כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בין הרווח לרוח

  ארכיון

  תגיות

  השתקפויות ושקיפויות בטבע, באינטרנט ובאדם

  1 תגובות   יום שלישי, 21/4/09, 18:30

  פתאום נוצר חיבור מחשבתי בין השתקפויות שאנו רואים בטבע, השתקפויות גרפיות באינטרנט, וגם נולד (לפחות אצלי) מושג חדש - השתקפויות של אנשים באנשים.
  אני משתמש בבלוג הזה על מנת לסדר את המחשבות בנושא, ולחלוק איתכם את הרעיונות.


  השתקפויות בטבע:
  CC by Swami Stream
  אחד הדברים היפים בטבע זה השתקפויות, אנחננו נעצרים מולם פעורי פה כאשר שקיעה אדומה מוחזרת אלינו מהים השקט, כשנוף רכסים ועצים משתקף בעוצמה במי אגם צלול.

   

  השתקפויות שקופות
  במקרים אחרים ההשתקפות שקופה לנו, אנו לא שמים לב אל היחוד שלה כאשר היד שלנו משתקפת על שולחן העבודה, הספל משתקף על הקפה, פנינו משתקפים על זכוכית שעון היד - כל אלו הם השתקפויות שקופות - הם שם אבל אנו לא נותנים את תשומת ליבנו אליהם.
  נסו להתמקד רגע בהשתקפויות הקיימות סביבכם, חפשו אותם על המחשב, על החפצים שמסביבכם, לעיתים זה מפתיע לגלות כמה השתקפויות יש בכל רגע ואנו לא שמים לב אליהם. 

   

  השתקפויות במחשב:

  בימים האחרונים עבדתי על סרטון וידאו חדש, והחלטתי לאמץ אחד האפקטים שהפכו כל כך פופלריים בימים אלו של ווב 2.0 - אפקט הרצפה הרטובה ( Wiki: Wet floor effect) אל בין המעברים של הוידאו.

  מדריך: איך עושים השתקפות גרפית במחשב
  CC by Wiki
  ההכנה היא די פשוטה בתוכנת עיצוב גרפי בסיסית:

  1) לוקחים את התמונה הרצויה - משכפלים אותה.
  2) הופכים אנכית עותק אחד ומציבים אותו תחת התמונה המקורית עם רווח קטן בינהם המקנה את תחושת הריחוף
  3) כל מה שנשאר זה לטשטש בהדרגה את התמונה התחתונה על מנת ליצור את תחושת העומק.

  פשוט ומהיר להכנה לבד בפוטושופ, או למי שרוצה לעשות את האפקט במהירות ובקלות מומלץ להשתמש בתפריט עיצוב התמונה בפאור-פוינט. (אח"כ אפשר לייצא את התמונה שהכין פאור-פוינט ולהשתמש בה בכל מקום אחר)

   

  השתקפויות באדם:

  הדבר היותר מעניין ששמתי לב אליו בתקופה של צילום ועריכת ראיונות וידאו והתעסקות בנושא לעיל של השתקפויות במחשב, פתאום שמתי לב שיש גם השתקפות של המראיין על המרואיין, והפעם אני לא מדבר על ההשתקפות שאפשר לראות על מפרצי הקרחות הגאים שלי, אלא על השתקפויות רגשיות-מחשבתיות הקיימות בין אנשים. CC by Scragz
  כלומר, עם נמשיך עם הדוגמא של מראיין ומרואיין - אז ההשפעה של הרגשות, המחשבות ואף התכונות של המראיין כמו שהיא מופיעה על המרואיין.

  כבר לפני תקופה הבנתי שבעזרת תשומת לב, חיוך והקשבה נקיה למרואיינים שלי אני עוזר להם להיות נינוחים, שלווים, בצלילות מחשבתית וזרימה של דיבור.
  ואז הבנתי עד כמה ההשתקפויות האלו חוצות את גבולות המראיין ומרואיין, וכמו אותם "השתקפויות שקופות" אשר קיימות בטבע, כך גם השתקפויות באנשים - אנו מוקפים בהשתקפויות של אנשים על אנשים אשר אנו לא שמים לב אליהם.


  איך השתקפות מופיעה על האדם?
  חדי עין יוכלו לזהות את המצב הרגשי של האדם - בתווי הפנים, בתנוחת היציבה, בתדר של הדיבור של האדם.
  המצב הרגשי הזה משתנה כאשר משתנה הסביבה של האדם - המצב הרגשי משתנה כאשר אנו יוצאים מהעיר אל הטבע, המצב הרגשי משתנה כאשר אנו נמצאים מול אדם שמח / עצוב / נטרלי / רגוע / תזזיתי ... נשמע לכם מוכר?


   

  מדריך: איך עושים השתקפות אצל אנשים
  זה עוד יותר קל מאשר יצירת השתקפות במחשב - פשוט בחרו רגש (עצבות, כעס, שנאה, שמחה, קלילות, אהבה) היכנסו אל תוך הרגש כמו שעושה כל שחקן טוב, וזהו. ההשתקפויות כבר יווצרו מעליהם. בעצם, אפילו לא צריך להכנס לדמות של שחקן - מספיק להיות אתם עצמכם ליד אנשים, וכבר נוצרות עליהם השתקפויות של מי שאתם.
  הנקודה המאתגרת זה לשים לב לכך, לשים לב לשינוי ברגשות האנשים אשר נמצאים בסביבתכם.

  נסו את זה עם משהו קל בהתחלה:
  פנו עם חיוך אמיתי (חיוך אמיתי רואים על השפתיים, מרגישים מהעיניים ושומעים אותו בקולכם) אל אנשים זרים אשר אתם באים איתם במגע - מתדלקים, מוכרים, פקחים. שימו לב שככל שהם יותר Specular (מיד נסביר מה-זה) כך ההשתקפות של החיוך שלכם תופיע מהר יותר גם עליהם.
  (אין לי הוכחה לכך, כרגע זה בגדר השערה
  או השראה אם תרצו)

   

   רמות שונות של השתקפות בטבע ואצל אנשים:
  בטבע יש לנו רמות שונות של דרגת השתקפות שיוצר כל אובייקט:
  - ככל שהאובייקט יותר מפזר (diffuse) את האור, כמו ים גלי כך ההשתקפות פחות ברורה.
  - ככל שהוא יותר Specular (מי יכול להציל אותנו עם תרגום מתאים למילה?) כמו אגם שקט, כך ההשתקפות יותר נקיה.

   

  אני חושב שגם אצל אנשים קיימות הדרגות האלו:

  Diffuse
  ככל שאנשים יותר מפוזרים ברגשותיהם ומחשבותיהם כלומר מלאים במגוון רחב של תחושות, אמונות ומחשבות סותרות, כך הם יותר יפזרו את ההשתקפות שלנו וייצא מהם "צבע אחיד", עם זאת החיוך או השנאה אותו נקרין עליהם ישתקפו היכן שהוא בחייהם אבל לא תמיד באופן ישיר וחוזר למקור שהקרין אותה.
  כלומר - צעקת על המזכירה שלך, היא תשקף את זה באופן עקיף ותצעק אחר כך על הילדים שלה בבית.
  או לחילופין - נתת מחמאה לילד שלך, הוא ישקף את זה ויתן מחמאה לאחותו הקטנה.

   Specular

  ככל שאנשים יותר Specular כמו אותו אגם שקט שמראה את הנוף - כך השיקוף המיידי יראה יותר מהר - תחייך אליהם, הם יחיכו חזרה, תכעס עליהם הם יפגעו או יכעסו חזרה ואז יחזרו להיות שקטים, יחזרו להיות Specula.

   

  מדריך אחרון: יצירת השתקפות בחיים שלנו

  דיפאק צ'ופרה, בביקורו בארץ, דיבר על החשיבות של ארכיטיפים, על כך שאם אנו מחזיקים בראשינו תמונה של אדם, מנהיג, או סיפור כלשהו אשר מייצג תכונות מסיימות אליהם אנו שואפים, אנו מטמיעים לתוכנו את התכונות הללו. גם כאן לדעתי פועלת ההשתקפות.

   

  ברט יורטוןברט יורטון הוא חבר ניו-זילנדי ששהה 11 שנה במנזרים תאילנדים, ללמוד וללמד מדיטציה.
  אחת התכונות של ברט, חוץ משלווה יוצאת דופן, זה שכאשר נמצאים איתו יחד על רחבת ריקודים בקמבודיה (שם הוא חי) הוא יכול דרך מבט בעניים להקרין כמות אדירה של אהבה לזולת, אל חשש - מבלי קונטציות מיניות כלשהן.

  כאשר הוא יוצר את הבועה הזאת של אהבה מסביבך אתה מוצא את עצמך גם כן - שקט בתוך הריקוד, מרוכז במוסיקה, לא מופרע על-ידי מחשבות שונות. 

   

  כשרק חזרתי לארץ ומצאתי את עצמי ביום הראשון של פסטיבל במדבר, בתחילתו של ריקוד חופשי - בלי אלכוהול, בלי סמים, בלי להכיר את האנשים שמסביב ופתאום מוסיקה חזקה והמנחה אומר "קדימה לרקוד" לאנשים המהוססים שעוד לא הספיקו לפרוק את לחץ העבודה והעיר מכתפייהם. הרגשתי את הרגליים והידיים שלי כבדות מבדרך כלל, שיפוטיות עצמית ומבוכה הכבידו עליהם.
  עד שהגיע אלי ברט, לא ברט האמיתי שבקמבודיה אלא הפעם ברט האריכיטיפי שבדמיוני. ראיתי אותו רוקד עם החיוך השליו שלו, מקרין אלי מהשלווה הזאת, באותו רגע נמסו כל הכבלים שלי ויוכלתי להתחיל לרקוד ולהרקיד את האנשים שסביבי, יוצר השתקפויות נוספות של ההשתקפות של ברט גם באנשים האחרים. 

   

  אם כך, יצירת השתקפויות בחיים:
  1) דמיינו את התחושה או את התכונה הרצויה
  2) הרגישו אותה (היכנסו אל התחושה כמו אותו שחקן שהזכרנו קודם)

  3) צפו בהשפעה של הרגש עליכם, ובמהרה גם תראו את ההשתקפויות הנוצרות מסביבכם. 

   

   

  זהו

  מזל טוב למי שהגיע עד לכאן, זה היה הרבה יותר ארוך ממה שחשבתי. 

   

  מילה אחרונה לפני סיום, אני חושב שבתור בני אדם יש לנו מנגנון שיכול לשלוט בדרגת השקיפות שלנו, כלומר - כמה מתוך מה שאנו מקבלים אנו נקרין חזרה, או לכמה אנחנו ניתן  פשוט לעבור דרכנו מבלי שייעצר בנו ומבלי שיוחזר.
  אבל על כך, אם תבוא ההשראה.. אכתוב בפעם אחרת.

   

   אשמח לקבל ממכם השתקפויות ותגובות. 

   

  עמרי רווח

   

   

  עוד קישורים קשורים:

   

  • אריה כהן, חונך עסקי לימד אותי כחלק משיטת השפע איך מושפע תהליך המכירה ואופי הפגישה עם אנשים בהבעות רגשיות שונות.
  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/8/12 10:48:
   מרתק, הוספת לי עוד מידע חשוב! תודה

   פרופיל

   עמרי רווח
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פייסבוק לעסקים ומנהיגים

   מתנדב בעמותת שמח"ה - זרים הם חברים

   בלוג - שיווק בפייסבוק

   הבלוג שלי - על שיווק ברשת ושאר החיים