כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  היי טק ו-IT

  יש הרבה טכנולוגים בישראל והרבה אנשי עסקים. הקהילה מיועדת למי שרוצה לחבר את הפן הטכנולוגי לפן העסקי ולהיפך. נשמח לראות דיונים על הצלחות עסקיות באמצעות שימוש בטכנולוגיה, שאלות על יישומים בסביבה עסקית, תכנון תקציבים וכדומה. אתם מוזמנים לכתוב, להגיב ולהשכיל, אך תמיד תוך שמירה על כללי האתיקה של הקהילה: ללא ספאם, דברי פרסום, ללא תוכן טכני שמיועד לטכנולוגים בלבד, ללא קביעות כמו "X הוא גרוע ו-Y הוא טוב, למה ככה" ובלי לינקים לפוסטים אישיים ללא תוכן שמסביר מדוע אתם מבקשים שיקליקו על הלינק. תכנים אשר לא עומדים בכללים שלעיל ימחקו, לפעמים ללא אזהרה או הסבר.

  אינטרנט והייטק

  חברים בקהילה (2027)

  amnonti
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ELBEX
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  FreeSoft
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  shimi79
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Rose
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Dave L
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מיסטרK
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  א.ב. של אהבה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  השכן ממול
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמיר לשם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אני 6
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  מצוין במתמטיקה אבל מתקשה בתחום החברתי

  24/10/17 12:37
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-24 12:37:32
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  אנשים רבים בעלי יכולות ראליות ואנליטיות גבוהות אך חשים קושי חברתי ויתכן שגם קושי זוגי. מדוע קיים הקשר בין הדברים? איך בונים יכולות רגשיות ובהן יכולות חברתיות?


  אנשים רבים הם בעלי יכולות אנליטיות וראליות. מנגד הם מתקשים בתחום החברתי. הם מתקשים להבין אנשים אחרים. התנהגותם נראית להם לעיתים קרובות לא הגיונית. הם מתקשים להבין סיטואציות חברתיות ולעיתים לא מבינים מדוע אנשים כועסים עליהם . כל כך קל להם לפתור שאלות מתמטיות ומנגד התחום החברתי הוא תעלומה עבורם. כדי להבין את הקשר הזה נצטרך לדון במגבלות המערכת המודעת ובחשיבות של יכולות רגשיות ובדרך היווצרותן. נבין מדוע סביבת ילדות שעודדה פיתוח יכולות אנליטיות ומנגד זלזלה בפיתוח רגשי וחברתי תגרום להיווצרות מבנה אישיותי כזה. נדגיש -  יכולות תפקודיות ובהן יכולות חבריות ניתנות לבניה בכל נקודת זמן

   

  המערכת המודעת שלנו היא מערכת לא יעילה. למשל: מישהו אמר לנו דבר מה מפתיע. על כמה שיקולים נוכל לחשוב באופן מודע בעיצוב תגובה מידית? האם נוכל לחשוב על מערכת היחסים שלנו איתו, על חשיבותה עבורנו, על כללים ונורמות חברתיות, על ההשלכות של תגובתנו וכדומה? התשובה היא כמובן לא. בעיצוב תגובה מידית אנו יכולים לחשוב על מעט מאוד שיקולים מודעים.

  גם התפיסה המודעת אינה יעילה - אנו תופסים  מידע על ידי אוסף פרטים והפיכתם למושג. האם באירוע חברתי נוכל לחשוב באופן מודע על  כל צליל של אדם שמשוחח איתנו, לצרף את הצלילים למילה ואת המילים למשפטים, לסנן את רעשי הרקע, לחשוב על תנוחתנו, טון קולנו וכדומה? כמובן שלא.

   

  המערכת הרגשית היא מערכת עוצמתית מאוד שאחראית על התפקודים האוטומטיים שלנו. למשל: כאשר אנו משוחחים איננו חושבים במודע על כל מילה. אנו מודעים לשיחה אך לא מנהלים אותה באמצעות המערכת המודעת. כאשר אנו הולכים אנו מודעים לכך אך לא מנהלים את הליכתנו ואת שיווי המשקל דרך חשיבה מודעת.


  המערכת הרגשית היא מערכת נלמדת. יש לנו 2 סוגי זיכרון. הזיכרון המודע אליו אנו מודעים. יכולתנו ליישמו כפי שראינו מוגבלת. יש לנו זיכרון רגשי לא מודע ורב עוצמה. הוא עומד מאחורי הניתוב שלנו, היכולות שלנו והדרך בה אנו תופסים ומבינים את המציאות.


  רגשותינו מנתבים אותנו ליישם את הזיכרון הרגשי ללא שיקולי כדאיות. אנו מודעים לרגשות שמתעוררים בנו אך לא לזיכרון הרגשי שמאחוריהם. בתחומים שבהם יש לנו זיכרון רגשי חיובי רגשותינו ינתבו אותנו היטב. בתחומים שבהם יש לנו זיכרון רגשי בעייתי הם יכשילו אותנו שוב ושוב.

   

  התפיסה הרגשית שלנו היא התפיסה העיקרית שלנו. אנו משליכים זיכרון רגשי קודם על המצב העכשווי ומיידית יש לנו תמונת מצב שלמה לגביו. יש לתפיסה הזאת 2 חסרונות עיקריים:

  1. חלקיות - נתפוס מידע רק בתחומים שבהם יש לנו זיכרון רגשי רלבנטי. למשל:

  • אדם שתופס סיטואציות חברתיות לעומת אדם אחר שלא קולט אותן כלל.
  • אדם ששם לב להזדמנויות עסקיות בניגוד לאדם אחר שעיוור אליהן.

   

  סובייקטיביות: נתפוס מידע לפי ניסיון חיינו. למשל: אנשים משתי קצוות הקשת הפוליטית שתופסים את אותם מצבים אובייקטיביים בצורות מנוגדות לחלוטין.

   

  היכולות הרגשיות שלנו שמאפשרות לנו לתפקד בכל תחומי חיינו הן יכולות רגשיות. יהיו לנו יכולות יעילות רק בתחומים שבהם הטמענו זיכרון רגשי תפקודי. למשל:

  * אדם בעל קסם חברתי לעומת אדם אחר שמגלה התנהגות חברתית מגושמת למרות מאמציו.
  * אדם בעל יכולת של יוזמה לעומת אדם אחר שמתקשה בכך.

   

  המערכת הרגשית שלנו רבת עוצמה אך תפקודה מותנה בזיכרון הרגשי שמוטמע בנו. בתחומים שבהם לא מוטמע בנו זיכרון רגשי מספק לא נתפקד בצורה טובה ולא נקלוט מידע ביעילות  מסביבתנו.

   

  תקופת ההטמעה הרגשית המשמעותית ביותר היא תקופת הילדות המוקדמת והינקות. כאשר סביבת הילדות עודדה ילדים לפתח יכולות ראליות ואנליטיות ומנגד הילדים לא התנסו בחוויות רגשיות וחברתיות, הם יפתחו יכולות חשיבתיות אך לא יטמיעו זיכרון רגשי חברתי ולכן יתקשו בעתיד בתפקוד בתחום החברתי ובקליטה והבנה של מצבים חברתיים.


  איך בונים יכולות רגישות ובהן יכולות חברתיות?

  כיצד מתבצעת הטמעה של זיכרון רגשי?  הזיכרון הרגשי שלנו מאוחסן באבי טיפוס רגשיים המותאמים למצבים שחווינו בעבר. כאשר אנו תופסים מצב עכשווי כדומה למצבים מעברנו מתעוררת התגובה הרגשית הרלבנטית ומשתלטת על התנהגותנו כמו טייס אוטומטי. במקביל חל תהליך של הטמעה רגשית. אנו מעדכנים את הזיכרון הרגשי ומטמיעים מידע מהמצב העכשווי. בפעם הבאה התגובה הרגשית תכלול גם מרכיבים שהטמענו עכשיו. בדרך זו אנו יכולים להפעיל מיידית את כל הזיכרון הרגשי הרלבנטי! זה מנגנון עוצמתי מאוד.


  אנו יכולים להטמיע זיכרון רגשי רק כאשר מתעוררת התגובה הרגשית הרלבנטית או לחלופין חלה עליה ברמת הפעילות הרגשית. נוכל לעלות את הפעילות הרגשית על ידי הפחתת פחמימות וסוכרים, פעילות גופנית או תרופות מעוררות באישור רופא ובפיקוחו. ככלל כשאנחנו מרגישים, מעבדים את רגשותינו, מתנסים וחשים אנחנו מטמיעים זיכרון רגשי.

   

  תהליך רב עוצמה במיוחד הוא דרך חקר עצמי ועיבוד הרגשות שמתעוררים במהלכו. ניתן לשנות זיכרון רגשי גם על ידי שינון, אימון, התנסויות חיוביות ותרגול.

   

  התנסויות נחלקות לשלושה חלקים:

  1. התנסויות חיובית והטמעת זיכרון רגשי חיובי במהלכם.

  2. אימון - נתפקד בסיטואציות חדשות ובמהלכן נטמיע זיכרון רגשי תפקודי. למשל - הגעה למפגשים חברתיים או לקבוצה חברתית. מילת המפתח כאן היא הדרגתיות. להתחיל לתפקד בתחומים שחדשים לנו - זו משימה מורכבת. ככל שנתקדם בה, נטמיע עוד זיכרון רגשי תפקודי ונוכל להגביר את התנסויותינו.

  3. לפרוץ איסורים רגשיים - לאנשים רבים חרדות שמונעות מהם לתפקד בתחומים רבים - סיטואציות חברתיות, לצאת מפתח הבית, לבוא במגע עם אנשים. כאן התנסויות הדרגתיות מאוד יצרו מעגל חיובי של הטמעת זיכרון רגשי חיובי, הפחתת חרדות והגברת ההתנסויות. למשל: אדם דחרד לצאת מפתח ביתו ויצא לזמן קצר לסביבת הבית ויגביר את היציאות החוצה.

  הכל ניתן לשינוי ולבניה בכל נקודת זמן!

   

  שלכם,

  קרן אלמוג

  מחברת ספר מעצים

   

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "מצוין במתמטיקה אבל מתקשה בתחום החברתי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "מצוין במתמטיקה אבל מתקשה בתחום החברתי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה