כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  עיתונות מקומית "קנויה" וכנועה

  0 תגובות   יום שבת, 31/12/16, 22:16

  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  עיתונים מקומיים  צולם באחת הערים בארץ[צילום: אלי אלון]

      עיתונות מקומית "קנויה" וכנועה   

  עיתונים מקומיים רבים בשל חולשתם הכלכלית והיותם תלויים בתקציבי הפרסום של הרשויות המקומיות הפכו בשנים האחרונות לעלוני יחצ"נות של הרשות המקומית  חוששים לבקר אותה ואינם ממלאים תפקידם הציבורי, לשמש כלב שמירה של הרשויות.


  מאת :אלי אלון

  בעשורים האחרונים  , גברה עד מאד חולשתה הכלכלית של העיתונות המקומית בארץ  מה שקרוי מקומונים. וזאת בן השאר, על רקע הופעת והתרחבות  המדיה החברתית לסוגיה ובשל סיבות נוספות . בארץ פועלים מאות עיתונים מקומיים חלקם קיקיונים. חלק מהמקומונים נסגרו ואחרים שורדים ומתקיימים מבחינה כלכלית בקושי רב .יש כמובן מקומונים מצליחים כלכלית  ורווחיים מאד, אבל אלה ,ככל הנראה  במיעוט.  חולשת העיתונים המקומיים שכידוע חלק ניכר מהכנסותיהם מקורו ממודעות פרסום  מהרשות המקומית או מוסדותיה  או גופים  הסמוכים והמקורבים אליה, גרמה לכך שקיומם והישרדותם של  רבים מהעיתונים המקומיים  תלויה, במידה רבה,  בתקציב  הפרסום שהם מקבלים מהרשות המקומית.


  בעלי העיתונות המקומית מבינים  כי  ביקורת על ראש העיר והעירייה עלולה  להביא לצמצום משמעותי  ואף להפסקה מוחלטת  בתקציבי פרסום לעיתון  מהעירייה ומוסדותיה  דבר שעלול  לגרום פגיעה כלכלית אנושה לעיתון  ואף לסגירתו.  בישובים רבים ובמיוחד הקטנים שבהם, "אחד מכיר את השיני".  ראש רשות מקומית  "הוא אלוהים" ועל פיו יישק דבר.  חרם שלו ושל מקורביו על עיתון מקומי כזה או אחר עלול להביא לכך שקבלנים, אנשי עסקים ותושבים המקורבים לצלחתו  יחרימו אף הם את העיתון ולא יזרימו אליו מודעות  פרסום.

   

  תלות כלכלית זו של העיתונים המקומיים ברשות המקומית ומוסדותיה כמו החברה הכלכלית העירונית, המתנ"סים ,הספריות וכדומה,  גורמת לכך  שחלק גדול מהמקומונים לא רק שנמנעים מלבקר את ראש העיר או העירייה ובטח לא ליזום תחקירים נגדו רבים מהם  הפכו לעלוני יחצ"נות נטו ושופר תעמולה של הרשויות המקומיות ומרבים  לפאר  ולהאדיר את ראש העיר ואגפי מחלקות ומוסדות העיריה גם אם  ברור למערכת העיתון  כי אלה מתנהלים בצורה כושלת ותוך שחיתות,  וכל זאת על מנת  לזכות בתקציבי פרסום לעיתונם. בכך מועלים עיתונים אלה בתפקידם הציבורי, לשמש כלב שמירה של הרשויות.

   

   

  עיתונים מקומיים קנויים ע"י הרשויות

  הגיע הזמו לומר את הדברים במפורש :  חלק ניכר מהעיתונים המקומיים בארץ למעשה  "קנויים" על ידי הרשויות המקומיות שמספקות  להם פרנסה לפי כמות השבחים הנכתבים על הרשות .בכך כאמור  מועלים עיתונים אלה בתפקידם ובאחריותם הציבורית  לשמש כלב שמירה על תפקוד הרשות המקומית ואנשיה-ולדווח את כל האמת על הנעשה בין כתלי הרשות. לדבר יש השלכות שליליות רבות .ראשית, היעדר  עיתונות שומרת ומבקרת כראוי על תפקוד הרשויות המקומיות , עלולה להגביר  השחיתות בהן. ובנוסף  תושבים רבים המבקשים להתלונן על  ליקויים והתנהלות ברשות המקומית מעדיפים לפנות לעיתונות הארצית על פני העיתונים המקומיים ביודעם כי אלה לא פעם קנויים על ידי הרשות המקומית וחוששים לבקר אותה .העיתונות הארצית מצידה  לא תמיד מתלהבת לסקר נושאים מקומיים בטח לא של ישובים קטנים, מאחר ואין בהם "רייטינג". התוצאה עגומה : לתושב המבקש כיום להלין כנגד תפקוד ראש רשות מקומית או רשות מקומית אין  כמעט כיום כתובת של כלי תקשורת שילחם להעלאת בעייתו. אלא עם מדובר בסיפור מיוחד שיש בצדו "רייטינג" 

  .

  תקציב פרסום של רשות מקומית  לעיתון מקומי יכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים יש ישובים ודווקא בישובים חלשים  שבהם מופיעים 7 עיתונים ויותר  . כותב שורות אלה  מכיר באופן  אישי עיתון בעל תפוצה קטנה קיקיוני לגמרי  שזוכה לתקציב פרסום גדול מהעירייה "בגלל נחמדותו לעירייה " ופרסום כתבות חיוביות על ראש הרשות המקומית  והרשות. לעומת זאת עיתון אחר באותה עיר  שתפוצתו גבוה פי כמה וכמה ואיכותו הכללית טובה יותר,  כמעט ולא זוכה לתקציב וזאת בשל "חסרונו" -הוא מרבה לבקר את ראש העיר ואת העיריה ומוסדותיה בשל תפקוד לקוי ומנהל לא תקין.

   

   

  "עיתונאים" כעובדי עירייה

  במסגרת כינוס אילת לעיתונות ה- 10 שנערך לא מכבר  בעיר הדרומית   התקיים מושב דיון מיוחד בשם  "המקום הכי נמוך"-   שדן בנושאים אלה  ובקשר בין החלשות העיתונות המקומית לשחיתות במערכת המוניציפאלית.

  בדיון סיפר תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון כי בבדיקה שערכו התברר כי "עיתונאים" שעבדו בעיתון מקומי עבדו במקביל כעובדים במחלקות של  רשויות מקומית.

   בכלל כל נושא האתיקה במרבית העיתונים המקומיים פרוץ לגמרי. כתבות פרסום בתשלום  שנשלחות מטעם  דוברות העיריה  מופיעות  כלשונם לא פעם כחומר מערכתי אובייקטיבי כביכול  ללא סימון וציון כי מדובר במודעת פרסום מטעם. בעבר היה נהוג לסמן בעיתונים המקומיים באות (מ) בסוגריים מודעות וכתבות פרסום. היום גם זה הולך ונעלם. מודעות פרסום סמויות "מושחלות" במדורים השונים של המקומונים כולל  גם במדורי הרכילות וגורמים להטעיית  ציבור הקוראים  לחשוב שמדובר בחומר אובייקטיבי אמין.

   

  להעלות הנושא לסדר היום .

  נושא  השחיתות  והעדר אתיקה בסיסית  בעיתונות המקומית ומערכת היחסים הבעייתית של העיתונים המקומיים עם הרשויות המקומיות כמעט ולא עולה לסדר היום הציבורי כאילו הדבר לא קיים.  גורמים  רבים וחזקים במוסדות השלטון, במפלגות ובמשק הישראלי לא מעוניינים  שהשחיתות בעיתונות המקומית תעלה לסדר היום. עיתונות לוחמת ומבקרת  גם ארצית וגם מקומית אינה חביבה עליהם ועלולה לפגוע גם בהם ולחשוף את קלונם ברבים. עיתונות "קנויה" כנועה  רצויה ונוחה להם.

  הגיע הזמן להעלותו לסדר היום הציבורי כולל דיון בכנסת.  יש להגביל ולהפחית משמעותית ואפילו דרסטית את  תקציבי הפרסום של הרשויות  המקומיות לעיתונים המקומיים. בלאו הכי חלק גדול ממודעות הפרסום לא רלוונטיות ומיותרות לרוב התושבים ויש כאן בזבוז כספי ציבור .העיתונות המקומית צריכה קודם כל  להיות כלב השמירה  על הרשויות המקומיות ולא תלויה בהם ובכספינו הציבורי . כספי  ציבור התושבים משולמים  לעיתונות המקומית כדי שזו לא תבקר את ראש העיר והעיריה. תסכימו איתי שמדובר באבסורד ודבר מקומם בכספינו- כסף ציבורי.

  חשוב להדגיש ולציין כי  מודעות הפרסום של הרשויות המקומיות ומוסדות הפועלים בחסותן  ממומנות בכספינו –כסף ציבורי. למה שהציבור יממן בכספי מיסי הארנונה שהוא משלם  את מודעות וכתבות  הפרסום בעיתונות מקומית מסוג זה שלא משרתת אותו ואף פוגעת באינטרסים שלו .

  למעשה כספי  ציבור התושבים משולמים  לעיתונות המקומית כדי שזו לא תבקר את ראש העיר והעיריה. תסכימו איתי שמדובר באבסורד ודבר מקומם .

  דרג את התוכן:

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות