כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ישר לעניין

  עמדות (שלי), פוליטיקה ומוסר
  "אלה העקרונות שלי, ואם אינם מוצאים חן בעיניכם - יש לי גם אחרים" (גרוצ'ו מרקס)

  0

  הודעה לבוחר!

  0 תגובות   יום רביעי, 11/3/15, 10:18

  שמך נכלל ברשימת הבוחרים בבחירות לכנסת העשרים על פי חוק הבחירות לכנסת (נוסח משולב) התשכ"ט – 1969. לכך יש משמעויות כבדות משקל – זכויות וחובות. זכות גדולה היא להצביע, אך חובה עליך להשתמש בזכות זו ביושר, בתבונה וברצינות. (וכל הנאמר כאן בלשון זכר מתייחס גם ללשון נקבה)

   

  אנו חיים במדינה ייחודית, אחת ממעט בעולם שבהן מתקיימות בחירות חופשיות כבר ששים ושבע שנים. זו זכות גדולה אשר לא ניתנת למרבית אוכלוסיית העולם. במדינות רבות מדי בעולם אין בחירות כלל, ואם ישנן – הן לא חופשיות ונתונות לגחמותיהם של עריצים ודיקטטורים שונים. חובה אם כן על כולנו לנצל את הזכות שניתנה לנו בתבונה ובזהירות פן הזלזול בה יוביל לאובדנה.

   

  מגילת העצמאות, חוק הבחירות לכנסת והדמוקרטיה הישראלית מבטיחים לכל אזרח ישראלי בחירות חופשיות וחשאיות – כלומר זכאי המצביע לבחור כראות עיניו וליבו, בלי להיות מושפע מכל אילוץ או איום.

   

  בחירות חופשיות מהן? – אסור לכל אדם לכפות על המצביע בחירה כלשהי. לא רק מתנות אסורות - - גם איומים כגון על פרנסתו של אדם (פיטורין) ולדעתי גם איומים ברוח "אם לא תבחרו בי יבוא שוטר, או איראן, או דעאש, לתפוס אתכם". איומים כאלה הם סימן לפניקה ולניסיון להמשיך להחזיק בקרנות המזבח של השלטון מצד מי שיודעים שאזרחים חופשיים ללא אילוץ לא יבחרו בו עוד.

   

  גם הבוחר ייזהר משיקולים זרים ומלחץ אסטרטגים בעיני עצמם ויועצים למיניהם. אזרח ואזרחית אמורים בשיטה הדמוקרטית השרירה במקומותינו להצביע עבור מי שמבטא דעות הקרובות ככל האפשר לדעתם שלהם, כך ששקול הכוחות בכנסת, כאשר מגיעים אליה כל הנבחרים, יצביע לכיוון שהוא הסכום ההוגן ביותר לדעות השונות של מיליוני המצביעים. כל ניסיון להתחכם ולתחמן ברוח "אני לא אצביע למי שמייצג את דעותיי אלא למישהו אחר כדי שאשפיע יותר על שקול הכוחות הנ"ל" – אינו הוגן, מעוות את כוונת חוק הבחירות, ופוגע חזרה במצביע המתחכם. בבחירות בישראל משתתפים מיליוני אנשים וטרם הומצא הסקר שיכול באמת לנבא מה תהיה תוצאות הצבעת ההמון במידה מספיק מדוייקת שתאפשר תחמונה. לכן ראוי שהבוחר יצביע חופשית לפי מצפונו.

   

  הזכות לחשאיות מהי? - זכותו של כל אזרח להיכנס לבדו לקלפי ולהצביע עם הפתק שהוא בוחר שם בלי מי שיציץ מעל כתפו. החוק אוסר לחשוף בחירתו של אדם, אבל ההיגיון גם אומר שאדם יצביע כי כך הוא חושב ומאמין, ולא מפני ש"לא נעים" לו מעדתו, או ממשפחתו, או מחבריו לעבודה או מאיש הועד שלו.

   

  הזכות לאושר – אמנם לא כתובה בחוק או במגילת העצמאות אבל אלמלא היא – אין טעם בכל מנגנון ההצבעה. את המפלגות והנבחרים אנו שולחים לייצג אותנו בכנסת ובממשלה בשבילנו ובשביל ילדינו, כדי לאפשר לנו לחיות באושר. המצביע זכאי גם לדיור הוגן במחיר שפוי, וגם לעבודה שמכבדת את בעליה, וגם לחינוך לילדיו בכיתות שאינן קופסאות סרדינים, וגם לטיפול רפואי יעיל ומכבד ולא במסדרון ולא רק לעשירים בעלי תכניות בטוח רפואי פרטי יקרות – אבל כל אלה בעצם מיועדים לאותו דבר עיקרי אשר אינו מוזכר בשמו וחבל: כדי שהבוחר, והבוחרת, וילדיהם וכל צאצאיהם יחיו באושר ובשלום.

   

  הזכות לשלום – באין שלום, כל היתר חסר ערך. ללא שלום אנו מכוונים את מאמצינו להביא אומללות על אחרים במקום לגרום לעצמנו אושר. אושר אינו ניתן לחלוקה על פי קווים מדיניים ירוקים או אחרים, ואדם אינו יכול להיות מאושר כאשר מסביבו רק אומללות. באין שלום מובטח לנו שיש אחרים שמרכזים מאמצים לאמלל אותנו – כלומר השלום אינו רק יעד ראוי ומוסרי אלא גם כדאי לנו ולכל שכנינו.

   

  הזכות לתקווה – זכותו וחובתו של הבוחר להחזיק בתקווה ולא לוותר. אסור להאמין לרואי השחורות אשר אומרים אין סיכוי לשלום, וכולנו כאן כדי לחיות בייאוש עד קץ הדורות. זכות היא לבחור במפלגה כזו שתבטיח לנו ולילדינו עתיד טוב יותר מהעבר, תיקון מה שהיה לקוי והישגים של מה שהיה חסר. בשביל לקבל שוב את מה שהיה לנו, או פחות, אין שווה ללכת לבחור. אבל הרי להצבעתנו יש משמעות רבה – בדיוק כמו שאנו מאמינים שנבחרים לא ראויים, לא ישרים או לא נאמנים גורמים נזק – כך גם נאמין שנבחרים ראויים יכולים לתקן ולשפר. וביום הבחירות, זו אחריותנו  לבור את המוץ מן התבן – לסלק מן הדרך את רואי השחורות והמאיימים, את הלא ראויים והפועלים למען עצמם, ולהצביע לאלה שמבטיחים להביא אושר, ושלום, ותקווה.

   

  הערת שוליים: לאמריקאים פתגם יפה: סידרת אותי פעם – התבייש לך, סידרת אותי שוב – אני מתבייש. היזהרו ממי שמנסה לסדר אתכם פעם נוספת כי אז לא בו תהיה האשמה אלא בכם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   לוי-וינר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין