כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שמות והסיפורים מאחוריהם

  שמות מתארים לא פעם דרמה שארעה לפני שמקבל השם נולד/ה. שמות מיוחדים וחריגים מספרים סיפור. למשל אותה נס-יה שפגשתי במזכירות קיבוץ היתה נס עבור הוריה מאחר וכמעט לא נולדה. את החווייה שלהם חרטו בשמה לנצח. אספתי הרבה סיפורי שמות ואני מעונין לשמוע על עוד וללקט אותם לידיעת המתענינים באותם דרמות קטנות שקדמו לשמותיהם ושל אחרים. איני מתחייב לשמור את כולם ולי הזכות לערוך אותם בתאום עם השולח/ת. מקווה שנהנה כולנו מהבלוג

  0

  מיחזור כפרקטיקה אמנותית בישראל – תערוכה קבוצתית באונ' תל אביב

  0 תגובות   יום שני, 24/12/18, 20:18

   

  בתאריך 3.1.2019 תיפתח בספריית מדעי החברה  באוניברסיטת תל אביב תערוכה של קבוצת אמנים שייחדו את העבודות לנושא מיחזור חומרים לצרכים אמנותיים.


  מיחזור חומרים ואביזרים מכל סוג לצרכי יצירת דימויים אמנותיים הינה זרם המשיק להטפה על התועלת של המיחזור בהיבט של ייצוג אישי. העבודות מזכירות את אמנות הרדי-מייד READY MADE אולם המיחזור הוא מודע ולא אקראי. הצד הריגשי של העבודות נוגע בנוסטלגיה. לכל חפץ בחיינו היה רגע של חוויה,  הספה שהתיישבנו עליה או מנורת שולחן שהדלקנו, צעצוע שקבלנו. כולם ליוו אותנו ברגעים טובים וגם קשים. הפרידה מחפצים נושאת בחובה שבריר של אבדן אישי. אך הצורך להתחדש גם בחומר וגם בדימוי האישי והציבורי מביאה להוזלת הקשר עם החפצים וזניחתם כמו של זיכרונות שאינם נעימים או אינם משמשים יותר כתומכי דימוי ואתוס אישי. המיחזור מביא אותם חלקי חפצים ואסוציאציות הקשורות בהן להחייאה חוזרת, לחיווי רגשי וגם להערכה לתפקידם בעבר.

  ''
  (שירלי גולדשטיין)

   

  המיחזור האמנותי עשוי להיות ביקורת, ולהראות את היחס שלנו להסטוריה האישית ובכלל. עתונים שמוחזרו לחפצים, מתכתבים עם האקראיות ותיעוש של המידע שריגש והפעיל, וגם לזולות שאנו מייחסים לחומר ולתוכן שיכלו להשפיע עלינו באופן שונה ומועיל יותר.   המיחזור האמנותי מדגיש את האמורפיות של החומר ואת הערכים שייחסנו לו בעת ששימש אותנו, היציבות השבירה והזמנית שלהם משקפת את הזמן המתפוגג ברגע שנחווה. הגרוטאות שנרקמות לפסלים חדשים גורמים לתחושה שעבר חוזר ושאין התיישנות באמת, וגם שניתןלכל הקורה ומשמש אותנו כחומר גלם לחיוויים בעתיד. פעולת המיחזור היא נקודת זמן של איחוי ושיקום ברצף הזמן הקיים במחזוריות של הטבע בעולם האופנה ושל אירועים הסטוריים החוזרים כספירלה שוב ושוב בוואריאציה חדשה.

   

  ''
  (דבורה בלום)

   

  כל אמן לקחת את משמעות המיחזור אל מחוזותיו האישיים, ילדותו, בגרותו, התמודדויות שעבר ומשקעיהן. שברי זכרונות הפכו לאלבום תמונות מוחשי תלת מימדי, צלקות ושסעים נצרבו בחומרים קשים ורכים שעברו חתוך ועוד.. 

  חלק מעבודות המיחזור הן מחאה על מצבו הקשה של הטבע המתמודד עם המפגע הלא יאומן שהאדם ברא בצריכה כאוטית וחסרת חשבון של משאבים, תוך שהוא טורף את הסביבה באמתלה של התפתחות וצריכה חסרת מעצורים. המיחזור מזכיר את המחיר הסביבתי שאנו גובים מעצמנו באורח החיים הקיים ומטיף לשימור, מיתון בשימוש  של חפצים ובערכים לשימורם לטווח ארוך יותר.

  התערוכה מדגימה שמושים בפוטנציאל זנוח למטרה הצהרתית עכשווית ומהווה שלט דרכים למי ששואף למצוא בעבודות השראה לשמוש חוזר בחומרי חייו וחפציו ולשנוי ערכים לטובת אורח חיים מאופק ומתחשב בטבע והסביבהולהתחדשות יצירתית אישית.  

   

  רשימת האמנים המציגים לפי סדר הא' ב' הם:

  אורלי בן בסט, גילי חן, גילת גור אריה גרינברג, דבורה בלום, חנה ינקו, יעל ספיר,

  ליאת גבע, רות קמפל, ריבה רזין, שירלי גולדשטין

   

  הפתיחה החגיגית תתקיים בהשתתפות ד"ר דני מישורי אשר יגיש הרצאה קצרה.

  אוצרת: ד"ר אביבית אגם דאלי  התערוכה תינעל בתאריך 28.2.2019

  כתב וערך יואל אמת yoelemet@bezeqint.net

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   יואלאמת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין