כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  המכללה החברתית-כלכלית

  המכללה החברתית-כלכלית

  חברה וקהילה

  חברים בקהילה (445)

  דורון טל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  dc1970
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רובינזוןקרוזו
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנוך ליבנה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  -li-
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  mom.doc
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הקו א-ל התקווה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  relsl
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרוגרסיביים? 2018 תחדד הצורך בפתרון חברתי-ככלי ייחודי

  29/12/17 20:15
  0
  דרג את התוכן:
  2017-12-31 16:02:11
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ ערבות הדדית, עולם גלובלי, ניאו ליברליזם, קפיטליזם, רוברט רייך, טראמפ trump, הון חברתי ]

  תאוות הבצע והשחיתות ממאיסים עלינו את השיטה הנוכחית. מה הפתרון הריאלי היחידי לקראת עתיד טוב יותר? 

  מן העיתונות: 

  The Big Picture: How We Got Into This Mess, And How Get Out of It / Robert Reich      

  Robert Reich looks the rise of Big Money in politics, the decline of our democracy, and Trump's election      

  תגובתי:

  אני ממליץ בחום לצפות באנימציה הזו. איש קטן, בגובה 140 ס"מ, על סולם גבוה ומול קיר לבן, עם תוש שחור ביד, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת פרינסטון שמוכר למיליוני אמריקאים כסלבריטאי כלכלי-חברתי, מצייר במו ידיו את ההיסטוריה הכלכלית והחברתית בארה"ב משנות ה-50 של המאה ה-20 ועד ימינו אנו. 

  העובדות שהוא שם עליהם דגש, מדויקות. הוא לא חובבן. כדאי להתעמק בקריקטורות שלו. זה סיכום טוב של 70 השנה האחרונות, מוגש בצורה קלילה ומשעשעת.

   

   

  ''

   


  זו אנימציה שמסבירה את השינוי שעבר הקפיטליזם, משיטה כלכלית שמיטיבה עם כולם ("צמיחה מכלילה") לניאו-ליברליזם שמיטיב עם האליטות בלבד.

  איש קטן אחד (פרופ' רוברט רייץ') ממשיך לקוות שנוכל לתקן את השיטה ולהחזיר את הגלגל אחורה, לתור הזהב של הקפיטליזם. הרגישות החברתית שלו ראויה להערצה, אבל כמה שהוא נאיבי. כואב הלב. עוד צפוי לו מפח נפש אדיר, כיון שהמצב הולך להחמיר, כשעל הריסות הדמוקרטיה המעורערת האמריקאית של היום, תקום פלוטוקרטיה (שלטון ההון) שתשעבד את העם האמריקאי, עד שיוותרו רק 2 מעמדות: העשירים שיחיו כמו מלכים מההון שלהם, מהשליטה שלהם על הטכנולוגיה, מהפוליטיקאים שהם קונים על ימין ועל שמאל.

   

  ומה המעמד השני? לא מעמד בינוני, כי לא יישאר ממנו כלום, אלא עניים, שיחיו חיים קשים מאוד רק כדי להשאיר את הראש מעל המים, בקושי.

   


  אם רוברט רייץ' רוצה לאפשר חיים נורמליים לעם האמריקאי, הוא צריך לנטוש את התקווה להציל את הקפיטליזם (ממי? מעצמו) ולהבין שהסוסים ברחו מהאורווה. מה שמצריך תיקון זה לא השיטה הכלכלית, כי היא לא הסיבה אלא התוצאה של הבעיה האמיתית.

   

   
  כשאדם מתייחס לזולתו כמו אל אובייקט לניצול ושימוש, כשמתנהלת בינינו ממלחמת כל בכל, כשאנו תופסים את החיים כמשחק סכום אפס, בו הרווח של אחד הוא בהכרח ההפסד של השני, וכשאנו לא סופרים אחד את השני, אלא אם כן מישהו יכול להועיל לי, התוצאה היא הכלכלה הנוכחית, שמשקפת בצורה אמיתית ומדויקת את הקשר השבור בינינו. הקפיטליזם התעוות והפך לשיטה אכזרית, ניאו-ליברלית שמשולה לדרוויניזם חברתי וכלכלי. את המחיר, כולנו משלמים או נשלם.

   


  לכן אני אומר לרייץ', לברני סנדרס, לאליזבת' ו'ורן ולכל הפרוגרסיביים שמתחרפנים מכך שהרכבת של דונלד טראמפ וחבריו המיליארדרים דוהרת הלאה, על חשבונם של כל השאר: תפתחו את העיניים ואת הלב.

  אין הרבה משברים, יש משבר אחד. ואין הרבה פתרונות, יש רק פתרון אחד.


  אם נסדיר את היחסים בינינו, נתאים אותם לתלות ההדדית המוחלטת בעולם שהפך לגלובלי ומקושר ושמתנהל על פי חוקיות שקושרת אותנו יחד אפילו בעל כורחנו, 
  אם נתחיל להרגיש זה את זה ונבנה יחד הון חברתי, סולידריות וערבות הדדית, 
  התוצאה תהיה בהכרח גם שיטה כלכלית שמבוססת על הערכים החדשים האלה, במקום על שנאה, אגואיזם וניצול.


  לא מדובר על פיתרון של זבנג וגמרנו, אלא על פיתרון תהליכי, חינוכי במהותו (גם עבורנו המבוגרים, לא רק ילדים) שייצר חברה מלוכדת, שהכלכלה שלה תהיה פונקציונלית, מאוזנת, שיתופית (לא כמו השיתוף המזוייף של אובר, אייר ב.נ.ב ויוזמות "שיתופיות" אחרות שהן לא יותר מקפיטליזם אכזרי עטוי עלה תאנה שיתופי),
  והכי חשוב - כלכלה שבמקום לשעבד את האדם שבנו, תשחרר אותו.


  ממה? מהכורח לעבוד כמו משוגע, ולחיות בלחץ מתמיד, קבור בחישובים, אילוצים ותחושה תמידית של "אין לי מספיק", לא בהווה ולא בעתיד. הדאגה המתמדת הזו, כיצד לשרוד בשיטה האכזרית הנוכחית, מזיקה לנו, נפשית וגם פיזית. הגוף שלנו לא בנוי להיות בסטרס במשך 24/7, ולכן הבריאות שלנו נפגעת ואיכות החיים שלנו בירידה. זו תוצאה ישירה של חיים מתוך הרגשה מתמדת של "אם אין אני לי, מי לי".

   

   
  הכלכלה החדשה תהיה ממוקדת בצמיחה של האדם, במקום בצמיחה של התוצר הלאומי. סדר העדיפויות שלה יהיה שונה, הפוך. 
  כלכלה שתאפשר לכל אחד מאיתנו להתפתח, מבחינה אישית, פנימית, חברתית, משפחתית וקהילתית ולמצוא אושר אמיתי, במקום אושר מדומה וקצר מועד שמבטיחה לנו תרבות הצריכה.


  זו הכלכלה שרוברט רייץ' ודומיו צריכים לשאוף אליה, כי היא לא רק מחויבת המציאות, אלא היא גם תהיה מאוזנת והכי חשוב - היא תאפשר לנו להגיע לסיפוק ולאושר, שכסף לא יכול לקנות.

   

  נ.ב

  רבים מהסטודנטים שלי שואלים אותי מדוע אני שם דגש על המצב הכלכלי-חברתי בארה"ב? הם מציינים שבאופן יחסי בישראל המצב לא רע בכלל, למרות שיש מה לתקן ולשפר.

  אני עונה להם שחוץ מהעובדה שסבל אנושי הוא סבל באשר הוא, ללא קשר ללאום או לגבולות, אמריקה משמשת עבורי תמרור אזהרה גדול וברור, לאן מדינה, כל מדינה, עלול ה להתדרדר, אם השיטה החברתית והפוליטית בה תאפשר לאגואיזם ותאוות הבצע להשתולל ולעשות בה כבשלו. נכון, לשמחתנו ישראל עדיין לא "שם" ויש לקוות שלא תגיע למצב המחפיר של החברה האמריקאית. 

  הרבה תלוי בנו, בכל אחד מאיתנו.

  תודה שקראתם.

  רונן אביגדור

   

  פוסט רלוונטי שלי: האם תוכנית המס של טראמפ תמאיס על האמריקאים את הקפיטליזם

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "פרוגרסיביים? 2018 תחדד הצורך בפתרון חברתי-ככלי ייחודי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  31/12/17 16:02
  0
  דרג את התוכן:
  2017-12-31 16:04:56
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  רוברט רייק הוא פרופסור למדיניות ציבורית באוניברסיטה של קליפורניה בברקלי. למי שמכיר קצת את המפה הפוליטית של האקדמיה האמריקאית לא דרושים שום הסברים נוספים. לו הגורו ק. מארקס היה יוצא מקיברו הוא היה מרגיש בברקלי הכי בבית בעולם...


  --
  כדי להגשים חלום צריך להתעורר.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "פרוגרסיביים? 2018 תחדד הצורך בפתרון חברתי-ככלי ייחודי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה