כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סביבה פוליטיקה ומה שביניהם

  דרור עזרא
  רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים
  ונציג מפלגת הירוקים באזור השרון
  פעיל סביבתי למען החופים והשטחים הפתוחים
  איש הייטק ויזם בתחום המחשבים

  אז למה השבט הנחות בחר בנתניהו

  3 תגובות   יום שישי , 20/3/15, 11:45

  אני קורא לא מעט מאמרים בתקשורת אשר מנסים לנתח את הכישלון של השמאל בבחירות האחרונות, רוב הניתוחים הללו, לוקים באותה יהירות והתנשאות כלפי השבט הנחות, שהתקשורת לקתה בה לפני הבחירות.

   

  ''

  [צילום רובי קסטרו]

   

  ראשית הסבר, שאני אומר "השבט העליון" אני מתכוון בגדול לשבט שתמך בשלושת הרשימות: המחנה הציוני, יש עתיד ומרצ, למרות שיש להם הבדלים אידיאולוגים לא קטנים אלו מפלגות שמייצגות שבט מסוים שניתן לאפיון, למעשה השבט אשר קיבל את תמיכתם הסוחפת של כמעט כל כלי התקשורת בזרם המרכזי. שאני אומר "השבט הנחות" אני מתכוון בגדול לשבט שתמך בליכוד ובכחלון, למעשה שבט שרואה את עצמו קורבן לדיכוי היסטורי של השבט העליון, אשר כולל הרחקה למה שנקרא פריפריה.

   

  אני בכוונה לא אומר אשכנזים מזרחים, לא בגלל שאני נכנע לתכתיבי משטרת הפוליטקלי-קורקט, אלא בגלל שהחלוקה לשבטים היא לא בדיוק אתנית, יש לא מעט מזרחים, שעברו תהליך הטמעה ורואים את עצמם היום בשבט העליון, יש גם אשכנזים שעברו את תהליך הטמעה לצד השני.

  לגבי הרוסים שעלו אחרי שנות ה90, הם שבט שונה, אף שבט לא לקח עליהם בעלות ואין להם את התסביך שיש בין השבט העליון לשבט הנחות של "אנחנו הבאנו אתכם לכאן ואתם חייבים לנו עד קץ הדורות"

   

  גרבוז

  ההסבר הכי פופולארי להפסד של רשימות השבט העליון היה האשמה של אמירות גרבוז, זו כמובן שוב אותה יהירות ופטרונות שראינו בכל מערכת הבחירות, כאילו בני השבט הנחות נעלבו מאמירה בודדת וחסרת הקשר שגרם להם להצביע הצבעת מחאה. אני יכול לומר בוודאות שגם אם גרבוז לא היה אומר את דבריו, התוצאה הייתה דומה. גרבוז רק נתון ביטוי מזוקק לתחושה היהירות ופטרונות שראינו בכל מערכת הבחירות.

   

  יהירות ופטרונות    

  היהירות והפטרונות הזו התבטא כמעט בכל צורה אפשרית מן המסרים של רשימות מטעם השבט העליון, וכלי התקשורת שקידמו אותן ועד לרמה של ההתנהגות הוירטואלית של תומכי הרשימות הללו ברשתות החברתיות בעיקר התומכים של המחנה ציוני ומרצ. כמה דוגמאות:

  -        אחד האירועים שנחשבו כנוק-אוטים המרכזיים של מערכת הבחירות היה התגייסות הגנרלים והאדמירלים נגד נתניהו, ישב מי שישב וחשב לעצמו נביא כמה גנרלים מהשבט העליון ובוודאי בני השבט הנחות יתרשמו ויתייצבו כמו חיילים טובים. הבעיה הראשונה - הדברים שאמרו הגנרלים הם חסרי קשר למציאות של המזרח התיכון, (רק אזכיר שלא מעט מבני השבט הנחות מבינים ערבית ולא מסתמכים על המתווכים בתקשורת הישראלית להבין את מצבנו באזור). הבעיה השנייה - חלק גדול מאותם חיילים ראו את התנהלות הגנרלים במלחמות כמו לבנון ויום כיפור, התנהלות שלא היססה להשתמש בבני השבט הנחות כבשר תותחים.

  -        אירוע אחר בולט היה התגייסות משה איבגי לקמפיין המחנה הציוני, הינה הסלב מספר 1 של בני השבט הנחות התגייס לסייע, ובני השבט הנחות היו צריכים לנהות אחריו כאילו הוא החלילן מהמלין. זה לא קרה בגלל שזה נראה לא אמין לחלוטין: א. בגלל שהמחנה הציוני לא הציבה אף מזרחי בעמדת הנהגה מרכזית. וב. שהתגייסות של אביגי נתפסה כמנתקת או אולי כניסיון אישי שלו למצוא חן בעיני השבט העליון מטעמי פרנסה.

  -        מידי פעם ניסתי להביע קצת דעה שונה, לדוגמא כתבתי תגובה לאחד הגולשים הפעילים מטעם המחנה הציוני, שמרמז שהאופוריה שלו מוגזמת, הוא מייד מחק את התגובה שחלילה מישהו מחבריו יקרא ואולי יתערער.

   

  ניתוח קר של המצב במזרח התיכון

  זה אולי ישמע לבני השבט העליון חילול הקודש, אבל בני השבט הנחות יודעים לא רע לנתח את המצב באזורנו. ומהניתוח הזה רבים מהם הגיעו למסקנה, כי האלטרנטיבות שמציגים אנשי המחנה הציוני ומרצ מנותקות מן המציאות, במיוחד לאור ההיסטוריה הבעייתית של אוסלו, תקופת ברק והתנתקות. לרבים היו חששות כי מדינות של המחנה הציוני תוביל את ישראל למצב בטחוני בעייתי ביותר ואפילו מסוכן.

   

  התערבות חיצונית נגד נתניהו

  בהמשך לסעיף הקודם, בגלל שרבים מבני השבט הנחות היו סוברים כי המדיניות הביטחונית והמדינית שהציג נתניהו היא עדיפה, ההתערבות הזו נתפסה כניסיון לפגוע בביטחון ישראל בצורה נכלולית לטובת יריבי ישראל ואולי אף החלשת עמדת המיקוח של ישראל במו"מ. התערבות זו התבטא בהזרמת כספית אדירה לארגונים כמו v15, ההתקפה של משטר אובמה נגד נאום נתניהו בקונגרס והפחדות לפגיעה בישראל אם יבחר נתניהו.

   

  התגייסות הטוטאלית של התקשורת נגד נתניהו

  לדעתי היה לזה תפקיד מפתח במערכת הבחירות הזו, התנהלות רוב כלי התקשורת(למעט ערוץ 1 ששמר לדעתי על ניטראליות )  גבלה בשטיפת מוח. זה היה כל כך בוטה וכל כך חסר עקבות שרבים הרגישו מיאוס כלפי אותם כלי תקשורת שתורגמה למיאוס לרשימות השבט העליון. ואפילו הייתה תחושה שהמניעים של התנהלות זו אינה נקייה/נקמנית ואולי הניסיון של נתניהו לנקות את התקשורת מהגמוניה של בני השבט העליון היא נחוצה ונכונה.

   

  זחיחות וזלזול ברשתות החברתיות

  המאפיינים שתיארתי בטקסט הזה על בני השבט העליון קיבלו ביטוי מאוד בוטה בהתנהלות של רבים ברשתות החברתיות, למשל ההתקפות וביטויי זלזול כלפי אנשים שהביעו דעה אוהדת לנתניהו או בנט, התקפות הללו גלשו לא פעם מויכוחים פוליטיים לגיטימיים, לשלילת הלגיטימיות של הבעת הדעה הזו במקרים לא מעטים אנשים התנתקו ואפילו חסמו אנשים עם דעה שונה משלהם. התנהלות היהירה הזו היו כמה אפקטים הראשון שרבים שהעדיפו את נתניהו שתקו מחשש לפגיעה בקשרים חברתיים, השני הוא מיאוס והבנה שבני השבט העליון אינם שונים בהרבה מדורות קודמים והם עדיין ממשיכים ביהירות ומנסים להכתיב לכולם מה לעשות ומה לחשוב, בזה גם מי שלא חשב להצביע נתניהו השתכנע לעשות זאת כדי להעניש את אותם אנשים. אני בטוח שרבים קמו יום אחרי הבחירות וחייכו לעצמם בשביעות רצון שראו את ההלם של אותם אנשים שעד אתמול היו זחוחים.

   

   

  במאמר הזה אין לי שום מסקנות ושום עצות, התנהגות השבטית המגונה וחסרת המעצורים של בני השבט העליון אינה ניתנת לריפוי, ובהחלט צריך להמשיך להקטין את ההשפעה שלהם במערכות מרכזיות כמו בתקשורת ובמערכת המשפט. צריך להמשיך לתקן את ספרי ההיסטוריה ואת הנרטיב החברתי שעוותו, כך שבני השבט הנחות יקבלו ביטוי הוגן ונכון. אולי כך הדור הבא של בני השבט העליון ילמדו מה היא צניעות ומה היא ליברליות. 

   

  אני דרור עזרא - בן השבט הנחות וגם גאה בכך (לא הצבעתי לנתניהו אלא לירוקים למי שתוהה)

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/3/15 05:32:
   הייה קשה להתרכז .למרות כל זה אהבתי את תשובתך המפורטת שאפו .
     24/3/15 02:37:

   עצבן,

   1. את העליונות לא אני המצאתי, שיש שבט עליון בעיני עצמו יש שבט נחות בעיני השבט העליון וזה הניתוח.

    

   2. אני לא מקבל את הסבר שלך לרוב למה שנקרא ימין, אני חושב שמשחקי המספרים שלך לא רלוונטים לתופסי ההצבעה.

    

   3. במאמר לא כתבתי את המילה פריפריה לדעתי היא לא רלוונטית, הצבע השבטית, אמנם יש ישובים שיש בהם רוב בולט לבני השבט הנחות אז רואים פער, אבל בני השבט הנחות נמצאים בכל הארץ. ובהחלט התחושה דומה בלי קשר למקום מגורים.

    

   4. אולמרט פונק ע"י התקשורת עד שהוגש כתב אישום, רק עיתונאי אחד כתב על אולמרט לפני הבחירות ב2006 יואב יצחק, ולא ראית באף כלי תקשורת את הכתבות הללו אלא רק אחרי שהייתה עדות טלנסקי. אני ממליץ למצוא את באינטרנט את הכתבה על איך דנקנר שכתב כתבת תחקיר על חברו אולמרט.

   אני זוכר את זה היטב כי אני כתבתי על התנהלתו של אולמרט כי לא היה שום דבר בתקשורת

    

   לגבי המאמר על דאעזש, עניתי לך שם אתה פשוט לא זוכר

     23/3/15 21:57:

   1. על הכותרת אני מצטרף: הרעיון שמישהו מייחס לעצמו עליונות ולאחר נחיתות על פי "השתייכות שבטית" הוא לא רק דרך רעה מאוד לשכנע מישהו (בטח כאשר הדעה של מישהו מזכה אותו בתואר "נחות"), אלא היא בראש וראשונה התנהגות צורמת ובעייני אפילו מחרידה. ובכל זאת... נדמה לי שבצרמונייה הפוליטית יש זרם מגונה ממנה - זה המייחס למי שחושב אחרת ממך בגידה... יש רעל ויש רעל...

    

   2. אם כל הכבוד לניתוח, הסיבה לרוב הכמעט אוטומטי לימין היא הרבה יותר פשוטה. כמעט 20 אחוז מהאוכלוסייה בארץ היא ערבית - אוכלוסיה הנחשבת למוקצה פוליטית ולכן אי אפשר לבסס עליה קואליציה (יותר נכון מפלגות מרכז לא יצטרפו לקואליציה כזו) ולכן המחלוקת היא על 80 האחוז הנותרים. כמעט 20 אחוז מהאוכלוסייה היא חרדית, והתמיכה שלהם בימין היא כמעט אוטומטית. מה-60 אחוז הנותר הימין יוכל לגבש קואליציה בעזרת 30 אחוז תמיכה (חצי מהנותר), ואילו השמאל נדרש לפחות ל-50 אחוז תמיכה (כ-חמש שישיות ממה שנותר). אלמנטרי.

    

   3. ובכל זאת נדמה לי שהשאלה היא על אחוזי התמיכה הגבוהים בימין בקהל מאופיין: קהל ישובי פריפריה, קהל ערי פיתוח, קהל הנמנה ברובו על השכבות ממעמד סוציו-אקונומי יותר נמוך. קשה לומר שהנתון הזה מפתיע. באופן כוללני אפשר לומר שלהשתייכות לשכבה סוציו-אקונמית נמוכה ולפריפריאליות (כמובן בתנאי שאינך משתייך למיעוטים) יש נטייה הרבה יותר גבוהה לשמרנות. זו תופעה שקיימת כמעט בכל מקום בעולם ויש לה כל מיני הסברים. אפס נראה לי שזה העניין השולי. הסיבה המרכזית היא שלמיטב ידיעתי - המרכיב העיקרי של בחירה (לא משנה אם ימין או שמאל )הוא בחירה רגשית - כאשר לזהות (משפחתית\ שבטית למילותיך) יש תפקיד מרכזי. כאן ההיצע של הימין הרבה יותר נגיש והרבה יותר אינטואיטיבי. על פי תפיסת עולם זו יש מעטפת ברורה של אנחנו. יש דיכוטומיה מאוד מובהקת בין אנחנו (טובים) להם (רעים). אין את הבלבול והספק של לתמוך בחלשים שאינם נמנים על קבוצתנו וכו'. לכן גם היכולת של שמאלנים (ששייכים לאותם "הם") להשפיע במשהו על זרם האנחנו בטלה בשישים.

    

   4. לגבי שאר הנושאים הרשה לי להרים גבה. ראש הממשלה הקודם נרדף פי אלף יותר מאשר נתניהו ולא ראיתי מישהו מהימין נחלץ לגונן על הנרדף. לטעמי הימין (וגם חלק מהשמאל) משתמשים בשחיתות אינסטרומנטלית, כאשר משהו מהמחנה השני עושה מעשה שחיתות אז המלחמה בשחיתות חשובה, וכאשר הוא מישהו משלנו אזי הוא הופך לנרדף. קשה לי להביע במילים את הסלידה מהצביעות הזאת. גם ההערה לגבי הביטחוניסטים מלאה בצביעות. הליכוד לא פעם ולא פעמיים השתמש בתואר ובציטוט של ביטחוניסטים כאשר דבריהם התאימו לתפיסת עולמו, זכור כמובן את הלעג לרשימת העבודה על שאין בה מספיק גנרלים. לכולנו זכורים הפטרונות והלעג כלפי עמיר פרץ האזרח שהעז לקחת את תפקיד שר הביטחון וזו תחילתה של רשימה. אני בהחלט מסכים שאסור לנו להפקיד את מוחנו בידי מומחים ועצם זה שאיש ביטחון אומר משהו לא מחייב מישהו להסכים עמו. אבל דברי הבלע שנשמעו מהימין נגד אנשי בטחון הם עזות מצח ובפעם האלף צביעות. 

    

   ולגבי ההערה של היכולת לשמוע בערבית... נדמה לי שבפעם הקודמת נפגשנו כאשר טענת שלא נשמע בעולם המוסלמי קריאות (בטח לא של מנהיגים ואנשי דת) נגד התופעה האלימה של דעא"ש. נדמה שבתגובה הבאתי לך כ-30 לינקים כולם של מנהיגים ואנשי דת מוסלמים שהתבטאו בנחרצות נגד התופעה (וזו כמובן רק קצה הקרחון). נדמה לי שאנחנו (שמאל כימין) מטים את האוזן שלנו כחכה, ושומעים רק מה שמתאים לתפיסת עולמנו ומכל השאר מתעלמים. נדמה לי שערבי שומע עברית בעל אוזן מכוונת (כמו שלך???) היה עשוי לגבש חוברת עבת כרס של ציטוטים אנטישמים (שהרי גם ערבים שייכים לגזע השמי) בעברית. נדמה לי שאנחנו אמורים לדעת יותר טוב.

   ארכיון

   פרופיל

   dror99
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין