כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  המזרח התיכון לאן?

  ניתוח ופרשנות של אירועים, מגמות ותהליכים במזרח התיכון
  arabexpert@co.il

  עבאס מהלך אימים על טראמפ

  2 תגובות   יום ראשון, 8/1/17, 05:59

  הרש"פ מנסה  לגייס את העולם הערבי והמוסלמי כדי להפעיל לחץ על ממשל אובאמה שלא להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים.

  הרש"פ מודאגת מהחלטת הקונגרס האמריקני בעניין ההתנחלויות ומאפשרות סיפוח מעלה אדומים לישראל.

   

   

   

  יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הגביר בימים האחרונים את קצב התבטאויותיו בקשר לכוונת הממשל האמריקני החדש להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים וזאת לקראת כניסתו של הנשיא הנבחר טראמפ לבית הלבן ב-20 בינואר.


  האסטרטגיה החדשה של מחמוד עבאס בהשמעת ההצהרות ואף האיומים נועדה לנסות ולהרתיע את הנשיא החדש טראמפ מכוונתו וגם ליצור לחץ של מדינות ערב ומדינות אירופה על הממשל הנכנס.


  בשבוע שעבר נפגש יו"ר הרש"פ ברמאללה עם נציגים של מפלגת מרץ ואמר להם כי איננו סבור שהנשיא טראמפ יעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים חרף הצהרותיו במהלך קמפיין הבחירות.


  "אנו נוהגים בסבלנות ובאיפוק, אנו מבינים שדברים שנאמרו בזמן קמפיין לא דווקא משקפים את המציאות של כהונתו, אפילו הוא מבין שזה מהלך עם משמעויות בלתי הפיכות מעבר לסכסוך הישראלי פלסטיני" הסביר עבאס.


  אולם עד מהרה עבר יו"ר הרש"פ גם להשמעת איומים, בנאום שנשא בבית לחם ב-6 בינואר קרא מחמוד עבאס לממשל החדש לחזור בו מהבטחתו להעברת השגרירות לירושלים.


  "ביצוע הצעד הזה פירושו שתהליך השלום במזה"ת ואפילו השלום בעולם יהיה במשבר שלא נצא ממנו, השינוי בסטטוס של ירושלים הוא קו אדום שלא נקבל אותו" אמר עבאס.


  הוא הסביר כי "הפלסטינים מתנגדים לטרור ואלימות אך שומרים בידיהם את הדרכים המדיניות והדיפלומטיות הרבות להשתמש בהן אם יהיה צורך בכך".


  בעוד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שומר על שפה דיפלומטית הוא שולח את שריו ויועציו לנסות ולהתסיס את המדינות הערביות והמוסלמיות נגד כוונת הממשל החדש.


  מחמוד הבאש, יועצו של יו"ר הרש"פ הזהיר ב-6 בינואר כי "העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תהייה הכרזת מלחמה על המוסלמים".


  הנהגת הרש"פ התאכזבה מאוד מהפסדה של הילארי קלינטון בבחירות לנשיאות ולאחר שהתעשתה היא מיהרה לגבש תוכנית כדי לסכל את כוונת הממשל החדש של דונלד טראמפ להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.


  התוכנית נחשפה על ידי העיתון המצרי "אליום אלסאבע" לפני כשבועיים אשר פרסם את פרוטקול הישיבה בין המשלחת הפלסטינית בראשותו של צאיב עריקאת עם סוזאן רייס היועצת לביטחון לאומי בממשל אובאמה.


  היועצת לביטחון לאומי סוזן ריס שאלה על התגובה הפלסטינית במקרה של העברת השגרירות האמריקנית לירושלים או סיפוח גושי התנחלות חדשים.


  צאיב עריקאת השיב לה: "אנו נצטרף ל16 ארגונים בינלאומיים באופן מיידי ונבטל את ההכרה של אש"פ בישראל, נקבע (מחדש) את היחסים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים עם שלטונות הכיבוש הישראלים, נטיל את האחריות על ישראל על קריסת הרש"פ ונקרא לעמים הערבים והאסלאמיים לגרש את השגרירויות של ארה"ב מבירותיהם".


   

  לסנדל את ממשל טראמפ


   

  נראה כי ההצהרות של מחמוד עבאס בעניין העברת השגרירות מתל אביב לירושלים מתואמות ומתוזמנות גם עם ממשל אובאמה היוצא כדי להרתיע את ממשל טראמפ מלבצע את המהלך.


  בראיון לרשת CBS אמר שה"ח ג'ון קרי ב-6 בינואר כי העברת השגרירות לירושלים עלולה להביא להתלקחות אלימה בישראל, בגדה המערבית ובכל המזה"ת ולהשפיע לרעה על היחסים  בין מצרים וירדן לבין ישראל.


  "יהיה פיצוץ מוחלט  באזור ויהיו לכך השלכות עמוקות על נכונותן של ירדן ומצרים  לתמוך ולקיים קשרים עם ישראל  כפי שהן מקיימות היום" טען קרי.


  האסטרטגיה הפלסטינית נועדה להנחית מכה מדינית מקדימה על ממשל טראמפ ולנסות ולסנדל אותו באמצעות הכרזות ואיומים וקביעת החלטות בינלאומיות לפני כניסתו של הנשיא הנבחר לבית הלבן.


  לכן הקדים מחמוד עבאס בסיוע מדינות ערב, המדינות הידידות באירופה וממשל אובאמה היוצא להגיש את הצעת ההחלטה בעניין ההתנחלויות למועצת הביטחון שהביאה לקבלתה של החלטה 2334  בעניין ההתנחלויות, כתוצאה מהימנעות של ארה"ב בהצבעה, ולכן גם נקבעה הועידה הבינלאומית בפאריז ל-15 בינואר, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו של הנשיא החדש לבית הלבן.


  לא מן הנמנע שהחלטותיה של הועידה הזו תואמו מראש עם יו"ר הרש"פ כדי לנסות ולקבוע מסמרות מדיניות שיחייבו את הממשל החדש ובראשן קיבוע עיקרון "פיתרון שתי המדינות" בקווי ה-4 ביוני 67 וקביעת ירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית העתידית.


  רמז לכך נתן מחמוד עבאס בנאום שנשא בסוף השבוע שעבר בבית לחם.


  סוכנות הידיעות "מען" דיווחה ב-6 בינואר כי בנאומו בבית לחם פירט מחמוד עבאס את ציפיותיו מהועידה הבינלאומית בפאריז.


  "מה שמתבקש מהועידה הזו הוא הקמת מנגנון בינלאומי לפיקוח על תהליך השלום על בסיס הלגיטימציה הבינלאומית,פירט יו"ר הרש"פ, אם יוקם מנגנון בינלאומי לעקוב אחר ביצוע ההחלטות הבינלאומיות והסכמה על תקופת זמן קצובה של המו"מ והיישום, יהיה זה ניצחון נוסף שיתווסף לניצחונות של הלגיטימיות הפלסטינית".


   

  למרות היבחרו של נשיא חדש של ארה"ב הידוע בעמדותיו הפרו-ישראליות ממשיך יו"ר הרש"פ לשדר את המסר כי שנת 2017 תהיה שנת סיום "הכיבוש" הישראלי שימלאו לו בקיץ 50 שנה.


  על המסר הזה חוזרים גם בכירים פלסטינים אחרים.


  בשבוע שעבר נפגש צאיב עריקאת, מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ עם חברי ועדת יחסי החוץ של הפרלמנט האירופי, עם חברי משלחת פרלמנטרית אוסטרלית ועם עוד כמה דיפלומטים זרים וניסה להציג את השליטה הישראלית בשטחים כסיבה לטרור העולמי.


  "המפתח לביטחון ושלום והיציבות והניצחון על הקיצוניות והטרור מתחיל בייבוש ביצת הכיבוש הישראלי האימפריאליסטי הישראלי והגשמת עצמאות מדינת פלסטין בקווי ה-4 ביוני 67 שמזרח ירושלים היא בירתה" הסביר עריקאת לאורחיו.


  למרות הניצחון הפלסטיני בהצבעה במועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות וההחלטות הצפויות בועידה הבינלאומית בפריז יש חששות כבדים בצמרת הרש"פ מהצפוי לאחר כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן.


  גורמים ברש"פ הביעו מורת רוח רבה מהחלטת הקונגרס האמריקני שהביע התנגדות גורפת להחלטת מועצת הביטחון 2334  ודאגה כי ההחלטה הזו תעודד את ישראל להמשיך במדיניות ההתנחלויות לכך יש להוסיף את החששות מכוונתו של שר החינוך נפתלי בנט להעביר חקיקה  לסיפוח העיר מעלה אדומים לאחר כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן כשלב ראשון לקראת סיפוח שטחי C לישראל.


  מחמוד עבאס חושש לא רק מהנשיא החדש דונלד טראמפ אלא גם מן הקונגרס האמריקני שבו תלוי הסיוע הכספי לרש"פ אולם למרות זאת הוא פתח במתקפה הצהרתית שמטרתה לנסות ולהפחיד את הממשל החדש מנקיטת עמדות פרו ישראליות מעשיות בנושא ירושלים וההתנחלויות.


  עפ"י גורמים פלסטינים,הסיוע האמריקני המתוכנן לרש"פ השנה עומד על סכום של 39 מיליון דולר, הרש"פ העבירה באחרונה בקשה לממשל אובאמה להעביר כבר עתה בקשה בשמה לממשל החדש להגדלת הסיוע הכספי אשר הצטמצם בשנים האחרונות.


  נראה כי מחמוד עבאס החל כבר לגבש עמדות עם מדינות ערב כדי לסכל את כוונות הממשל החדש.


  שר ההסברה של ירדן מחמד אלמואמני אמר ב-5 בינואר כי "העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תהווה חציית קו אדום וכי יהיו למהלך השלכות קטסטרופאליות".


  עפ"י גורמים בתנועת פת"ח, לרשותו של יו"ר הרש"פ עומד ארסנל של צעדים למניעת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים כמו כינוס חירום של הליגה הערבית והועידה האסלאמית, קריאה לכינוס המדינות הבלתי מזדהות לתמיכה בעמדתו ופנייה לאפיפיור והוותיקן.


  וכמובן, לרשותו גם עומדת האופציה להתסיס את הרחוב הפלסטיני ליציאה לאינתיפאדה חדשה שתיקרא "אינתיפאדת אל-קודס".


  עפ"י מקורות פלסטינים המסגדים בשטחי הרש"פ בגדה הונחו כבר בסוף השבוע שעבר לייחד את הדרשות נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.


  בינתיים נוקט מחמוד עבאס באיומים ואזהרות וממתין להתבהרות התמונה לאחר כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן.

   

   

   

      

   


      

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/1/17 21:03:
   1) ממשל אובמה עומד להפוך להיסטוריה בימים הקרובים, וטוב שכך! 2) התכוונת לומר "מנסה להלך אימים", לא? כי נראה לי שמבחינת יחסי הכוחות, יו"ר הרש"פ לא שקול לנשיא ארה"ב, גם אם יקיים את כל הסעיפים שציינת כאן. 3) אם טראמפ אכן טיפס על עץ גבוה מדי בנושא העברת השגרירות או שמא לא, כנראה נדע בזמן הקרוב.
     8/1/17 20:34:
   יכול להיות שההבטחה על מעבר השגרירות, לא תקויים. אבל עובדה אחת אפשר לומר, תמיד היו בירושלים יותר יהודים מאשר ערבים. ואני מתכוונת לכל התקופות.

   ארכיון

   פרופיל

   yoni ben menachem
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין