כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  נחנך "הבית הגדול" המחודש במשמר העמק

  0 תגובות   יום חמישי, 21/9/17, 07:25

  ''

  צילום:אלי אלון

   נחנך "הבית הגדול"המחודש במשמר העמק 

  "הבית הגדול" במשמר העמק -בנין היסטורי מיתולוגי ששימש במשך למעלה מחמישה עשורים כמבנה המרכזי של המוסד החינוכי במשמר העמק יהפוך מעתה לשמש כמבנה משרדים של מזכירות הקיבוץ.

   

  מאת אלי אלון / יום חמישי 21 ספטמבר 2017  11:53


  "הבית הגדול" במשמר העמק - בניין היסטורי מיתולוגי ששימש במשך למעלה מ-50 שנה מ-1936לערך עד שנות ה-80 כמבנה המרכזי של המוסד החינוכי שומריה במשמר העמק יהפוך לשמש מעתה כמבנה משרדים של מזכירות הקיבוץ, ויכלול ארכיון ספריה. לא מן הנמנע כי בעתיד יושכרו חדרים בו לשוכרים שונים. 

  המבנה ההיסטורי בחלקו הגדול  עמד מאז שנות ה-80 נטוש מוזנח ושומם . לפני מספר שנים הוחלט בהנהלת קיבוץ משמר העמק לשמר  הבניין לשפצו ולהרחיבו וליעדו למשרדי מזכירות הקיבוץ. הצעה להפכו למוזאון לאתר מורשת לא התקבלה על-ידי הנהלת הקיבוץ בסופו של דבר. 

  לא מכבר הסתיימו עבודות שימור ושיפוצים נרחבות במבנה "הבית הגדול" שנמשכו כשנתיים לערך. למבנה המקורי נוסף אגף ובוצעו בו שינוים כדי להתאמו לייעודו החדש. בשבת 16.9.17 נערך בקיבוץ משמר העמק אירוע לציון סיום פרויקט שימור והרחבת "הבית הגדול" בהשתתפות בוגרי המוסד החינוכי לדורותיו. 

  רן גולן חבר משמר העמק וטיס בדימוס, שליווה מקרוב כנציג הקיבוץ את עבודות השימור והשיפוצים ב"בית הגדול", מדגיש בשיחה איתי כי על-אף שהבניין ההיסטורי עבר שינויים והוא הורחב הושם דגש והוקפד על שמירת צביונו המקורי. על מלאכת התכנון והשימור של המבנה המחודש הופקדה אדריכלית השימור רות ליברטי שלוי.

  ''

  חגיגת הביכורים 1941 ברקע הבית הגדול [צילום ארכיון משמר העמק]

   

  תולדות המוסד החינוכי "שומריה"

   

  ב-1931 הוקם במשמר העמק מוסד חינוכי ("שוֹמריה") והיה למוסד החינוכי הראשון של "השומר הצעיר". את הקמתו יזם מרדכי שנהבי. מנהלו הראשון של המוסד החינוכי היה שמואל גולן-גולדשטיין (1901-1960) חבר קיבוץ משמר העמק איש חינוך רב פעלים. בין מוריו: המורה למוזיקה בנימין עומר (חתולי). למדו בו בתחילה כמה עשרות בודדות של ילדים ובני נוער מקיבוצי "השומר הצעיר" באזור: משמר העמק עין שמר, מרחביה גן שמואל ועוד. 

  בתחילה התגוררו החניכים באוהלים רעועים. והיה ברור כי יש לפעול במהרה ולהקים מבנה מכובד ראוי והולם למוסד החינוכי. הנהלת "הקיבוץ הארצי "ומוסדות נוספים החלו לאסוף תרומות להקמת בניין עבור המוסד החינוכי. למשימה גיוס התרומות נרתם חיים ויצמן. אגודת "המכבים הקדמונים" במנצ'סטר אנגליה שתרמה כספים לישוב הארץ. תרמה סכום כסף של כ-1000 ל"י שטרלינג להקמת הבית וכן גויסו תרומות בקרב קהילות יהודי צ'כיה, יוגוסלביה ועוד. 

  הוחלט להקים את בית המוסד החינוכי על גבעה במערבו של הקיבוץ משמר העמק שהשקיפה למרכז הקיבוץ. תכנון הבית הופקד בידיו של האדריכל יוסף נויפלד (1899-1980) שהיה מקורב להנהגת תנועת "השומר הצעיר".נויפלד תיכנן שורה של בניינים ידועים בארץ, כמו בית החולים אסותא בתל אביב ובית החולים הדסה עין כרם.

  הבית הגדול 1934 - הגדלת תמונה עם לייטבוקס

  הבית הגדול 1934 צילום באדיבות ארכיון משמר העמק 

   

  הנחת אבן פינה ל"בית הגדול"

   

  ב-1933 נערך טקס הנחת אבן הפינה לבניין החדש וקריאת מגילת היסוד והטמנתה בבקבוק בבניין. בטקס שהיה מרשים השתתף קהל רב חברי משמר העמק וחברים בקיבוצים שכנים נציגי הקיבוץ הארצי ובראשם יעקב חזן. ילדי הקיבוץ לבשו חג, חולצה לבנה ומכנסי שבת. אורח הכבוד היה חיים ויצמן מראשי ההסתדרות הציונית. ויצמן חתם על מגילת היסוד ולידו חתם נציג ילדי משמר העמק הילד הקטן הלל... הלא הוא ע. הלל, לימים משורר ידוע. אביו של ע.הלל, בנימין עומר (חתולי) היה מורה במוסד החינוכי. בארכיון משמר העמק צילומים רבים ומרשימים מטקס הנחת אבן הפינה של "הבית הגדול". 

  במגילת היסוד לבניין נכתב בין השאר: "ביום ל"ג בעומר התרצ"ג 16 שנים למתן הכרזת בלפור הונחה אבן הפינה לבניין הראשון לחברת העובדים של "השומר הצעיר" במשמר העמק ... בניין זה של המוסד החינוכי משמש ביטוי להרחבת המפעל החינוכי של התנועה העולמית של "השומר הצעיר" בכל תפוצות ישראל ולביסוסו על-ידי הקיבוץ הארצי בארץ ישראל... יהי רצון שחברת הילדים מיסודו של השומר הצעיר תיבנה במהרה את כל בנייניה ותל זה (הגבעה א.א) שהיה מצמיח במשך דורות רק קוצים ודרדרים יהפוך לתל עבודה ויצירה. בין החתומים על מגילת היסוד נתן ביסטרצקי, נציג קק"ל. מ. סורטמן מאגודת "המכבים הקדמוניים", שמואל יבנאלי, נציג מפעלי מוסדות החינוך של ההסתדרות יעקב חזן בשם הוועד הפועל של "הקיבוץ הארצי", האדריכל יוסף נויפלד ועוד, בניית הבניין המוסד החינוכי במשמר העמק נמשכה מספר שנים ב-1935 נערך טקס חנוכת המבנה בהשתתפות משה שרת ונכבדים נוספים. ב1937-1936 הושלמו שני המבנים הראשונים. שנה לאחר מכן ב-1938 תכנן נויפלד את חדר האוכל של המוסד. 
  אורחים בחנוכת הבניין הראשון במוסד (הבית הגדול). משה שרת (נואם) במוסד. מלפנים יושב צבי זהר. ברקע בתי הקיבוץ, הסילו, הרפת (הכלבו כיום) 1935 - הגדלת תמונה עם לייטבוקס
   משה שרת חונך את הבית הגדול  בנין המרכז החינוכי משמר העמק 1935 [צילום באדיבות ארכיון הקיבוץ]

  המוסד החינוכי במשמר העמק (שומריה) פעל כפנימייה רב גילית והילדים כך נמסר זכו לראות את הוריהם רק בחופשים או לזמן קצוב בביקורים ספורים במשך השנה. בשעות הבוקר התקיימו לימודים, בצהריים עבדו התלמידים במשק ובחקלאות, ושעות הערב - הוקדשו לפעילויות תרבותיות וחברתיות. המוסד שם לעצמו כמטרה מרכזית להעניק חינוך איכותי וערכי לחניכיו ולפתח עצמאותם. התלמידים יזמו וקיימו אספות עצמאיות בחדר האוכל בדומה לחברי הקיבוצים הבוגרים, ודנו והחליטו בעצמם בנושאים שונים הקשורים לחיי הפנימיה. הם ניהלו בעצמם כמובן בהדרכת ויעוץ מורים ומחנכים את תוכנית התרבות, העבודה ופעילוי-ות הספורט.

  ה"בית הגדול" נחשב בשנותיו הראשונות לאחד המבנים הגדולים ביותר בעמק יזרעאל והסביבה תלמידים וחברי הקיבוץ כינו אותו בשם "הבית הגדול" כינוי זה נשאר ודבק בו לאורך שנים עד היום הזה. 

  גג "הבית הגדול" היה שטוח. פעילויות תרבות רבות, ריקודים אסיפות חברה נערכו על גג זה. ובארכיון משמר העמק ראיתי צילומים רבים המעידים על כך
   

  הבית הגדול בתקופת מלחמת העצמאות

   

  באפריל 1948 בתחילת מלחמת העצמאות תקפו תותחיו של פאוזי קאוקג'י את משמר העמק. עשרות פגזים הומטרו על קיבוץ משמר העמק וגרמו לאבדות כבדות בנפש וברכוש. מבנה הבית הגדול שכן על גבעה  שהיה צבוע לבן בולט ומזדקר   היה הראשון לספוג את מטח האש. קירותיו ובמיוחד קיר חזיתו הדרום מזרחית חוררו על עשרות פגזיו של חילי קאוקג'י הילדים מצאו בעת ההפגזות מחסה בקומה התחתונה של "הבית הגדול" ומתחת למיטות. בעקבות ההפגזות נבנה בצמוד לבניין מקלט עשוי בטון. 
  רוקדים הורה על גג הבית הגדול. מימין: חוה סקלרוד, יוחנן רון, נעמי מגן שמואל. מאחור: אורי שפיר. 1938 - הגדלת תמונה עם לייטבוקס
  קיבוץ משמר העמק ברקע הבית הגדול [צילום: זולטן קלוגר לע"מ]רוקדים הורה על גג הבית הגדול מימין חוה סקלורד,יוחנן רון ,נעמי מגן שמואל מאחור אורי שפיר 1938 באדיבות ארכיון משמר העמק

  במשך השנים התחנכו התגוררו ולמדו במוסד החינוכי "שומריה" ב"בית הגדול" במשמר העמק דורות של תלמידים. על בוגרי בית הספר נמנים: ראומה ויצמן, אשת הנשיא לשעבר עזר ויצמן, חברי הכנסת לשעבר אמנון לין אמירה סרטני ואמרי רון המלחין דובי זלצר, המשורר ע.הלל,שלמה בר שביט- שחקן, בן ציון תומר- משורר, עזרה זוהר - רופא, פרופסור לרפואה, זהרה רובין - פסלת וציירת, בומבה צור - שחקן, אפרים ריינר - כלכלן, ממנהלי בנק הפועלים לשעבר, מיכאל קוסטא - פרופסור לזואולוגיה, מנחם שלח - היסטוריון, והרשימה עוד ארוכה. 

  עם השנים קמו בקיבוצים מוסדות חינוך דומים ל"שומריה" .מוסד זה החל מאבד לא מעט מייחודו ויוקרתו. ה"בית הגדול" שימש למגורים ולימודים עד שנות ה-80 ואז ננטש. מגורי וכיתות המוסד עברו למבנים חדשים יותר. מאז שנות ה80 עמד המבנה ההיסטורי שומם, עזוב כמעט לגמרי (שוכנו בו כמה משרדים של הקיבוץ). 

  ב-2009 לערך פנתה המועצה לשימור אתרי מורשת לקיבוץ, והציעה לגייס כספים לשיפוץ הבניין ולפתוח בו מוזאון ולהפכו לאתר מורשת, חברים בעמותת המועצה לשימור אתרים אף סיירו במקום בהדרכת רן גולן כנציג משמר העמק ועמדו מקרוב על מצבו (נלוויתי לסיור אז א.א). מוסד "שומריה" ומבניו כולל מבנה "הבית הגדול "הועברו בהמשך לבעלות קיבוץ משמר העמק (קודם לכן היה בבעלות משותפת של קיבוצים נוספים).

  ועדה השימור של ה"בית הגדול"

   

  הקיבוץ הקים ועדה שהוטל עליה לבחון ולבדוק את האפשרויות לשימור המבנה ולהמליץ מה לעשות בו. בין חברי הקיבוץ שעסקו בנושא: עידית אופיר וכאמור רן גולן. 

  מבנה "הבית הגדול" הוא בעל ערך ההיסטורי רב ביותר. כאן שכן המוסד החינוכי הראשון של "השומר הצעיר". בקיבוץ היה ברור כי מבנה כזה לא הורסים ומשמרים . לבסוף החליט הקיבוץ לא לפתוח במבנה ההיסטורי מוזאון או אתר מורשת אלא לשפץ המבנה, לשמרו להרחיבו ולהפכו למשרדי מזכירות הקיבוץ לספריה ולארכיון ועוד. יש לקוות שבעתיד לא ישונה ייעודו ולא תתאפשר השכרת חדריו למחסנים ובתי עסק כפי שמקובל לעשות במבנים פנויים בקיבוצים רבים. רן גולן לא יודע לומר לי איזה סכום הושקע בעבודות שיפוץ ושימור הבניין "הבית הגדול", אולם מציין כי הכספים למימון עבודות השיפוצים והשימור הם ממקורות כספיים של קיבוץ משמר העמק. 

  לא הכל מרוצים בקיבוץ משמר העמק ומחוצה לו מצורת שימור המבנה ההיסטורי "הבית הגדול" ובניהם אנשים שילדותם ונעוריהם שזורה בבניין מיתולוגי זה "כאן עברה כל ילדותינו וניעורנו" הם אומרים. לדבריהם היה צריך לעשות כמה שפחות שינויים בבניין ולפתוח בו מוזאון או אתר מורשת שיוקדש כולו לסיפור המוסד החינוכי לדורותיו וסיפורם של מוריו ובוגריו הרבים.

  חוגים במועצה לשימור אתרי מורשת סיפרו כי הקיבוץ לא התלהב מפתיחת מוזאון במקום מחשש שיגיעו מבקרים תלמידים ומטיילים ויפרו את שלוות החברים מה גם שלא הובטח לקיבוץ שהמועצה לשימור אתרים וגופים נוספים יישאו באחזקת ועלות התפעול השוטף של המוזאון.

  כתבה נוספת של כותב זה 

  ''

  חג הביכורים ברקע הבית הגדול 1941

   

  הבית הגדול" במשמר העמק הופך למשרדים"הבית הגדול" במשמר העמק -בנין היסטורי מיתולוגי ששימש במשך למעלה מחמישה עשורים כמבנה המרכזי של המוסד החינוכי במשמר העמק יהפוך מעתה לשמש כמבנה משרדים של מזכירות הקיבוץ.אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

   

  ''

  תחנת רכבת תל אביב 1944 ברקע בית הדר

   

  סיפורה של תחנת הרכבת "תל אביב"מול בניין "בית הדר" בת"א סמוך לצומת הרחובות הרכבת פינת דרך פ"ת (כיום דרך בגין) שכנה במשך כ-50 שנה תחנת רכבת שנקראה "תחנת תל אביב" או בפי העם "תחנת בית הדר" - סיפורה של התחנה  אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

   


   

   


  דרג את התוכן:

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות