כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  ביי-דה חוקרת את חלומה: חמש שנות חיים בקמפוס של אוניברסיטת בייג'ינג [ביידה] Běijīng Dàxué 北京大学 – חלק א

  5 תגובות   יום שבת, 9/8/14, 15:54

   

  באה בשעריה 

  "איפה את עובדת?", שואלים אותי אנשים ברחבי סין.

  "ביידה", אני עונה בסינית מקוצרת, ולפעמים מאריכה בשם הסיני המלא: "בייג'ינג דה-שוויי" [Běijīng Dàxué], שפירושו אוניברסיטת בייג'ינג.

  "ביידה איז מיי דריים", חלקם עונים לי באנגלית.

  *

  זר לא יבין את מקומה המיתולוגי של אוניברסיטת בייג'ינג בתרבות הסינית. כדי לסבר אוזניים מערביות אומרים שהיא כמו אוניברסיטת הרווארד לאמריקאים. אבל זו השוואה חלקית, כי בסין נוטף ממנה עסיס סמיך של תרבות אוריינית מקודשת. לימודים הם ערך מקודש. לימודים באוניברסיטת העילית "ביידה" קיבלו הילה אגדית גם בתוקף ההצלחה החברתית והכלכלית שהם מספקים לבוגריה, וגם בתוקף מעורבותם של הסטודנטים והסגל בעיצוב תולדות סין החדשה.


  *

  לא קל לכתוב את האמת שלי במרחב תהודה כזה. 


  *


  כבר כתבתי על ביידה בפוסטים קודמים מאז 2009. גם תמונות שולבו. מראות, אירועים, סטודנטים, מרצים, עצים, פריחות, התמודדות עם מזג האוויר במקום, מצבים, מפגשים, מאכלים, לבוש, מנהגים, עלויות ... מעט כתבתי על המהות.


  *

  ''

  xi men [בהגייה בייג'ינית מקומית: שִׂי מֵאר]. הכניסה המערבית לאוניברסיטת בייג'ינג/פקין. מקום קדוש חילוני בסגנון סיני מסורתי: גג משופע, רעפים אפורים מעוטרים, תקרה מצוירת, עמודים עגולים, שערים אדומים, סבכות עץ, קליגרפיה בכתב ידו של מאו דזה-דונג, שומרי סף. סטודנטים והמוני מבקרים מצטלמים לתפארת התמונה על קיר בסלון.

   

  בֵּיי-דָה [ביי = צפון, כמו 'ביי' במילה ביי-ג'ינג; דה = גדול] היתה לי בחמש שנות חיי בסין הבית, החיק המגונן, כַּן השיגור לעיר הגדולה ולמדינה העצומה, המסודרת ופרועה גם יחד. חומה מקיפה את הקמפוס הגדול, כמה שערי כניסה תמיד תחת שמירה, דירה קטנה בבניין שמור עבור "מומחים זרים" עם חלונות במרחק מטרים מאגמון ומגן סיני בצד אחד, וממעונות הסטודנטים בצד השני. נוף סיני מהפנט שמחרפן את מיתרי ההיגיון.

  אחרי שראש החוג אמרה לי ליד החלונות הגדולים בדירה: "זה גן עדן. לגור בביידה זה חלום שסינים לא יכולים לחלום עליו", קלטתי שזכיתי לגור בדירה עם הנוף היפה ביותר שיש למישהו בבייג'ינג, ובבייג'ינג חיים 22 מיליון אנשים. את המשמעות הקשורה ליוקרה של האוניברסיטה הבנתי מאוחר יותר.

   

  ''

  מראה [חלקי] מחלונות הדירה. מעבר לכביש ולגשרון משתרע אגם נוסף. הכביש הצר שמפריד בין האגמונים מוביל לשער הדרום-מערבי המיועד לכניסת מכוניות. אור ירוק, אור ירקן [ג'ייד].

   

  *

  אוניברסיטת בייג'ינג: מידע כללי

  בצפון מערב בייג'ינג, ברובע היידיאן המשופע באוניברסיטות ובמכללות שוכנת גם אוניברסיטת בייג'ינג. מזרחית לה, מעבר לכביש, שוכנת אוניברסיטה מתחרה מובילה – צ'ינגחואה [Tsinghua University]. מצפון לקמפוס, נושק פארק ארמון הקיץ העתיק ושרידי חורבותיו. מערבית לקמפוס, בשיפולי הגבעות הסמוכות, שוכן ארמון הקיץ המתויר. דרומית לקמפוס – העיר האלקטרונית ז'ונג-גואנ-צון, איזור של פיתוח היי-טק ושל סחר במוצרי אלקטרוניקה.

  מרכז כובד רב עוצמה בבירה.

   

  ''

  קמפוס רחב ידיים בצפון מערב בייג'ינג, מצפון לטבעת הרביעית [באזור המסומן באות B]

   

  בשפות זרות מכנים אותה אוניברסיטת פקין, וראשי התיבות של שמה הוא עדיין PKU. האתר הרשמי: http://english.pku.edu.cn/ .

  זוהי אוניברסיטת מחקר מובילה ומתחרה על הבכורה עם תשע אוניברסיטות אחרות ברחבי סין, אבל להילה שלה אין מתחרה. בכירותה האקדמית מתבטאת גם במיקומה המכובד במצעד השידרוגים הגלובלי.

  הממשל בסין הטיל על אוניברסיטת בייג'ינג, כמו גם על שכנתה – אוניברסיטת צ'ינגחואה – להוביל את סין לקראת המאה העשרים ואחת. את החזון גיבו בתקציבים שהתממשו בין השאר ביצירת קשרים אקדמיים עם אוניברסיטות מובילות ברחבי העולם, בהזמנת מרצים בכירים, במימון פרויקטים שאפתניים, וגם בתנופת בנייה מקיפה, בכיתות מצוידות ובשירותים תומכים מתקדמים.

  אוניברסיטת בייג'ינג [להלן ביידה] נוסדה בשנת 1898 כאוניברסיטה לאומית קיסרית מודרנית ראשונה, אך במקומה הנוכחי היא שוכנת רק מאז 1952. קורותיה שזורים באירועים היסטוריים של העת החדשה בסין כמי שחוללה והובילה אותם באמצעות מורים, סטודנטים ובוגרים. הראשוניות שלה התבטאה גם בהיותה ראשונה לקבלת נשים ללימודים ב-1920.

  האוניברסיטה מכשירה בוגרים לתואר ראשון, שני ושלישי. מעסיקה מורים וחוקרים במכוני מחקר במגוון רחב של תחומים, כולל מדעים מדויקים, מדעי הטבע, רפואה, משפטים, כלכלה ועסקים, מדעי החברה, חינוך, אדריכלות, אומנות, שפות, וראש לכל – פילוסופיה וספרות.

  מה מספר הלומדים?

  כארבעים וחמישה אלף סטודנטים.

  האוניברסיטה מקיימת יחסים אקדמיים הדוקים עם אוניברסיטות נודעות. בכל שנה לומדים באוניברסיטה זו כמה אלפי סטודנטים זרים מכלל היבשות והארצות ובכלל זה גם סטודנטים ספורים מישראל. רובם בוגרי החוג ללימודי מזרח אסיה שממשיכים את לימודיהם בשפה ובתרבות סינית. האוניברסיטה מקיימת תוכניות מיוחדות שמיועדות לסטודנטים ממדינות אפריקה ואסיה הלומדים ממשל לתואר שני. חוקרים צעירים בכל התחומים שוהים בקמפוס תקופות זמן קצרות. פני המקום משתנים ללא הרף בעקבות התזוזה האנושית הבלתי פוסקת שפוקדת את הקמפוס.


  ''
   

  סמל האוניברסיטה. הסמליל (לוגו)  של 'ביידה' עוצב על ידי הסופר לו ש'ון - Lǔ Xùn - מחשובי הסופרים הסינים במאה העשרים, שלימד ספרות באוניברסיטת ביידה. הסמליל עוצב ברוח הקליגרפיה והתרבות הסינית: שני האנשים היושבים בגבם זה לזה מזוהים עם הסימנייה "ביי" - - והאיש העומד/יושב מזוהה עם הסימנייה "דה" - . הקווים מייצגים אנשים, והמשמעות שלהם יכולה להיות: קבוצת אנשים שלומדים יחד, או שהגורם האנושי הוא חומר היסוד של האוניברסיטה. הסבר אחר מניח ששני הייצוגים האנושיים למעלה הם סטודנטים, והאדם למטה הוא מורה שעל כתפיו נשענים ומתפתחים, גבוה ממנו, תלמידיו. כמה הרבה מילים נדרשות להסביר פריט סיני...

   

  עיר קמפוס 

  הקמפוס תוכנן על ידי ארכיטקטים שידעו לשלב את נתוני המקום עם חזון חינוכי אקדמי עכשווי. הקמפוס השתלט על גן קיסרי רחב ידיים וספח אליו את אבזרי הגן הסיני האריסטוקרטי המסורתי: אגם, אגמונים, תעלות מים, פגודה, עצים כבודים, גנים, מבנים מכונפי גגות, חלונות עץ מגולפים, פסלים, מסלעות, שבילי הליכה, גשרונים, ספסלי אבן, סירת שַׁיִשׁ, גינון מושקע ועוד. כביש ותעלת מים מפרידים בין גבולו הצפוני של הקמפוס לקצהו של ארמון הקיץ העתיק. כל אלה עוטים את הקמפוס במעטה טבע מלאכותי ומלכותי.

  הקמפוס מלבני, רחב ממדים ומוקף בחומות אבן הנפערות בכמה שערים: שער הכניסה הראשי והמתויר: השער המערבי [xi men] מעוצב בסגנון מסורתי, אריות בקדמת דלתותיו, מצויר בראשו, וקליגרפיה של מאו דזה-דונג מציינת את שם האוניברסיטה. משמש כניסה להולכי רגל ולרוכבי אופניים בלבד. אתר עלייה לרגל של משפחות סיניות ותיירים המנציחים את הוד המקום בצילום. מדרום לו נמצאים שער מערבי עבור כניסת מכוניות ושער מערבי קטן נוסף עבור סטודנטים יוצאים ובאים. שלושה שערים נמצאים גם בפאה המזרחית של הקמפוס. בפאה הדרומית שער אחד עבור הולכי רגל ובמקרים מיוחדים גם עבור מכוניות. חומת הגדר הצפונית חסומה למעבר. קו 4 של הרכבת התחתית עוצר ליד השער המזרחי של האוניברסיטה ומנגיש אותה לכל מקום בעיר. קווי אוטובוס רבים עוצרים ליד השערים במזרח או במערב [ראו בשימושון בסיום חלק ג]. מוניות יכולות להיכנס לקמפוס, אם יש בידכם תעודת סטודנט או מרצה.

  תיירים סינים וזרים פוקדים את הקמפוס והביקור בו מפוקח. מספר המבקרים מוגבל לשלושת אלפים ביום. המבקרים משאירים תעודה מזהה אצל השומרים בכניסה. קבוצות רבות מבקרות במקום גם בטיולים מאורגנים.

  ציר האמצע העובר בקמפוס בין השער המערבי למזרחי חוצה את הקמפוס לשני חלקים. חלקו הצפוני המתויר עטור אגמים, עצים, מוזיאון לתולדות האוניברסיטה, מוזיאון לארכיאולוגיה ולאומנות, בניין הנשיאות, משתלה ועוד. חלקו הדרומי מכיל, בצד בניינים קטנים ופינות נוי, מבנים מודרניים רחבי מימד, בית הארחה Shaoyuan, עשרות בניינים של מעונות סטודנטים, מתחם של אולמות מופעים, וכן מגוון שירותים: מכבסה, מספרות, משרד דואר, בנקים, ביתני ATM, סוכנות נסיעות, מתפרה, סנדלרייה, חנות אופניים, חנויות פרחים, שירותי צילום, חנויות ספרים, חנויות משקפיים, חנויות מזכרות, סופרמרקט השייך לרשת Wu Mei וחנויות מכולת, דוכני ממכר, מסעדות, קפיטריות עם מזון בסגנונות סיניים שונים [שניתן לקנות בהן מנות רק באמצעות כרטיס אישי מיוחד], מקלחות ציבוריות, מגרשי טניס, בריכה, אולמות ספורט, ובכלל זה אולם הספורט של אוניברסיטת פקינג המכונה "חוט השדרה של סין" (中国脊) שנבנה על מנת לארח את תחרויות הפינג-פונג במשחקים האולימפיים שנערכו כאן בשנת 2008.

  עיר קטנה ואנשים בה רבים.

   

  ''

  חזית בניין הספרייה המרכזית באוניברסיטת בייג'ינג.

  השלט בכניסה: bǎi nián shū chéng [= מאה, שנה, ספר, עיר]. הספרייה החדשה נחנכה בשנת 1998, במלאת 100 שנה לאוניברסיטת בייג'ינג. המינוח "עיר" מצביע על גודלה. בפנים פסל של נשר פורש כנפיים וברכה לסטודנטים: 大展宏 - dà zhǎn hóng tú [= גדול, לפרוש כנפיים, כביר, תכנית], כלומר, ברכה להגשמת תוכניתם-חלומם של הסטודנטים.

  "בתקופת בחינות", מספרת לי סטודנטית, "צריך לבוא לספרייה בשעה שש וחצי בבוקר, כדי לתפוס כיסא."

   

  ''

   חלק קטן-קטן ממעונות הסטודנטים. כל הסטודנטים מתגוררים במעונות. גם סטודנטים שהוריהם חיים בבייג'ינג. 

   

  ''

  מגרשי חנייה של אופניים במרווח שבין בנייני המעונות [קירוי הטורקיז נראה בתמונה הקודמת במבט-על].

   

   

  ''

  חדר 450. ארבע סטודנטיות מהחוג לשפה ולתרבות עברית מזדהות עם מיעוט באסיה. השמות בעברית ניתנים לכל סטודנט/ית סיני/ת בחוג.

   


   

  ''
   

  תמונת פנים. חדר במעונות הסטודנטים: 4 מיטות, 4 ארונות צרים, 4 שולחנות קטנים, 4 כסאות, מדפים מעל לשולחנות, גיגיות מתחת למיטות, כילות, מזגן (כבר יש!), מטאטא ויעה. החיים המשותפים תובעים התחשבות יוצאת מהכלל. בתמונה מימין: תום (סטודנט לתואר שני בחוג), שולה (מייסדת החוג), קרן, גל, נועה וליטל. 

   

  ''

  הכל מדיד. לפניכם טבלת ציונים על... ניקיון החדרים של הסטודנטים במעונות. לא משהו מוכר בישראל.

   

  מפגש אקדמי

  העולם האקדמי הסיני התקיים לאורך מאות שנים בדרכו ובתוך עצמו. "מבנה הידע, המודעות לבעיות, השפה, תפיסת ההיסטוריה, השקפת העולם – הכול שונה. לא רק שאתם לא מבינים אותנו, אנחנו גם לא מבינים אתכם.", כותב הסופר צ'אן קון-צ'ונג.1

  לא ערכתי בדיקה מעמיקה של האיכות האקדמית המאפיינת את האוניברסיטה הבכירה הזאת. עם זאת נתקלתי בתופעות המעיבות על רוממות שמה: קבלת סטודנטים לפנים משורת הדין השייכים ל"אצולה האדומה" או לאצולת ההון; המשך לימודיהם של סטודנטים נכשלים או של סטודנטים בעלי הישגיהם נמוכים; היכרות מוגבלת של התרבות האקדמית הנהוגה במערב, ונחשבת אוניברסלית, זו המקפידה על דפוסים מוסכמים של טיעון, ביסוס, מבנה, כללי ציטוט, הפניה למקורות, ציון מקורות מידע, ביקורתיות ועוד. כמו כן הסטודנטים מחויבים בהשתתפות בהרצאות פוליטיות המאורגנות על ידי נציגי המפלגה הקומוניסטית הבוחשים בכל פרט הנעשה במוסד ומפקחים עליו. גם הגישה למידע מוגבלת ונמצאת תחת פיקוח. "נעלמו ספרים שמנוגדים להיסטוריה הרשמית של המפלגה, או כאלו שמתנצחים איתה".2 לתרבות הפיקוח הזאת יש השלכות על מימוש התרבות האקדמית החופשית שאנחנו מכירים.

   


  המשך בחלק ב: הסיפור האישי. חלום בלתי אפשרי. החלום שבחלונות פגש כל הזמן מציאות אפורה, לפעמים מטרידה, לפעמים מייאשת.

   

  ___________________

  © כל הזכויות על הטקסט ועל התמונות שמורות למחברת ד"ר שושן ברוש-ויץ. הפוסט לקוח מתוך ספרי "למה האדום עז כל כך?" [בהכנה לדפוס].


  1. צ'אן קוּן-צ'וּנג (2012). שנות השפע. מסינית: אלה שולגה ואהד נבו.  בן-שמן: מודן, עמ' 121.

  2. שם, עמ' 157.

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/8/14 14:51:

    

   החופש האקדמי וחופש הביטוי של המורים ושל הסטודנטים מוגבלים. בהשוואה למה שהיה בשנים 1949 - 1979 ניכרים שינויים המצביעים על פתיחות משמעותית. עם זאת, המתח הפוליטי בסין עז במיוחד במוסד אקדמי ויוקרתי כמו ביידה. המפלגה הקומוניסטית שולטת בכל. שנית, אומרים לעצמם [ולאחרים] מנהיגי המפלגה, הפגנה ואירועים כמו אלו שהתרחשו ב- 1989 לא יבואו מכאן. בכל חוג ובכל מנגנון מנהלי פועלים אנשי מפלגה שאחראים על שימור הקו הרשמי של המפלגה. הפרופסורים לא משמשים "כלבי השמירה של החירות האישית, הביקורתיות והספקנות" [א' רובינשטיין]. מי שעושים זאת הם בעיקר האומנים, שכתבתי עליהם ברשומות האחרונות. ואף על פי כן,  קשה לי לטעון שכולם מתקרנפים. יש במוסדות האקדמיים האלו אנשי סגל וסטודנטים חכמים עד מאוד ונשואי פנים. סוג של "נכבדים" שיודעים לשלוט בשקט...

    

   צטט: יאיר שליידר 2014-08-11 20:14:49

   מקום מאוד מרשים, נראה תענוג לעבוד שם. אבל הדבר הכי חשוב באקדמיה זה החופש האקדמי, האם יש באוניברסיטה הזאת חופש אמיתי? האם ישנן מגמות של יותר חופש אקדמי וחופש הביטוי או שהאקדמיה הסינית נמצאת תחת צנזורה ושליטה של האליטה הפוליטית?

     11/8/14 20:14:

   מקום מאוד מרשים, נראה תענוג לעבוד שם. אבל הדבר הכי חשוב באקדמיה זה החופש האקדמי, האם יש באוניברסיטה הזאת חופש אמיתי? האם ישנן מגמות של יותר חופש אקדמי וחופש הביטוי או שהאקדמיה הסינית נמצאת תחת צנזורה ושליטה של האליטה הפוליטית?

     11/8/14 09:08:
   תודה למדנית ודוקטורלאה. אני מעריכה את הסקרנות שלכן ואת הרצון ללמוד הכול. כל הכבוד ותודה על העידוד וההדהוד. [שושן]
     10/8/14 16:46:
   קדימה לחלק ב'!
     9/8/14 17:32:
   איזה פוסט מרתק, שושן! אני נהנית מאוד לקרוא וגם לראות את התצלומים. תיכף עוברת לקרוא את ההמשך. תודה רבה!

   ארכיון

   פרופיל

   יסינראל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין