כותרות TheMarker >
  ';

  קשב גוף - קליניקה לרפואת הנפש

  איך לעשות טוב לעצמי?
  הבנת הנפש והדרך לרפואה

  גלגול נשמות - חקר מדעי

  0 תגובות   יום שישי , 9/8/13, 16:43

  זינוגלוסיה \ איתי נבו

  דיבור לא מודע בשפה לא ידועה

  הזינוגלוסיה (Xenoglossy) היא תופעה נדירה שמתרחשת במצב טראנס, לרוב תוך כדי שיחזור גלגולים. במסגרת שיחזור הגלגולים בזמנים בהם המטופל מגיע להזדהות עמוקה עם הזיכרון של הסיטואציה, המטופל נכנס ממש בגוף ראשון לדמותו מהגלגול הקודם וחווה את אותו אירוע מחדש, החוויה עוצמתית מבחינה רגשית, והמודע הראציונלי והאנליטי מתבטלים עד כדי השלמת ההזדהות כך שהמטופל מתחיל באופן ספונטאני לדבר בשפה של דמותו שלו כפי שדיברה באותו אירוע בגלגול הקודם. במקרים מסוימים של זינוגלוסיה, המטופל לא שמע בימי חייו הנוכחיים את השפה המדוברת, ובמקרים נפוצים הוא אינו יודע לדבר את השפה. המטופל בזינוגלוסיה מדבר את השפה בניב המקומי ובביטויים השייכים לאותו הזמן שבו התחולל האירוע.

   

  מידע נוסף על טיפולים ומאמרים בדף הפייסבוק של מרפאת קשב-גוף -

  https://www.facebook.com/pages/%D7%A7%D7%A9%D7%91-%D7%92%D7%95%D7%A3-%D7%9E%D7%A8%D7%A4%D7%90%D7%94-%D7%9C%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%A9/177945985711458

   

  ד"ר איאן סטיבנסון

   

  פסיכיאטר, מנהל החטיבה ללימודי ההכרה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת וירג'יניה

   

  ד"ר איאן סטיבנסון ערך מחקרים בתחום הזינוגלוסיה המתועדים בספרו (Xenoglossy סטיבנסון 1974), הוא אחד המובילים במחקרים מדעיים בתחום זה. הוא מתעד מחקר שעשה על אישה אמריקאית בת 37. תחת היפנוזה היא חוותה שינוי מוחלט של קול ואישיות לדמות של זכר, היא דיברה ברהיטות השפה השבדית – שפה שהיא לא דיברה או הבינה במצב עירני רגיל של התודעה.

   

  מעורבות ישירה של ד"ר סטיבנסון בחקר המקרה הזה נמשכה יותר מ-8 שנים. במחקר מעורבים בלשנים, מומחים ומדענים שחקרו בקפידה כל הסבר פוטנציאלי לתופעה .

   

  הונאה נשללה ממספר סיבות מהותיות אשר סטיבנסון מתעד במסגרת המחקר. את המטופלת ואת בעלה הרופאים חקרו ביסודיות. הם היו תחת בדיקה קפדנית ומתמשכת, הם לא רצו פרסום, והסכימו לפרסום המחקר רק אם שמותיהם ישונו כדי להגן על הפרטיות שלהם. הבעל והאישה נחשבו על ידי הקהילה המקומית להגונים, והתנהגותם נחשבה נורמטיבית. לא היה מניע למטרות רווח אישי, להפך - הם חוו מידה רבה של אי-נוחות במסגרת השלמת המחקר באופן מלא, תקופה שנפרשה על מהלך שנים רבות.

   

  קריפטומנזיה — תופעה של שפה זרה הנילמדה בילדות ונשכחה, היא תופעה שנחקרה כסיבה סבירה למקרה, אך היא נשללה. לאחר שנים של חקירת הנושא נשללה כל הצעה אפשרית כי היא או הוריה למדו את השפה השבדית בנעורים או שהיו קשורים לאדם דובר שוודית.

   

  מקרה אחר שסטיבנסון חקר בטיפול דומה, דווח במהדורה ביולי 1980 של כתב העת של האגודה האמריקנית לפאראפסיכולוגיה. אישה אינדיאנית בשם הודאר אוטארה חוותה באופן ספונטני את אישיותה של עקרת בית בנגלית מתחילת המאה ה-18 בזמן טיפול פסיכיאטרי תחת היפנוזה. היא החלה לדבר בנגלית במקום את שפתה מאראתי. במשך ימים דוברי בנגלית היו צריכים להיות נוכחים באזור כדי לאפשר לה לתקשר עם המשפחה שלה. היו חילוקי דעות בין דוברי הבנגלית באשר לשטף הדיבור, האם הוא מבטא שפת-אם או לא. אך ניתן לראות כי אנשים בזמן היותם בטראנס לעיתים קרובות אינם מדברים בשטף דיבור טבעי. הודאר אוטארה בחרה להישאר במצב הטראנס בו הרגישה טוב יותר ובטוחה יותר מאשר במצב הקיום הרגיל.

   

   

  מחקרים ותיעודים נוספים

   

  ליאל ווטסון מתאר מקרה של ילד בן 10 בשם איגארוט שחי בעמק קאגאיון בפיליפינים. הילד מעולם לא היה בהיכרות או בסביבת דוברי אף שפה או בתרבות שאינה שלו. במצב טראנס הילד תקשר בחופשיות בשפת הזולו, שפה אותה הוא לא היה מסוגל להבין במצב תודעה רגיל. ווטסון זיהה את שפת הזולו כי בילה את חייו המוקדמים באפריקה (צוטט על ידי לזרוס 1993:84).

   

  פיטר רמסטר, פסיכותרפיסט אוסטרלי, תיעד כמה מקרים של זינוגלוסיה ביסודיות ודקדקנות. בספרו החיפוש אחר גר בעבר  (Ramster 1990:227),  הוא מצטט את המקרה של סינתיה הנדרסון, אשר הקשר היחיד שלה עם השפה הצרפתית היה כמה חודשים של הוראה בסיסית מאוד בתיכון.  תחת היפנוזה היא היתה מסוגלת להמשיך שיחה ארוכה ומפורטת בצרפתית עם דובר שפת אם שדיווח כי היא דיברה ללא כל מבטא אנגלי, בניב אופייני למאה השמונה עשרה שהושווה לשפה הכתובה מהימים ההם. במקרים מסוימים מטופלים תחת טראנס מתקשרים בשפות שכבר לא בשימוש או ידועות רק לקומץ של מומחים.

   

  ד"ר ג'ואל ויטון מצטט את המקרה של ג'וורסקי הרולד שכתב תחת היפנוזה עשרים ושתיים מילים וביטויים שהוא 'שמע' את עצמו מדבר בגלגול כויקינג. בלשנים שעבדו בצורה נפרדת ללא תקשורת ביניהם, זיהו ותירגמו את עשרת המילים האלו שמקורן היה על פי המתורגמים נורדית עתיקה, רוסית, סרבית או סלאבית. כל המילים היו משויכות לדברים הקשורים לים. (וויטון פישר 1987:210).

   

  בשנת 1931 נערה אנגליה מלקפול, המכונה רוזמרין הייתה במצב טראנס ותועדה בקבצים של החברה לפאראפסיכולוגיה, היא החלה לדבר בניב מצרי עתיק משנת 1,400 לפנה"ס תחת השפעת האישיות של טליקה-ונטיו. התיעוד בוצע מול האג'יפטולוג הווארד יום בו היא כתבה 66 הירוגליפים וביטויים בשפה העתיקה ודיברה בצורה שוטפת בניב לא ידוע בשפה המצרית העתיקה שלא נשמע כבר אלפי שנה מחוץ לחוגים אקדמיים מצומצמים (לזרוס 1993:85).

   

  ד"ר בריאן ווייס למד באוניברסיטת קולומביה, בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל בשנת 1970, השלים התמחות ברפואה פנימית במרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק ואז חזר אל ייל להתמחות שנתיים בפסיכיאטריה. הוא המשיך בקריירה והיה ראש אגף הפסיכיאטריה ב- Mount Sinai Medical Center , מיאמי. ד"ר בריאן ווייס נודע בכתיבת ספרים פופולאריים רבים בתחום גלגול הנשמות, בהם הוא מתעד מקרים של התפרצויות ספונטאניות של שיחזור גלגולים ותיעד באחת הרצאותיו מקרה בו מטופלת שלו חוותה זינוגלוסיה, מטופלת סינית בה טיפל בהיפנוזה לשיחזור גלגולים בו שיחזרה גלגול בו הייתה אנגליה. המטופלת לא ידעה לדבר אנגלית כלל ולטיפול צורך תורגמן שיתרגם את בריאן ווייס לסינית, ואת דיברי המטופלת לאנגלית. במהלך הטיפול ברגע ששיחזרה את הגילגול והחלה לחוות עצמה כאישה אמריקאית מדרום קליפורניה שחיה מלפני 150 שנה, היא החלה לדבר באנגלית שוטפת בניב מקומי ולא היה צורך יותר בנוכחות המתרגם להמשך הטיפול. (http://www.youtube.com/watch?v=QulmE6OwZXc)

   

  ד"ר מוריס נת'רטון דיווח על מקרה אחד של ילד בן 11. בלונדיני עם עיניים כחולות שתחת היפנוזה לאחר אחת עשרה דקות דיבר בניב סיני עתיק. לצורך בדיקת ההקלטה נלקח פרופסור-המחלקה ללימודי המזרח באוניברסיטת קליפורניה והשפה התבררה כשפה האסורה מסין העתיקה 1986:202) פישר(.

   

  מדיומים

   

  המדיום האמריקאי ג'ורג ערך סיאנסים תחת טראנס ברוסית, גרמנית, ספרדית וולשית. המדיום הברזילאי קרלוס מיראבלי דיבר וכתב מסמכים ביותר משלושים שפות כולל סורית ויפנית בנוכחות מדענים והמוני צופים שמנו עד 5,000 אנשים. (לזרוס 1993:121).

  סיכום

   

  ישנם תיעודים רבים מספור של זינוגלוסיה, בהם גם מקרים בודדים של מדיומים, שהראו לפני מדענים את יכולתם לדבר ולכתוב במספר שפות באמצעות זימון והזדהות עם רוחות.

  החוגים האקדמיים אינם מכירים במחקרים ובבמצאים על זינוגלוסיה, למרות שחוקרי התחום נמצאים בין בכירי המדענים ואנשי הסגל באוניברסיטאות נחשבות בעולם. ההסברים השונים לתופעה סובבים סביב תודעה קולקטיבית על פי יונג, שבה הסובייקטים השונים שולפים מידע ישירות מהתודעה הקולקטיבית, אך הסבר זה איננו בר הוכחה ואין לו ראיות תומכות.

  בלשנים וביולוגים לא מצאו הסברים וראיות שיסבירו את התופעה במסגרת האמונות הראציונליות הרווחות. הבעיה האקדמית עם התופעה היא הסתירה של ההנחה הבסיסית הביולוגית כי התא הוא יחידת החיים הקטנה ביותר. הסתירה באה לידי ביטוי בהנחה כי זינוגלוסיה היא הוכחה לגלגול נשמות, ואם יש גלגול נשמות התא איננו יחידת החיים הקטנה ביותר, כי יחידת החיים הבסיסית היא הנשמה ואין לה נוכחות חומרית או אנרגטית פיזיקאלית על פי הידוע כיום.

  על כן הסקפטיות האקדמית שמה חומה לתגליות הברורות המשתמעות מריבוי תופעת הזינוגלוסיה האנושית בקרב תרבויות ועמים שונים. אם התופעה תוכר כנכונה ומקובלת הנחות בסיסיות של מדעי החיים יופרכו והמחשבה הראציונלית הקיימת כיום תעמוד לביקורת נוקבת. המחשבה הראציונלית הזכה מקבלת את תופעת הזינוגלוסיה כהפרכה ברורה של הנחות הבסיס של מדעי החיים, ומקבלת את הנחות הבסיס הללו כמתארות מכלול מציאות אך אינן מדיוקות בתיאור המציאות הנצפית על פי מדדים אמפיריים מדעיים.

  החוגים האקדמיים מתנהגים בצורה מסורתית, שאיננה הולמת את התואר האמפירי שמיוחס להם, ומתקבעים על אמונות סרק בעצימת עיניים המבטאת את תחילת עידן הדקדאנס האקדמי. כמו מקרים רבים בהיסטוריה האנושית מה שהחל כפריצת דרך של גאונים בודדים, שזכו ליחס משפיל ורדיפה הפך במהלך השנים לגוף מוכר ששינה את פני המציאות של התרבות האנושית, ולאחר תקופה החלה תקופת דקדאנס של התנוונות ופורצי הדרך מאותו ניוון זכו ללעג, ואם היוו איום ממשי אף נירדפו עד שהוכפש שמם. התופעה ההיסטורית הזו חוזרת בגלגולים רבים במהלך ההיסטוריה האנושית וכעת על פי סממנים ברורים, חקר הזינוגלוסיה הוא תמרור אזהרה מפני התעצמותה של תקופת הדקדאנס האקדמית שהחלה במאה ה-20 בתחום מדעי הרוח בחוגים האקדמיים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   ItayNevo
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין