כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אינטיליגנציה עסקית/ארגונית

  "גם למראה נושן יש רגע של הולדת" נתן אלתרמן

  ארכיון

  כוכב הים והעכביש The Starfish and the Spider

  13 תגובות   יום חמישי, 5/6/08, 15:55

  מה הקשר בין כוכב-הים, פייס-בוק, שבטי האפאצ'י האינדיאנים, AA (אלכוהוליסטים אנונימיים), וויקיפדיה והאינטרנט והמערכות המורכבות שדנתי בהן עד עכשיו?

  מנהיגות כיום יש לה אפשרויות ומרחבים חדשים.

  כח ההשפעה של היחיד במרחבי העשייה כיום השתנה, אז,

  מה זה אומר על העבודה שלנו? החיים שלנו? איך אפשר להתבונן בזה? איך אפשר לנצל את זה? לאילו יכולות חדשות  אנו נדרשים? איך רוכשים יכולות אלו, אם מדובר במבני עשייה חדשים, הפותחים בפנינו מרחבים וקונספטים חדשים? האם מספיקה יכולת כזו או אחרת? או שאנו נדרשים למעשה לפתח תודעות חדשות, תובנות אחרות , נוכחות אחרת ?

  התשובה המסתמנת כשתתתקדמו בקריאה כאן , היא שהעולם מזמין אותנו להתפתחות אנושית שתביא עימה תודעות חדשות לתוך החיים שלנו ביחס לכל דבר ועניין ואנו מתבקשים ליצור את עצמינו כמחדש.

   

  ספרם של Brafman & Beckstrom משנת 2006, מציג הבחנה בין ארגונים מסורתיים המשולים לעכבישים לבין ארגונים חדשים המשולים לכוכב הים. הארגון המסורתי (לפחות מאז המהפכה האירופית/תעשייתית) הוא ארגון של מנהיגות ותקשורת מלמעלה למטה, היררכית וקשוחה. לארגון העכביש ישנו מרכז ברור גם כאשר הוא שולח רגליים למקומות שונים...

  אל אף העובדה כי ארגוני כוכב הים קיימים כבר מאות ואלפי שנים הרי שהם משנים את פניו של עולם העסקים ואת פניה של החברה בכלל. ארגוני כוכב הים נשענים על מערכות יחסים וכוחם בהיותם נטולי מנהיגות מרכזית ברורה. "אם אתה קוטע את ראשו של העכביש הוא מת, אם אתה קוטע רגל אחת של כוכב הים, הוא מגדל אחרת תחתיה והרגל הנותרת  יש בה את כל היכולת להיות כוכב ים שלם חדש. אפילו תחתוך כוכב ים לחצי, יקומו שתיים במקומו".

  ארגוני העכביש  מאופיינים במירכוז, שליטה באמצעות אדם או מוקד אחד (centralized) וירידה היררכית מתפשטת. לעומת זאת, ארגוני כוכב הים מאופיינים בביזור ופיצול גם במבנה המנהיגות ובכל שלבי הארגון (decentralized).

  ארגון מבוזר עומד על 5 רגליים, וכמו כוכב הים, יכול לאבד רגל או שתיים ולשרוד. כשכל רגליו עובדות יחד, עוצמתו רבה במיוחד.

  1. מעגלים- מעגלים רבים מרכיבים את הארגון וכל אחד מהם אוטונומי ובלתי תלוי. בקבוצות ה- AA, אלכוהוליסטים אנונימיים, כל קבוצה מתפקדת בזכות ובכוח עצמה. קל להצטרף לכל מעגל וככל שמצטרפים יותר אנשים גדלה גם השונות בין קבוצה לקבוצה. כאשר מעגלים הם וירטואליים, הם בעלי חופש וגמישות גדולים עוד יותר. מעגלים מחוסרי מבנה והיררכיה, קשים לשליטה - במקום חוקים, יש להם נורמות (AA- חשאיות ותמיכה), חופש הבחירה בנורמות הופך אותן לחזקות יותר מחוק וכלל. האמון בין חברי המעגלים הוא גדול.

  מאפיין חשוב של מבנה המעגלים הוא כי אין אפשרות לפגוע/ להרוס/ לעצור את הארגון גם כאשר מעגל אחד שלו, גם הגדול וה"מרכזי" ביותר נפגע.

  2. זרז/קטליזאטור- כמו בכימיה, גם בארגון המבוזר צריך אלמנט שיתחיל אותו, יגרום לתגובה, ויעזוב כשהריאקציה נוסקת. מישהו שיתחיל את הארגון ויזוז הצידה כאשר הארגון יוכל כבר לנוע בכוחות עצמו (כאשר הקים ג'ימי וואלס את וויקיפדיה הוא כתב מספר ערכים ואפשר לכל מי שהצטרף להיות אחראי על התוכן שבה). זרזים הם בעלי עניין אמיתי באחרים, יש להם הרבה מכרים והם עוסקים כל הזמן במיפוי של הסביבה החברתית הסובבת אותם ובשאלה כיצד כל אחד יתאים לרשת שלהם. יש להם אינטליגנציה רגשית גבוהה ורצון לעזור- לפעמים אלו האנשים שאנו שואלים את עצמנו- "האם הם אמיתיים?". יש להם אמון באנשים, הם משמשים כהשראה ויש להם סבלנות לעמימות.

  3. אידיאולוגיה- מה יגרום לחבר להצטרף למעגל? לתרום לו מזמנו ומרצו? מערכות פתוחות מאפשרות תחושת קהילתיות.  אידיאולוגיה היא הדבק שמחזיק את הארגון המבוזר יחד.

  12 הצעדים המשמשים את חברי ה-AA  להוציא זה את זה מההתמכרות, משקפים את האידיאולוגיה שלהם. ל E-Mule ישנה אידיאולוגיה כי חלופת מוסיקה צריכה להיות חינם.

  4. הרשת שהתקיימה לפני כן-  כמעט כל ארגון מבוזר התחיל לצמוח מארגון שהיה קיים לפניו. לרוב, ארגון שהתחילו להתפתח בו מעגלים  ולא מאופיין אך ורק במסורת חזקה שרוצה לשמר את השליטה לעצמה. האינטרנט מספק פלטפורמה פתוחה לארגוני כוכב ים רבים מספור הקמים על בסיס ארגונים מסורתיים שאינם יכולים עוד לתת מענה לאנרגיית היצירה הקיימת בקהילה.

  5. האלוף/הלוחם (champion)- לא תמיד לקטליזאטור יש מספיק כוח ורעיון הוא לא מספיק. האלופים לוקחים את הרעיון לרמה חדשה. יש להם תשוקה ואמביציה. הם לא יכולים לעשות חצי עבודה. האלוף הוא דיגלה של תנועה חדשה. הוא המנהיג הכריסמטי.

  כפי שהטלפון שינה את התקשורת והטכנולוגיה שינתה את אופי הלחימה,  העוצמה של חוסר המירכוז ייסדה מערכת חדשה של חוקים. זה קרה כל כך מהר עד שממשלות מצאו עצמן ללא אסטרטגיות מעודכנות. למרות הבלבול ההתחלתי, התחילו להראות תבניות חדשות- יש כללים חדשים במשחק:

  1. חוסר כלכלה/דיס-אקונומיה-  לעומת הארגון המסורתי, בו כגודל הארגון, כך גודל ההשפעה, לארגון המבוזר יכול להיות גם כוח רב גם אם הוא קטן. הארגונים האלו הם הרבה פעמים וירטואליים, אמורפיים, נטולי מיקום פיזי. ארגון קטן שחברים בו מיליונים, יכול להיות בעל משנה גמישות עוצמה והשפעה. חוקי הכלכלה המקובלים אינם נוגעים לכוכב הים.

  2. אפקט הרשת- ערכה הכולל של הרשת עולה עם הצטרפות של כל חבר. ללא כל השקעה כספית. (עם כל הצטרפות של חבר ל- eMule, הרשת מתעשרת בעוד אינפורמציה). השקעה כספית בארגוני כוכב ים קרובה לאפס.

  3. כוח הכאוס-  מערכות כוכב ים הן אינקובאטור נפלא ליצירתיות. הכל הולך. במקום בו יצירתיות מוערכת, הלמידה לקבל את הכאוס היא הכרחית.

  4. ידע עד הקצה- במערכות כוכב ים, הידע מפוזר על פני כל הארגון. בראייה של העתיד הבינה IBM את כוחה של הקהילה ופתחה את הידע המוגן שלה על מנת שמדענים מכל רחבי העולם יוכלו לעזור לה להשתפר. וויקיפדיה מאפשרת למומחה בהיסטוריה מלזית לחלוק ידע עם הילד שיש לו ידע על כל בול שיצא בארץ ישראל.

  5. כל אחד רוצה לתרום- הכל ברוח השיתוף והתרומה ההדדית.

  6. הישמר מתגובת ההידרה (מפלצת מהמיתולוגיה היוונית בעלת ראשים רבים)- ההידרה מגדלת שני ראשים על כל ראש שלה שנכרת. אם תכרות את הרגל או היד, כוכב הים ישרוד וישתקם, אבל אל תנסה לכרות את ראשו.... כוכב הים מגיב בהפיכה לארגון מבוזר יותר וקשה עוד יותר למאבק בו. לעומתו, ארגון מרוכז שנמצא תחת התקפה, מתקפל לתוך עצמו ונהיה מרוכז עוד יותר (בונקר).

  7. חוק הקטליזאטורים- הקטליזאטורים חשובים לארגון כוכב ים לא כי הם מנהלים את המופע, אלא כי הם נותנים השראה לאנשים אחרים לפעול. אל תנסה להפכם למנכ"לים.

  8. הערכים הם הארגון- האידיאולוגיה היא הדלק שמניע את ארגון כוכב הים. קח את האידיאולוגיה וכוכב הים יתפורר.

  9. מדוד, נטר וטפל- רק בגלל שארגון כוכב הים הוא כאוטי ועמום, לא אומר שאי אפשר למדוד את תוצאותיו. עד כמה הוא פעיל? עד כמה הוא נרחב? האם הוא ממשיך להתפזר? האם הוא משתנה?

  10. תצטרף או שתהפוך לרדוד- יש דרכים ללחום בארגוני כוכב ים, למשל, לפגוע באידיאולוגיה שלהם או לנסות להפוך את הארגון להיררכי, אך אלו קשים.

  הדרך הטובה ביותר לשרוד- אם אתה לא יכול לנצח אותו, תצטרף אליו.

  בעולם הדיגיטלי של היום, חברות וארגונים רבים מצטרפים ונוקטים בגישה ההיברידית. הרי לא רק התעשייה משתנה אלא גם החברה. נכון, ארגון מבוזר נראה בהתחלה מבולגן וכאוטי, אך כשמתחילים להעריך את הפוטנציאל המלא שלו, מה שנראה בהתחלה כאנדרלמוסיה הופך להיות אחד הדברים העוצמתיים ביותר שנראו.

  החברות, ההשתתפות שלנו, היא הצורה החדשה של הנהגה וצורה חדשה של לקוחות. כל משתתף הוא הכלאה של מנהיג ולקוח במינונים שונים. כיום, אין אדם שאין לו קשר לאינטרנט, שהפך לקרקע פורייה לארגונים נטולי מנהיגות.

  כעת, אנו יודעים לענות על השאלה - איך קבוצות רשת הגיעו למיליונים בכל העולם רק עם אידיאולוגיה משותפת וללא מנהיג?

  אנו מבינים כי כולנו חברים בארגונים כאלו- שלמעשה נענים למורכבות.

  דרג את התוכן:

   תגובות (13)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/6/08 01:53:

   תודה על שעורי הבית התורמים לי

   אמנם כבר עניתי לך במייל

   בעקבות הערותיך

   אני מתכננת לייצר פוסט המשך שידגים

   דוגמאות אקטואליות מאגונים, משפחות, ופוליטיקה

   בלי נדר...כמו שאומרים

   תודה רבה איש יקר

   צטט: שלמה אחד 2008-06-07 22:47:28

   שרה יקירתי , איתגרת אותי , לקח זמן למצוא קצוות חוט

   אז כדי לא לפספס את הענין אמסור לך נתונים מהקל אל הכבד, פשוט כי נאמר כבר שהמוסר דברים בשם אומרם , כאילו הביא גאולה לעולם , אז איני מתיימר אבל חשוב בעיני לדייק לי למסור לך הנתונים.

   החוקר הוא  ד"ר בעז תמיר, יועץ לחקר זירת עסקים גלובאלית.

   פירסם כתבה בדה מרקר - אדפטציה על ספר שכתב - תאוריה המושלכת לוינוגרארד , חמאס וצה"ל , להלן הקישור .

   http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20080212_953390&origin=ibo&strToSearch=

   עכשיו כדי להביא את דברי פלוצקר אז אתן לך רק את המקום ומקווה שתימצאי , כי הוא מביא דברים עם ה"טעם" שלו , הזווית שלו שבעיני הוא אחר ומיוחד. חסיד שלו בעל המישמר עוד שנחשב "לעולה מפולין" , בטח הרבה אחרי שעלה.

   סבר פלוצקר בכתבתו "בין חיזבאללה למייקרוסופט" (ידיעות אחרונות, 8.2.08) מביא מדבריו של ד"ר בעז תמיר, יועץ לחקר זירת עסקים גלובאלית, על מלחמת לבנון ועל המלצות וועדת וינוגרד. יום שישי , מוסף ממון טור שישי אם איני טועה

   מקווה שסייעתי.

   שבוע טוב

   צטט: שרה בכור 2008-06-07 15:14:02

   שלמה יקירי כנראה שלא סתם קורא אתה לעצמך אחד

   אתה האחד והיחיד

   תמיד מגיב תמיד מעשיר ונותן דוגמאות

   תודה רבה לך, ומי זה החוקר הישראלי שקוראלכוכב מקרוני אשמח לדעת.

   אם נסתכל סביב נראה המון דוגמאות טבעיות שמתמפחות לנו בתוך ארגונים

   וחשוב לזהותם כי כך נוכל להיות מנהיגים ומנהלים חדים יותר, אלגנטיים יותר ומאגר הפתרונות וההתמודדויות שלנו יגדל , יעמיק ויתרחב.

    

    

    

    

     11/6/08 02:14:

    

   הסבר על הלוגיקה: אם היא נותנת כדוגמא את האי-מיול --> היא משתמשת באימיול. אם היא משתמשת באי-מיול --> היא מורידה מוזיקה באופן פיראטי.

    

   צטט: שרה בכור 2008-06-10 00:16:33

   יש לך ראיה חדה מאוד

   על האלכוהוליסטיות שלי ללא ספק

   ומה הקשר בין זה לבין אימיול....האינטליגנציה שלי לא מגעת.

   ומכאן הספק על הבחנת האחרונה

   בכל מקרה תודה

   לך

   צטט: דקס דקסטר 2008-06-09 13:33:40

   לאור הדוגמאות שלך, אני חושד שאת אלכוהוליסטית ומורידה באופן פיראטי מוזיקה מהאי-מיול, אבל לפחות את אינטיליגנטית - בכל זאת, ויקיפדיה... :)

    

   כוכב דה-מרקר מבוזר ממני. חג שמח!

    

     10/6/08 00:57:

   תודה על הפרגון

   צטט: אסתי. 2008-06-09 22:46:24

   מרתק שרה. התוודעתי כאן לנקודות מעניינות.

   המון תודה :)

    

     10/6/08 00:16:

   יש לך ראיה חדה מאוד

   על האלכוהוליסטיות שלי ללא ספק

   ומה הקשר בין זה לבין אימיול....האינטליגנציה שלי לא מגעת.

   ומכאן הספק על הבחנת האחרונה

   בכל מקרה תודה

   לך

   צטט: דקס דקסטר 2008-06-09 13:33:40

   לאור הדוגמאות שלך, אני חושד שאת אלכוהוליסטית ומורידה באופן פיראטי מוזיקה מהאי-מיול, אבל לפחות את אינטיליגנטית - בכל זאת, ויקיפדיה... :)

    

   כוכב דה-מרקר מבוזר ממני. חג שמח!

    

     9/6/08 22:46:

   מרתק שרה. התוודעתי כאן לנקודות מעניינות.

   המון תודה :)

     9/6/08 13:33:

   לאור הדוגמאות שלך, אני חושד שאת אלכוהוליסטית ומורידה באופן פיראטי מוזיקה מהאי-מיול, אבל לפחות את אינטיליגנטית - בכל זאת, ויקיפדיה... :)

    

   כוכב דה-מרקר מבוזר ממני. חג שמח!

     7/6/08 22:47:

   שרה יקירתי , איתגרת אותי , לקח זמן למצוא קצוות חוט

   אז כדי לא לפספס את הענין אמסור לך נתונים מהקל אל הכבד, פשוט כי נאמר כבר שהמוסר דברים בשם אומרם , כאילו הביא גאולה לעולם , אז איני מתיימר אבל חשוב בעיני לדייק לי למסור לך הנתונים.

   החוקר הוא  ד"ר בעז תמיר, יועץ לחקר זירת עסקים גלובאלית.

   פירסם כתבה בדה מרקר - אדפטציה על ספר שכתב - תאוריה המושלכת לוינוגרארד , חמאס וצה"ל , להלן הקישור .

   http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20080212_953390&origin=ibo&strToSearch=

   עכשיו כדי להביא את דברי פלוצקר אז אתן לך רק את המקום ומקווה שתימצאי , כי הוא מביא דברים עם ה"טעם" שלו , הזווית שלו שבעיני הוא אחר ומיוחד. חסיד שלו בעל המישמר עוד שנחשב "לעולה מפולין" , בטח הרבה אחרי שעלה.

   סבר פלוצקר בכתבתו "בין חיזבאללה למייקרוסופט" (ידיעות אחרונות, 8.2.08) מביא מדבריו של ד"ר בעז תמיר, יועץ לחקר זירת עסקים גלובאלית, על מלחמת לבנון ועל המלצות וועדת וינוגרד. יום שישי , מוסף ממון טור שישי אם איני טועה

   מקווה שסייעתי.

   שבוע טוב

   צטט: שרה בכור 2008-06-07 15:14:02

   שלמה יקירי כנראה שלא סתם קורא אתה לעצמך אחד

   אתה האחד והיחיד

   תמיד מגיב תמיד מעשיר ונותן דוגמאות

   תודה רבה לך, ומי זה החוקר הישראלי שקוראלכוכב מקרוני אשמח לדעת.

   אם נסתכל סביב נראה המון דוגמאות טבעיות שמתמפחות לנו בתוך ארגונים

   וחשוב לזהותם כי כך נוכל להיות מנהיגים ומנהלים חדים יותר, אלגנטיים יותר ומאגר הפתרונות וההתמודדויות שלנו יגדל , יעמיק ויתרחב.

    

    

    

     7/6/08 15:16:

   תודה לך

   בעצם משחר האנושות אנו רואים דיאלוגים בינארגוניים

   בדמות השיח בין עכביש וכוכב ים. גם בתוך ארגונים וגם בין ארגונים.

   כל תקופה היסטורית מדגישה חלקים אחרים בתוך שני המודלים הללו.

   אלא שכל תקופה מוסיפה מימד או איכות חדשה  לאותם שני מודלים.

    

   צטט: קלועת צמה 2008-06-06 21:43:20

   יצאתי לסיור, בחרתי לעצור כאן, ויצאתי עשירה.

   ובאשר לדברים - זה נשמע מאוד מאוד הגיוני, עד כדי שבא לשאול: למה לא חשבו על זה קודם, כלומר על ארגון דמוי כוכב.

   כוכב על כל אלה מגיע.

    

     7/6/08 15:14:

   שלמה יקירי כנראה שלא סתם קורא אתה לעצמך אחד

   אתה האחד והיחיד

   תמיד מגיב תמיד מעשיר ונותן דוגמאות

   תודה רבה לך, ומי זה החוקר הישראלי שקוראלכוכב מקרוני אשמח לדעת.

   אם נסתכל סביב נראה המון דוגמאות טבעיות שמתמפחות לנו בתוך ארגונים

   וחשוב לזהותם כי כך נוכל להיות מנהיגים ומנהלים חדים יותר, אלגנטיים יותר ומאגר הפתרונות וההתמודדויות שלנו יגדל , יעמיק ויתרחב.

   צטט: שלמה אחד 2008-06-06 16:31:19

   שרה איזה כייף ויופי

   כוכב ים ועכבישים.

   ספר פלוצקר מצטט באחד מהכתבות שלו המנתחות את מלחמת לבנון השניה , וינוגרד , צהל וחיזבאללה , חוקר ישראלי מתמחה בתיקשורת העוסק באותם הבחנות, רק שהוא לכוכב הים קורא מקרוני.

   לכאורה חוסר סדר , בלגן ניראה אך סדר מופתי. אין ריכוזיות אך יש מסה.

   הניתוח שהבאת מהספרים ללא ספק מסקרן, רץ לחפש.

   איזה כייף לך ההספק עם הספרים והסיכומים, רוצה גם :-)

    

     6/6/08 21:43:

   יצאתי לסיור, בחרתי לעצור כאן, ויצאתי עשירה.

   ובאשר לדברים - זה נשמע מאוד מאוד הגיוני, עד כדי שבא לשאול: למה לא חשבו על זה קודם, כלומר על ארגון דמוי כוכב.

   כוכב על כל אלה מגיע.

     6/6/08 16:31:

   שרה איזה כייף ויופי

   כוכב ים ועכבישים.

   ספר פלוצקר מצטט באחד מהכתבות שלו המנתחות את מלחמת לבנון השניה , וינוגרד , צהל וחיזבאללה , חוקר ישראלי מתמחה בתיקשורת העוסק באותם הבחנות, רק שהוא לכוכב הים קורא מקרוני.

   לכאורה חוסר סדר , בלגן ניראה אך סדר מופתי. אין ריכוזיות אך יש מסה.

   הניתוח שהבאת מהספרים ללא ספק מסקרן, רץ לחפש.

   איזה כייף לך ההספק עם הספרים והסיכומים, רוצה גם :-)

     5/6/08 22:32:

   איזו הזמנה נפלאה, ממש תודה רבה.

   ברצון אלך גם אלך בפוסט שלי http://cafe.themarker.com/view.php?t=408496

   יש דברים על כך

    בהמשך עוד אציג עוד ועוד זויות.

   אנחנו מפתחים מספר מודלים לעבודה בארגונים

   מבוססי תובנות התפתחותיות , בנושאים כמו:

   מנהלים חונכים עובדים על פי תפיסות התפתחותיות

   חניכה גלובלית http://cafe.themarker.com/view.php?t=405072

    

   פתוח שגרות (רוטינות, אג'נדה) ארגוניות

   פתוח כשרונות בארגון talent management

   הערכה 360 מעלות

   ליווי בכירים

    ועוד

   ועל כל אלה עם הזמן אכתוב בפוסטים

   שוב תודה רבה לך על האפשרות שהשאלה הזו פותחת להבין

   את הקשר וההקשר של הדברים.

     5/6/08 20:40:

   ניתוח יפה אבל בו תנסי עוד קצת ללכת קדימה ולדבר על האבולציה של קבוצות.

   פרופיל

   שרה בכור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   שרה בכור

   אינטליגנציה עסקית

   אינטליגנציה עסקית/אירגונית