כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  המזרח התיכון לאן?

  ניתוח ופרשנות של אירועים, מגמות ותהליכים במזרח התיכון
  arabexpert@co.il

  אסור לוותר על ריבונות בבקעת הירדן

  1 תגובות   יום חמישי, 28/5/20, 06:16

  ישראל ניצבת בפני הזדמנות היסטורית לקבוע את גבולה המזרחי בגיבוי מלא של ארה"ב ואסור להחמיצה.

  החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן מחזקת את ביטחון ישראל ומבטיחה גם את המשך שלטון בית המלוכה ההאשמי.

   

   

   

  הזעקה הגדולה שהקימו הפלסטינים על הכוונה של ישראל לספח את בקעת הירדן מוכיחה את צדקת המהלך הישראלי ועד כמה חשוב שישראל תשלוט בבקעה ותהייה הריבון בה.

   

  על פי נתוני הפלסטינים מתגוררים בסה"כ בשטחי בקעת הירדן 56,908 פלסטינים וכ-11 אלף ישראלים, הנתונים שמפיצים גורמים ישראלים מסויימים על כך שישראל עומדת לספח שטחים שבהם מתגוררים מיליוני פלסטינים היא שקרית ונועדה לסייע להכשיל את תוכנית השלום האמריקנית, הם מתעלמים גם מהעובדה שתוכנית "עסקת המאה" מציעה הקמת מדינה פלסטינית על 70 אחוזים משטחי הגדה המערבית שבה יתגוררו מרבית התושבים הפלסטינים.

   

  הזעקה הפלסטינית קמה בעיקר מפני שהפלסטינים מבינים היטב שהם עומדים להפסיד את מימוש החלום הרטוב שלהם שיום אחד תקום איראן, או "חזית מזרחית" אחרת, שישלחו כוחות משלוח גדולים דרך ירדן ויחצו בקלות את בקעת הירדן ויכבשו את ישראל או חלקים ממנה.

   

  הם מבינים היטב את מה שרבים בישראל אינם מבינים, בקעת הירדן היא העומק האסטרטגי של מדינת ישראל בגבולה המזרחי והיא החיץ הטבעי שמאפשר לישראל הגנה על עצמה משטחים שולטים ומניעת הקמת מדינה פלסטינית שתתפשט גם מזרחה, תפיל את שלטון בית המלוכה ההאשמי ותשתלט על ירדן שבה יש כ-70 אחוזים תושבים פלסטינים.

   

  אי אפשר ואסור לשכוח את מה שקרה בספטמבר 1970 כאשר ארגוני הטרור הפלסטינים ניסו להפיל בכוח הנשק את שלטונו של המלך חוסיין שנאלץ להפעיל את צבאו נגדם כדי לשמור על שלטונו, אי אפשר לשכוח גם את רצח עבדאללה הראשון, המלך הראשון של הממלכה ההאשמית והסבא רבא של המלך הנוכחי, שנרצח ב -20 ביולי 1951 בעת שעמד להיכנס לתפילה במסגד אלאקצא בירושלים.

   

  את הרצח ביצע פלסטיני בשם מוצטפא עישו שהיה קשור למופתי של ירושלים חאג' אמין אלחוסייני, משפחת עישו עדיין מתגוררת במזרח ירושלים, סמוך לקבר שמעון הצדיק, וזוכה לכבוד ויקר בקרב הפלסטינים.

   

  האהבה והחנופה שמרעיף יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס על עבדאללה מלך ירדן הם מלאכותיים ונועדו לזכות בתמיכת ירדן בהקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית, המלך עבדאללה יודע זאת היטב ומשחק את המשחק, בינתיים הוא איננו מאשר לתנועת חמאס שום דריסת רגל בממלכתו, לתנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של חמאס, יש כוח רב בירדן והיא ממתינה לשעת הכושר כדי להפיל את שלטונו של המלך.

   

  החלום של הפלסטינים הוא מרחיק לכת להקים בשלב הראשון, מדינה פלסטינית בקווי 67 שתשמש קרש קפיצה להתפשט מערבה ולחבור לערביי ישראל ואחר כך מזרחה לשטח ירדן שבה יש רוב פלסטיני, כך תקום "פלסטין הגדולה",הם סומכים על כך שהדמוגרפיה עובדת לטובתם.

   

  כפי שגילה בזמנו בכיר אש"פ פייצל חוסייני, ההסכמה של יאסר ערפאת להסכמי אוסלו הייתה אסטרטגית, הוא ראה בהם "סוס טרויאני" שיאפשר לאש"פ להגיע לשטחי הגדה והרצועה כדי להתחיל ולממש את החלום הפלסטיני מתוך השטחים עצמם ולא באמת הסכמים לשלום עם ישראל.  

   

  החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן איננה המצאה של הימין הישראלי, מי שהבין היטב את המצב ואת חשיבותה של בקעת הירדן כבר ב-1967 היה שר העבודה דאז יגאל אלון שהגיש לראש הממשלה לוי אשכול תוכנית המציעה הקמת ישות אוטנומית עבור התושבים הפלסטינים וקביעת גבולות ברי הגנה לישראל המתבססים על נהר הירדן והעומק האסטרטגי שיוצר המרחב הגיאוגרפי בין נהר הירדן לכיוון מערב עד לגב ההר.

   

  הטעות של ישראל

   

  אחת הטעויות הגדולות שעשה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במסגרת המשא ומתן שניהל עם הפלסטינים היא הצעתו לירדן ולארה"ב להציב כוח צבאי בינלאומי לאורך הירדן בצד הירדני ולוותר על הנוכחות של צה"ל בבקעת הירדן.

   

  קונדליסה רייס, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא ג'ורג' בוש אישרה את הדברים בספרה הביוגרפי וסיפרה כי אכן הייתה נכונות לפיתרון כזה תוך הצבת כוח נאט"ו בבקעת הירדן.

   

  אולמרט עצמו הסביר כי הבעייה הייתה חשש ירדני של הגירה של פלסטינים לתוך ירדן מהגדה המערבית ושינוי המאזן הגיאוגרפי.

   

  הניסיון של ישראל עם כוחות בינלאומיים איננו טוב, ראה למשל כוח יוניפ"יל בדרום לבנון, ישראל יכולה לסמוך רק על צה"ל כדי שיגן על ביטחונה.

   

  לירדן אין תביעות טריטוריאליות על בקעת הירדן ושטחים בגדה המערבית, כך הודיע המלך חוסיין ב-1988 כאשר החליט על ההתנתקות מהפלסטינים, מדוע לוותר לטובת הפלסטינים על השטח האסטרטגי הזה שהינו כה חשוב עבור ביטחון והגנת ישראל?

   

  בינתיים יצר אהוד אולמרט תקדים בתולדות המשא ומתן של ישראל עם הפלסטינים: הסכמה ישראלית לוותר על בקעת הירדן, זו הייתה טעות גדולה ואפשר בהחלט שתוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ תאפשר  לתקן את הטעות הזו.

   

  היתרונות בהחלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן

   

  א.כאמור, בקעת הירדן היא נכס אסטרטגי עבור ישראל, חשוב מאוד שישראל תקבע את הגבול המדיני והביטחוני המזרחי שלה, נוצרה עכשיו הזדמנות היסטורית לקבל גיבוי אמריקני לקביעה כזו ואסור להחמיץ אותה. בקעת הירדן היא גבול טבעי שמאפשר לישראל עומק אסטרטגי ולכן היא צריכה להיות בשליטה מלאה של ישראל שתאפשר לפרוס בה את כוחות צה"ל להגנה מפני כל חזית מזרחית שעלולה להתגבש בעתיד כנגד ישראל ולהרחיק את האיום על רצועת החוף בישראל שבה מרוכזת רוב האוכלוסייה של ישראל והתעשיה שלה.


  בקעת הירדן מהווה מבחינה פיזית מחסום חשוב וחיוני להגנה מפני כל אויב חיצוני.

   

  ישראל שולטת בשטח בקעת הירדן ממילא, אולם יש חשיבות רבה להחלטה להחיל את החוק הישראלי על כל בקעת הירדן, יש לכך חשיבות מדינית והצהרתית, הפלשתינים והעולם הערבי צריכים להבין כי ישראל נטלה את היוזמה לקבוע את גבולה המזרחי והיא קובעת עובדות בשטח נוכח הסרבנות ההיסטורית הפלשתינית לכל הסדר מדיני שאיננו מתאים לאש"פ.

   

   ב.בבקעת הירדן יש מאגרי מי תהום, ישראל חפרה עד היום יותר מ-40 בארות מים בבקעה,ישראל גם מנצלת את מי נהר הירדן.

   

  אזור בקעת הירדן הוא אזור חקלאי וישראל מייצאת תוצרת חקלאית ממנו בשווי של 800 מיליון ש"ח בשנה, בצפון ים המלח הוקמה תעשיה חשובה המבוססת על מלחים ומינרלים מהים.

   

  כ-55 אחוזים משטח בקעת הירדן מוגדרים כבר שנים רבות על ידי ממשלות ישראל כשטח צבאי סגור, בבקעה יש שטחי אימון של צה"ל, מחנות צבא ועשרות עמדות צבאיות הפרוסות לאורך נהר הירדן.

   

  צריך לנצל את החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן כדי להשקיע בה תנופת פיתוח, ליישבה ולחזק את עוד יותר את הגבול המזרחי של ישראל, השליטה הישראלית הבלעדית על מעברי הגבול בבקעת הירדן ותיאום ביטחוני עם ממשלת ירדן יכולים להפיג את חששותיו של עבדאללה מלך ירדן מפני הגירה פלסטינית  מהגדה המערבית לירדן, בין ישראל לירדן יש תיאום ביטחוני טוב והמלך עבדאללה יודע שהוא יכול לסמוך על ישראל בנושא הביטחוני ושהיא מעוניינת בהמשך שלטון בית המלוכה ההאשמי.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/5/20 19:39:
   המציאות היא כפי שתוארה כאן, אבל תמיד קיימת אופצייה לשינויים, בהסכמת שני הצדדים.

   ארכיון

   פרופיל

   yoni ben menachem
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין