כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בשביל הזהב

  ביקורת: בשר תותחים

  ביקורת על בשר תותחים

  ביקורת: בשר תותחים

  0

  סרטים  

  2 תגובות   יום חמישי, 13/3/14, 22:12

  ''

   

   

  מבין המפלצות הקולנועיות, זומבים הם כנראה הפחות חביבים עלי. עם מפלצות ענק ופלישת חייזרים, יש את ההרס המתבקש של מבנים מפורסמים שדורש מצוות האפקטים יצירתיות שמדהימה את הקהל. לערפדים אולי קצת נהרס המוניטין בשנים האחרונות, אבל עדיין יש בהם פוטנציאל לסיפור מורכב ומרתק על דמוי אדם שקללה מונעת ממנו להיות חלק מהחברה, או מספקת לו כישורי פיתוי שנותנים לו יתרון אבולוציוני על פני קרבנותיו. מכשפות, משני צורה, שדים ורוחות רפאים, אלה בכלל לא מנוצלים כראוי בעשרים השנים האחרונות.

  זומבים, לעומת זאת, מיצו את עצמם די מזמן. הם חסרי יכולת חשיבה עצמאית, נעים מתוך רעב בלתי פוסק לאיברים פנימיים של בני אדם (ורק בני אדם, משום מה. למה זומבים לא רוצים אף פעם כבד אוז?), מדביקים את מי שלא אכלו והנשק היחיד שעומד לרשותם הוא שיניים שלא נופלות או נשחקות. זאת אומרת שהם צריכים להיות ממש קרובים בכדי לפגוע במישהו. מה שאומר שאותו מישהו צריך להיות די טיפש בכדי לאפשר להם להתקרב לאחר שראה מה הם מסוגלים לעשות. הקונפליקט היחיד הוא כאשר מישהו קרוב הופך לזומבי ומתלבטים כיצד לנהוג בו. האם לחסל אותו, או להאמין שעוד קיים בו ניצוץ אנושי? ברוב המקרים, התשובה הראשונה היא היחידה שרלוונטית.

  החידוש המרענן ב"בשר תותחים", זה שמבדיל אותו מכל סרטי הזומבים שלפניו, הוא שמדובר בסרט ישראלי. לא סרט הזומבים הישראלי הראשון, אבל הראשון שמתח את הסיפור על פני אורך של סרט מלא. דורון, איש מבצעים מיוחדים, עוזב את ההכנות לירח הדבש כאשר הוא נקרא למשימה בשרות המדינה. אנשי חיזבאללה נעים באופן חשוד לעבר הגבול וחלקם אף תקפו חיילי צה"ל. בלי לקבל יותר מדי פרטים, נדרש דורון להוביל צוות של שלושה לוחמים ולהביא את מספר שלוש של החיזבאללה, שגר למרבה הנוחות, ממש ליד הגבול, בחיים.

  שלושת החיילים עליהם דורון מפקד, מייצגים צדדים שונים של החברה הישראלית. אחד רוסי גזען, אחד אתיופי אתאיסט ואחד דתי... דתי. גידי, המפקד של דורון, נותן להם 36 שעות למלא את המשימה ולחזור לשטח ישראל. לוקח להם פחות מחצי יום להבין שאלה לא חמושים שמאיימים על הבטחון באיזור, אלא אנשים המתנהגים כמו חיות טורפות. את מה שגידי לא מספר, דורון יכול רק לנחש, אבל הוא צריך גם להשגיח על שלושת הסטראוטיפים שתחת פיקודו ולדאוג שאף מהם אחד לא ננשך.

  הנה הסיבה שאני לא אוהב סרטי זומבים: הם צפויים. אמנם למרבית סרטי האימה יש תבנית קבועה, אבל זו תבנית שאפשר לשחק איתה. במקרה של זומבים, להוציא את Shaun of the Dead המצוין, הנטיה היא לחזור על המתכונת העלילתית שהופיעה כל כך הרבה פעמים בעבר, מתוך ציפיה שאיכשהו, הפעם זה יהיה שונה. אחד הדברים המיוחדים אצל שון, זה שהסרט מתרחש בעולם בו הרעיון של זומבים מוכר והדמויות משתמשות בידע קודם בכדי להתמודד עם המצב. הדמויות בבשר תותחים, כמו בכל סרט זומבים קלישאתי, לא שמעו על האפשרות שיצורים כאלה יתקיימו והכל חדש להן.

  הבעיה היא שזה לא חדש לקהל. מי שראה סרט זומבים או שניים מימיו, יוכל לנחש בדיוק את רצף ההתרחשויות של בשר תותחים, כולל מה שעבור הדמויות, הם גילויים מפתיעים שהופיעו משום מקום. יוצר הסרט, איתן גפני, בחר לזנוח את האופציה למקוריות וללכת בדיוק לפי החוקים המוכרים. התוצאה מאוד קרובה להיות סרט משעמם ומיותר לחלוטין, אם כי יש מספר נקודות אור שמשפרות את מצבו.

  למרות שהדמויות נראות כמו התחלה של בדיחה, היחסים ביניהן כתובים בצורה בוגרת ועמוקה. הם אמנם משחררים כמות מוגזמת של עלבונות זה לעבר זה בשביל צוות שאמור לעבוד יחדיו, אבל המילים שיוצאות מפי הלוחמים נשמעות, רוב הזמן, כמו דברים של חיילים אמיתיים שלא יודעים לאיזה בוץ נכנסו. עד כמה שדורון הוא טיפוס יבש, לירון לבו עושה עבודה טובה יחסית בגילום הדמות. זה שהוא קורקטי ומשעמם, זה כי הוא כתוב ככה. אני מקווה.

  דבר נוסף שצריך לזקוף לזכות הסרט, זה שהוא אמנם לוקח את עצמו ברצינות תהומית, אבל עושה רושם שהייתה הרבה הנאה ביצירתו. קטעי האקשן לא מרשימים, אבל יש להם הכנה יפה ופסקול משובח שמוסיף עניין לתקציב הדל. הקלישאות לא נמצאות שם כי איתן גפני לא יכול לחשוב על משהו מקורי, אלא כי הוא רוצה לעשות סרט זומבים לפי הספר, בלי מסר על הסכסוך ועל החברה, אלא פשוט ללכת לפי הכללים שנקבעו בתעשיות סרטים אחרות ולהראות שאפשר גם בכחול לבן.

  זה עובד חלק מהזמן, במיוחד בכל הנוגע לבניית מתח. למרות שהזומבים בסרט מתנהגים בדיוק כמו שמצופה מהם, הדמויות החיות קצת יותר חכמות מהמקובל בז'אנר (אם כי לא מספיק בכדי לכבות את הסאונד של הרדאר כשמנסים לשמור על שקט מוחלט) וכשהן מפחדות, זה כי יש סכנה אמיתית מעבר לפינה. לא אגיד שזה מחזיק שעה וחצי של סרט, אבל זה מתקרב. דווקא מה שאמור להיות קליימקס מרשים, מגיע מאוחר מדי, כשנראה שכבר אפשר לארוז את הכתוביות וללכת הביתה. בנוסף, החורים העלילתיים אולי קשורים לאמנות החיקוי שאיתן גפני מתנסה בה, אולם אני חושד שבחלק גדול מהמקרים, אלה חורים שנוצרו בלי כוונה. הם אמנם נותנים לסרט תחושה של בי-מובי אותנטי, אבל אני לא בטוח שלזה גפני התכוון.

  בעיה אחת שהסרט שב ונתקל בה, היא סצנות האקשן. עד כמה שאני מעריך את הנסיון לעשות קולנוע מסוג שאינו מקובל בארץ, בשר תותחים מזכיר למה הוא לא מקובל. האפקטים הדיגיטליים נוראיים, מהסוג שהיה מביא לפיטורין באולפן אמריקאי ממוצע. אני מבין שהתקציב נמוך ושהעיקר הכוונה, אבל אם אתם לא יכולים להציג על המסך דברים בצורה אמינה, אולי עדיף פשוט לוותר עליהם. אם לא הצלחתם ליצור זבובים, או עשן, או שפריצים של דם שיצולמו על הסט, להדביק אותם בצורה חצי עשויה בפוסט-פרודקשן, לא יגרום להם להראות אמינים יותר. נעשתה בסרט עבודת איפור טובה, אבל היא נשכחת כשכל מה שמתרכזים בו זה עד כמה האש ברקע לא אמינה.

  לא ברור האם בשר תותחים מנסה להיות בי-מובי ויצא מקצועי מדי, או סרט רציני שתקציב נמוך וחורים בתסריט הביאו אותו להראות לעתים מגוחך. כאמור, אני מעריך את המאמץ ויש פה ושם הברקה שמעידה על יכולת לחשיבה מקורית מצד הבמאי. לא פשוט להשיג בישראל תמיכה כספית בסרט ז'אנר שאינו דרמה משפחתית/פוליטית ועוד יותר קשה לשכנע אנשים לצפות בו. עם זאת, אני לא יכול לומר שבשר תותחים הוא סרט טוב ושוויתור עליו יהיה פספוס רציני. סביר להניח שכבר ראיתם את הסיפור בגרסה אחרת, כנראה דוברת אנגלית. הדבר היחיד שעובד לטובת הגרסה של איתן גפני, זו ההזדמנות לראות את זה נעשה בתנאים ובעולם המושגים הישראלי. חלק מהזמן זה עובד, שאר הזמן זה עוד סרט זומבים מהסוג הנדוש והמוכר.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 3 מתוך 5

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/3/14 00:56:
   זהו, שאני בעצמי לא יכול לקבוע אם הסרט חובבני בכוונה (ואז הוא מהוקצע מדי), או בטעות. אם הוא שווה או לא, תלוי בסיבולת שלך לסרטי זומבים, כי להוציא שימוש במונחים מהז'רגון הישראלי, אין פה שום חידוש.
     14/3/14 00:01:
   ראיתי את הטריילר וזה נראה די חובבני. איתן גפני הוא מבין מבקרי הקולנוע האהובים עלי אבל נראה שהוא פישל. לא הבנתי מהביקורת שלך האם הסרט מקצועי יחסית או חובבני יחסית? שווה או לא?

   ארכיון

   פרופיל

   אביעד שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין