כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  קורעת ספרים

  חוקרת את השיח בין המינים בספרות, מנחה מועדוני קוראים אוהבי ספרות ברחבי הארץ, מבקרת ועורכת.

  בואו נקרע ספרים ביחד, במפגשים ספרותיים בהנחייתי!

  לפרטים: sara_sagi@walla.com

  0

  מועדון קוראים אוהבי ספרות

  1 תגובות   יום חמישי, 10/7/14, 15:08

  חוג קוראים אוהבי ספרות

  לעיון ודיון בספרים ובסוגיות ספרותיות

  בהנחיית ד"ר שרה שגיא

  עודכן בתאריך 10/7/17

   

  בכל מפגש מתקיים דיון בגישה ביקורתית אודות ספר אחד,

  ללא נוכחות סופר

   

  להתקשרות במייל: sarasagi1110@gmail.com

  המפגשים מתקיימים באזור חיפה והצפון.

   

  להלן פירוט המפגשים המוצעים המתוכננים (ייתכנו עדכונים):

  החברה הגאונה/אלנה פרנטה

  הסיפור של שם המשפחה החדש/אלנה פרנטה

  הסיפור ש מי שברחו ושל מי שנשארו/אלנה פרנטה

  שטוקהולם/נעה ידלין

  והכלה סגרה את הדלת/רונית מטלון

  להציל את מוצרט/רפאל ירושלמי

  מזל קטן/קלאודיה פיניירו

  שרלוטה/דיוויד פואנקינוס

  הקמע של דדה/יוחאי אופנהיימר

  אוכלי הגחלים/גיל אילוטוביץ'

  השעה לילה/לודמילה פטרושבסקיה

  העלמה מקזאן/מאיה ערד

  כניעה/מישל וולבק

  ארוחת בוקר ישראלית/ניצן ויסמן

  שתיים דובים/מאיר שלו

  והיום איננו כלה/ג'ינגיס אייטמטוב

  לבד בברלין/הנס פלאדה

  סטונר/ג'ון ויליאמס

  כאב/צרויה שלו

  פנינים לאור היום/סביון ליברכט

  הרומן המצרי/אורלי קסטל-בלום

  מלכת היופי של ירושלים/שרית ישי-לוי

  ניצבת/א"ב יהושע

  טווס בחדר המדרגות/גלית דיסטל-אטאבריאן

  נוילנד/אשכול נבו

  המקווה האחרון בסיביר/אשכול נבו (כינרת זמורה ביתן)

  שלוש קומות/אשכול נבו

  בעלת הבית/נעה ידלין (כינרת זמורה ביתן)

  כתובת אש/יעל נאמן (כתר)

  גן נעמי/ישי שריד (עם עובד)

  הנערה מהדואר/סטפן צוויג (מודן)

  חלומותיהם החדשים/חיים באר (עם עובד)

  אישה זרה/אבירמה גולן (הקיבוץ המאוחד)

  לילה אחד, מרקוביץ'/איילת גונדר (כינרת זמורה-ביתן)

  פרנסוס על גלגלים/כריסטופר מורלי (זיקית)

  ארבע ארצות/מתן חרמוני

  סוס אחד נכנס לבר/דוד גרוסמן

  אנשי פינות/אסתי ג. חיים

  הבקעה/ג'ומפה להירי

  קונטרפונקט/ אנה אנקוויסט

  מה קרה לדורה ברודר/ פטריק מודיאנו

  שנת הבשרים שלי/רות ל. אוזאקי

  להעיר אריות/איילת גונדר-גושן

  העלמה מקזאן/מאיה ערד

  שבע מידות רעות/מאיה ערד

  כלה/אורה אחימאיר

   

  *כמו כן מוצעות סדרות ספרותיות בהנחייתי בנושאים הבאים:

  "אחים לספר", "הסיפור הקצר - קרוא וכתוב", "זוגיות ושברה בספרות הישראלית" "סופרים ערבים כותבים בעברית: מסורת, תרבות, לשון" ועוד.

      

  להלן פירוט אודות חלק מן הספרים הנידונים במפגשים בהנחייתי:


  שתיים דובים/מאיר שלו - אהבה, שנאה, קנאה ונקמה מחלחלים מהעבר להווה ומסרבים להימחות בסיפור שמשלב אכזריות ויופי וגם - דקדקנות רבה מצד אחד וכמה תפרים שלא תפורים עד הסוף מצד שני.

  והיום איננו כלה מאת צ'ינגיס אייטמטוב - לכאורה מתארת עלילת הספר יממה אחת במרחבי ערבות הסָ‏ארוֹ‏זֵק שבקזחסטן ויישוב אחד ובו שמונה בתים בלבד ומסילת רכבת. בפועל חובקת עלילה זו מציאות, בדיון ומיתוס, מאורעות שונים שהתרחשו ומאורעות בדיוניים שאולי יתרחשו. נשוחח, נצטט, נגיב.

  פתאום דפיקה בדלת מאת אתגר קרת - קובץ בן 38 סיפורים של החמצה, ייאוש, חמלה וגעגוע. תמונות קצרות של מציאות שממנה אין ממש לאן לברוח.

  סטונר/ג'ון ויליאמס - נחשוב ביחד אם גיבור שהוא אנטי גיבור צובע את הרומן כולו באפור...

  צייד בודד הוא הלב/קארסון מק'קלארס - סיפור על חרשוּת ועל הקשבה בדרום ארה"ב, בעיירה נידחת, על המגוון האנושי שבה.

  בזעיר אנפין/ירמי פינקוס - זרקור נוקב וחומל בעת ובעונה אחת על חייהם של סוחרים זעיר בורגנים: חנווני, תמרוקאית, מארגנת תצוגות אופנה וסוכן ביטוח (ששנים לא מכר ולו פוליסה אחת) בשנות השמונים העליזות.

  חובות אבודים/איריס לעאל - בניסוחים שנונים, ארסיים לעתים, מספרת מרסי מה מעולל המשבר הכלכלי לחיי זוג נהנתן. מפגש טעון בין האישי לחברתי ובין הלוקאלי לגלובאלי.

  ויקטור ומאשה/אלונה קמחי -  על רקע התפאורה האפרורית של השיכונים בצור שלום מנסים אח ואחות יתומים, עולים מרוסיה, להיטמע, כל אחד מהם בדרכו הוא, בישראליות הנכספת, שהיא מושכת ומרתיעה כאחד. ניסיונותיהם להשתחרר מחייהם הקודמים - וגם זה מזה - מהולים באכזריות, מבוכה וחמלה ומתוארים באופן מוחשי ונוקב.

  תחושה של סוף/ג'וליאן בארנס - עד כמה שולט גמלאי בן 60 פלוס בזיכרונו המתעתע? האם יוכל טוני וובסטר לשחזר פרטים גורליים מעברו הרחוק, ובמיוחד מסוף שבוע טעון וחידתי שאותו בילה עם משפחתה של ורוניקה אהובת נעוריו?

  העונה האחרונה של מוטי ביטון/קובי עובדיה - מה הקשר בין מזרחיוּת, אומללוּת, בחירה וגורל? על כך ועוד בספר מפתיע ומקורי מאוד הנמסר כולו כמונולוג של נער בן 14 מירוחם בלשון אותנטית ורגישה.

  ואם היו אומרים לך/גלית דיסטל אטבריאן - ספר נוקב ומטלטל על הקושי שבהתמודדות עם גידול ילד חריג נוסף האתגר שבתיאורו הספרותי של קושי זה. בא לעולם/מרגרט מצאנטיני

  בא לעולם/מרגרט מצאנטיני - מבט מחודש – ונשי – על המלחמה בסרייבו. מסעה של המספרת אל גילוי אמת שאותה אינה רוצה לדעת.

  רקמת סתיו/טֶרוּ מִיַמוֹטוֹ - רומן מכתבים שהוחלפו בין אישה יפנית לגרוש שלה. כיצד נראית הסיבה לגירושים ממרחק של עשר שנים? מה כבר אי אפשר להחזיר לאחור?

  נוילנד מאת אשכול נבו - סיפור מסע חיצוני ופנימי, יחסים טעונים בין אבות ובנים, משולשים רומנטיים ואחרים וחיפוש אחר הארץ המובטחת ברומן עב כרס מרובה דמויות ותפניות עלילתיות.

  הרוח שורקת בעגורנים/לידיה ז'ורז' - מה קורה בתוך ראשה של מילנה רפת השכל כשהיא ניצבת בפני משימה בלתי אפשרית? האם מותר לה להתאהב? ובמי?

  מעשה בטבעת/אילן שיינפלד - מעשייה כמו עממית אודות טבעת בעלת כוחות-על וסיפור עלום על ארגון סרסרות יהודי מבקשים להשתלב זה בזה. הילכו שניים יחדיו?

  נופל מחוץ לזמן מאת דוד גרוסמן - לא סיפור, לא שיר, לא מחזה ואולי - שלושתם ביחד. קולות מדברים ומנסים להביע במילים כאב שאין מילים כדי להביעו. ואיך מתקשרת המיתולוגיה היוונית לכל זה?

  אחוזת דג'אני מאת אלון חילו - דמות אמיתית מאנשי העלייה הראשונה עומדת במרכזם של שני יומנים שמבקשים לשרטט את שני הנרטיבים, היהודי והפלשתיני, על גרסאותיהם הסותרות, לובשת ופושטת כסות של נוכל ומעטה של גואל לסירוגין. כל זאת בשפה ייחודית, קולחת ומבדחת.

  תמונות מחיי הכפר מאת עמוס עוז - ההתיישבות העובדת אובדת במרחבי הכפר הבדיוני תל-אילן שבהרי מנשה. בתי הכפר הישנים מרקיבים ממש, ולכולם – בלי יוצא מן הכלל – יש מרתף. האם כל בית צריך מרתף?

  חיי אהבה מאת צרויה שלו - תיאור בוטה של יחסים זוגיים ומשולשים נועזים ואף מעוותים - כך זה נראה בקריאה ראשונה. במעמקים - רבדים מקראיים, תלמודיים ועגנוניים המזמינים בחינה מחודשת (בין היתר ברוח הביקורת הפמיניסטית). • לקראת מפגש זה רצוי לעיין ולהיזכר בסיפור "בדמי ימיה" של עגנון!

  פרויקט לזרוס מאת אלכסנדר המון - רומן וירטואוזי ופרובוקטיבי מבדר ופראי בחלקים ממנו ועדין ומכמיר לב בחלקיו האחרים, פרי עטו של סופר בוסני שחי בארה"ב וכותב באנגלית, ובעיקר – חצוי בין שני העולמות.

  מסע אל תום האלף מאת א"ב יהושע - בשנת 999 הסוחר הממולח בן-עטר יוצא מטנג'יר יחד עם שתי נשותיו לעיר הנידחת, פריז, כדי לשכנע את אשת אחיינו ואת קרוביה האשכנזיים בצדקתה ובנחיצותה של הביגמיה. על ההתמודדות של הגיבור ושל יוצרו עם הנשים בחייו.

  יותר מדי אושר מאת אליס מונרו - אמנית הסיפור הקצר הקנדית באוסף סיפורים שלא מרפים מן הקוראים גם זמן רב לאחר קריאתם.

  תש"ח מאת יורם קניוק - סיפור קורותיו של יורם קניוק כלוחם פלמ"ח במלחמת העצמאות. ביוגרפיה או רומן? קניוק משלב מציאות, דמיון ותעתועי זיכרון.

  הביתה מאת אסף ענברי - בן קיבוץ אפיקים יוצא למסע מרתק מלידתו עד מותו של רעיון, ניסוי חברתי ובית.זה רומן? זו ביוגרפיה? אולי ביוגרפיה של מקום? האם ריבוי הפרטים ואופן הכתיבה המיוחד פוגמים בהנאה מהספר או תורמים לה?

  היינו העתיד מאת יעל נאמן - סיפורו של קיבוץ יחיעם בגוף ראשון רבים. הזיכרון הפרטי והקולקטיבי מתמזגים זה בזה ומשבשים את האבחנה בין היחיד לקבוצה.

  תעלוליה של ילדה רעה מאת מריו ורגס יוסה - תהפוכות חייו של גבר הנתון למרותה המוחלטת של אישה סוררת, נועזת ומתעתעת על רקע תהפוכות היסטוריות ופוליטיות באמריקה הלטינית ובאירופה, וקווים לדמותו של המתורגמן ה'שקוף' שמגלם גיבור הרומן.

  שום גמדים לא יבואו מאת שרה שילה - שפה נמוכה – ספרות גבוהה, האומנם? רב מכר זה, שנוקט שפה עילגת במתכוון, נגע ללבם של רבים מאיתנו, אך נותר שנוי במחלוקת בביקורת ובתקשורת. מה נותר לאחר שמתגברים על "מכשול" השפה?

  זה הדברים מאת סמי ברדוגו - בן שכולא את אמו הפנסיונרית, האנאלפאבתית, בדירת עמידר הישנה שלהם ומאלץ אותה סוף סוף ללמוד קרוא וכתוב. האם מצידה מעדיפה לספר את סיפורה, שמהווה את לב הרומן הזה. סיפור של מאבק בין שפה גברית לשפה נשית, בין סדר לכאוס, בין השכלה לבורות, בין כאן ל'שמה' ועוד ועוד...

  אדום עתיק מאת גבריאלה אביגור-רותם - כתבים בעברית של ראשית המאה, תמונות ישנות בשחור לבן וסיפור אהבה מוזר שמתרחש בימי אינתיפאדת 2000, לכאורה ללא קשר ביניהם. ביניהם משולב לסירוגין סיפורן של נשים חזקות מכמה תקופות ומכמה דורות.

  הסוד מאת אנה אנקוויסט - דרך טיפול ייחודית ונוגעת ללב בדילמת הסוד ובהשלכותיה. וגם על כוחה של המוסיקה ועל כישלונן של המלים. איך כדאי או ראוי להתמודד עם משהו שנפש חפצת-חיים מבקשת לשכוח, למחוק?

  יצירת המופת מאת אנה אנקוויסט - שלושה ימים של הכנות לתערוכת ציורים חושפים מערכות יחסים סבוכות של הצייר עם הנשים הנוכחות בחייו ועם הגברים הנעדרים מהם.

  ארוחת הערב מאת הרמן קוך - רומן שנקרא בנשימה עצורה. שני זוגות, יפים ומצליחים, נפגשים לארוחת ערב טעונה, שאחריה שום דבר לא יהיה עוד כשהיה..

  היברו פבלישינג קומפני מאת מתן חרמוני-  איך נראה האיסט וילג' בתחילת המאה? איך הורגש הקיץ הניו-יורקי הרבה לפני עידן המזגנים? איך עומדים בתחרות האכזרית בין מהגרים יהודים שזה מקרוב באו וכולם רוצים להיות סופרי יידיש בעיר הגדולה? קול חדש מהעולם הישן מלא הומור ושנינה.

  עאידה מאת סמי מיכאל - [במפגש נתייחס גם למסע אל תום האלף מאת א"ב יהושע, למי שמעוניין לעיין ולהיזכר] עאידה היא אילמת, ולמעשה - חסרת שם. מי נטל ממנה את קולה ואת זהותה? ומדוע? במפגשנו ננסה לפצח ביחד את התעלומה הזאת בספרו של סמי מיכאל. בהשוואה ל"מסע אל תום האלף" של א"ב יהושע .

  חלון פנורמי מאת ריצ'רד ייטס - קלאסיקה אמריקאית. סיפור פרוורים על זוג יפה ומוצלח שלכאורה אינו חסר דבר אך בפועל חייו בעצם מתפרקים. סיפור שמלווה בתחושת החמצה הולכת וגוברת המגיעה לשיאה בסיום טראגי וכאוב.

  חסד ספרדי מאת א"ב יהושע - (וכן, כל ספריו של א"ב יהושע) רטרוספקטיבה שנערכת בספרד לבמאי סרטים ישראלי וציור יוצא דופן שתלוי בחדרו במלון מעמתים אותו עם יצירתו המוקדמת ועם מערכות יחסים טעונות מן העבר.

  גוף שני יחיד מאת סייד קשוע - ערבים ישראליים מבקשים להיטמע בחברה הישראלית. סיפור על חיפוש זהות ועל מציאת זרוּת. וגם על אהבה, בגידה, אמנות ונאמנות. * ניתן להוסיף גם את ערבים רוקדים/סייד קשוע

  אנשים טובים מאת ניר ברעם - שתי עלילות מקבילות מאירות בזווית ייחודית תקופות אפלות בהיסטוריה: גרמניה הנאצית ורוסיה הסטליניסטית. האם וכיצד ייפגשו שתי העלילות?

  טקסטיל מאת אורלי קסטל-בלום - שמעתם על האישה שיש לה הכול אבל היא חייבת, ממש חייבת, עוד ניתוח פלסטי אחד ודי...? פמיניזם, פוסטמודרניזם, ניכור והומור מטורף במבט ציני ומפוכח משתקפים בכתיבתה של אורלי קסטל בלום. על כל אלה ועל הגיבורה הראשית בספריה של קסטל-בלום - השפה העברית - שהיא שפה רזה רק למראית עין.

  חיי חורף מאת אורלי קסטל בלום - מה מוצאת ישראלית בחורף הקפוא של בוסטון? זרוּת? מוזרוּת? הזרה? גם בקובץ סיפורים זה אנו פוגשים את נקודת המבט השונה ואת השפה הייחודית של הסופרת בעלת הקול וההומור שאופייניים רק לה.

  פרא אציל מאת דודו בוסי - הזנחה, אלימות, סמים קשים, אהבה נכזבת, שפה בוטה וסוד אפל בעולמו של ילד-נער בשכונת הארגזים בתל-אביב.

  ורד הלבנון מאת לאה איני - חיילת, בת לניצול שואה שגדלה על רקע סיוטים, הזנחה ומחסור, סועדת חייל פצוע אנושות שהופך למאזין פאסיבי לסיפור חייה הקשה.

  יוצאים לגנוב סוסים מאת פר פטרסון - אב ובנו יוצאים לחופשה על גדות נהר. שני נערים יוצאים להרפתקה. מפגש שכנים כעבור שנים רבות מעלה באוב אירוע טראומטי מן העבר.

  איש ואישה ואיש מאת סביון ליברכט - אישה נשואה סועדת את אמה בבית חולים סיעודי פוגשת שם בגבר נשוי שסועד את אביו. על רקע של מחלות, גסיסה ומוות צומח פורח ומלבלב הרומן האסור.

  חדר על הגג מאת סביון ליברכט - (סיפור קצר בן 20 עמודים. ניתן לסרוק ולשלוח לקבוצה) אישה נשואה ואם לתינוק מנצלת את נסיעתו של בעלה לחו"ל כדי ליצור שינוי מטלטל בביתה ובחייה.

  שתהיי לי הסכין מאת דוד גרוסמן - משולש רומנטי שלא כל קודקודיו נפגשים. רומן מכתבים, כמו פעם, במאה ה-19, לפני עידן האי-מייל והפייסבוק.

  כשהלילה מאת כריסטינה קומנצ'יני - מפגש טעון בין אישה צעירה ואם לתינוק לבין בעל בית קשוח על רקע נופי הקדומים של הרי הדולומיטים. על יחסי משיה-דחייה ועל מסוגלות הורית.

  בין חברים/עמוס עוז - עמוס עוז חוזר לספר במילים פשוטות ובמבט מפוכח עם הרבה "אצלנו" ו"אנחנו" על "חברים" בקיבוץ יקהת. אך מהי משמעותה של אותה חברוּת?

  רומן וינאי/דוד פוגל - ספרו הגנוז של דוד פוגל שהתגלה ונערך לאחרונה מתאר בשפה ייחודית את הרפתקאותיו הנועזות של גיבור צעיר ואת מראותיה של וינה בראשית המאה ה-20.

  של עכברים ואנשים/ ג'ון סטיינבק - ספר קטן, על חיים עלובים, טעון בעוצמה רגשית גבוהה.

  רביעי בערב/יעל הדיה-  שבעה אנשים נפגשים אחת לשבוע, ביום רביעי בערב, לטיפול קבוצתי בהנחייתה של עלמה, פסיכולוגית שנויה במחלוקת, שעובדת בשיטות לא קונוונציונליות. מבט שנון על תפקוד הורי.

  עד שיום אחד/שמי זרחין - על מציאות ובדיון, נוסטלגיה ודמיון, סודות, שקרים ויצרים.

   

  *ניתן להציע לדיון ספרים שעדיין אינם ברשימה.

  המפגשים מתקיימים ללא נוכחות סופר. משך כל מפגש בין שעה לשעה וחצי.

  עוסקת פטורה, רשומה כספקית בפמי פרימיום.

  להתקשרות במייל: sara_sagi@walla.com

  המפגשים מתקיימים באזור חיפה והצפון!

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   קורעת ספרים
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין