר, הצורך בעדים ייעלם, קרבנות לא יחששו להתלונן ולתבוע את הפוגעים בהם, והעיקר - ייעשה משפט צדק.

   

  החיים של רובנו ייראו הרבה יותר יפים לכשהשקר ייעלם מהעולם והאמת תשלוט.

   

  רפואה:

   

  הרפואה מתקדמת באופן עקבי, וגורמת לכך שתוחלת החיים הממוצעת גדלה עוד ועוד.

  אולם השנים הקרובות טומנות בחובן קפיצה דרמטית שחורגת מכל ההתקדמות שתוארה, וזאת בזכות מספר דברים שהתרחשו בשנים האחרונות, כמו למשל השלמת פרוייקט הגנום, התקדמות בחקר הסרטן, ועוד התרחשויות שקצרה היריעה מלפרטן. הדעה המקובלת היא שתוחלת החיים הממוצעת צפויה לזנק בשנים הקרובות.

   

  תוחלת החיים הממוצעת כיום, העומדת על כשמונים שנה, מטעה: היא מבוססת על גילם הממוצע של הנפטרים. אולם ברור שאנשים שגילם כיום חמישים, צפויים לחיות (בממוצע) הרבה יותר מאשר שמונים שנה (אני מניח שכתשעים שנה).

   

  הקפיצה הדרמטית תביא לכך שתוחלת החיים הממוצעת של בני ה-20-30 (דהיום) תגיע לפחות למאה שנה, אם לא יותר, ורבים מהתינוקות שנולדים כיום יעברו את גיל ה-120.

   

  ההשפעה של כל זה על עולמנו תהיה דרסטית. נסו לחשוב על פנסיה, ביטוחי חיים, אקטואריה ועוד. נסו לחשוב על חיים שבהם תקופת הפנסיה מתקרבת באורכה לתקופה בה האדם עבד. נסו לחשוב על ההשקעה הנדרשת בבתי חולים, רופאים, בתי אבות, ועוד, כדי להתמודד עם כמות הקשישים הענקית.


  טרור וגרעין:

   

  מספר הסכמי השלום שייחתמו ב-2008 יגדל, ועימם (לצערנו) מספר קרבנות הטרור. יחד עם הגידול בכמות ההסכמים, כך גם יגבר הטרור וירחק השלום.

   

  הטווח של הנשק הרקטי שבידי הפלשתינים יגדל, ואיתו גם איכותו וגודל ראשי הנפץ. אזורים רבים נוספים יכנסו לטווח האיום, והקסאמים יזלגו גם לשטחי יו"ש, שכידוע סמוכים לרוב מרכזי האוכלוסין של ישראל. המדינה תכנס לאיום קיומי, הן מצד הפצצה האיראנית והן מצד הטרור הפלשתיני, שעלול להתפתח בתוך מספר שנים לרמות שמזכירות את פיגועי ה-11 בספטמבר בארה"ב ואף מעבר לכך. ממשלת ישראל תתקרב לרגע הדין בו תיאלץ לקבל הכרעה קשה לגבי פעולה יזומה קיצונית, כנגד איראן ו/או כנגד הפלשתינים.

   

  כלכלה:

   

  הדולר יקפוץ. באופן דרמטי. גם יחסית לשקל וגם יחסית ליורו. וזה טוב. נקנה פחות תוצרת חוץ, ונייצר יותר ליצוא. כשנקנה בכל זאת, נעדיף פעמים רבות את תוצרת הארץ, וכשנצא לטיול או לנופש, ישראל תהיה יעד מועדף עבור רבים מאתנו.

   

  מחירו של הדלק בסוף 2008, לעומת זאת, יהיה הרבה יותר נמוך מאשר היום. וגם זה טוב.

   

  כמו בשנים שעברו (חפציבה, קלאבמרקט), כך גם השנה נראה התמוטטות של גוף כלכלי ענק, שתגרור פגיעה בחברות קשורות, מסונפות, ספקים, לקוחות, ועוד. יש לי בראש יותר מדי מועמדים להגשמת תחזית זו, כך שאני מעדיף לא להסתכן בהזכרת שמות ספציפיים. אבל אני שומר לעצמי את הזכות לומר: "אמרתי לכם!"...

   

  פוליטיקה:

   

  זו לא חוכמה לחזות שהדולר יעלה או יירד; הרי אחד מהשניים יקרה בכל מקרה, אז הסיכוי לקלוע בול בתחזית שכזאת, הוא כמו הסיכוי להצליח במבחן אמריקאי בן שאלה אחת שעליה שתי תשובות אפשריות.

   

  גם לחזות מלחמה זה לא חוכמה; הרי אחת לכמה שנים, פורצת מלחמה באזורנו.

   

  לעומת זאת, פטירה של ראש ממשלה לשעבר היא אירוע נדיר מאוד במחוזותינו, שכלל לא התרחש ב-15 השנים האחרונות. כדי שלא נגיע להסתברות אפס, נשפוט לפי תקופה ממושכת יותר - 29 השנים האחרונות, בהן אירוע שכזה התרחש פעם אחת (מנחם בגין ז"ל).

   

  לפי חשבון זה, ההסתברות ששני ראשי ממשלה לשעבר ילכו לעולמם באותה השנה, אפסית עוד יותר (אחת ל-29 שנים בריבוע, או במילים אחרות - אירוע שאמור להתרחש אחת ל-841 שנה!).

   

  למרות ההסתברות האפסית, אני מעז להסתכן ולחזות את לכתם מאתנו של שני ראשי ממשלה לשעבר, ב-2008. מפאת כבודם של האנשים, לא אציין את שמם. אך ממילא יש רק חמש אפשרויות (או שש, למי שצופה שאולמרט ייאלץ לעזוב במהלך השנה את ראשות הממשלה, ולהפוך לראש ממשלה לשעבר בעצמו).

   

  אשמח להתבדות, אך אין מה לעשות, הטבע (או בעצם הבורא) עושה את שלו, ו"זה חלק מהחיים", כפי שנוהגים לומר בציניות.

   

  תחבורה:

   

  כבר מזה שנים, התפתחותה של רשת האינטרנט מרסנת ואף עוצרת את הגידול בהיקף הטיסות בעולם וכלי הרכב על הכבישים. אולם בשנים הקרובות תחול סוף סוף ירידה ממשית בהיקף הטיסות ובכמות כלי הרכב על הכבישים, בזכות טכנולוגיות שרק עתה מבשילות (אי-לרנינג, טלה-קומיוטינג, טלה-רפואה, רשתות חברתיות ועוד).

   

  ההשפעה על התחבורה בארץ והקיטון במשך הזמן בו נבלה בפקקים, יהיו משמעותיים אף יותר, עקב מחירי הדלק המאמירים, ובזכות השלמת פרוייקטים תחבורתיים רב-שנתיים (כמו למשל מחלף גלילות, כביש 431, כביש 6 המתרחב צפונה ודרומה, ואולי אף השלמת פרוייקט 531).

   

  ועוד תחזית (מדויקת!) לפני סיום:

   

  לא כל מה שנכתב פה, אכן יתרחש (והפעם מדובר בתחזית מדויקת לחלוטין!).

  כי מיום שחרב בית המקדש, לא ניתנה נבואה אלא לשוטים.

  אז קחו את החיים בקלות; ממילא לא תצאו מהם חיים... (ובעצם גם זו נבואה מדויקת...).

  דרג את התוכן:

   תגובות (32)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/7/09 17:30:

   2008 חלפה עברה לה, אך התחזית לגבי לינוקס מעניינת, היא כנראה תתגשם במלא הפוטנציאל ב2010 עם השקת מערכת ההפעלה Chrome OS של גוגל.

   קרא בבלוג שלי לפרטים.

     28/8/08 20:45:
   עכשיו ברור מדוע אתה לא מספיק לישון במשך שבוע אלא כמה שעות בלבד...רגוע
     22/6/08 21:42:

   אנחנו כבר ה 22/6 ......(אתה רואה,אתה עדיין מבוקש).

   תחזיות רבות שלך כבר התקיימו,ואלו שעדיין לאהתקיימו,

   כנראה שתהיינה יותר מפתיעות ממה שאדם יכול לצפות.

   בסוף השנה חשוב לחזור ולערוך השוואה.

   משלומיתתמים

     14/3/08 15:37:

   בע"ה

    

   ידידי היקר... שלום לך...

    

   דבריה של וואפה סולטאן שווים הפצה לכל הדעות...

   ואם כבר יש קרן אור כזו "גדולה"....

   אל לנו למנוע דרכה...ההיפך הוא הנכון לעשות...

   שיירבו כמותה בעולם...אמן...

   מה גם שבחרת להגיב פה זה גם משהו....עוד הפצה...

   ואני באתי רק לתת לך פרחים לשבת...

    

   שבת שלום ....

    

     14/3/08 09:29:

    

   צטט: ilana585 2008-03-13 22:43:07

   את זו אל תמחק...

    

   מוזמן לביקור...יש פוסט חובה מעניין ותגובתך חסרה לי מאוד...!

    

    

   כן, תודה, גם על הכוכב וגם על התגובות.

   הפוסט שאת מזמינה אליו הינו http://cafe.themarker.com/view.php?t=347117.

   וכיכבתי אותו.

   אני ראיתי את וואפה סולטאן כבר לפני כשנה, בעימות טלוויזיוני באל-ג'זירה.

   בקטע המקורי דבריה משוסעים שוב ושוב.

   אני בטוח שהיא "זוכה" מאז להתנכלויות, והעובדה שעוד לא נרצחה - מפתיעה.

   לפעמים אני בדילמה אם אנחנו אמורים להפיץ את דבריה; אולי דווקא בכך אנחנו מסכנים יותר את חייה, או גורמים לה להפסיק לומר לכל העולם את מה שנהגה לומר.

   אבל מה שבטוח הוא שאילו כולם היו מפנימים ויודעים את מה שהיא אומרת, היה שורר יותר שלום בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט.

     13/3/08 22:43:

   את זו אל תמחק...

    

   מוזמן לביקור...יש פוסט חובה מעניין ותגובתך חסרה לי מאוד...!

    

    

     13/3/08 22:11:

   נאלצתי למחוק תגובה שלא היתה קשורה לפוסט.

   התגובה לא נמחקה בגלל חוסר הקשר לפוסט, אלא בגלל שנכתבה ע"י מתחזה.

   יש לי ידיד בקפה, אדם צבעוני שעולה לכותרות שוב ושוב, לפעמים בהקשרים חיוביים ולפעמים פחות, אבל אף פעם לא משעמם אצלו.

   מישהו ככל הנראה מתחזה לו בקפה ומתנכל לו.

   אם הדבר יישנה, איאלץ לפנות להנהלת הקפה.

     12/3/08 14:27:
     11/3/08 19:31:
   תודה לך...
     9/3/08 19:00:

    

   צטט: lobowiz 2008-03-09 18:49:31

   אנחנו רק במרץ וכבר מדהים לראות כמה מן הדברים מתחילים להתגשם....

    

   וכמובן, כמה עדיין לא...

    

   בכל אופן - כוכבת

   הדלק והדולר...  עצוב

   אבל אני מבטיח שהדלק עוד יפול והדולר עוד יאמיר, כמו ששאר הדברים מתגשמים...

   ובינתיים - תודה על הכוכב והתגובה!

     9/3/08 18:49:

   אנחנו רק במרץ וכבר מדהים לראות כמה מן הדברים מתחילים להתגשם....

    

   וכמובן, כמה עדיין לא...

    

   בכל אופן - כוכבת

     20/2/08 00:04:

   מזמן לא נכנסתי לבקר את אחד החברים הראשונים שלי באתר

   אני ממש מתרשמת מפוסט מחכים במיוחד שנותן חומר למחשבה על

   המון המון תחומים בחיים ועל השנה הצפויה לנו.

   לא יאומן לאן העולם צועד, בין אם במישור החיובי ובין אם במישור השלילי

    

     27/1/08 17:24:

   היי אלי

   כרגיל הפוסטים שלך גדולים.

   אין מה לעשות. ככה זה כשרון.

   לגבי התחזיות האחרונות אני בטוח מסכים.

   לגבי הפוליגרף, זה קצת minority report ... וזה הרי נגמר לא משהו. למרות שאני תמיד בעד דברים שחוסכים את הצורך בעורכי דין....

   כוכב ממני

    גילי

    

     27/1/08 17:24:

   ה. נכון. בגלל הירח, כן?

   ו. איך אתה יודע? דווקא יש לי כמה תלמידים מהירי-הבחנה!

   ז. מה הקשר? הקשר לפתיחה, לאקספוזיציה.

   ח. בבקשה! הייתי צריכה לעשות את זה מזמן.

     27/1/08 17:03:

    

   צטט: marmor 2008-01-27 17:00:14

    

   צטט: עדנה ויסלר 2008-01-27 16:43:01

   היום  יום ראשון, כ' בשבט, תשס"ח.

   ....כן? זה נכון?

   אוי ואבוי אם לא,

   כי -

   זה מה שרשמתי על הלוח, בבוקר, בכיתה.

   א. זה נכון.

   ב. למה שלא יהיה נכון?

   ג. מה הקשר?

   ד. תודה על הכוכב (לא על הכוכב שבפוסט הזה, שעליו כבר הודיתי לך קודם...).

   ה. עד שתקראי את זה (אפילו אם זה יקרה בעוד דקה), התאריך העברי כבר לא יהיה נכון.

   וכמובן, שכחתי את ו':

   ו. גם אלמלא היה זה נכון, אף תלמיד לא היה מבחין בכך...

     27/1/08 17:00:

    

   צטט: עדנה ויסלר 2008-01-27 16:43:01

   היום  יום ראשון, כ' בשבט, תשס"ח.

   ....כן? זה נכון?

   אוי ואבוי אם לא,

   כי -

   זה מה שרשמתי על הלוח, בבוקר, בכיתה.

   א. זה נכון.

   ב. למה שלא יהיה נכון?

   ג. מה הקשר?

   ד. תודה על הכוכב (לא על הכוכב שבפוסט הזה, שעליו כבר הודיתי לך קודם...).

   ה. עד שתקראי את זה (אפילו אם זה יקרה בעוד דקה), התאריך העברי כבר לא יהיה נכון.

     27/1/08 16:43:

   היום  יום ראשון, כ' בשבט, תשס"ח.

   ....כן? זה נכון?

   אוי ואבוי אם לא,

   כי -

   זה מה שרשמתי על הלוח, בבוקר, בכיתה.

     1/1/08 16:54:

    

   צטט: marmor 2008-01-01 12:32:02

    

   צטט: קורע ברך 2008-01-01 10:28:04

   הייתכן שאני המבוגר היחיד כאן, שחווה הכל וראה הכל, ומצפה לראות מה עוד יש לחיים האלה להציע?

    

   הנבואה ניתנה...איך נגיד...כולם כבר יודעים.

    

   הכי מעניין זה לעשות רשימה מול הנבואות האלה ולראות מה מתגשם.

   פעם עשיתי. כלום לא התגשם.

   אצלי זה בטוח לא יקרה.

   לפחות שתי נבואות תתגשמנה (ציטוט מסוף הפוסט שלי):

   לא כל מה שנכתב פה, אכן יתרחש (והפעם מדובר בתחזית מדויקת לחלוטין!).

   כי מיום שחרב בית המקדש, לא ניתנה נבואה אלא לשוטים.

   אז קחו את החיים בקלות; ממילא לא תצאו מהם חיים... (ובעצם גם זו נבואה מדויקת...).

   (ואת השורות האלו אני בעצמי כתבתי!  בסוף הפוסט!  אז אולי קצת סבלנות וקריאה של הפוסט עד תומו, היו חוסכות לך את הדקה שהשקעת בתגובה...)

    

   אז אם באמת שום דבר לא יתגשם, לפחות התחזית (שלי) שאומרת שלא כל מה שנכתב יתגשם, לפחות היא תתגשם (ובעצם גם התחזית שמופיעה בשורה האחרונה של הפוסט...).

   וחוץ מזה, אמנם עברו רק כמה שעות מתחילת השנה החדשה, אך כבר התגשמה תחזית נוספת שהופיעה בפוסט.

    

   בכל זאת תודה על הביקור פה, ואתה מוזמן לנסות ולקרוא את הפוסט עד סופו...

    

   אוקיי.

   תפסת אותי על חם.

   אבל אני לא באתי להתנגח בך, או להתווכח.

   אני לא מטיל ספק באנטליגנציה שלך וביכולת הניתוח.

   מניעשה?

   אני רואה נבואות, אני רואה את הבעש"ט.

    

   הסייפא שלך, הזכירה לי שהאורקל מדלפי עשתה את הנבואות שלה בדרך הרבה יותר אלגנטית ממך.

    

   ו...ת'נק יו פור הבינג מי.

    

     1/1/08 12:32:

    

   צטט: קורע ברך 2008-01-01 10:28:04

   הייתכן שאני המבוגר היחיד כאן, שחווה הכל וראה הכל, ומצפה לראות מה עוד יש לחיים האלה להציע?

    

   הנבואה ניתנה...איך נגיד...כולם כבר יודעים.

    

   הכי מעניין זה לעשות רשימה מול הנבואות האלה ולראות מה מתגשם.

   פעם עשיתי. כלום לא התגשם.

   אצלי זה בטוח לא יקרה.

   לפחות שתי נבואות תתגשמנה (ציטוט מסוף הפוסט שלי):

   לא כל מה שנכתב פה, אכן יתרחש (והפעם מדובר בתחזית מדויקת לחלוטין!).

   כי מיום שחרב בית המקדש, לא ניתנה נבואה אלא לשוטים.

   אז קחו את החיים בקלות; ממילא לא תצאו מהם חיים... (ובעצם גם זו נבואה מדויקת...).

   (ואת השורות האלו אני בעצמי כתבתי!  בסוף הפוסט!  אז אולי קצת סבלנות וקריאה של הפוסט עד תומו, היו חוסכות לך את הדקה שהשקעת בתגובה...)

    

   אז אם באמת שום דבר לא יתגשם, לפחות התחזית (שלי) שאומרת שלא כל מה שנכתב יתגשם, לפחות היא תתגשם (ובעצם גם התחזית שמופיעה בשורה האחרונה של הפוסט...).

   וחוץ מזה, אמנם עברו רק כמה שעות מתחילת השנה החדשה, אך כבר התגשמה תחזית נוספת שהופיעה בפוסט.

    

   בכל זאת תודה על הביקור פה, ואתה מוזמן לנסות ולקרוא את הפוסט עד סופו...

     1/1/08 10:28:

   הייתכן שאני המבוגר היחיד כאן, שחווה הכל וראה הכל, ומצפה לראות מה עוד יש לחיים האלה להציע?

    

   הנבואה ניתנה...איך נגיד...כולם כבר יודעים.

    

   הכי מעניין זה לעשות רשימה מול הנבואות האלה ולראות מה מתגשם.

   פעם עשיתי. כלום לא התגשם.

    

   יותר טוב ללכת לחוזה בכוכבים. זה לפחות חוזה רק חיוב. 

     1/1/08 10:21:

    

   צטט: rni 2008-01-01 08:55:40

   בוקר מרמור

   מחשבות מעניינות מאוד לשנה החדשה

   חלקן על הנתיב הבטוח/ידוע כרגעWink 

   חלומם הרטוב של הרשויות בכל העולם המערבי הוא העלמות המזומן

   נכיל חובת ניכוי במקור על הבנקים אשר דרכם בכל מקרה יעבור ה"כסף" החדש

   כמסלקת ענקקקקקקק והנה חגיגה ובטלה אצל פקידי השומה שגם אותם נצטרך פחות

   לא ברור לי איך זה פותר את בעיית הזיופים אגב

   השטרות משתכללים מאוד ואיתם הזייפנים

   הכרטיסים החכמים משתכללים מאוד והזייפנים לא עומדים במקום כלל

   לא שהפושעים החדשים התחילו להכנס לטכניון אלה שמנהדסים השם האקרים בנפשם

   במדינות הגוש המזרחי ובהודו סיןוגם כאן יתפתו לכסף הגדול וימכרו את נפשם לארגוני הפשע

   חלקם פשוט נחטפים והופכים לעבדים כבר היום ולרשויות החוק אין בכלל מילה בעניין

   המהנדסים הללו מאוד מוכשרים ועם ציוד מתאים שיביא הכסף של העבריינים כל כרטיס

   חכם יפוצח בדיוק כמו כסף מזומן

   מי שחושב לרגע שאני מוכר מדע בדיוני רצוי שיפנים שכיום בעידן שלנו העבדות בעולם נמצאת המימדי ענק ושברת שיא כל שנה

   האקרים מוכשרים נחטפים ומובלים למחנות עבודה וזה קרה כאן בישראל הקטנה ונחשף כשאחד מהם למזלו ברח ורץ לרשויות החוק

   שנה טובה

    תודה על התגובה!

    

   ואני בכל זאת מתעקש על האבחנה בין נייר (שטרות/מטבעות/המחאות) שאותו אפשר לזייף בדייקנות מוחלטת, לבין כסף דיגיטלי שלפחות תאורטית ניתן ליישמו באופן שימנע לחלוטין כל זיוף.

    

   ואם בכל זאת מצליחים לזייף כסף דיגיטלי, הרי זה לא בגלל שניתן לזייף כל כסף דיגיטלי, אלא בגלל אחת מהסיבות הבאות:

    

   א. המפתחים לא עשו עבודה טובה.

   ב. סודות/מפתחות דלפו החוצה.

    

   ושוב יש להדגיש: הטכנולוגיה הקיימת, כולל RSA וכו', מאפשרת ליישם כסף דיגיטלי שלא ניתן לזייפו. העובדה שלא מיישמים זאת, נזקפת לחובת המפתחים, ולא מוכיחה שום דבר.

     1/1/08 08:55:

   בוקר מרמור

   מחשבות מעניינות מאוד לשנה החדשה

   חלקן על הנתיב הבטוח/ידוע כרגעWink 

   חלומם הרטוב של הרשויות בכל העולם המערבי הוא העלמות המזומן

   נכיל חובת ניכוי במקור על הבנקים אשר דרכם בכל מקרה יעבור ה"כסף" החדש

   כמסלקת ענקקקקקקק והנה חגיגה ובטלה אצל פקידי השומה שגם אותם נצטרך פחות

   לא ברור לי איך זה פותר את בעיית הזיופים אגב

   השטרות משתכללים מאוד ואיתם הזייפנים

   הכרטיסים החכמים משתכללים מאוד והזייפנים לא עומדים במקום כלל

   לא שהפושעים החדשים התחילו להכנס לטכניון אלה שמנהדסים השם האקרים בנפשם

   במדינות הגוש המזרחי ובהודו סיןוגם כאן יתפתו לכסף הגדול וימכרו את נפשם לארגוני הפשע

   חלקם פשוט נחטפים והופכים לעבדים כבר היום ולרשויות החוק אין בכלל מילה בעניין

   המהנדסים הללו מאוד מוכשרים ועם ציוד מתאים שיביא הכסף של העבריינים כל כרטיס

   חכם יפוצח בדיוק כמו כסף מזומן

   מי שחושב לרגע שאני מוכר מדע בדיוני רצוי שיפנים שכיום בעידן שלנו העבדות בעולם נמצאת המימדי ענק ושברת שיא כל שנה

   האקרים מוכשרים נחטפים ומובלים למחנות עבודה וזה קרה כאן בישראל הקטנה ונחשף כשאחד מהם למזלו ברח ורץ לרשויות החוק

   שנה טובה

     1/1/08 08:14:

   תשמע אלי,

   השקעה מכובדת.

    

   בהרבה מהנושאים אני לא ממש מבינה,

   כך שאיאלץ לסמוך עליך...

    

   ואילו היו לי כוכבים......

    

   אשתדל לחזור:)

     31/12/07 18:27:

   שכחתי להכניס תחזית נוספת, שאולי לא תתרחש כבר ב-2008, אלא בשנה-שנתיים שאחריה, אך היא צפויה לזעזע את הכלכלה העולמית, והיא נובעת במידה מסויימת (שים לב, אשר!) מהתפתחות הטכנולוגיה:

    

   איכות הזיופים הולכת ומשתפרת, עד כדי כך שבתוך מספר שנים, לא תהיה כל משמעות להמחאות, שטרות כסף, ואף מטבעות. לא תהיה כל אפשרות להבחין בין הזיופים המושלמים לבין האוריגינל. ולא יעזרו כל האמצעים שנועדו להפוך את האוריגינל לייחודי; טרם נולד האמצעי שלא ניתן לזייפו בדייקנות בעלות שנופלת משווי האוריגינל. מה שהופך את כל העניין ל"פירצה קוראת לגנב".

    

   האנשים אולי לא מודעים לכך, אך כתוצאה מהתפתחות זו, בתוך מספר שנים נפסיק להשתמש בהמחאות, שטרות כסף, ומטבעות. כל המסחר יהיה מקוון, או באמצעות העברות מסוגים שונים, או בכרטיסי אשראי (שגם הם עומדים לעבור מהפכה).

    

   תהיה לכך לפחות תוצאה חיובית אחת: ההון השחור ייעלם, ואיתו גם תקטן רמת הפשיעה. יותר אנשים יטלו חלק בעול המיסוי, מה שיקטין את אחוזי המס.

    

   ההשפעה של התפתחות איכות הזיופים תגלוש ותשפיע על תחומים נוספים, ובעיקר על התחום המשפטי ועל דיני ראיות. הסכם חתום פתאום לא יהיה מובן מאליו, כי תמיד יוכל צד אחד לטעון שהצד השני שינה את ההסכם אחרי חתימתו, או אף זייף את ההסכם כולו. הקלטות ואף צילומים לא ישמשו כהוכחה לשום דבר, ומה שעושים היום בפוטושופ זה כלום לעומת מה שנוכל לעשות בכלים מתקדמים יותר שכיום נמצאים עדיין בפיתוח.

     31/12/07 14:51:

   כתבתי:


   15. ישראל תמשיך לקצור הישגים טכנולוגיים, ותשאר חברה של כבוד בצמרת הטכנולוגית העולמית, עם הכנסות מהתחום שימשיכו לגדול. ההיקף הדולרי של האקזיטים ב-2008, הן כתוצאה מהנפקות והן כתוצאה מרכישות ומיזוגים, יזנק ביחס ל-2007.

    

   והנה, לא חלפו 24 שעות, והדיו טרם יבשה, וכבר מתחילה להתגשם לה תחזית זו:

    

   על פי הדיווחים באמצעי התקשורת, בימים הקרובים (הימים הראשונים של 2008) צפויה להיחתם עיסקת מכירה של חברת הסטארט-אפ XIV לחברת IBM במחיר של 300-350 מיליון דולר.

     31/12/07 13:48:

    

   צטט: ג'וד 2007-12-31 10:14:12

   וואוו אלי, איזו השקעה...

   האם תתגשם התחזית או לא?

   ימים יגידו.

   ולך, תודה רבה על הכוכב!

     31/12/07 13:44:

    

   צטט: ד"ר אשר עידן 2007-12-31 09:48:37

   הי Marmor

   הייתי שמח לדעת (כי אני מסכים אתך) במה טועים השמאל והימין

    

   לגבי סיכול ממוקד בעזרת ננוטכנולוגיה, כבר בכמה הפגנות שהיו לאחרונה בעיראק דיווחו כמה עיראקים על כמה "זבובים גדולים בגודל דבור מוזר שהסתובב כל הזמן סביב המפגינים מעל ראשיהם" זהו לדעתי מזל"ט ננוטכנולוגי אמריקאי. מי יודע מה עשו חלוץ ונסראללה לזבובים שהציקו להם בישיבות המטכ"ל שלהם במלחמת לבנון 2.0 כשבוש נתן פקודות לאולמרט ואחמדניג'אד נתן פקודות לנסראללה. זה אומר שיחידת 8.20 האמריקאית יכולה לא רק להאזין לקווי הטלפון של ממשלות, אלא גם לצפות בהם בוידאו. תאר לעצמך משאפ של "גוגל ארץ" עם תמונות בריל-טיים ממזל"טים ננוטכנולוגיים אמריקאים שנמצאים בכל חדרי "הקבינטים הביטחוניים" של ישראל, רוסיה, מצריים וכו'. זה יותר מדליק אפילו מסקונד לייף. וזה בכלל לא מדע בדיוני. זה מביא אותי ל"כריית אמת".

    

   בסרט "דוח גורלי" של ספילברג וטום קרוז רואים כי טכנולוגיות מידע יכולות לספק לנו לא רק גלאי אמת דרך האינטרנט, באמצעות ניתוח קול ורגשות Data Mining' Emotion Mining, Vouce Mining, אלא גם לחזות מי עומד לשקר או מי עומד לבצע פשע. לכן לא צריך לתפוס פושעים ושקרנים, אלא עדיף טיפול מונע בהם.

    

   עכשיו אתה מבין למה הבן שלי בן ה10 אומר לי שאני רואה יותר מדי סרטים. אבל תגיד, כל עניין גלאי האמת באינטרנט , זה לא איזה סטארטפ שאתה חושב עליו?

   לגבי הימין והשמאל: הייתי מעדיף להמשיך את הדיון בפרטי. ואם אפשר, אז אחרי ה-31 בדצמבר...  קורץ

    

   לגבי הדבּוּרים האלקטרוניים: זה נשמע כמו יישום מדוייק של מה שהזכרתי. תודה על המידע המעניין!

    

   לגבי "דוח גורלי": אמנם לא ראיתי את הסרט, אך קראתי ושמעתי עליו לא מעט. זה כמובן מדע דמיוני (אפילו לא בדיוני). חבל שאנשי הוליווד לא מבינים בטכנולוגיה לפחות עשירית ממה שהם מבינים בהפקות. כך אולי היו נמנעות טעויות מביכות רבות בסרטים. אני מבין ששנינו תמימי דעים שלעולם לא תפעל מערכת שכזאת במציאות.

    

   אני לא קשור לשום יוזמה בתחום גלאי האמת (ואגב, לא דיברתי על גלאי אמת באינטרנט, אלא בכלל). אני לא חושב שהדברים שאני עוסק בהם, מעניינים ככל שיהיו, ישפיעו מהותית על כל עתיד האנושות. אבל עדיין הם עשויים להספיק כדי לפרנס רבים (בהנחה שנצליח, כמובן...).

    

   ונדמה לי שהחברה הראשונה שהצליחה לפתח גלאי אמת ביתי עממי מבוסס PC, היתה מישראל, אי שם בשנות השמונים של המאה הקודמת. נדמה לי שהם קראו למוצר שלהם Truster. החברה לא המריאה, ולבסוף נמכרה לחברה זרה והמוצר התגלגל בדרך לא דרך לבעלותה של חברה מדרום מזרח אסיה. אין לי מושג מה קורה עם מוצר זה כיום.

     31/12/07 10:14:

   וואוו אלי, איזו השקעה...

   האם תתגשם התחזית או לא?

   ימים יגידו.

     31/12/07 10:06:
   !?
     31/12/07 09:48:

   הי Marmor

   הייתי שמח לדעת (כי אני מסכים אתך) במה טועים השמאל והימין

    

   לגבי סיכול ממוקד בעזרת ננוטכנולוגיה, כבר בכמה הפגנות שהיו לאחרונה בעיראק דיווחו כמה עיראקים על כמה "זבובים גדולים בגודל דבור מוזר שהסתובב כל הזמן סביב המפגינים מעל ראשיהם" זהו לדעתי מזל"ט ננוטכנולוגי אמריקאי. מי יודע מה עשו חלוץ ונסראללה לזבובים שהציקו להם בישיבות המטכ"ל שלהם במלחמת לבנון 2.0 כשבוש נתן פקודות לאולמרט ואחמדניג'אד נתן פקודות לנסראללה. זה אומר שיחידת 8.20 האמריקאית יכולה לא רק להאזין לקווי הטלפון של ממשלות, אלא גם לצפות בהם בוידאו. תאר לעצמך משאפ של "גוגל ארץ" עם תמונות בריל-טיים ממזל"טים ננוטכנולוגיים אמריקאים שנמצאים בכל חדרי "הקבינטים הביטחוניים" של ישראל, רוסיה, מצריים וכו'. זה יותר מדליק אפילו מסקונד לייף. וזה בכלל לא מדע בדיוני. זה מביא אותי ל"כריית אמת".

    

   בסרט "דוח גורלי" של ספילברג וטום קרוז רואים כי טכנולוגיות מידע יכולות לספק לנו לא רק גלאי אמת דרך האינטרנט, באמצעות ניתוח קול ורגשות Data Mining' Emotion Mining, Vouce Mining, אלא גם לחזות מי עומד לשקר או מי עומד לבצע פשע. לכן לא צריך לתפוס פושעים ושקרנים, אלא עדיף טיפול מונע בהם.

    

   עכשיו אתה מבין למה הבן שלי בן ה10 אומר לי שאני רואה יותר מדי סרטים. אבל תגיד, כל עניין גלאי האמת באינטרנט , זה לא איזה סטארטפ שאתה חושב עליו?

    

    

     31/12/07 01:58:

    

   צטט: ד"ר אשר עידן 2007-12-31 00:18:48

   השאלה החשובה היא איך 15 תחזיותיך מתחום טכנולוגיות המידע (הנגזרות של חוק מור ומטקלף) ישפיעו על תחומים חוץ טכנולוגיים כמו פוליטיקה כלכלה וצבא (הנגזרות של תורת הגלים של טופלר).

    

   ההשפעה היא דיסרפטיבית. אך אינך מביא זאת בחשבון בתחזיותיך החוץ טכנולוגיות. למשל, האם אתה באמת חושב שפעולה מאוד מקיפה ומאוד מוצלחת של צה"ל נגד החמאס תשנה משהו? החמאס והחיזבאללה מאורגנים כרשתות הנלחמות מלחמת רשת NetWar בסגנון יבלית

    

   בעוד שצהל מאורגן כפירמידה בירוקרטית הנלחם מלחמת מכונה בסגנון קלאוזביץ-נפוליאון, בסגנון עץ עתיק.

    

   תחום הצבא הוא רק דוגמה לתחומים חוץ-טכנולוגיים רבים אחרים: נצחון ההורדות נגד חברות התוכן, של הזנב הארוך של עקומת פרטו נגד הבטן השמנה של עקומת גאוס, של התגים כמו בדלישיוס נגד המותגים של עולם הפרסום הקדם-גוגלי, וכו'

   גם אתה לא לקחת  בחשבון מספר גורמים.

   למשל שדווקא יצא לי פה ושם לשמוע הרצאות שלך...  צוחק

    

   לעצם העניין, מעולם לא אמרתי שפעולה תעזור.

   אדרבה, דעתי כדעתך בנושא הזה.

   וגם הסכמים לא יעזרו.

   יש דברים שבהחלט יעזרו, ומשום מה דווקא אותם אף אחד לא רוצה לנסות.

   לא הימין ולא השמאל.

   אך לא זה הנושא.

   ניסיתי בסך הכל לחזות מה יקרה.

   לא מה כדאי שנעשה, אלא מה נעשה בפועל.

    

   ויש דווקא המון יישומים טכנולוגיים שיכולים להפוך את שדה המערכה העתידי.

   ואולי גם מיישמים אותם ואנחנו פשוט לא מודעים לכך.

   למשל הליקופטר זעיר, עם להבים באורך של מספר אינצ'ים, שמשדר למשגרים שלו תמונות מהמצלמה שבחרטומו, ושיכול להכנס לבתים דרך חלונות ולעקוב אחרי מבוקשים..

   תגדיל אותו מעט, ותוכל להוסיף לו חצי ק"ג חומר-נפץ, שבהיצמדו ל"פצצה מתקתקת", יוכל לסכלו באופן הממוקד ביותר שאפשר לדמיין.

   ואני יכול להמשיך ולהעלות עשרות פיתוחים שהצבא שיאמץ אותם יוכל להביס בעזרתם כמעט כל אויב.

    

   Anyway, אני סקרן לשמוע את דעתך על נושא שלא ראיתי אף אחד אחר שדן בו: האפשרות שבתוך מספר שנים השקר ייעלם מן העולם. לעניות דעתי, זו המהפכה הגדולה ביותר מכל המהפכות שהזכרתי.

    

   ובכל מקרה, תודה על הביקור!

     31/12/07 00:18:

   השאלה החשובה היא איך 15 תחזיותיך מתחום טכנולוגיות המידע (הנגזרות של חוק מור ומטקלף) ישפיעו על תחומים חוץ טכנולוגיים כמו פוליטיקה כלכלה וצבא (הנגזרות של תורת הגלים של טופלר).

    

   ההשפעה היא דיסרפטיבית. אך אינך מביא זאת בחשבון בתחזיותיך החוץ טכנולוגיות. למשל, האם אתה באמת חושב שפעולה מאוד מקיפה ומאוד מוצלחת של צה"ל נגד החמאס תשנה משהו? החמאס והחיזבאללה מאורגנים כרשתות הנלחמות מלחמת רשת NetWar בסגנון יבלית

    

   בעוד שצהל מאורגן כפירמידה בירוקרטית הנלחם מלחמת מכונה בסגנון קלאוזביץ-נפוליאון, בסגנון עץ עתיק.

    

   תחום הצבא הוא רק דוגמה לתחומים חוץ-טכנולוגיים רבים אחרים: נצחון ההורדות נגד חברות התוכן, של הזנב הארוך של עקומת פרטו נגד הבטן השמנה של עקומת גאוס, של התגים כמו בדלישיוס נגד המותגים של עולם הפרסום הקדם-גוגלי, וכו'

   ארכיון

   פרופיל

   marmor
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין